Tomáš Dušek - Třetí vlna

...aneb pro chvíle oddychu a relaxace. Pouze k tématu.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od štaflík »

Myslím, že úroveň roste. Je to lepší než Třetí vlna. Dobré číst s otevřenými mapami.
Gratuluji a děkuji.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od bivoj »

Taky se mi to zdálo o fous lepší jak Třetí vlna. Nicméně, pokud pominu hromadu překlepů (či "nedoklepů"), a občasné dějové nelogičnosti, tak opět mě nadzvedla ta část, kde se autor pustí do zbraňové problematiky hlouběji, než si je jistý v kramflecích. V celém textu se sice o palných zbraních mluví velmi zřídka, ale asi nejvíc mě dostalo, cit:
...Sáhl za opasek a namířil přímo do té rozšklebené tlamy. Ve chvíli, kdy zmáčkl spoušť, ale pes uskočil a střela ho tak nezasáhla do hlavy ale do zadních nohou. S příšerným kvílením se plazil po předních pryč od Michala. Michal na něj ještě chvíli mířil, ale pes zmizel v křoví. Jen jeho bolestivé kvílení se ozývalo dál. Smečka zmizela. Michal držel pistoli a přemýšlel. Poslední náboj. Za chvíli se smečka vrátí. Nechtěl být roztrhán za živa. Tak tady to končí. Vytáhl zásobník a ze zásobníku poslední náboj. Opatrně ho mnul v prstech. Tak takhle asi vypadá moje smrt. Malý kousek kovu...
Pokud to měl být opravdu Michalův poslední náboj, co mu zbyl, tak jak přeskočil z komory zpět do zásobníku? V ději se ze zbraně těsně předtím střílí. Pokud by zbýval už jen jeden jediný náboj, nebude v zásobníku, ale v komoře. Pokud by byl v zásobníku jeden náboj, tak ve skutečnosti má k dispozici dva - jeden v komoře a jeden v zásobníku. (Nikde se tam nepíše - a z děje to ani nevyplývá - že by zbraň po střelbě na psa vybíjel a náboj vyhozený z komory vracel zpět do zásobníku). Možná se to bude zdát jako hnidopišství, ale takovéto základní logické lapsusy ohledně zbraní mě prostě vadí.

Chápu, že odborná redigace ohledně zbraní není u díla tohoto zaměření a určení (vč. "ceny") možná, ale to to autor nemohl alespoň dát přečíst někomu, kdo má zbraně jako koníček a na tuhle volovinu by ho (snad) upozornil?

Nicméně, abych jen neprndal, dějově a jako celek dílo hodnotím spíše pozitivně - je vidět, že se autor v tematice pomalinku zlepšuje. Ještě jen vychytat alespoň toho korektora! (Jen namátkou: ...Ale viděla u jednoho Rusa na koleni hvězdu v přímé řeči dané osoby. Mělo být: ...Ale viděla jsem u jednoho Rusa na koleni hvězdu - podobných chybek je v textu jak máku...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od Cep »

Díky.
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od JOBU »

Možno mal Welroda...
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od bivoj »

2 JOBU - z děje jasně vyplývá, že má samonabíjecí pistoli...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Roman
Příspěvky: 87
Registrován: 05.01.2012 13:26

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od Roman »

Koupil jsem TV, jsem v půlce a těším se do vlaku na pokračující čtení. Díky i za Myšáka.

Co se týče posledního náboje, tak vím, že zůstává vždy v komoře, ale literárně nad tím nedumám, a cítím v příběhu hlavně strach a vzrušení děje.

Jedna z mála knih, která se mi líbí. Děkuji autorovi a jsem spokojený; dostal jsem za své peníze, co jsem chtěl :nod
Hadzitom
Příspěvky: 11
Registrován: 25.11.2014 15:25

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od Hadzitom »

Zdravím.
Díky za přízeň. V rychlosti zkusím odpovědět na pár výtek, kterých jsem si všiml.

Pokud to nejde někomu stáhnout, ať mi napíše na dusek.tom@seznam.cz a já mu to zkusím poslat třeba ve wordu.

Náboj v komoře. - Jsem idiot, tohle jsem úplně přehlídl. Omlouvám se.

Hrubky a pravopisné chyby. - Flákal jsem školu a takhle to vypadá. Proto všem radím, učte se, učte se učte se, ať nedopadnete jako já. :-D Ale vážně, kontroloval jsem to několikrát, po mě i nakladatel, ale nejsme korektoři a na rovinu, na odbornou korekturu peníze nemám a po nakladateli to chtít nemůžu, pokud to nabízí zdarma. Zkuste přivřít oči.

