Covid a rostliny, lekce první

Odpovědět
Ivana
Rozpadlík & Sponzor serveru
Příspěvky: 695
Registrován: 24.04.2012 11:49
Bydliště: Brno

Covid a rostliny, lekce první

Příspěvek od Ivana »

Ježto jde už fakt do tuhého, musíme sami. Do tohohle vlákna budu cpát užitečné samodomo věci ohledně rostlin. Prosím buďte tak laskavi a nezapraste vlákno. Za komentáře zdejších doktorů budu vděčná.

Lekce první
Úvodem vědecká studie: https://academic.oup.com/jid/article/222/8/1289/5878067
Český článek: https://www.mix24.cz/koronavirus-je-moz ... ili-vedci/

Ty ústní vody si klidně můžete kupovat, mě jde ale o něco jiného.
Účinné látky ve studii jsou čistokrevná chemie. Až na jednu výjimku, a to je Listerine Cool Mint, kde jsou účinnými látkami "essential oils". Prostudujeme nyní složení daného výrobku: Aqua | Alcohol | Sorbitol | Poloxamer 407 | Benzoic acid | Sodium saccharin | Eucalyptol | Aroma | Methyl salicylate | Thymol | Menthol | Sodium benzoate | Cl 42053.
Tedy eukalyptol, thymol, menthol. Eukalyptol pochází z druhu Eucalyptus globulus, blahovičník kulatoplodý. Ten ice u nás neroste, ale dá se koupit v zahradnictví. Nicméně asi bych doporučovala pro naše účely přece jen zakoupit eukalyptový olej a kytku v obýváku si nechat jako jakousi "průběžnou" domácí dezinfekci. Thymol obsahuje dobromysl obecná Origanum vulgare, tymián (neroste u nás, pěstovat nebo kupovat jako koření) a mateřídoušky Thymus (neuvádím druhy, to byste nedali když to nedám ani já). No a mentol je samozřejmě máta peprná Mentha piperita, pěstovaná. Naše divoké máty nějaký mentol snad obsahují, nevím přesně, ale podle chuti ho nebude příliš mnoho. Eukalyptol je též v bobkovém listu, pelyňku černobýlu, bazalce, rozmarýně a šalvěji lékařské, tam ale nevím kolik ho tam je.

Proticovid ústní voda samodomo:

Do nálevu z máty a dobromysli (nebo tymiánu nebo mateřídoušky) nakapeme eukalyptový olej. Kloktáme.
Podle článku citovaného nahoře to virus zabíjí. Zkoušeli to v laboratoři a je předpoklad, že by to mohlo/mělo fungovat i v ústní dutině. Neléčí to! I když to bude fungovat dobře, pozabíjí to mrchu v puse a krku, všechno ostatní jinde v těle zůstane. Nicméně pokud to funguje, nemocnému to pomůže od části virové zátěže. Asi to bude mít význam i pro nemocné lidi, co nechtějí nakazit svoje blízké ve společném bytě.
Chystají na to ověřovací studie.
Ivana
Rozpadlík & Sponzor serveru
Příspěvky: 695
Registrován: 24.04.2012 11:49
Bydliště: Brno

Re: Covid a rostliny, lekce první pokračování

Příspěvek od Ivana »

Lekce první, pokračování
Navržená a probíhající klinická studie o snižování zátěže kloktáním je pákistánská: https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04341688
Zde se opět objevuje betadin jako ve studii první, je tam dále peroxid vodíku, fyziologický roztok a nimbový olej. Ten se často prodává pod obchodním anglickým názvem neemový olej, pochází z tropického stromu azadirachta indická Azadirachta indica. Má antivirové účinky, používá se například pro domácí mazlíčky. Tropická rostlina u nás přirozeně neroste, ale olej se dá koupit.
Ivana
Rozpadlík & Sponzor serveru
Příspěvky: 695
Registrován: 24.04.2012 11:49
Bydliště: Brno

Re: Covid a rostliny, lekce první

Příspěvek od Ivana »

Na vyžádání z vlákna Koronavirus.

Lekce druhá, rostliny na ředění krve

1. Přírodní salicyláty (kontraindikace stejné jako u acetylsalicylové, tedy acylpyrin, aspirin)

Tužebník jilmový Filipendula ulmaria
1 polévkovou lžíci kvetoucí nati přelijeme 150 ml vroucí vody a necháme 5 minut zakryté stát. Přecedíme, můžeme sladit medem. 2-4 x denně, před jídlem.
Lepší by byly květy, ale ty neseženete. Tužebník má prsty, promiňte, řapíky také v historii výroby aspirinu.
Protisklerotický účinek, zabraňuje trombům, vhodný na infekce, protirevmatický, zlepšuje střevní mikroflóru - na záněty a po antibiotikách, uvádí se i protizánětlivý.

Ostružiník maliník Rubus idaeus
Maliny (listy nee). Dávku nevím.

Vrba bílá Salix alba
Vrbová kůra sloupnutá v březnu z 2-3letých větví.
Odvar, denně 0,6 litru. Na 0,1 litru 1 gram kůry (drcené).Zalít studenou vodou, přivést k varu, vařit 3-10 minut. 10-15 minut nechat stát, přecedit. Razantní účinek, zajistit zvýšený přísun vitamínu C.

2. Saponiny

Kaštan koňský Aesculus hippocastanea
Obsahuje saponin escin, který můžeme použít nejen na odmašťování, například mytí nádobí, ale též jako lék. Mimochodem někde jsem o escinu jako prostředku proti koronáči už četla.
Zralé plody koňského kaštanu nastrouháme. Dáme do láhve, kde zaplníme 40 % jejího objemu. Doplníme na 100 % lihem, který musí být 80%. Po 14 dnech přecedíme. 3x denně 40 kapek po jídle. Zentrich považuje za nutnou kontrolu srážlivosti krve.

Mydlice lékařská Saponaria officinalis
Kořen. Postupujeme stejně jako u koňského kaštanu.

3. Kumarinové látky (tj. totéž co Warfarin, kontraindikace stejné)

Komonice lékařská Melilotus officinalis
Macerát z kvetoucí nati. Maximálně 0,4 litru denně. 1 lžička na 150 ml vody. Zalijeme studenou převařenou vodou, necháme stát 8-10 hodin při pokojové teplotě.
Komonicové víno. Do 1 litru červeného vína (nekonzervovaného) dáme 10 gramů nati komonice a necháme 10 dní stát. Občas protřepeme. Pak tři dny podáváme 3x denně čajovou lžičku před jídlem. Následující dny podáváme 3x denně polévkovou lžíci, před jídlem.
Silné působení, nepřekračovat dávky! Nepodávat dlouhodobě.

Mařinka vonná (dnes svízel vonný) Galium odoratum
Kvetoucí nať, sušená. Připravíme víno stejným způsobem jako komonicové. Slabší než komonice. Též protizánětlivé působení. Nepřekračovat dávky, podávat krátkodobě, při dlouhodobém podávání hrozí poškození jaternímu parenchymu.

Pokud máme vlastnoručně nasbírané natě, MUSÍME mít JISTOTU, že se při sušení nezapařily. Zapařením za přítomnosti plísní vzniká SMRTELNĚ toxický dikumarol.

Zdroj: Zentrich, Janča: Herbář léčivých rostlin
Odpovědět