Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Odpovědět
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od bacil »

Vliv teploty na virus

Vzhledem k nepřesnosti a hysterezi termostatů v troubě bych řekl, že asi mají pravdu. Pokud troubu nemáte řízenou PID regulátorem s platinovým teploměrem. navíc i rozložení teploty v prostoru trouby se liší o desítky stupňů (řekl bych že i 20% z teploty nad pokojovou)
Vliv teploty na virus.png
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od MrPorter »

bacil: Můžeš tu tabulku prosím vysvětlit? Nějak to nechápu. 70°C a >=5min všechno "U", co to znamená?
Co jsem zběžně googlil tak vesměs všichni zmiňují při dezinfekci troubou teploty 70-100°C, časy 30-60min. 5 hodin mi přijde opravdu přehnané.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od bacil »

U je undetectable. Teploty jsou za laboratorních podmínek, tedy s přesností lepší, než 0,1°C. To vám žádná domácí trouba neudělá a jsou tam jednak obrovské rozdíly jak uvnotř, tak i v nastavené teplotě a udržování této teploty. Je to trouba na PEČENÍ POTRAVIN, není to ta trouba na pečení nástrojů, co mají doktoři.

5 hodin možná přehnané není, když v té troubě na 70 budeš mít v určitém místě 50 a zrovna tam dáš péct roušky... A to tak nějak odpovídá, podívej na rozdíl 37 a 56.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od cipis »

Co jsem měřil horkovzdušku, tak ta teplota lítá o 10 stupňů. Při té obyčejné regulaci termostatem.
Další věcí je samozřejmě ujetí knoflíku/termostatu.
Holt to chce vzít nějaký cejchovaný teploměr a změřit.
Já mám třeba v troubě nastavené na 250 jenom 230 stupňů. A horkovzdušná fritéza, nastavená na 200, tak lítá 180-190 ...
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Patrol »

Jakékoliv regulátory teploty bez elektroniky, které jsou založeny na principu bimetalu, jsou velmi nepřesné a mají velikou hysterezi. V horkovzduškách, v troubách, či fritézách jsou obvykle právě ty laciné bimetalové spínače. Pokud chcete trochu přesněji řídit teplotu, musíte mít nějaký regulátor teploty a snímač teploty. Na regulátoru pak lze nastavit, v jakém rozmezí se má teplota pohybovat a u těch chytřejších lze nastavit i hysterézní křivku. Na displayi pak vidíte obvykle aktuální teplotu.Přesnost této aktuální teploty lze ověřit porovnáním s přesným teploměrem a případný rozdíl doladit nastavením hodnoty, nebo změnou konstanty přepočtu, pokud se rozchází teplota ve větším rozsahu (kalibrace). Kalibrovaný rtuťák pro kontrolu se neporouchá ani za sto let.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od proforma »

Hazim do placu link na slovenskeho prodejce ozonizeru za celkem zajimave ceny. Mela by to byt polska vyroba. Dily (desky, filtry) vymenitelne, nahradni dily v nabice, vyber mezi generatory od 600 mg/hod. do 10 000 mg/hod., ceny velmi slusne. Pokud by se nekomu hodilo... :-)

https://2energy.cz/kategoria-produktu/f ... erby=price
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Tomáš »

To nevypadá špatně, uvažoval jsem, že bych tim desinfikoval vzduchotechniku na baráku, kromě jiného:)
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od vrabi »

Zde stejný sortiment a asi i stejný dodavatel, jen nižší ceny ;) :
https://www.expondo.cz/ozonove-generatory/
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od cipis »

To je všechno přeprodávaná čína, žádný náš, slovenský nebo polský výrobce.
Možná kontrola a nějaký lehký tuning vnitřku, podobně jak Norinco z Číny a Norconia z Německa. Možná ...
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od vrabi »

Ano souhlasím, úplně stejných (jen v jiné barvě) koupíš na ebay hromadu. Nicméně, zde bych jako výhodu považoval vymahatelnou tříletou záruku a rychlé dodání, cena už se u těch nejlevnějších https://www.expondo.cz/ulsonix-ozonovy- ... w-10050056 přibližuje číně a aspoň nekecají o výkonu.
gen.jpg
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od cipis »

Rychlé dodání bych zrovna nezmiňoval, některé věci z Číny, co jsou skladem v Německu či dokonce u nás, tak jsou doma rychleji než když si někdo omylem vybere Českou Poštu u zboží prodejce zdejšího.
S ostatním souhlas, ale zase člověk už je dávno v obraze a ty jednotky si přepočítá. Záruka je asi to jediné, za co stojí si připlatit, teď už je to třeba jen 2x dražší, ale dřív to bylo i 10x (ti vychcánci tady to fakt prodávali za 20-40 tisíc!!!).
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od devlop »

Od švagra jsem dostal k vánocům toto
https://www.iwant.cz/UNIQ-LYFRO-Hova-UV ... type=popis

vůbec jsem netušil, že to existuje :-) Za mne zajímavé kompaktní řešení, nabíjení z USBc a má to vlastní 800mAh akumulátor. Něco takového jsem hledal do auta, skříně atd.. Automaticky se po 30minutách vypíná, co jsem tak zkoušel tak jen na aku lze pustit cca 3-4X. Po těch 30 minutách jde v místnosti, kde to bylo puštěné, skutečně cítit známý pach ozonu.
IMG_20211229_152947.jpg
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od bacil »

Vlnová délka 190nm vyrábí ozon.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od vrabi »

Pokud funguje tak jak má, tak ta aloe co těsně za ní stojí, musí být v současné chvíli mrtvá ;)
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Montezuma »

My doma respirátory dělíme tak, že máme v málo používané místnosti 7 papírových krabiček, na každý den jednu. Přijdu z nákupu, respirátor strčím například do krabičky "úterý". Krabičky jsou papírové, v místnosti je teplo, takže za ten týden respirátory vyschnou. Další úterý vyndám z úterní krabičky všechny respirátory a pověsím na věšák u dvěří jako "znova použitelné". Takto se dá točit respirátor na 3x až 4x. Pak už respirátory vyhazujeme.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od vrabi »

Mám obdobný systém, jen místo krabiček mám háčky na skříni ;)
Po týdnu by měl být respirátor spolehlivě bez jakýchkoli virů a vysušený.
Na respirátor dělám fixou tečky, tečka odpovídá cca hodině nošení v obchodě nebo na úřadě, po cca šesti hodinách likviduji.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od devlop »

vrabi píše: 03.01.2022 7:07 Pokud funguje tak jak má, tak ta aloe co těsně za ní stojí, musí být v současné chvíli mrtvá ;)
ta aloe je fejk, umělá ;) (ale zpracována detailně realisticky, je to v chodbě, kde se po většinu dne nesvítí, takže jsme tam nechtěli nějakou živou kyktu trápit.)
Odpovědět