Zatím asi vše, co jsem jen tak projel. Díky všem, dává to sílu psát dál.
Tomáš Dušek - Hadzitom.
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od RedneckBear »

Mysak super! Treti vlnu mam rad, ale tohle je minimalne o tridu lepsi. :yes :)
The Emperor protects ...
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od the.marek »

Tak jsem přečetl na jeden nádech a byť jsem k amaterským počinům dost kritický a většinu považuji za srajdu, tak tenhle se mi vcelku líbil. Pár věcí bych změnil, trošku jiný styl, aby z toho tak nesršel "amatérismus", ale celkově hodnotím, jako hodně čtivé. Asi si nakonec přečtu i první díl, do kterého se mi moc nechtělo.
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od bivoj »

Hadzitom píše:...Náboj v komoře. - Jsem idiot, tohle jsem úplně přehlídl. Omlouvám se...
V pohodě. Ono to 95% lidí ani netrkne, neboť nemají zkušenosti se zbraněmi. Ale ty, co se o střílení aktivně zajímají to pochopitelně praští do očí ihned. Ale neboj, nejsi v tom sám, podobných blbostí se dopouští knižní i filmoví tvůrci jak na běžícím páse, namátkou jen např. Křižník Thor a zajišťování/odjišťování Glocka, nebo v případě filmů např. Ant Man - opět Glock a tady ještě horší minela - mravenci zablokují KOHOUT zbraně (hezky v detailu natočené) aby zbraň nevystřelila...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od Jason »

Tak se musim pochlubit - Jezisek mi prinesl tuto knihu v papirove podobe (nak dvakrat nemusim online knihy - proste ta pohoda otevrit knizku u krbu). Tak ted pres svatky se tesim az se do ni konecne dam ;)
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od Jason »

TV jsem nakonec prelousknul pres noc.. Kniha parada, osobne mi trosku nesedi konec - na par strankach lidi umiraji ve zricenine hlady a zimou a po precteni par dalsich stranek jsou Ti kteri lidi z okoli zasobuji potreavinami a maji se total dobre.. Proste na muj vkus moc rychly prerod z total pruseru do total pohody... Jeste bych ocenil trsoku vic rozepsat postavy, clovek se v nich trosku ztracel a bylo docela tezke se do nich vzit.. Ale za me urcite 9* z 10*.
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
OldSoldier
Příspěvky: 181
Registrován: 25.02.2014 10:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha a okolí

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od OldSoldier »

Jason píše:Proste na muj vkus moc rychly prerod z total pruseru do total pohody...
Kdyz uz tedy spoilerujeme, tak tohle mi prijde ok. Vytvorili si vlastni menovy system, ktery zacaly uznavat i jine farmy. A tak, jak stary Othahal pravil, neni potreba mit krytou kazdou minci, ale staci jen desetina.

Krome toho, ke konci knihy byly docela dlouhe casove skoky mezi kapitolami, takze jednu sezonu byla mala uroda -> hlad, dalsi byla ok.

Souhlasim, ze prace s postavami byla hodne strucna a pribeh ma potencial na nekolika svazkovy roman, ale na druhou stranu, je to pekna "jednohubka". Kasle na zavedena knizni pravidla a denikova/nedenikova forma mi prijde celkem zajimava forma.
Paul
Příspěvky: 782
Registrován: 22.10.2017 0:15
Pohlaví: muž

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od Paul »

Myšák je výborný, uvítal knihu v tomto duchu a určitě bych koupil.

Třetí vlna poměrně zajímavá, ale ta zkratkovitost (sloh) a cena knihy mi nejdou k sobě. Navíc vzhledem k tomu, že ukázka je 1/3 knihy.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od Lyster »

Tak jsem si po nějaké době opět přečetl tuto knihu. Již asi potřetí. Kromě pár přehmatů, které zde ve vlákně byly již rozebrány, je to dobrá kniha. I když depresivní.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od GOD »

parádna kniha (čítal som iba tlačenú).
čo sa tu často v knihe vytýka, mi v knihe vôbec nevadilo a práve mi to úplne vyhovovalo.
Ja by som povedal že: BEZ NAMIETOK.
práve nerozpracovanosť niektorých tém mi príde ako prínosná, necháva priestor pre neistotu.
Ved aj v živote je to tak, a to je krásne, že nikdy nevieme všetko o pozadí, a treba sa rozhodnúť na základe toho čo je.

A niektoré veci by som urobil inak alebo neurobil, a znova v akej komunite je 100% zhoda kedy sa dvaja ludia úplne zhodnú ak majú rovnaké informácie? ...

Poslaním knihy má byť inšpirácia, motivácia, a vtiahnutie do deja,čo v tomto prípade je splnené ukážkovo.

drobné prehrešky? toto neni technicky popis, návod alebo výskum konkrétneho zariadenia. Hocikedy mávajú technické správy viac chýb. Sem tam si treba prelistovať diplomovky z technických fakúlt a áno, tam to vadí.
Informácia je v časopriestore.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od Fabulous »

Tištěnou verzi jsem nečetl, ale jestli je stejná, jako původní elektronická verze, tak je to věčná, věčná, věčná škoda promarněné šance na nejlepší rozpadlický román desetiletí. A stačilo by se nad tím jen trochu zamyslet a dopilovat to.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od Bill Masen »

Přesně jak říkáš. Navíc to znovuosídlení rozstřílenejch, deset let neobývanejch paneláků je supernesmysl.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od bivoj »

Tak zatím tu máme vlnu první (Covid) a v Itálii se to už pomalu začíná blížit v pár aspektech některým situacím z knihy. Na podzim tu budeme mít vlnu druhou, a to se teprve ukáže...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od Bill Masen »

Von kdyby to trochu přepsal...
Odpovědět