Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Odpovědět
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od cipis »

Ještě k tomu testu, on to tam dával combatmedic na té stejné stránce, jak jsem psal (https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=210696#p210696) , no a s tím zničením elektrostatického náboje ve filtru, tak mě to dovedlo na další věc. Zvlhčovač vzduchu s ionizérem, co tomu udělá? Zničí ho také?
A na jakém principu fungují ty krabičkové 3M filtry P3? Také tak? Je možné, že se použitím zvlhčovače vzduchu s ionizérem v místnosti, kde je polomaska s filtrama P3, tak klesne jejich filtrační účinnost?
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Grunt »

Proforma mi vnukla myšlenku, tak jsem hrabal až jsem se dohrabal na stránky US EPA k seznamu produktů, které si nárokují desinfekční účinky proti SARS-CoV-2 vč. účinné složky.

Vše samozřejmě bez záruky.
Přílohy
List N Products with Emerging Viral Pathogens AND Human Coronavirus claims for use against SARS-CoV-2Date Accessed 03292020.pdf
(123.65 KiB) Staženo 102 x
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od bacil »

Tady je to celý v excelu, seřazené dle účinnosti a s trochu s českýma názvama.
Přílohy
Přehled látek účinných na Covid19 dle EPA.xlsx
(27 KiB) Staženo 175 x
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 346
Registrován: 12.08.2012 19:38
Bydliště: Indie
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od JIP »

Metody popsané na předchozích stránkách mi přijdou dost overkill a zbytečné snižování životnosti drahého vybavení.

COVID-19 je obalený tukem a funguje na něj i mýdlo, takže v současné situaci po příchodu z potencionálně kontaminované zóny (třeba pobočka České Pošty):
1) Odšroubuji filtr a otřu jej zvenku lihem společně s odkládacím místem kam jej odložím ještě za mokra, aby to co z něj vypadne dopadlo do vrstvy lihu.
2) Maska do kýble a na ni trochu Jari
3) Sprchuji do doby než je v kyblíku plno bublinkové vody
4) Ponechám na minimálně 5 minut
5) Vymáchám a osprchuji proudem čisté vody masku i kyblík.
6) Napustím kyblík s maskou čistou vodou
7) Vytřepu & vysuším - po 8 hodinách je suchá výbava připravená na další akci.

Dva dotazy:
A) Co Vy rozpadlíci říkáte na to můj postup?
B) Filtrů mám samozřejmě více, ale jsem zvědav jak dlouho na takové použití jeden kus CLEAN AIR P3R vydrží. Ucpal se někomu?
oldschool
Příspěvky: 92
Registrován: 19.12.2015 12:38
Bydliště: Nahoře vpravo

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od oldschool »

Žádám o radu...
Vyhrabal jsem ve sklepě staré horské slunko, originál krabice, návod, pragon (r.v.1981 cena 781 Kčs :-)) v návodu je psáno UV A,B,C a IR.
Používá zde někdo stejnou mašinu? K čemu a jak se to dá využít v dnešní Moribundus době?

ilustrační foto

Obrázek
SkritekP
Příspěvky: 191
Registrován: 14.07.2015 15:45
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od SkritekP »

Jestli umi UV-C tak se jedná o germicidní záření které je dost nebezpečné zvláště pro oči ale ke sterilizaci respirátoru nebo roušky je ideální. A opravdu bacha na oči obyčejné sluneční brýle jsou jako ochrana málo

https://cs.wikipedia.org/wiki/Germicidn%C3%AD_lampa
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od cipis »

To by u toho musel stát celou dobu dezinfekce a čučet do té zářivky. Krátkodobé expozice v řádu sekund jsou vysoce rizikové jen pro dětský zrak, protože ho nemají vyvinutý . Čočka v lidském oku odfiltruje tařka 100% uv-c záření (pokud není upravená laserem), umělé čočky, alespoň ty, co se dávají nyní, tak mají v sobě UV filtr, tak jsou v tomhle ekvivalent lidské čočky. Při běžné činnosti, naskládání věcí, zapnutí a odejití pryč, následném příchodu a vypnutí, tak nejhorší, co může být, tak zánět spojivek, když se do toho bude dotyčný dívat.

