Post-industriální éra aneb trosečníkem snadno rychle

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Post-industriální éra aneb trosečníkem snadno rychle

Příspěvek od hanpari »

Z mnoha přečtených příspěvků na zdejším fóru se zdá, že mnozí z nás se na rozpad společnosti dívají jako na vesmírnou misi. Objevuje se spousta příspěvků, ve kterých se objevují odkazy na high-tech vybavení a člověk se nemůže zavit dojmu, že zdejší příruční zavazadlo poslední záchrany by neodvezl ani kamión.

Proto jsem založil toto vlákno, kde bych rád každého požádal o to, aby napsal (pokud má co), na co by se zaměřil, kdyby podmínky byly následující:

Jste trosečníkem na ostrově, který
  • má naše klima (tj střídají se roční období),
    má přibližně naši faunu a flóru,
    je rozlehlý povězme 2500 km2,
    a který občas navštěvují lidojedi ze sousedství.
A vaše počáteční vybavení tvoří vaše šaty (povězme jarní), zápalky a nůž.

POZNÁMKA
Pokud se vám vybavil klasický Robinson, máte pravdu. Myslím si totiž, že v případě kdy jste rádi, že jste zachránili holý život, je nutné mít jinou krabičku poslední záchrany, a totiž hlavně soubor užitečných vědomostí. Vědomosti jsou totiž ta jediná věc, která se zachrání spolu s vámi.
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Post-industriální éra aneb trosečníkem snadno rychle

Příspěvek od marish »

Hodně záleží na okolnostech a stavu ve kterém jste. Žízeň, hlad, zdraví, únava, naděje na záchranu, psychika...

V každém případě se člověk musí rychle začít starat, a tím si předpokládám podpoří i psychiku.
Najít zdroj pitné vody, bezpečné místo pro odpočinek, rozdělání ohně, průzkum okolí, sehnání potravy, shromažďování užitečných věcí a nálezů, výroba jednoduchých zbraní, pastí...

Jinak předpokládám že celé tohle fórum, nám umožní vzájemně vygenerovat množství vědomostí, které pak může pomoci jednotlivci v každodení i mimořadné situaci.
Uživatelský avatar
Rookie81
Příspěvky: 240
Registrován: 02.02.2011 21:14
Pohlaví: muž
Bydliště: moravské slovácko

Re: Post-industriální éra aneb trosečníkem snadno rychle

Příspěvek od Rookie81 »

mám takový tip na jednoduchý příbytek,nosím ho už v hlavě delší dobu,byla by to okrouhlá stavba-stěny vypletené z klacíků a proutí a vyplněné blátem,střecha z rákosu nebo oloupané kůry,uprostřed s otvorem pro odvod kouře z ohniště. Otvor by šel zakrýt takovým "kloboukem". V podstatě něco podobného co si staví domorodci v africe. Na zimu by šel zateplit otýpkami z rákosí nebo trávy a dokola vyskládaným dřevem na topení.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Post-industriální éra aneb trosečníkem snadno rychle

Příspěvek od MRAK »

zkus to prosímtě namalovat , hlavně ten klobouk ....
Uživatelský avatar
Rookie81
Příspěvky: 240
Registrován: 02.02.2011 21:14
Pohlaví: muž
Bydliště: moravské slovácko

Re: Post-industriální éra aneb trosečníkem snadno rychle

Příspěvek od Rookie81 »

nákres je velice neumělý,ale snad bude stačit.Ten klobouk se dává i na teepee aby dovnitř nenapršelo a v noci aby neutíkalo teplo.
DSCN1948.JPG
vitalis- domky ze slámy znám,viděl jsem,je to zajímavý nápad,ale potřebuješ balíky slámy. Taky jsem slyšel že v cizině jsou balíky lisovány pevněji a tak může být stavba samonosná,u nás jsou lepší zkušenosti s dřevěnou kostrou vyplněnou balíkama. Rád bych se na takovou stavbu podíval,zajímá mě to.
Uživatelský avatar
Rookie81
Příspěvky: 240
Registrován: 02.02.2011 21:14
Pohlaví: muž
Bydliště: moravské slovácko

Re: Post-industriální éra aneb trosečníkem snadno rychle

Příspěvek od Rookie81 »

vitalis kdyžtak dej odkaz,měsezdá že jsem o té jurtě něco zaslechl nebo byla v televizi,tuším v chalupa je hra
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Post-industriální éra aneb trosečníkem snadno rychle

Příspěvek od MRAK »

Dík za nákres ....

