Forum je tvoje a pravidla nastavíš ty.Slartibartfast píše: ↑27.04.2023 23:20 ...Bude tedy potřeba najít kompromis – jak umožnit civilizovanou a věcnou debatu na libovolná politická témata a zároveň zajistit, aby jakákoli adorace, relativizace či obhajoba ruské invaze na Ukrajinu zůstaly tabu. A jak to podchytit v pravidlech formou, na které bude panovat shoda...
Debata na libovolná témata a zároveň tabu na některé věci logicky nejde dohromady. Takže máš na výběr:
1) Buď některá témata zakázat, pak bys ale měl zákaz dodržovat i když je zveřejněn názor, který se ti zamlouvá. Tedy ne ve stylu zdejšího vlákna "Vtipy bez politiky", ale když je to na správnou stranu, tak se politika smí. (Tohle v některých oblastech omezeně dělám v rodině a práci, nehádám se s příbuznými o politice, nechci aby firma nutila lidi do politického/náboženského... směru.)
2) Témata povolit a nechat názory i když se ti nelíbí a nesouhlasíš s nimi. (Kvůli tomu chodím na diskuzní fóra, včetně dříve tohoto.)
3) Smířit se s tím, že v některých citlivých tématech povolíš jen svou vlastní stranu a pak sem zastánci odlišných názorů, a dokonce i někteří zastánci stejných názorů na to téma, nebudou chodit či přispívat. Sen všech ideologů je, aby odborníci dělali na odborných záležitostech a nevyjadřovali se k protlačovaným ideologickým, ale v reálu to nefunguje. Část odborníků se vykašle i na tu odbornou část, protože to vnímají jako nespravedlnost. Otázkou je jak velká skupina to je, vyloučit jednoho moc nevadí, vyloučit polovinu společnosti je problém. (Domů si také na návštěvu zveš spíše spřízněné duše a jsi ve své sociální bublině.)
Je na tobě jestli chceš mít čistě odborné fórum, které po základním naplnění nebude už příliš aktivní (1), diskuzní fórum i na neodborné věci, kde budou názory, které se ti nelíbí (2), nebo "přitakávací kroužek kámošů", se kterými se možná rozhádáš až dojde na jiné citlivé téma (3).