Stará školo, podle toho, co tu psali ostatní, tak se tohle skládá z IR trubic (ty dvě na krajích) a té UV výbojky, u které by se mělo rozbít to vnější sklo, aby přestalo filtrovat to C.
Ale než začneš něco rozbíjet, tak si to prosím ověř ...
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od bivoj »

Ježišmarjá! Nic nerozbíjet!!!

Horské slunce - tj ta výbojka v jeho středu - je už samotné jádro, tj. samotná rtuťová výbojka! Bez jakéhokoliv dalšího obalu! Bez luminoforu, bez jakékoliv další baňky okolo!

Rozbitím by se akorát rtuť obsažená ve výbojce dostala ven a to by fakt dobrý nebylo! Tvl, cipis, tohle fakt už je nebezpečný takhle blbě radit...

A k ochraně zraku jsou tam ty přiložený brýle vpravo dole (bývaly dvoje, dospělácké a dětské). Jsou přímo určený k používání toho "horského slunce" - tzn. jsou černé jak noc a normálně skrz ně není skoro nic vidět...

BTW - horské slunce se na dezinfekci moc nehodí, protože ta rtuťová výbojka dává celé spektrum UV-ABC a v C toho už moc nedává. Maximálně jako nouzovka. Daleko lepší je germicidní zářivka, která dává primárně UV-C
vybojka.jpg
vybojka.jpg (37.03 KiB) Zobrazeno 4462 x
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
oldschool
Příspěvky: 92
Registrován: 19.12.2015 12:38
Bydliště: Nahoře vpravo

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od oldschool »

Děkuji za informace.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Hohepa »

Znám, v dětství používáno . Produkuje to při záření i ozón , tak lepší než nic.
Je to z dob kdy UVA , UVB, UVC se zas až tak moc nerozlišovalo , cca 40 let dozadu.
Hádá že i z toho UVC trochu proleze, dle vzpomínek na "opalování" pod tím pazgřivcem.
Každopádně i UVB trochu pomůže , třeba tím O3.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od tygrsdrakem »

Navíc co mám info od výrobce, tak ty UV-C zářiče docela stárnou, jednak plynutím času, jednak používáním. Takže u horského sluníčka "made in ČSSR" už člověk fakt neví, kolik toho UV-C to vlastně dává. Tchyně takhle leta provozuje horský sluníčko bez nějakého viditelného dopadu na květenu v místnosti - která by po ozáření UV-C standardně vychcípala. Takže tak...
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od bivoj »

Ono toho UV-C je od rtuťové výbojky fakt málo, skoro žádné, primárně dává UV v rozmezí 300 - 400 nm, tedy UVA s mírným přesahem do UVB, v UVC nedává skoro nic - proto píši, že na sterilizaci/desinfekci nejsou vysokotlaké rtuťové výbojky vhodné a proti virům skoro vůbec.

Jo a bacha, výbojka je FAKT horká, ta baňka má při provozu přes 350°C!
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od cipis »

Sry, já to pochopil tak, že to uv-c tam nemá být, tak proto to bylo takto filtrované. To jsem netušil, že to tak nadrzo pustili ven. Ale jestli to má slabou intenzitu, tak to asi neřešili. Ok, je to defacto k ničemu.

Co se týče té životnosti, tak u zářivek, co jsem koupil, tak uvádí 8 a 9 tisíc hodin provozu bez snížení udávaného výkonu.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Hohepa »

U klasických zářivkových trubic se to stárnutí a klesání svítivosti traduje do dnes .
Ale to je dané IMHO stárnutím luminoforu, který právě přeměňuje to UV na bílé světlo.
V UVC zářivce ten luminofor logicky není a má oproti klasické zářivce trubici z křemičitého skla co to potřebné UV propouští ven.

Takže z principu to je elektrický výboj obalený křemičitým sklem. Co na tom může stárnout ?
Výboj, když naskočí, tak bude furt stejný. Tak že by se snižovala propustnost toho křemičitého skla pro UV? to je asi taky blbost.

