Tygrovo EDC + BOB

...aneb co mít připraveno "vždy po ruce", KPZ = krabička poslední záchrany.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od tygrsdrakem »

Kindervajicko nám doporučovali i na kurzu zdrsemu ale mám trošku problém s místem v té kapse.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od tygrsdrakem »

Jen pro úplnost: Podařilo se mi vyřešit problém a dostat do EDC kapsy i to kindervajíčko s rukavicema. Znáte to: "Ne to se tam nevejde. Ale vejde. Ne nevejde. Ale vejde... Tak vidiš..." Stačí zkusit.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od Bill Masen »

Ještě lepší je to průhledný vajíčko co vypadne z toho malýho automatu na dvacky v supermarketu. Je menší a pevnější.
opavak
Příspěvky: 359
Registrován: 05.12.2013 14:46
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od opavak »

Zdravím,
ten velký švýcarák bych nahradil nějakým placatým OH nožem s klipsem (RAT-1, Spyderco, ZT, Ganzo - atd.) ... bo mi připadne zbytečné mít v KPZ celkem velký Gerber nářaďák a v kapse tlustého Victorinox-e ... k pistoli bych místo teleskopu přiřadil nějakou přiměřeně velkou taktickou svítilnu která se dá použít jako úderový prostředek (např. Fenix ) - malá čelovka by spolu se zbraní až tak ideálně nefungovala a teleskopem si většinou nenasvítíš a neidentifikuješ cíl ... "záložní" baterečku na kličku chválím, super zdroj bez potřeby náhradních zdrojů ... + vše bych to ale dal do vodotěsných pouzder - já používám různé potravinové klikací krabičky :D
Doufej v nejlepší, počítej s nejhorším !
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od tygrsdrakem »

Svycarak je zasadni, pac je na nem vyvrtka na vino :) Nosen v pouzdre na opasku 24/7. Ta takticka svitilna je dobry napad. Nepromokave krabicky mi prijdou jako nedulezity nadbytecny vehement. Nevim cemu z me vystroje by tak zasadne vadila voda.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
opavak
Příspěvky: 359
Registrován: 05.12.2013 14:46
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od opavak »

Skutečnou použitelnost EDC vybavení nejlépe vyzkoušíš v nějaké nasimulované extrémní situaci - v podstatě z tohoto důvodu u sebe to EDC i nosíš ... ta vodotěsnost (případně voděodolnost) je třeba zásadní u zdravotnického materiálu, u propriet k rozdělání ohně, náhradního suchého oblečení...atd...atd.
Možná by neuškodil malý PA testík = hupsnout si někdy do vody (i s tím vybavením) a pak třeba den - dva fungovat bez cizí pomoci a ty své EDC pomůcky zkusit reálně použít k tomu k čemu je nosím - to se pak jistě ukáže pravda - a nejen o EDC vybavení :D
Doufej v nejlepší, počítej s nejhorším !
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od tygrsdrakem »

Možná bych měl upřesnit, že tohle je pro mě skutečně EDC pro každodenní, běžný, civilní život ve fungující civilizaci. Není stavěné na to, aby mě 48 hodin udrželo při životě, pokud se najednou celá civilizace zhroutí, ale k tomu, aby mi poskytlo klíčové podpůrné funkce ve chvílích, kdy jde o čas / život, nebo věci, které se prostě můžou hodit. Je to samozřejmě o individuálních preferencích, já s sebou rozhodně odmítám preventivně nosit každý den náhradní oblečení, kdybych náhodou v Praze spadl do Vltavy... limitující je především požadavek na reálnou nositelnost 24/7. Švýcarák, peněženku a pouzdro na opasku nosím při sobě skutečně i když jdu v práci na oběd. Prostě to oblíkám i s kalhotama. A velmi málo z těch věcí je nějak extra citlivých na vodu (skoro žádné).

Samozřejmě u věcí do terénu je to něco jiného, tam mám "survival kit", kde jsou mj. i zápalky (uloženy v popelnici od filmu), firesteel a zapalovač...

U věcí do terénu je požadavek na voděodolnost naprosto zásadní a musím přiznat, že jsem si po přečtení tvé reakce uvědomil, že třeba náhradní oblečení a spacák v BOBu vůbec nemám v nepropustném obalu. Takže děkuji a napravím. Ono, člověk nemusí hned spadnout do vody. Strávil jsem kdysi tři noci v podzemí v provlhlém spacáku poté, co se mi při transportu v batohu poškodila plechovka s pivem. Každýmu masochistovi to vřele doporučuju :lol:
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od tygrsdrakem »

Drazí Rozpadlíci, Tygr opět modernizoval a po příšerně dlouhé době se dostal k tomu, aby něco nafotil. Zde tedy vizte mé aktuální EDC:

Protože už mě nebavilo přehazovat furt všechno z batohu do batohu, pořídil jsem sobě EDC buzertašku, kterážto je po většinu cestování do práce a po městě mým hlavním a často jediným společníkem. Požadavku na velikost „tak akorát“, skryté nošení a civilní dizajn dostála brašna od Dasty, zakoupená více méně náhodou. Šel jsem pro jinou, ale tohle bylo na první pohled.

