Extrakty z přírodních léčiv

Odpovědět
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Extrakty z přírodních léčiv

Příspěvek od tygrsdrakem »

Jak tak v poslední době trávím hodně času doma, pojal jsem nápad pozvednout naše rodinné bylinkaření na trošku vyšší úroveň. Doposud to bylo převážně takové to klasické sušení na půdě, převážně toho, co rostlo na zahradě nebo v okolí. Už před pár lety jsem zavedl výrobu tinktur, dříve do vodky, nyní do potravinářského ethanolu naředěného na požadovanou koncentraci (některé bylinky chtějí i 60 - 75 %). Aktuálně se suší do čajovin jen "vodomilné" bylinky. Co jde, vymáchá se v alkoholu. Letos jsme bohatší o elektrickou sušičku, takže poprvé sušíme kontrolovaně. Zpracován plán výroby a sběru podle toho, co chceme na co používat. Ale pořád to není ono.

Příkladem budiž třeba tinktura z lichořeřišnice. Doma vyrobená je lihovitá vodička charakteristické chuti. Koupená je při stejném procentu ethanolu chuti značně výraznější, výrazně tmavší a o něco hustější. A zdá se, že to i funguje jinak. Kde jeden zdroj radí "z lichořeřišnice tinktury polévkovou lžíci" druhý říká 15 kapek. Čili není tinktura jako tinktura. Prozatím jsem se dopracoval k poznatku, že lihový extrakt neznamená jen vymáchat bylinky v lihu, ale že taky záleží kolik bylin na kolik lihu (a jak silného). Další level je odpařování alkoholu, po kterém člověku zbyde skutečný extrakt, tj. látky z rostliny. A ještě další level je "standardizovaný extrakt", což je právě účinná složka té koupené tinktury.

Našel by se tu někdo se znalostmi a zkušenostmi, ochotný poradit, jak si z té které byliny vyrobit v domácích podmínkách skutečně účinný extrakt, a ne bylinný výluh? Zatím jsem našel jen na jednom growerském fóru docela fundovaný materiál o extrakci účinných látek z konopí. Vypadá to jako trochu "vyšší dívčí". A teď bych chtěl ještě nějaké obecné rady aplikovatelné třeba na tu lichořeřišnici :D
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Extrakty z přírodních léčiv

Příspěvek od Rafael »

To je dost "tenký led".
Každý bude obhajovat svůj postup výroby, že ten jeho je nejlepší a tak.
Já zkušenosti s tinkturami nemám. Byl jsem jen likérník. A v tom oboru je to podobné. Silný líh, 75-80%, doba macerace zohledněná druhem byliny aby se nevymacerovaly senzoricky nevhodné látky, což u tinktur moc nehrozí když se užívají po lžíčkách.
Odvary jen výjimečně. Vyšší teplota mnohé látky degraduje a líh je přece jen nejlepší a nejčinnější potravinářské rozpouštědlo.
*
Bohužel naši ochránci z Bruselu nám dostupné informace o přírodních léčivech zakázali, tak těžko porovnávat jednotlivé postupy a medikace na veřejně přístupných zdrojích.
*
Snad jen ve starší nebo staré odborné literatuře, českých nebo československých lékopisech by se daly nějaké relevantní Rp. vyčenichat..
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Extrakty z přírodních léčiv

Příspěvek od tygrsdrakem »

Já jako takový základ používám tuhle knihu: viewtopic.php?p=108975#p108975
Na konci je docela obsáhlý lékopis, ve kterém je popsáno co s kterou bylinkou udělat a jak to dávkovat. U tinktur je doporučená koncentrace alkoholu (% vol.) i hmotnostní poměr bylina / alkohol. U čerstvých bylinek je nejčastěji 1:2 (g byliny/g alkoholu), u sušených 1:5. Některé byliny sušením "ztrácí kouzelnou moc", jiné zase dají koncentrovanější výluh. Je tam i dávkování, obyčejně 20 - 30, ale i 60 kapek 3 - 4x denně. Obecné informace k použití a k čajovinám beru z herbáře Janči a Zentricha. Ale i když ty postupy dodržíš, tak stejně nemáš jak zjistit kolik té účinné látky tam je. To se právě dělá u toho standardizovaného extraktu, což by mě právě zajímalo.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Extrakty z přírodních léčiv

Příspěvek od Rafael »

Od Stephen Harrod Buhner mám tuto knihu Posvátná a léčivá bylinná piva
viewtopic.php?f=20&t=6178&hilit=bylinn%C3%A1+piva Mimo hlavního tématu je tam i velmi pěkný a kvalitní popis bylin a drog.
Autor určitě ví o čem píše.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Lamik
Příspěvky: 16
Registrován: 15.04.2020 19:36

Re: Extrakty z přírodních léčiv

Příspěvek od Lamik »

Doporučuju Československý lékopis 2. vydání (ČsL2). Jsou v něm texty o technologii tinktur - macerace, digesce, perkolace, reperkolace atd. K dispozici v lékárnách (ne ve všech), vědeckých knihovnách. Pak monografii Technologie léků od Chalabaly, kapitola 6.1.1.5 Výluhy z čerstvých rostlin a rostlinných drog.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Extrakty z přírodních léčiv

Příspěvek od Rafael »

Jo, knihy z SVK jsou velmi dobrým zdrojem informací.
A zatím ještě dostupných.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Odpovědět