Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Odpovědět
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od pepaf »

Používám několik ks respirátorů 3M 9332 s ventilkem, opakovaně ošetřeno ozonem a gumičky, co se týká praskání, bez problému. Tedy jedna praskla u původního upevnění sešívačkou - opravil jsem a už OK. Jinak u všech homogenní materiál gum bez jakýchkoliv prasklin a známek poškození.
Generátor číňan upravený z 30G na 15G.
Desinfikuji 30 min. s generátorem vloženým do velké papírové krabice a vždy jen to, co je třeba.
Auto je zbytečné pokaždé trápit, zvláště, pokud ho nemusím používat denně.
mr-tomas
Příspěvky: 64
Registrován: 26.01.2016 15:57
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od mr-tomas »

Trocha inspirace, kdyby měl někdo ozonový generátor bez krabice jako já, tak se krásně vejde do Ammo boxu.
Přílohy
20200527_200353.jpg
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od bacil »

U respirátorů se ozonem naruší elektrostatické vlastnosti filtru. Filtr nefiltruje většinou tak, že je až tak hustý jako síto, ale že vir setrvačností narazí do vlákna, když proud vzduchu najednou uhne, nebo že je elektrostaticky přitažen.

Elektrostatické vlastnosti filtru zůstávají zachovány při dezinfekci pomocí peroxidu nebo vypráním s mýdlem a vodou. Usušením filtr získá ten správný filtrační náboj.

Navíc ho pouštíš zbytečně moc, koncentrace je 2,5ppm/30 minut, tj pustíš tam něco přes 5ppm a vypneš to.

Tomáši, to je přímo ideální krabice. Já mám bednu vyřešenou bednou od PC kde je i aku s nabíječkou. Trochu větší, ale nemusím tahat šňůry.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od bivoj »

mr-tomas píše: 27.05.2020 22:08 Trocha inspirace...
Moc hezky a stylově provedené :yes , jen jedna poznámka - ten síťový kabel by si zasloužil gumovou průchodku ve stěně bedny... ;)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
mr-tomas
Příspěvky: 64
Registrován: 26.01.2016 15:57
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od mr-tomas »

Průchodka bude, chybí mi na instalaci správný závitník. Ještě dodělám časovač až přijde a bude to komplet. Dal jsem tam i bzučák kdyby selhal časovač, abych věděl že to pořád jede.
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od colek »

Nejhezčí bude ten Def,na kterým to stojí... :yes
mr-tomas
Příspěvky: 64
Registrován: 26.01.2016 15:57
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od mr-tomas »

Ó děkuji, pán mám vkus. :D
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Hohepa »

mr-tomas píše: 28.05.2020 9:42 Průchodka bude, chybí mi na instalaci správný závitník.
? závitník do plechu ?
Co to je za průchodku, to neznám , to mě zajímá .
Profesně jsem se zatím setkal jen z matkou z druhé strany plechu, tohle mě fakt zajímá.
Co to je za průchodku ?
Výrobce alespoň ?
mr-tomas
Příspěvky: 64
Registrován: 26.01.2016 15:57
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od mr-tomas »

Taky jsem čekal matku na druhé straně, ale nějak to vymysleli jinak a zjistil jsem to až doma. Je to tahle https://www.gme.cz/kabelova-pruchodka-ip68-m16-mosazna
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Hohepa »

https://eshop.svetluska.cz/matice-nizka ... gLVD_D_BwE
Radči dokup matici za 16 kaček, v tom plechu neuděláš závitníkem ani 360° , tedy pokud není 1,5 mm tlustý :wasntme
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Strelec45 »

Řekl bych Hopepo, že ta postovaná průchodka výš je dvojdílná. ;)
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
brven
Příspěvky: 90
Registrován: 30.08.2012 8:20
Bydliště: na dědině

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od brven »

Další řešení samodomo generátoru. Po doporučení ohledně čištění desek jsem zvolil řešení dle foto. Krabice je z vypalovačky Jamaha. Je to číňan 24 g/hod. Čištění je pohodlné i na deskách umístěných směrem dolů. Co se týče bezpecnosti, jsem si vědom že krytí je v kategorii nula. Ale vzhledem k tomu, že obsluhovat by takový geret měla obsluhovat osoba znalá, tak mi to vyhovuje. Dětem a duševně slabším jedincům stejně generátor ozónu svěřit nelze. Generátor používám hlavně na desinfekci nakupu a oblečení v malé místnosti cca 12m2. Hadry na sušák, nákup v taškách, expozice 15-20 min, pak po hodině to jde ven k uložení.
Přílohy
Ozon_gen_int.jpg
IMG_20200529_095659.jpg
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od proforma »

J-e-n-n-y píše: 06.05.2020 10:25 Prosím dotaz, vy kdo máte R-shield, perete ho po každém použití nebo jen necháváte odležet několik dní?
Kdyz ho mam kratce, treba jen na nakup, necham odlezet a pouziju znovu. Kdyz v nem beham cely den, hodim ho do pracky uz od vchodovych dveri :-) Ale mam 2, takze to "odlezet" je mozne, kdybych mela jenom 1, bylo by to problematictejsi.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od proforma »

Chorche píše: 08.05.2020 22:09 Rozhodně bych se nespolejhal na to, že když tim člověk projde, získá imunitu.
Ja na ziskanou imunitu neverim. Procetla jsem si ruzne studie s nazory A, B i C, vedci vedi houby. Coz je pochopitelne, kdyz to tu mame par mesicu. Ale uvedomila jsem si jednu docela dulezitou vec: mivate na jare nebo na podzim takove to bezne nachlazeni? Ano, obvykle si tim projde kazdy 1-2x rocne (s vyjimkou otuzilcu :) ). Tak tohle nachlazeni obvykle taky zpusobujou koronaviry. Jine druhy, ale stejna rodina. Kdyby na to existovala ziskana imunita, tak by pulka naroda v breznu a listopadu neprskala...

