Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Odpovědět
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Přiznám se, že mě to nenapadlo, že výdechový ventil je taky gumový a ozón ho může zničit :head :? Pár respirátorů už jsem ozónem desinfikovala. Jak teď ověřit, zda jsou ještě použitelné a bezpečné? Nebo je rovnou radši vyřadit?
Kdo je připraven, není překvapen.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Pez »

Běželo to 15 min. výkon 30g.
Teď, když se nad tím zamýšlím tak to prasklo ve styku s respirátorem, je to protažené přes ušitý záhyb textilie. Že by nějaká chemická reakce. Znovu jsem si prohlédl gumičku a zbytek je v pořádku. Je to fakt jen na pár místech kde se to dotýkalo respirátoru.
Gumička ventilku se zdá v pohodě, je v plastovém pouzdře. Dal jsem ústa až k němu a nádech neprošel a výdech ano. Tak v pohodě.
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od pepaf »

Zkusím to taky na 15 min a 30G - a dám vědět co to udělá u mě.
Dám tam dva typy respirátorů.
Jdu zapnout
SkritekP
Příspěvky: 191
Registrován: 14.07.2015 15:45
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od SkritekP »

15 min výkon 30g v autě je strašně moc. Většina firem co dezinfikuje auta má generátory s výkonem 3500mg/h někteří 5000mg/h a dezinfekci provádí cca 20min. Prostudujte si tady to vlákno nebo se podívejte na návody k ofiko generátorům než začnete dělat ptákoviny.

Tady máte nějaké info:
https://profiozon.cz/eshop/uncategorize ... u-go-3500/
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Pez »

Vycházel jsem z tady uvedeného vzorce. Myslel jsem, že je jedno jestli auto nebo místnost.
Na tebou uvedeném odkazu je pro auto 30 až 120 minut výkon 3,5g
Bylo to v dodávce cca16m3.
Je fakt že respirátory byly kousek (50cm) od generátoru v proudu vydechu, tak dostaly dost velkou dávku.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od cipis »

Ta desinfekce musi probihat 30 minut, tj. tam musi byt potrebna koncentrace ozonu 30 minut. Vypocty zde na foru jsou na cas, ktery je potrebny na vytvoreni dane koncentrace. Je to radove v minutach, to auto bude mit odpovidajici koncentraci za nekolik desitek vterin pri pouziti silneho generatoru. V mistnosti/byte/baraku to bude trvat o neco dele samozrejme.
Jakykoliv cas pod 30+nabeh je malo.
Je pravda, ze na auto je 30g/h naprosto zbytecny kanon, to je tak na cely byt. Doporucuji pridat odpinace jednotlivych desek.
Co se tyce te gumicky, tak ta praska sama, i na hlave. Proto durazne doporucuji po prvnim pouziti vymenit, v nouzi za nejake tkanicky apod., protoze ta gumicka proste drive nebo pozdeji prdne. Je to delane na jedno pouziti.
Material polomasky/masky 3M musi vydrzet UV-C i ozon, je to delane mj. i na svarovani, filtry jsou i na ozon, takze by to melo vydrzet. Samozrejme je potreba kontrolovat po kazdem pouziti a desinfekci.

Cas na dodavku: 0.3x16/30=0.16 minuty, takze to tam mas do deseti vterin na patricne koncentraci. Takze casovac na 31 minut, vzhledem k jejich toleranci a spolehlivosti bych dal 40 minut a nechal zapojenou jen jednu desku.

Jinak masakr ten odkaz, resp. cena, to same bylo na ebay za 1/4 ...
Naposledy upravil(a) cipis dne 21.03.2020 21:24, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
mahroch
Příspěvky: 124
Registrován: 20.12.2012 23:52

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od mahroch »

mne to taky zaujalo, protze vyse jsme se dost dlouho bavili o tom, ze vykon generatoru je dulezity pro nabeh a dosazeni potrebne koncentrace ozonu. Pak ze to ma bezet dalsich 30 min bez rozdilu vykonu generatoru. Tak jak to teda je?