Brašna obsahuje: G19, Doller, síťovka Kofola (skvělá na svačinu), odolný telefon, EDC kapsičku, papírové kapesníky a klíče (s píšťalkou). EDC kapsička zůstala tak, jak je popsána zde:http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.ph ... 60#p139110.
Pasuje akorát do menší kapsy v tašce a je zachována z důvodu kompatibility s terénním vybavením. Pokud jedu do terénu, putuje EDC kapsa na opasek, švýcarák rovněž na opasek, peněženka a klíče do kapes, a vše ostatní zůstává doma. Pokud je třeba do terénu zbraň, má samostatnou terénní ledvinku.

Po několika kurzech a praktických zkušenostech jsem zavrhl tahání lékárničky, neb v podmínkách civilizovaného života je bohatě dostačující pár nitrilových rukavic.
Přílohy
P9100887_800.jpg
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od tygrsdrakem »

A protože jsem měl dnes rozpadlickou náladu, zdokumentoval jsem i obsah svého BOBu. Toto je tedy standardní sestava batohu tak, jak mi vykrystalizovala během let používání. Samozřejmě netahám vždycky všechno, většinou podle účelu akce něco odeberu, něco přidám. BOB je navíc systémově propojený s tím, co mám na sobě, takže aby to bylo kompletní, uvedu i to.

Oblečení na sobě (kompletní vrstvy): merino tričko k.r., bavlněné tričko d.r., fleece mikina propínací (v kapse filtr na vodu), kongo vz 95, v kapsách: placatka, zápisník, survival kit; kalhoty (odepínací nohavice, v kapse plastová pilotka na vodu 0,5 l); boty, čepice, rukavice. Chybí mi šátek.

Obsah batohu (fotografie)
Další oblečení:
- termosouprava (podvlékačky, triko k.r., triko d.r. - slouží primárně jako podoveral do podzemí, popř. záložní rychleschnoucí vrstvy);
- tepláky souprava (lidl, patrně funkční), triko k.r. bavlna – primárně na spaní, záložní vrstvy;
- rezervní prádlo a ponožky 4x
- podle charakteru akce do batohu někdy přibalím membránovou bundu.

Spaní a přístřešek: spacák v nepropustném obalu, karimatka Z-lite (jde poskládat do batohu), pončo a paracord, stan;
Kuchyně: Vařič VAR + 2kartuše (provozní a rezervní), ešus, hrneček, bagr, houbička; 1 denní dávka potravin (vlastní), 2 dávky NRG (dle situace nahrazuju čerstvými potravinami typu klobása, pečivo...), voda 1,5 l
Multifunkční plátěná taška: cukr, sůl, kafe, oliv. olej, repky, skládací flaška k filtru, čaj, placatka, zápalky, zapalovač (co se jinam nevešlo a taška se hodí na sběr plodů);
Hygiena: kartáček na zuby, Ajona koncentrát, ručník, mýdlo, holení, opal. krém, hřebínek, toaltní papír, papírové ubrousky;
„Taktické“ vybavení: Mapa s buzolou, monokulár, malá a velká čelovka.
Lékárnička a 0,5 l lihoviny (chybí na fotce).

Tahle základní sestava váží i s batožinou asi 15 kg, z toho 2kg stan, 2kg potraviny, 1,5 kg voda, tj. čistá váha vybavení i s batohem je asi 9,5 kg.

K tomu ve standardní sestavě patří ještě radiokomunikační a nabíjecí modul:
CB stanice s kabeláží vč. antény ƛ/2, nabíjecí souprava Goal Zero (solární panel, nabíječka, rozšířená kabeláž) a 4 sady 4xAA nabíjecích článků (pátá je v nabíječce GZ). Celkem asi 2,5 kg. Podle typu akce volitelně pár PMR vysílaček plus kabeláž.

