Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Karlos »

Jak bylo nadneseno v jiném vlákně bylo by dobré mít pro případ krizových situací (požár, potopa...) pohromadě důležité dokumenty v digitální formě. Dnes jsou kapacity paměťových médií tak velké že není problém mít s sebou všechny rodinné dokumenty včetně fotografií...

Otázkou je typ média, zvolit USB flash nebo CD/DVD popr. SD karta? Je jasné že ani jedno nevydrží věčně a data bude občas nutné zkontrolovat a případně obnovit.

1) USB flash
- dnes jsou k dispozici miniaturní klicenky s velkou kapacitou (8, 16, 32GB i vice), výhodou je že je připojíte v podstatě ke každému PC bez nutnosti čtečky
- s daty se dá jednoduše pracovat (mazat, přidávat)
- spolehlivost je asi dost vysoká i když už mi několik Flashek odešlo (ale ty jsem intenzívně používal)

2) SD karta
- také velice malá (navíc ve verzi microSD bezkonkurenčně) a s velkou kapacitou (8, 16, 32GB)
- spolehlivost předpokládám stejnou jako u USB flash
- s daty se dá jednoduše pracovat (mazat, přidávat)
- minus vidim v tom že je potřeba čtečka karet pro daný typ (asi nemá cenu uvažovat jiný typ než SD) a jak už to bývá zrovna když data bude potřeba tak ono PC bude bez čtečky na druhou stranu microSD karty se zase dají přečíst ve většině modernějších mobilních telefonech

3) CD/DVD
- menší kapacita a podstatně větší rozměry (navíc nebezpečí ohnutí disku = nutný pevný futrál)
- s daty se již obtížně pracuje (v podstatě o tom nemá cenu uvažovat a je lepší/spolehlivější vypálit nový disk)
- ASI vyšší životnost nosiče i když i ten s časem degraduje
- spousta moderních (především menších) notebooků již ani nemá CD/DVD mechaniku a spousta starých PC má zase jen CD mechaniku

Zatím si říkám ze bych to pořešil následovně:
- médium microSD karta
- spolehlivost tak že bych stejná data měl na 2 či 3 kartách
- přibalena miniaturní USB čtečka SD karet
- celé ve vypolstrované malé plechové krabičce (EMP impuls, když už jsme na tomto fóru :D )

Nějaké další nápady. Máte již někdo toto pořešené?
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od MRAK »

určitě bych volil flešku ...
toto mám ...
http://www.gsmobil.cz/tipy-na-darky/ext ... -disk-8gb/
je to v kovovém obalu, na závitu je O-kroužek, takže se dá i namočit (případně pomočit) :twisted:

toto by asi taky šlo:
http://www.syscom.cz/odolny-flash-disk- ... b/d-95073/

atd .... ale pořád hlasuju pro flešku
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od MRAK »

Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Pepe »

Jen malá poznámka. Asi před necelým rokem jsem koupil z číny levnou flash, myslím 8gb. Už bych levnej šmejd nekupoval, data se sama ztácela :(
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Karlos »

Mrak: o te "neprustrelne" flashce vim, uvazoval jsem o ni, muj pozadavek pristupnosti pres mobil asi neni tak podstatny a navic kdyz by clovek mel k tomu jednu redukci na maly USB konektor tak i to se da splnit... asi ji koupim a podrobim testum spolu s SD a DVD :mrgreen:
jigssaw
Příspěvky: 164
Registrován: 13.01.2011 20:39

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od jigssaw »

eschaia píše:Jen malá poznámka. Asi před necelým rokem jsem koupil z číny levnou flash, myslím 8gb. Už bych levnej šmejd nekupoval, data se sama ztácela :(
Já mám zkušenosti s kartama z dealextreme dost dobré zakoupil jsem tam asi už 4 karty a všechny šlapou jako hodinky.
Jinak pokud budete pálit na dvd tak nějakou dobrou značku palte co nejnižší rychlostí udělejte třeba víc identických kopii a pak schovjte do obalů na suchý tmavý místo :)
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Josef »

