Jak psát příspěvky tak, aby se ostatním dobře četly

Doporučujeme všem přečíst!
Zamčeno
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Jak psát příspěvky tak, aby se ostatním dobře četly

Příspěvek od Bill Masen »

Příspěvky nepíšeme proto, abychom fórum plevelili svými názory, ale protože chceme ostatním něco sdělit a diskutovat o různých tématech. Proto bychom si měli dát záležet, jak je náš příspěvek pro ostatní čitelný a srozumitelný a aby si o nás nikdo nemyslel, že nejsme schopni dát dohromady srozumitelnou větu.

Pokud najdete v textu nějakou chybu nebo nepřesnost, případně chcete něco doplnit, pište SZ.

Základní pravidlo je svůj příspěvek před odesláním zkontrolovat. K tomu slouží tlačítko „Náhled“. Když v něm objevím chyby po odeslání, můžu ho pak ještě nějakou dobu editovat.


Vkládání textu v jiném jazyce
Příspěvky vkládáme v češtině nebo slovenštině. Když vkládáme text v angličtině nebo jiném jazyce, je nutné připojit překlad nebo stručné shrnutí o co v textu jde. Argument, že „Anglicky přece dneska umí každý“ svědčí jen o aroganci přispěvatele. Fórum je pro všechny, i pro ty, co anglicky nemluví.


Mezery
Gramatikou se tu nebudu trápit, na to nemám buňky ani ambice, ale trochu typografie neuškodí.
Špatné používání a nepoužívání mezer text znepřehledňuje.
Za většinou interpunkčních znamének (. , : ; ? !) se mezera dělá vždycky, před nimi nikdy. Uvnitř závorek nebo uvozovek se mezery také nedělají.

Špatně: Pejsek a kočička dali do „ dortu “ myš,jablko ,sýr , rum ( CZ ) a kost.
Správně: Pejsek a kočička dali do „dortu“ myš, jablko, sýr, rum (CZ) a kost.

Pokud text obsahuje spojovník, třeba „vlak Praha-Brno“ nebo rozsah „8-16 hodin“, je to bez mezer. Bez mezer je i zápis času 16:35 a zápis data. Tam je těch variant víc, viz Wikipedie

V některých případech mezera mění význam zápisu, a to u jednotek, procent a stupňů.
Když napíšu 12° pivo, 100km závod, 60% pálenka, znamená to dvanáctistupňové pivo, stokilometrový závod a šedesátiprocentní pálenka.
Když napíšu 37 °C, 5 km odsud, 50 % výkonu, znamená to třicet sedm stupňů Celsia, pět kilometrů odsud, padesát procent výkonu.

Těch pravidel je víc, zde uvedené jsou jen nejčastější chyby, které se na fóru objevují.


Citace
V pravidlech fóra je napsáno, že předchozí příspěvek se necituje. Stejně tak je zbytečné citovat celý dlouhý příspěvek, který je jen o pár postů výše, když většinou reagujeme jen na jeho část.
V citaci tedy ponecháme jen ten text, na který reagujeme a který chceme vypíchnout a ostatní smažeme. Aby bylo vidět, že byla citace upavovaná, smazaný text nahradíme „výpustkou“, tedy trojtečkou.
Citace pak bude vypadat takto:
Bill Masen píše: 27.10.2020 20:29...v telefonu může zdát, že je fotografie otočená správně... Po nahrání na web se tato informace ztratí a obrázek je nahraný špatně...

Vkládání odkazů
Odeslat příspěvek, který obsahuje pouze nějaký odkaz bez dalšího textu, může jen diletant, který tím říká „prostě na to klikni, nestojíte mi ani za větu s informací, co odkaz obsahuje". Odkaz musí být doplněn alespoň nadpisem článku, na který odkazuje a ideálně stručným popisem, co v odkazu najdeme. Perex, stručný úvod obsahuje skoro každý článek. Když odkaz vede na stránky, které nejsou v češtině, je tento popis nutný.
Odkaz uprostřed věty můžeme upravit tak, aby se se nezobrazovala adresa, ale jen slovo.
https://rozpad.cz/viewtopic.php?f=8&t=7030 takto vložený odkaz se zobrazí přesně v tomto formátu. Použijeme tlačítko url, (desáté zleva mezi obrázkem a barvou) a odkaz vložíme mezi značky [urI] a [/urI]. Potom druhou závorku přesuneme na konec odkazu, místo ní napíšeme rovnítko a mezi druhou a třetí závorku napíšeme text, který chceme, aby se zobrazoval.
Bude to vypadat takto: [urI=adresa odkazu]text k zobrazení[/urI], ve větě potom takto.