Taky me napadlo, ze pokud je tam nejaka koncentrace a je to uzavrene, tak mozna staci tim 30g generatorem foukat 10 minut, vypnout a pak to jen vetrakem prohanet autem ... nebo ne?
Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od cipis »

Samozrejme, ze by to slo, ale merak koncentrace ozonu stoji peknych par tisic korun, to je lepsi nabastlit par vypinacu a pripojovat ty desky, dle objemu. Na zaplynovani baraku se tech 30 hodi, na auto ci mistnost je to zbytecne moc.

Jinak se ten generator ma davat do vysky, jednak ozon pada k zemi a druhak to tak nebude nasavat prach. A po kazdem pouziti vycistit desky.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Pez »

To byla moje úvaha, silnější generátor kratší čas běhu. Vzoreček a dobu jsem předtím tady našel. Říkal jsem si, že se ten ozon nemá kde ztratit, auto těsní docela dobře.
Odpojení desek plánuji, nebo spíš celé jedné sestavy, jsou tam dvě po třech deskách, tedy 2x 15g. Nákupka včetně dopravy byla cca 2200,-
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Foxy »

Pez píše: 21.03.2020 15:43 Dnes poprvé desinfekce auta ozonem. Nechal jsem tam pověšené použité respirátory za gumičku na stínitku. Po cca deseti minutách gumička na jednom praskla a po dalších cca 3 i na druhém. Nechal jsem dojet časovač a po vyvěrání koukám že gumička je, na více místech, úplně zpuchřelá.
Teď nevím jak na tom bude gumička výdechového ventilku.
Auto jsem zkontroloval a nepřišlo mi, že by něco z gumy nebo plastu bylo poškozené.
Někdo podobnou zkušenost?
Ozon je bohužel vysoce korosivní vůči mnohým materiálům, kovům i plastům. Charakteristické je právě napadení gumy, a to i odolné neoprenové. Tam, kde je pod napětím, velmi rychle vznikají charakteristické povrchové trhlinky, typické pro dlouhodobé stárnutí na povětrnosti. Korosivně působí i na mnohé běžné kovy, hlavně ve spojení s povrchovými nečistotami, kde vznikají iniciační korosní body či místa

Ozon je ovšem i trochu (spíš ale dosti) toxický.

Stačí chvíle, aby se na lidském těle projevily negativní účinky ozonu. Naznačila to drobná studie uveřejněná v časopise Circulation (28.06.2012 ), který vydává Americká srdeční asociace.
Přestože se zvýšený obsah ozonu spojuje spíše s chorobami plic, lékaři varují, že mnohem větší nebezpečí představuje pro kardiovaskulární systém. Za jeden den strávený ve vzduchu s koncentrací ozonu 0,076 ppm se u 23 dobrovolníků objevily známky žilních zánětů, které mohou vést ke zvýšenému riziko krevních sraženin, a změn v nervové činnosti ovládající srdeční tep.
"Tato studie poskytuje věrohodný důkaz, že existuje vztah mezi znečištění vzduchu ozonem a předčasným úmrtím," uvádí v anotaci vedoucí výzkumu Robert B. Devlin. Mladí a zdraví dobrovolníci byli na dvě hodiny vystaveni výše uvedené koncentraci ozonu. Kromě odpočinku jezdili na rotopedu a běhali.
Ráno po inhalaci byla u všech lidí naměřena zvýšená hladinu markerů, ukazujících na zvýšenou pravděpodobnost vzniku zánětů kardiovaskulární soustavy a tvorbě krevních sraženin. Dobrá zpráva tu je, že změny byly pouze dočasné. "Otázkou však je, co se děje s tělem při dlouhodobém působení ozonu," dodává Devlin.
Když je zle, je to vlastně fajn, protože by mohlo být i hůře.
Když už je tak zle, že horší už to být nemůže, je to vlastně fajn, protože pak už může být jen lépe.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od bacil »

S tím generátorem je to jinnak.