Jediné co mě napadá, že "stárne" zisk výrobců/prodejců co by byli nejradši kdyby se ty trubice měnili po 100 hodinách provozu :wasntme , ale třeba se mýlím a někdo to stárnutí dokáže vysvětlit. :angel
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od BiSon »

Hohepa píše: 01.04.2020 7:33 Takže z principu to je elektrický výboj obalený křemičitým sklem. Co na tom může stárnout ?
Výboj, když naskočí, tak bude furt stejný.
To samozrejme neni pravda - starnou samotne elektrody, postupnym vytrhavanim materialu vybojem.
Otazka samozrejme je, kdy reknes, ze trubice uz je KO.
Moznosti:
- vubec nenaskoci vyboj
- vyboj sice naskoci, ale intenzita svetla klesne pod x% puvodni

Treba u LED se zivotnost udava jako sviceni min nez 80% puvodnich hodnot. Nebo kdyz umre na jiny problem (pruraz, zkrat, teplo, pripadne okolni elektronika).
Dost bych se divil, kdyby to u trubic bylo jinak.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od vrabi »

Když jsem kupoval UV-C trubici,tak mi bylo řečeno, že znakem opotřebení je zčernání konců, stejně jako u klasické zářivky. Při silném začernání se hladina záření posouvá do vyšších vlnových délek.
Roman68
Příspěvky: 1
Registrován: 31.03.2020 20:44
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Roman68 »

Kdo hledá najde: někde určitě

A jako obvykle: Spam. Ban. Fab
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Hohepa »

vrabi píše: 01.04.2020 9:13 Když jsem kupoval UV-C trubici,tak mi bylo řečeno, že znakem opotřebení je zčernání konců, stejně jako u klasické zářivky. Při silném začernání se hladina záření posouvá do vyšších vlnových délek.
No tohle by dávalo smysl. Jestli jsem dobře hledal tak je to vlastně nízkotlaká rtuťová výbojka.
Opotřebení elektrod má vliv na schopnost spustit výboj, ale jak by ovlivnily "kvalitu" vlastního výboje si neumím představit. Ale to začernání bude zřejmě od těch rtuťových par , kterými je výbojka plněná, tedy že se tam ta rtuť desublimuje do pevného stavu a tím se mění složení "plynu" ve kterém probíhá ten výboj. To by dávalo smysl :nod

P.S.: Roman tos vyráběl sám! a ješte ses pod to podepsal :devil 2900,- za hnusný recyklát :puke cítím tady letící banán.
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od pepaf »

Našel jsem docela zajímavý odkaz s rekapitulací desinfekce u různých materiálů, rozličnými prostředky - souhrnný materiál
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koro ... zy#space-a
Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 346
Registrován: 12.08.2012 19:38
Bydliště: Indie
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od JIP »

JIP píše: 30.03.2020 21:52 Metody popsané na předchozích stránkách mi přijdou dost overkill a zbytečné snižování životnosti drahého vybavení.

COVID-19 je obalený tukem a funguje na něj i mýdlo, takže v současné situaci po příchodu z potencionálně kontaminované zóny (třeba pobočka České Pošty):
1) Odšroubuji filtr a otřu jej zvenku lihem společně s odkládacím místem kam jej odložím ještě za mokra, aby to co z něj vypadne dopadlo do vrstvy lihu.
2) Maska do kýble a na ni trochu Jari
3) Sprchuji do doby než je v kyblíku plno bublinkové vody
4) Ponechám na minimálně 5 minut
5) Vymáchám a osprchuji proudem čisté vody masku i kyblík.
6) Napustím kyblík s maskou čistou vodou
7) Vytřepu & vysuším - po 8 hodinách je suchá výbava připravená na další akci.

Dva dotazy:
A) Co Vy rozpadlíci říkáte na to můj postup?
B) Filtrů mám samozřejmě více, ale jsem zvědav jak dlouho na takové použití jeden kus CLEAN AIR P3R vydrží. Ucpal se někomu?
A vyjádřil by se mi prosím k tomu Jaru?
Není to pro snížení běžného virového zatížení dostatečné za zachování maximální žívotnosti vybavení?
Odpovědět