Takze je treba si chranit a dobre osetrovat svoje R-shieldy ci jine vychytavky, ktere jste stihli ulovit, pripadne posilit zasoby na podzim. Muze se stat, ze je ve 2. polovine rijna a dal zase budeme potrebovat. I kdyz se v mediich mnozi hlasy, ze 2. vlna nebude, proc taky?, ja jsem jineho nazoru.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Equestrian
Příspěvky: 139
Registrován: 26.01.2020 15:55
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Equestrian »

Jen taková malá zkušenost s ověřením funkčnosti Sanytolu na praní (1l) butýlka - tekutý (né žádná gelová forma atd. jak se tu probíralo), prostě ten co má mít virucidní účinek cca 15min.
Dal jsem si namočit šátek od respilonu do sanytolu, tak jak to dělám vždy do koupelny (peru ho v ruce), měl jsem ho tam cca 30min (nechávám ho déle pro jistotu), přijdu po půl hodině, koukám co mi plave v lavoru a on tam takovej větší pavouček na hladině vedle šátku, chytim ho za nohu a byl totálně koženej, normálně jak kus dřeva, ani se mu ta noha neohla :) tak jsem milého pavouka vzal, vyhodil ven a rovnou se mi tím ověřilo, že ten sanytol na praní musí fakt ten vir bezpečně zabít, když to dokáže v pohodě usmrtit pavouka :yes

BTW. nemyslím si že by se utopil, kor po cca půl hodině, pavouci plavat umí a po stěně lavoru (nějak brutálně kluzká není a kolmá taky ne), by vylezl ven. Tož asi tak :devil
"Je lépe být připraven na příležitost a nemít ji, než příležitost mít a nebýt na ni připraven"
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Grunt »

Equestrian píše: 05.06.2020 8:32 a on tam takovej větší pavouček na hladině vedle šátku, chytim ho za nohu a byl totálně koženej, normálně jak kus dřeva, ani se mu ta noha neohla
Jakože když to zabije malého pavoučka tak několikanásobně menší virus to musí zabít zaručeně?
Uživatelský avatar
Equestrian
Příspěvky: 139
Registrován: 26.01.2020 15:55
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Equestrian »

Nejsem žádný odborník, ale soudím dle toho, že např. při použití ozonu na zabití pavouka potřebuješ fakt silnou koncentraci po o dost větší dobu expozice, než třeba na viry. Už se to tu párkarát probíralo, na místnost cca 30 m3 potřebuješ při 10g/h generátoru nějakou cca minutu na koncetraci ozonu a pak cca 30min působení, takže dejme tomu do 35min (pro jistotu) by měla být místnost čistá od virů, ale na zabití pavouka ozonem potřebuješ o dost delší expozici a to třebas 2-4h (nikde jsem nenašel přesný čas na zabíjení havěti). Nezkoušel jsem ozonem zabijet pavouky, ale když ho pustím v mistnosti na těch 35min, tak jim to za jedno použití vůbec nic neudělá.
A když v sanytolu byl, ani né 30min a byl úplně tuhej, tak si dle mého selského ruzumu myslím, že to musí fungovat zaručeně.

BTW. jen mi šlo o to, že občas jsou narážky na tyhle desinfekce - bez chloru -, že fungují hůř než s chlorem, ale podle téhle zkušenosti myslím, že fungujou dobře, ač chápu že pavouk je úplně něco jiného než vir, ale principielně jde o to, že to není jen naředěná voda, ale že látky v sanytolu fungují. :)
"Je lépe být připraven na příležitost a nemít ji, než příležitost mít a nebýt na ni připraven"
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od bacil »

Chlorová dezinfekce je pomalá, chlor působí až vevnitř buňky nebo viru, zatímco peroxid, ozon, isopropyl, mýdlo, UV světlo působí už na povrchu a tím vir zbaví maskáčů, díky kterým proniká do buňky.

Ozon je několik tisíckrát rychlejší dezinfekce, než chlor - na viry a bakterie samozřejmě.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Vladimir »

Tak dnes som prvý-krát použil samodomo vyrobený ozonizátor v aute, len netuším, či funguje, ako to zistiť?

Je to číňan 10g/hod., v aute som ho nechal bežať 20 minút a potom ešte 15 minút nechal pôsobiť v zavretom aute, následne som auto poriadne vyvetral. Nechcel som k tomu "čuchať" kým to bežalo, tak ako zistím, že funguje a ozón sa naozaj tvoril?

Nejaký indikátor alebo ja neviem je to vidieť napr. na nejakom jedle alebo nejaký materiál, ktorý degraduje veľmi rýchlo pri pôsobení ozónu?
Vladimír
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od cipis »

Je to poznat na zelenině :) Je pak taková čerstvější.
Jinak měřáky jsou neskutečně drahé, navíc jsou spíše pro mrŇavé množství, ne pro tu koncentraci, co tam potřebujeme.
Nicméně to musíš rozhodně cítit, v okamžiku, kdy otevíráš dveře na větrání.
Anebo jestli jsi tam nechal hadry, tak některé vyčuchnou až po pár dnech.
Odpovědět