Můj první počítač byl toho typu, kdy se ještě ani nepoužíval HDD, přesto ta velká bedna s příkonem přes půl kilowattu pro nás byla špičkou techniky a uměl spoustu užitečných věcí. Vzpomínám, jakou velkou slávou byly 5 1/4" diskety, když nahradily páskové mechaniky. No a prakticky po pár letech není žádný technologický problém fleška o kapacitě 16GB. Nikdo neví co bude za pár let. Možná nějaká 800GB skleněná kulička, ale možná taky po setmění tma a svíčky na stolech. Ač samozřejně používám krom PC ještě druhý archivní přenosný HDD 500GB, stejně se držím zásady, že všechny důležité informace týkající se survivalu my měly být na papíře. To je totiž jediný záznam, který si přečtete vlastníma očima bez potřeby jakékoli techniky a i ta svíčka na to bude stačit.
Čím větší máme kapacity záznamových médií, tím jsme se naučili shromažďovali větší množství informací, ale už jsme dávno překročili meze "člověka", takže ve výsledku by bylo zapotřebí prožít několik lidských životů, abyste si ty informace mohli doopravdy pročíst, prohlédnout a porozumět jim. Jinak prožijete zbytek života překopírováváním a tříděním vašich informací na nová a nová média, konvertováním do stále nových a stále méně kompaktibilních formátů, až o ně nakonec nějakou vlastní chybou přijdete. A až je obrečíte, s údivem zjistíte, že je vlastně nepotřebujete: Že nebyly aktuální, že to byla jen nostalgická vzpomínka, která vás zbytečně zaměstnávala. Skutečné umění, o které bychom se měli snažit, je vybrat a uchovat jen skutečně důležité informace, ne balast co za chvíli spláchne čas a na to málo papír stačí. Dokonce je v případě nouze úžasně univerzální. Jsou prostě věci, které s tvrdým externím HDD neuděláte...:oops: (samozřejmě jsem myslel rozdělání ohně, že... :lol: ).
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Životnost DVD/CD s obyčejným barvivem - cca pod 5 let.
Živostnost DVD/CD se zlatým povrchem - cca přes 5 let.
Životnost DVD-RAM cca 50~100 let. (Přečtěte si něco o PAR2!)
Životnost pevných disků cca 20~40 let (povrch degraduje).
Životnost pásek do kazeťáku na uchování dat ~20 let.
Životnost pásek do kazeťáku na uchování hlasu 40~60let.
Životnost FLASH paměti ~ 20 let (i té, na které je bios v počítači)
Živostnost keramických kondenzátorů cca 40 let podle okolní vlhkosti.
Životnost El. kondenzátorů ~ 20 ~ 40 let.
Životnost zářivek cca 5 let.
Životnost dnešních knih pod 400 let při normálním uložení. (viz další bod)
Životnost současného tiskařského barviva pod 200 let.
Životnost pergamenů i 2000 let, ale to byla úplně jiná technologie výroby i ,,tisku"!

Jen pro Vaší představu, PA budete mít v lepším případě 20 let na dívání se do počítače!!
Několik počítačů - dobře zakonzervovaných bude fungovat i po 40 letech a v lepším případě 60 letech.
Ale nové počítače alespoň na úrovni 80tých let nevzniknou podle mě dříve než za 100-200 let.

Například Evropě trvalo několik set let, než se dostala na úroveň Starého Říma a hodně technologií bylo ztraceno!!

Mám sbírku počítačů Atari vyrobených v letech 1983~1986 a objevují se následující závady:
~ keramické kondenzátory se rozpadají
~ mizí vnitřní operační systém z cmos pamětí
~ uvnitř nejsou použité elektrolyty jinak bych měnil i je
Bez nových součástek bych je dohromady na delší dobu nedal.
Lépe uskladněné kousky ještě fungují a mají před sebou tak 10 let.
Ale Atari vyzáří přes součástky možná 40 watů, dnešní počítače klidně 400 a jsou mnohem složitější!
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Josef »

Výrobci s velkým gustem umisťují elektrolytické kondenzátory k nejteplejším součástkám, aby rychle vysychaly a ztácely kapacitu. Zejména těsně vedle chladičů výkonových polovodičů ve spínaných zdrojích nebo u chladičů procesorů. Je to jakási forma "kurvítka", kterým si zajišťují brzkou poruchu v horizontu jednoho - dvou let po vypršení záruky a odbyt nových výrobků. Přístroj ztrácí vysycháním parametry pozvolna, takže majitel snadno zapomene, že mu ta bedýnka dříve fungovala podstatně lépe. Mimochodem - před padesáti lety by byl za umístění elektrolytického kondenzátoru vedle tepelného zdroje radiokonstruktér bezpardonu na hodinu propuštěn... :evil:

1. Pozor!
Životnost elektroniky pájené bezolovnatým cínem může podle teplot a vlhkosti skladování klesnout bohužel i pod 5 let (rekrystalizace nestabilní slitiny). Jakmile se objeví nevyzpytatelné přechodové odpory nepomůže sebekvalitní čip. Takže do budoucna je čas naučit se zase pracovat s logaritmickým pravítkem (dřevo rekrystalizací cínu netrpí, nanejvýš tak červotočem) a výpočtová přesnost na tři platné cifry na běžné věci denního života bude dostatečná (i na první lety do kosmu to stačilo).