- je potřeba mít po dobu 30 minut minimálně 2.5ppm
- poločas rozpadu ozonu je 45 minut v případě sterilního okolního prostředí
- vyšší koncentrace urychlují rozpad viru - jde o pravděpodobnost styku viru s molekulou O3

Pokud máme generátor, ktarý 2.5 ppm dosáhne za půl minuty, postačuje tedy být zapnutý pouze necelou minutu a pak dodržet tu půlhodinu. Podotýkám, že ve sterilní místnosti, neboť znečištění prostředí kde je ozon, hraje velmi významnou roli (dnes osobně ověřeno). Pokud ho zepnete na 5 minut, tak po 10 minutách máte spolehlivě vysterilizováno a můžete to vyvětrat.

Pozor - není to lineární a závisí i na tom co a kde se dezinfikuje (tady nejen na znečištění, ale i na potřebné hloubce vniku do škvír). Pokud se tedy jedná o konstantní a malý prostor, mohou v něm pak další dezinfekce probíhat s kratším během generátoru.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
homocomfortus
Příspěvky: 8
Registrován: 04.03.2020 19:29

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od homocomfortus »

Ahoj, snad to tu ještě není.
Studie (anglicky) o tom, jak metody dekontaminace poškozují respirátory. Použité metody: mikrovlnka, chlornan sodný, etylen oxid, UV záření, páry peroxidu vodíku. Studie neposuzovala efektivitu dekontaminace (zničení mikroorganismů), pouze vliv metody na funkčnost respirátoru. Závěr: mikrovlnka a chlornan sodný nic moc, UV záření, etylen oxid a páry peroxidu vodíku vypadají nejslibněji. U etylen oxidu a par peroxidu vodíku jsou určité pochybnosti o jejich prostupnosti dekontaminovaným materiálem
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2781738/

+ referát (česky) DEKONTAMINAČNÍ TECHNOLOGIE VYUŽÍVAJÍCÍ PÁRY PEROXIDU VODÍKU
http://www.chemicke-listy.cz/docs/full/ ... 62-670.pdf
SkritekP
Příspěvky: 191
Registrován: 14.07.2015 15:45
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od SkritekP »

Ozón se nikam neztratí pokud je v uzavřené místnosti nebo v autě. Ozón má poločas rozpadu 45 min nemusíte foukat 30min ........

K té koncentraci a výpočtům.V mém případě protože to bylo v době kdy generátor byl a pouze na chirurgických sálech tak se to řešilo dotazem na výrobce. Generátor měl výkon 5g/h. U místnosti d6 x š4 x v2,5 bylo doporučeno zapnout na 18 minut hodinu nechat zavřené a pak důkladně vyvětrat.

A teď jen úvaha ničím nepodložená:
U toho auta které dokonale těsní a je menší to bude určitě daleko méně. Asi bych to řešil cyklicky tedy časovač klidně na hodinu a protože prodlužovačka povede do zásuvky tak vypnout/zapnout jen vytažením ze zásuvky.
>>>>>
2min/ON a vypnout .... po 10min opět 2min/ON a vypnout..... po 10min 2min/ON a vypnout tím dokončit cyklus a počkat klidně hodinu než vyvětráte (samozřejmě pokud máte dělo co fouká 30g/h tak i ty 2min jsou více než dost)

zde je diskuse ze které můžete dost vyčíst:
https://www.omforum.cz/forum.php?t=249&str=1&ozn=18518
Uživatelský avatar
mahroch
Příspěvky: 124
Registrován: 20.12.2012 23:52

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od mahroch »

cipis píše: 21.03.2020 21:26 Jinak se ten generator ma davat do vysky, jednak ozon pada k zemi a druhak to tak nebude nasavat prach.
jen dodam, ze v pripade, ze v tom aute rovnou dezinfikujete klimatizaci, tak na toma az tak nezalezi, a je (podle navodu) lepsi dat to k noham spolujezdce, kde je nasavani vnitrniho okruhu. a pak teda, jak uz bylo zmineno, po nejakem case prostridat vydechove trubky (na okno, do prostoru, na nohy, ...)
Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Pez »