Ten klobouk se mi zdá moc vysoko na to, aby neutíkalo teplo ....
Nebo má být pohyblivý?
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Post-industriální éra aneb trosečníkem snadno rychle

Příspěvek od hanpari »

V našich podmínkách bych považoval za nejsnáz použitelný zdroj izolace opadané listí. V opravdu primitivních podmínkách bych stavbu izoloval pomocí slisovaného listí a hlíny či jílu. Listí je na podzim (tedy před zimou) spousta a hlíny také. Zbývá jen pořešit jak vytvořit balíky slisovaných listů.

Slámu neuvažuji proto, že trávu je potřeba posekat, kdežto listí stačí sbírat.
Uživatelský avatar
Rookie81
Příspěvky: 240
Registrován: 02.02.2011 21:14
Pohlaví: muž
Bydliště: moravské slovácko

Re: Post-industriální éra aneb trosečníkem snadno rychle

Příspěvek od Rookie81 »

ten klobouk jsem viděl kdysi dávno buď v abc nebo nějaké knížce.Používá se na teepee,možná by šel vymyslet pohyblivý,nebo sundávací,mezera by měla být taková aby klobouk nesrážel kouř zpátky.Taky by nebyl špatný přívod vzduchu k ohni nějakým kanálkem v zemi zakrytým placáky aby nebyl průvan.
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 295
Registrován: 25.01.2011 16:31
Bydliště: Severní Čechy

Re: Post-industriální éra aneb trosečníkem snadno rychle

Příspěvek od Max »

Jak už bylo psáno výše, hodně záleží na okolnostech, prostředí, ročním období a počasí. Tak se v krátkosti pokusím nastínit, jak bych asi podobnou situaci řešil já.
První den bych se určitě soustředil na tyto základní potřeby:
Přístřešek, event. chráněné místo k odpočinku, protože podchlazení nás může zabít rychleji než nedostatek vody nebo jídla. Moje schopnosti zatím nejsou na takové úrovni, abych si hned první den za pomoci nože postavil jurtu, nebo tee-pee, tak by se jednalo o něco mnohem primitivnějšího. Podle prostředí bych použil buď listí, chvojí nebo jinou přírodní hmotu. Podle počasí bych si připravil pouze jednoduché lože z listí, nebo jednoduchý přístřešek podobný tomu na fotce.
Další v pořadí by bylo rozdělání ohně. Použil bych zápalky, což by snad mělo být bez problémů. Samozřejmě bych se ihned začal poohlížet o materiálech použitelných k rozdělávání a případnému přenášení ohně primitivními způsoby, abych ušetřil co nejvíce zápalek pro nouzové situace.
Další prioritou by bylo nalezení zdroje vody. To je opravdu hodně závislé na konkrétním prostředí, proto tady o tom teď nebudu teoretizovat. Jen poznamenám, že bych v tuhle chvíli začal litovat, že mi admin nepovolil ešus nebo alespoň lahev :D
Další věcí by mohla být příprava materiálu k nouzové signalizaci (jestli je tedy v tomto scénáři s nějakou možnou záchranou počítáno).
Během zajišťování toho všeho by se ze mě samozřejmě stal sběrač všeho potencionálně využitelného a jedlého.
Další dny by pak přišla na řadu otázka zajištění jídla, kromě toho taky výroba případných nástrojů, zbraní, vylepšení přístřešku a další a další věci.

Přístřešek by vypadal asi jako na téhle fotce. Tehnhle byl takový víceméně pokusný, takže bych některé věci udělal trochu jinak. Pro představu asi stačí.
pristresek.JPG
pristresek.JPG (69.41 KiB) Zobrazeno 11427 x
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Post-industriální éra aneb trosečníkem snadno rychle

Příspěvek od hanpari »

Moje představa odpovídá v zásadě Maxově.

V bodech:

1/ Zajistit přístřeší na noc a oheň
2/ voda
3/ potrava
4/ výroba ošacení
5/ další zabydlování

Pokud souhlasíte, signalizaci vynechám, protože můj scénář předpokládá alespoň rok strávený v robinsonských podmínkách

Když se rozepíšu:


1/ Zajistit přístřeší na noc a oheň
  • chýše jak ji nafotil max, postupně vylepšovaná.
    Ohniště a oheň rozdělaný doufejme svépomocí
2/ voda
  • Nejbližší potok. Popřípadě spodní voda. (Nedostatek vody v našich podmínkách nepředpokládám
3/ potrava
  • Jakkoliv nechci zpochybňovat něčí lovecké schopnosti, pak jako první vidím sběr hub a lesních plodů.
    Následně chytání ryb v potoce. (Troufám si tvrdit, že je snazší chytit bez vybavení rybu než zvíře a nebo ptáka.
4/ Výroba ošacení. V našich podmínkácj je bohužel tuhá zima. A jarní oblečení člověka nevytrhne. Jako úplný základ, kdybych své působení jako robinson začal v zimě, bych asi vycpal stávající šaty chvojím, slámou a nebo mechem či listy (pokud bych je našel).