2. Pozor!
Varovali mě ajťáci, že současné HDD mají tzv. pilotní stopu, která určuje "nulovou" polohu snímací hlavičky. Pokud záznam na stopě zeslábne, i když data na disku jsou v pořádku, stávají se nedostupnými, protože hlavička neví, kde se právě nalézá.
jigssaw
Příspěvky: 164
Registrován: 13.01.2011 20:39

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od jigssaw »

Nevím jak ste tu psali o životnosti cd pod 5 let je podle mně naprostá hloupost jen tak namátkou jsem právě vytáhl 8 let staré CD s videem a šlapalo úplně normálně jako den co bylo vypáleno a to to cd ani nebylo určeno na archivaci (nebylo páleno nízkou rychlostí a bylo normálně přehráváno dřív a také nebylo uchováváno v ideálním prostředí). Samozřejmě pokud to budete přehrávat často a chmatat na to mastnejma prstama tak to zas tak dlouho nevydrží :)

Jinak na archivaci na disky POZOR - už jsem za těch deset let nebo kolik používám pc vyhodil 4 disky a v některých případech sem přišel o data. Disky se docela rychle opotřebovávají navíc jsou křehké a používají magnetický systém jako na disketách to znamená že se silným magnetickým polem můžou poškodit data v něm uložená.
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od GloryToSunTsu »

2 jigssaw

Psal jsem
Životnost DVD/CD s obyčejným barvivem - cca pod 5 let.
Živostnost DVD/CD se zlatým povrchem - cca přes 5 let.
Jde tu o použité barvivo!
A rozhodně na to není spoleh!
Navíc tam píšu to ,,CCA".
jigssaw
Příspěvky: 164
Registrován: 13.01.2011 20:39

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od jigssaw »

jinak to cd nemělo zlatý povrch byl to levný Imation a takových tu mám starých spoustu a šlapou normálně.
Jinak jako pokus sem ještě vyhrabal stará audio CD jedno tu mám 20 let staré je poškrábané a přes to normálně šlape.

Pravda je ale že to bylo CD legální tedy lisované a ne vypalované to je jiná technologie takže vám nemůžu zaručit že vám vypalované CD vydrží tak dlouho nicméně.
Ale z mé zkušenosti - levná cd rychlé vypalování žádná super péče (normálně leželi na poličkách). Po 8 letech šlapou naprosto bez problémů. Nevím jak dlouho vydrží ale tipuju si říct že ještě dlouho. A pokud bysme to chtěli vzít o level víš tak dražší kvalitní média, vypalovat pomalu, minimální manipulace, sucho a tma.

Osobně si myslím že CD a DVD je jedno z nejspolehlivější médií na archivaci. Jednoduše už pro to že na tom není prakticky co se rozbít je to kust plastu a hotovo. Navíc ho přehrajete všude a koupíte všude za žádné peníze (takže udělejte klidně 20 kopií) .
Karty a flash paměti a podobně je složitá elektronika, stejně tak harddisky které navíc pracují na principu magnetizmu.

Jinak zde odkaz na článek - cd/dvd skladované v ideálních podmínkách vydrží klidně sto let. USB Flash maximálně 10 let.

http://www.diit.cz/clanek/verbatim-odpo ... icu/22849/

Jinak jistě knihy jsou skvělé - ale nemůžete si tahat knihovnu všude a když budete potřebovat rychle opustit nějaký prostor určitě s sebou nebude takový problém vzít jedno medium o váze pár gramů oproti knihovně s 5 tisíci knihama.

Jinak ohledně DVD z vlastní zkušenosti nemůžu mluvit příliš (už sem pak tolik nezálohoval hlavně to nechával na diskách) ted sem nahmatal nahodně jedno 6 let staré a šlape (a zase říkám levné medium a je i poškrábané)
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Maximus »

Na archivaci na DVD u mě postoupili do užšího výběru na "dlouhodobou" archivaci tyto (zatím mám většinu dat na externích HDD a "obyčejných" DVD):
http://www.datatresor.cz/cz_about.php?h=m3&l=cz_
http://www.alza.cz/jvc-dvd-r-archival-s ... 183743.htm
http://www.softcom.cz/produkt/dvd-r-ver ... e/?flist=1
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Josef »

Pro životnost CD je důležitá teplota. Optimálně tak +10 až +15°C. Při vyšší skladovací teplotě plast pozvolna "teče" (pomalu se ohýbá a křiví), když se k tomu ještě přidá obtížněji čitelný záznam, optika pak při přehrávání nestíhá během rotace doostřovat objektiv na nerovný disk a číst mizerná data.
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Mám ověřené na stovkách případů, že to ty CD/DVD prostě nezvládnou.