Vkládání obrázků
Vkládat obrázky do příspěvků lze dvojím způsobem. Za prvé jako odkaz, pomocí tlačítka "vložit obrázek" (deváté zleva). Tato metoda na server neukládá obrazová data, ale když obrázek zmizí z původního umístění, zmizí i z rozpadu.
Druhá a preferovaná metoda je pomocí přílohy. Pokud jde o obrázek stažený z internetu, není nutné úpravy příliš řešit. V tomto případě návod spíš informuje, jak se obrázky s odlišným rozlišením na webu rozpad.cz chovají. U pořízených fotografií je ale úprava více než vhodná.
Nejběžnější rozlišení monitorů notebooků a lepších telefonů je FullHD, tedy 1920 x 1080. V tomto návodu tedy pracuji s tímto zobrazením a s nastavením systému i prohlížeče na 100% zobrazení.


Orientace
Ačkoliv se v počítači nebo v telefonu může zdát, že je fotografie otočená správně, může to také znamenat, že metadata obsahují informaci o orientaci, ale obrázek samotný je natočený na bok. Po nahrání na web se tato informace ztratí a obrázek je nahraný špatně. V počítači fotografii otočíme v nějakém foto editoru. U většiny editorů k tomu dojde automaticky při jiné úpravě obrázku a jeho následného uložení. Pokud tedy obrázek nijak neupravujeme, je potřeba ho aspoň otočit.
Když píšeme příspěvek a vkládáme fotografii přímo z mobilu, musíme ho před uploadem opět prohnat přes aplikaci foto editor instalovanou v telefonu. Postačí na to ten integrovaný. Provedeme jakoukoliv i sebemenší operaci, třeba drobnou úpravu expozice nebo oříznutí, či srovnání horizontu a uložíme. Jestli do fotografie takto zasahovat nechceme, musíme si nainstalovat aplikaci, která natočení obrázku umí. Nově uložená fotka bude mít správnou orientaci a jako vedlejší efekt výrazně datově zeštíhlí.


Velikost
Je dobré vědět, za jakým účelem fotografii nebo obrázek na web vkládáme.
Pakliže obrázek chceme vložit jen jako náhled, je nejlepší, aby měla delší strana, tedy na šířku přesně 600 pixelů. Na takový obrázek se nedá kliknout a maximálně vyplní stránku. Pokud bude menší, bude se i jako menší zobrazovat na stránce a když bude větší, bude klikatelný, ale nic to nepřinese. Takto to funguje i u jiného poměru stran, až do čtvercového formátu s rozlišením 600 x 600 pixelů.
Tento obrázek má jen 142 kilobajtů, je tedy datově velmi úsporný.
600.jpg
600.jpg (141.3 KiB) Zobrazeno 3853 x

Jestli chceme, aby byl obrázek klikatelný a ostatním se zobrazil na celé ploše monitoru, pak je ideální šířka 1920 pixelů. Menší než tento rozměr se nebude zobrazovat přes celý monitor a o něco větší žádnou výhodu nepřináší. Tedy když už fotku rozměrově upravujeme, tak nejlépe na toto rozlišení.
Tento obrázek má FullHD rozlišení 1920 x 1080 pixelů a 1.14 MB.
FHD-1920x1080.jpg

Pokud předpokládáme, že si ostatní budou chtít náš obrázek stáhnout a třeba vytisknout, nebo s ním jinak pracovat, nebo jen zvětšit nad úroveň monitoru a prohlédnout si detaily, chce to rozlišení co největší.
Originál obrázku má rozlišení 4724 x 2657 pixelů a skoro deset mega.
Original.jpg

U obrázků na výšku je to trochu jinak. Neklikatelný je obrázek s rozlišením 600 pixelů na delší straně, tedy na jeho výšce. Na stránce v počítači se vždy bude zobrazovat užší než obrázek na šířku, na displeji mobilu se zobrazí stejně široký jako obrázky na šířku. Menší rozlišení, než 600 pixelů na delší straně znamená celkově menší zobrazení na stránce.
Tento obrázek má 338 x 600 pixelů.
338x600.jpg
338x600.jpg (119.97 KiB) Zobrazeno 3853 x

A v plném rozlišení 2160 x 3840 pixelů
Na výšku.jpg

Metadata, Exif
Metadata jsou data, která poskytují informace o jiných datech. U fotografie to jsou třeba expoziční hodnoty nebo údaje výrobce fotoaparátu, či mobilu. To by nás trápit nemuselo. Co by nás ovšem trápit mělo, jsou geolokační údaje a údaje o čase. Tyto informace na web společně s fotkou dávat nechceme, proto je vhodné je z fotky odstranit. Jak pro počítač tak pro mobil na to existují programy a aplikace, ať už jednoúčelové nebo jako součást foto editoru.

Fotoeditor pro android, který umí všechny tři operace, které potřebujeme. https://play.google.com/store/apps/deta ... oto.editor
Několik dalších mazačů Exifu https://play.google.com/store/search?q=exif%20remover
Free verze Českého Foto editoru Zoner Photo Studio. Tato verze je ořezaná a neumí třeba ten Exif. Na to je potřeba plná verze a tu si každý musí sehnat sám, jak uzná za vhodné. https://zoner-photo-studio-free.en.softonic.com/


Naposledy oživil Bill Masen v 24.11.2020 20:03
Zamčeno