5/ Další zabydlování předpokládá vylepšování základních věcí z bodů 1-3 s tím, že bych jako veverka se snažil si vytvořit zásobu na zimu.


Ad jurta: Nejsem tak docela přesvědčený, že ybch ejjí výrobu v primitivních podmínkách zvládl.

PS: Napadlo mne co sůl nad zlato? Jakým způsobem se k ní dostat, kde ji najít?
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 295
Registrován: 25.01.2011 16:31
Bydliště: Severní Čechy

Re: Post-industriální éra aneb trosečníkem snadno rychle

Příspěvek od Max »

Pokud vynecháme krmelce, moc přírodních zdrojů soli v našem podnebném pásmu mně nenapadá. V příručkách ČSLA je jako zdroj soli uvedena například zvířecí krev.
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Post-industriální éra aneb trosečníkem snadno rychle

Příspěvek od hanpari »

Max píše:Pokud vynecháme krmelce, moc přírodních zdrojů soli v našem podnebném pásmu mně nenapadá. V příručkách ČSLA je jako zdroj soli uvedena například zvířecí krev.

Zvířecí krev mne také napadla, jenomže to předpokládá, že se k ní člověk dostane :) A já apriori předpokládám, že i toho pitomého králíka jen tak bez zkušeností neulovím.
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Post-industriální éra aneb trosečníkem snadno rychle

Příspěvek od hanpari »

To konopí, apod, by mne zajímalo... Jinde jsme řešili, jak vyrobit tětivu luku z přírodních materiálů a nepřišli jsme na to.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Post-industriální éra aneb trosečníkem snadno rychle

Příspěvek od alibaba »

Vse je spise bushcraft ,nez skutecny rozpad spolecnosti a de-industrialize a jestli chcete videt skutecnou de-industrilazi tak se znova podivejte na to tema ekonomika - USA ....nam to asi den cesty autem ,ale nepojedu tam abych videl de-industrializaci .....
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Post-industriální éra aneb trosečníkem snadno rychle

Příspěvek od marish »

Jako přípravu na zimu bych viděl vybudování obydlí -zemljanky. Nemusí být velká, alespoň dva metry hloubka, stěny pokud možno upravit proutím (ať se vám furt nesype hlína), na strop větve, na podzim nasypat vrstvy listí a prostřídat s větvema aby to vítr nerozfoukal - klidně přes metr (sníh sice izoluje, ale může přijít holomráz).
Když vzpomenu na mrazivý prosinec, přijde mi to jako nejlepší varianta na zimu.
Zásoba dříví na zimu. Ikdyž je člověk v lese, připravit dříví vidím jako nutné, na ohni je ho velká spotřeba aby se člověk trochu zahřál, a při špatných podmínkách a stravě hrozí nemoci a nemohoucnost.
Se zásobami potravy vidím na zimu největší problém... (ze svého hlediska)
Flexa
Příspěvky: 1
Registrován: 23.03.2011 22:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Post-industriální éra aneb trosečníkem snadno rychle

Příspěvek od Flexa »

Základním vybavením, navzdory zadání, je sekera - pokud budete vybírat mezi sekerou a nožem pak volte ji. Pokácet strom na výrobu čehokoliv jde podstatně snáz sekerou. A naopak zabít zvíře, vyrobit si oštěp, luk, nebo naporcovat potravu sekerou jde taky.

Rozhodně si myslím, že hlavní náplní času trosečníka je obstarat si jídlo a vodu. Na zvelebování obydlí moc času nezůstane. Alespoň pár prvních měsíců, než se naučí jak potravu získávat a skladovat.

Postavení něčeho jako je jurta je podle mne v nastíněné situaci nemožné. Stejně tak teepee. Co by sloužilo ke spojování prvků konstrukce; co plachta (kůže) ne teepee; izolace z vlny... a vyprané...?! Jediné funkční obydlí, které si dokážu představit, že se dá vyrobit, je tak vigvam (chýše obložená kůrou, dřevem, mechem...), nebo zemljanka. A i u ní by bylo dost potíží s vykopáním větší díry. Nejlepší je asi najít menší jeskyni, velkou noru, nebo díru, která se přebuduje na zemljanku. Předpokládám, že by se ale stejně většina z nás dostala jen k přístřešku - nic proti nim.