Ale lisované CD opravdu vydrží až sto let, ale to je LISOVANÉ.
A na hudebním CD to zvládnou zamaskovat opravovací mechanismy.

Jinak nejblíže k pravdě je asi Josef, protože teplota opravdu zásadně ovlivňuje životnost DVD.
Ne sice že by teklo, protože teče sklo a ne plast, ale teplem degraduje použité barvivo.
Z plastu časem vyprchají měkčidla a stává se křehčím, takže se disk může v mechanice při vyšší rychlosti roztrhnout.

ALE PŘEDEVŠÍM A TO JE JEŠTĚ DŮLEŽITĚJŠÍ, VYSTAVENÍ CD/DVD SVĚTLU!!!!

Ve tmě a za příznivé skladovací teploty, se můžeme i u méně kvalitních barviv bavit o delší životnosti.

Pouze u DVD-RAM které umí > 1/2 mechanik číst a 1/5 vypalovat je zaručené dlouhodobé uložení.

Ten, kdo tvrdí opak, s tím nemá dostatečně dobré zkušenosti.
Ale hádat se nebudu, je mi to totiž buřt :lol: :lol: :lol:

HOWG!
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od vrb »

Podle dosud dostupných informací se na příští(této) Apokalypse nebude aktivně podílet Čína. Spíš to bude jistit z dálky a profitovat na obou stranách. Tam bude dostupné technologické zařízení na výrobu elektroniky, protože už dnes se tam vyrábí skoro všechno. Tolik bych neměl strach o nedostupnost elektroniky v horizontu několika desetiletí, pokud se podaří udržet a navázat obchodní styky s Čínou. Snad se podaří zachovat datový formát a na novém PA laptopu z Číny v ceně stáda krav se budou dát načíst dnešní media. Pokud se přejde z binárního kódu na nějaký víceúrovňový, tak jsme v kelu. Dneska se pracuje pokud vím na optických procesorech, které můžou fungovat i v analogovém režimu nebo několikaúrovňovém režimu s femtosekundovými signály. To by znamenalo totální nekompatibilitu. Nezanedbatelná bude také jazyková bariéra.

V temném středověku po pádu Říma se taky daly sehnat fajnové věcičky s mnohem pokročilejší technologií než v Evropě, jenže obchodník z blízké a střední Asie si řekl nekřesťanskou cenu a nechodil také do každé malé vesničky. Ve velkých městech s patřičným obnosem se dalo sehnat hedvábí, damascénská ocel, kompozitní luky, některé ropné deriváty, léky, koření, drahokamy atd. Bohužel tím disponovalo několik málo velmožů a plebs sbíral klacky, šutry a kůže.
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od GloryToSunTsu »

vrb píše: ....V temném středověku po pádu Říma se taky daly sehnat fajnové věcičky s mnohem pokročilejší technologií než v Evropě,....
To je rozhodně pravda a mohu to jen potvrdit.
Právě jsem dokoukal výborný dokument o králi Chlodvíkovi 461 až 551 a tento člověk disponoval věcmi až z Indie.
Těžko určit, jestli to byl nějaký starší výprodej, nebo nový dovoz, ale měl je. Dále doplním, že po pádu Říma tak jak ho většina lidí vnímá, se technologického vývoje ujali Arabové. Je zde zajímavá paralela, staré Řecké spisy byly přeloženy do Latiny, z Latiny do Arabštiny a přeložení zpět do Angličtiny jsme získali řadu spisů až starověkého Řecka! V každém případě bude vhodné až ta A nastane, si nejdůležitější kousky vytisknout. Papír z laserové tiskárny může vydržet čitelný tak 100 let. Dost možná bude nutné knihy ručně přepisovat.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od Josef »

Sazemi smíchanými s olejem (rostlinným) napsali kdysi náhodní poutníci své "navštívenky" na skalách v Adršpachu. Dnes bychom stejné úsilí označili za vandalství, nicméně nápisy tam na skalách vydržely několik set let a ještě dnes jsou čitelné. Není lepší vizitka pro jakoukoli barvu než takovýhle "test".
Uživatelský avatar
rudde
VIP
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od rudde »

stylová PA fleška :

http://www.alza.cz/tracer-bullet-4gb-ex ... 280335.htm

(bohužel kapacita pouze 4G, pouzdro hliníková slitina, elox)
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Uchování elektronických informací (Flash, DVD aj)

Příspěvek od JimmyJazz »

super :) Objednano. Za ty tri stovky to stoji :)
Odpovědět