Teď jsem demontoval tu jednu 15g sestavu a kluci čínští nemají pod bužírkou sletované káblíky, tak si to zkontrolujte ať někdo nemáte průserek. :?
Přílohy
IMG_20200322_130937.jpg
IMG_20200322_130932.jpg
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od PeFi »

Grunt: Nakonec jsem vyhrabal studii, která zmiňovala likvidaci virů tlakem (tuším že šlo o norovirus).
Ale testovali tlak 550 MPa a uváděli, že tlak 350 MPa taky funguje, ale tohle v domácích podmínkách nedáš ani s běžný hydraulickým lisem a nevím, co by na to říkal respirátor. Tudy cesta nepovede.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Grunt »

PeFi: On by byl mnohem jednodušší podtlak, no bohužel zrovna různé spóry (předpokládám že virů se to týká též) jsou známe tím, že jsou schopné ve vesmíru vegetit bez toho aniž by je nějaký tlak musel zajímat. Virus samotný je složen z lipidové dvouvrstvy což je v podstatě odpověď proč na něj tak dobře působí rozpošťedla a světe div se – úplně obyčejné mydlo. A vlastně také denaturace teplem.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od bacil »

Zhuštěním molekul vzduchu tlakem dosáhnete podobného efektu, jako všší koncentrací dezinfekce (ozonu). Prostě je větší pravděpodobnost, že ozon poletí okolo viru a přitáhnou se.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od pracintl »

Dnes jsem vyrobil jednoduchý "sterilizátor" OOP. Kvůli cirkulaci vzduchu jsem zavrhnul použití horkovzdušné trouby. Můj výrobek jsem koncipoval jako něco, co si každý může udělat sám. Doba výroby je 2 minuty, potřebný materiál najde každý doma. "Sterilizátor"je vhodné umístit na dvorku nebo na balkóně, kvůli vyfukovanému kontaminovanému vzduchu a kvůli možnému zahoření (byť silně nepravděpodobnému - jak známo, papír vzplane při 451°F = 232°C).

Potřebný materiál:
1x papírová krabice
1x vzduchovodní hliníková trubka, kterou lze nahradit třeba trubkou stočenou několika vrstev alobalu
1x horkovzdušná pistole nebo fén
1x teploměr (na zavařování, na pečení, grilování, součást multimetru, v nouzi test teploty rukou)
kus drátu

Potřebné nástroje:
kuchyňský nůž

Postup:
Do krabice se vyřízne díra, do ní zastrčí trubka, zevnitř tu trubku roztemujte, aby nevypadla. Z boku do krabice udělejte dirku a do ní zastrčte teploměr. Respirátor/rouška se zavěsí na drát do krabice.
Zapněte fén (horkovzdušnou pistoli) a regulujte teplotu
a) zasouváním a vysouváním výfuku do trubky
b) přivíráním víka krabice

Případné kritiky chci uklidnit, že to opravdu umím udělal sofistikovaněji. Cílem bylo jednoduché řešení ve stylu Apollo 13.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
m.a.x.x.x.x
Příspěvky: 77
Registrován: 26.03.2016 9:02

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od m.a.x.x.x.x »

Moje taktika: když přijdu ze zamořeného prostředí (Kauflandu), všechno ze sebe svléknu, hodím na hromadu a už se toho nedotýkám! Takhle to nechám ležet v karanténě 4 dny, což je doba, kdy všechny viry spolehlivě vychcípají. Stejnou taktiku používám i u výměnných P3 filtrů. Mám jich za tím účelem víc, po kontaminaci stačí karanténa 96 hodin a jsou připravené k opětovnému použití. Celomasku po sundání + kliky u dveří otřu desinfekčním 3M ubrouskem, provedu desinfekci rukou Septodermem, jdu se osprchovat a obléknu se do čistého...

Jednoduché, levné a funkční. Jen je potřeba mít zásobu min. 5 filtrů (či respirátorů) a 5 kalhot, kdo chodí denně ven. Nebo pokud má někdo jen jedny kalhoty, tak vycházet jen jednou za 5 dní ;)
Odpovědět