O lovu zvěře ani neuvažuji. K masu by se v těchto podmínkách většina dostala asi jen náhodou - sběrem pošlých kusů, nebo jejich dobití. Zkusili jste se někdy někdo dostat ke zvěři na dosah ruky, nebo tak daleko, aby jste ji dokázali skolit oštěpem? U domestifikované zvěře je situace samozřejmě úplně jiná. Mimochodem na uchovávání tekutin je možné používat různé živočišné vaky - močový měchýř, možná žaludek... šikovnější by asi dokázali něco ušít.

V jiných podmínkách - těch co se možná někteří dožijeme - bude podle mne hlavní vytvořit si kolem sebe početnou a schopnou skupinu lidí.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Post-industriální éra aneb trosečníkem snadno rychle

Příspěvek od Maximus »

To Flexa:
S tím, že je sekera velmi cenný nástroj v téměř jakékoli survival situaci (teda až na ty pouště a gumové čluny uprostřed oceánu :)) s tebou plně souhlasím a i v běžném životě jich není nikdy dost. Mám jich doma už pět (Fiskars 2400, 1500 PRO, 600 a 2x Bahco a další sekera od Husqvarny/Wetterlings je objednaná :).

Miliardy PET lahví se válí všude po světě (vč. odlehlých a neobydlených ostrůvků v Pacifiku) a vzhledem k jejich dlouhé životnosti se ještě dlouho všude válet budou, takže případní trosečníci mají takto vyřešen problém kam s vodou, jinými tekutinami či nějakým dalším materiálem (sušené ovoce, bobuloviny, mouka. ...).
jigssaw
Příspěvky: 164
Registrován: 13.01.2011 20:39

Re: Post-industriální éra aneb trosečníkem snadno rychle

Příspěvek od jigssaw »

Maximus píše:To Flexa:
S tím, že je sekera velmi cenný nástroj v téměř jakékoli survival situaci (teda až na ty pouště a gumové čluny uprostřed oceánu :)) s tebou plně souhlasím a i v běžném životě jich není nikdy dost. Mám jich doma už pět (Fiskars 2400, 1500 PRO, 600 a 2x Bahco a další sekera od Husqvarny/Wetterlings je objednaná :).

Miliardy PET lahví se válí všude po světě (vč. odlehlých a neobydlených ostrůvků v Pacifiku) a vzhledem k jejich dlouhé životnosti se ještě dlouho všude válet budou, takže případní trosečníci mají takto vyřešen problém kam s vodou, jinými tekutinami či nějakým dalším materiálem (sušené ovoce, bobuloviny, mouka. ...).
Ty pet lahve se opotřebávaví a po nějaké době (pokud ji budete furt dokola používat) uvolňují bordel. Takže jako vyhrabat petláhev z potoka a a nabírat do ní vodu bych nějak dlouhodobě nedoporučoval.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Post-industriální éra aneb trosečníkem snadno rychle

Příspěvek od Maximus »

To jigssaw:
No myslím si, že voda i z hodně "recyklované" PET flašky bude zdraví méně škodlivá než z kravského močového měchýře či z měchu na vodu ze špatně vydělané kozí kůže. Pokud mi půjde o přežití, tak nebudu zas řešit tolik chemickou kontaminaci, která pravděpodobně způsobí vznik zhoubného bujení u pár lidí z miliónu, navíc nejdříve za několik desítek let života. Přičemž mluvíme o situacích, kdy není vůbec jistá existence survivalisty za týden či měsíc natož za dvacet let.

Těsně než propukla aféra s polykarbonátovými láhvemi uvolňujícími BPA, jsem si jednu koupil. Nepoužívám ji, ale s klidem jsem ji vložil do survival schránky, protože pokud ji budu muset použít, tak mě nějaké BPA budou trápit úplně nejméně.

Připomínám jen takovou fičurku doporučovanou WHO v subsaharské oblasti (u nás by snad v plném létě mohla fungovat také) - dostupnou a většinou závadnou vodou, kterou si člověk nemůže převařit či chemicky dezinfikovat má nalít do čiré PET flašky a dát ji přes poledne na slunce. Teplo a hlavně UV záření vodu dost výrazně dezinfikuje. Není to samozřejmě 100%, ale oproti takto neošetřené vodě, je vidět statisticky výrazný pokles onemocnění způsobených kontaminovanou vodou.
Odpovědět