Celková hmotnost této sestavy je tak asi 17,5 kg, což je tak maximum co jsem ochotnej táhnout na hřbetě.
Přílohy
BOB_2017_800.jpg
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od kregan »

To je vybaveni tak na dva mesice. V pripade, ze si jidlo a vodu obstaravas svepomoci.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od kregan »

Mě se třeba i na delších výpravách osvědčil koncept 3 ks funkčních triček, 3 ks spodního prádla a 3 párů ponožek. Jednu sadu mám na sobě, jednu připravenou jako náhradí a jedna schne po vyprání. Ono se to nezdá, ale tlustý funkční ponožky zaberou hodně místa a v případě nedobrovolné koupele je to další položka k sušení navíc. Věci na spaní neřešim. V létě spim v náhradní sadě, v zimě ve spodní vrstvě, co mám na sobě (triko s dlouhym rukávem a jégry).
Houbičku a jar sem vyřadil. Večerní guláš obvykle provozně umeje ranní čaj.
Dlouho sem se bránil shampooku Lush, který kluci vozili, ale už jsem na něj taky přešel. Lze použít jako mýdlo, šamón, na praní a na holení. Přidanou hodnotou je biologická odbouratelnost v přírodě. Opalovák moc nepoužívám, když neni zbytí, beru tenhle
20 ml s balzámem na rty (ve vyších nadmořských výškách rty hodně trpí). Místo neskladného a nasákavého toaleťáku beru víc papírovejch kapesníků. Jako jeskyňáři máte asi jinou koncepci svítilen. Mě vyhovuje čelovka s přidanou červenou diodou na 2 AA + taktická EDC svítilna na 1 AA. Zaměnitelnost baterií považuju za důležitou. I s vodou a jídlem na cca 7 dní bývám někde na 16 kg + 2 kg foťák.
Čím víc víš, tím míň neseš.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od tygrsdrakem »

Tak je to koncipovaný jako BOB - jdu z domu a nevím, kdy se vrátím. Jestli vůbec.
U mě tahle sestava vyplývá z toho, že to co mám na sobě většinou propotím během provozu, termoprádlo zprasím v podzemí a večer si chci lehnout do suchýho a relativně čistýho. A na praní většinou není moc čas. Navíc i v létě dost často spím v cca 8 stupních. Ale ano, je to jistý komfort a asi by to šlo zredukovat. Houbička je potřeba, protože v ešusu tahám vařič, kterej by se jinak zaprasil od ranních těstovin. Místo jaru, mýdla, atakdále používám Lifeventure, koncentrované, biologicky rozložitelné... holení s tím nic moc, ale jde to.

Pokud jde o elektroniku, provozuju všechno na AA - svítilny (malá na jednu, velká na 4), CB (na 8). Nad červenou čelovkou už jsem taky přemýšlel. Malý Fénix má takový ten sklápěcí difuzér, tak ho možná jenom zapatlám červenou lihovkou. Jinak u velkého Fénixe jsou důležité dva reflektory - jeden do dálky, jeden do široka. Při dlouhodobé práci ve tmě je ten druhý fakt dobrá věc.

Dokážeš těch 16 kg rozepsat po položkách? Jídlo, voda, zbytek...? Docela by mě zajímalo, jak ses k tomu dopracoval.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od tygrsdrakem »

Jelikož jsem známej tabulkovej guru, vyrobil jsem si jednoduchý aparát, který mi umožňuje modelovat hmotnost batohu podle konkrétního účelu. Jednotlivé moduly se zapínají/vypínají jedničkou v příslušné buňce. Takto je to upraveno na týdenní pěší průzkum po starých dolech v Jeseníkách. V režimu BOB jsou aktivní moduly AKUPACK, RADIOCOM a ZBR1, zásoby jsou sníženy na 2 kg.
vp180727_r.xls
Výstrojní plán
(26.5 KiB) Staženo 409 x
Ještě poznámka ke kategorii "náklad": Provozní kapaliny mám v plánu řešit tak, že se koupí 0,5 l rumu a 0,5 l coly. Půlka coly se vypije už ve vlaku, dolije půlkou rumu (0,25 l). Zbylý rum se přelije do placatky (0,2 l) a dopije. Tím je vyřešena otázka těžké skleněné flašky...

Třeba se to bude někomu hodit.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od Venet »

Tygr, s tou exc tabuľkou super nápad. :yes
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od Serža »

za mě taky + za tabulku!
díky
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
RAK
Příspěvky: 4
Registrován: 02.08.2018 23:24

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od RAK »

Dobrý den/Ahoj.

Dopředu se omlouvám jelikož asi moje otázka někde bude už zoodpovězena ale nikde se mě ji nepodařilo najít.
Jsem tu nový a snažím se nějak zorientovat. S nošením pohotovostních zavazadel a přípravou evakuačních zavazadel atd nemám zkušenosti ani žádné nevlastním. Jsem úplný nováček ale tahle tématika mě zajímá.

Moje otázka je následující. Mohl by mě někdo ve zkratce přeložit a napsat základní popis všech tich zkratek jako je : EDC, KPZ, BoB atd?

Děkuji moc Rak
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od DeadMan »

EDC = Every Day Carry = nošeno každý den
BoB = Bug out Bag = evakuační zavazadlo
KPZ = Krabička Poslední Záchrany
You cannot kill me as I am already dead!
RAK
Příspěvky: 4
Registrován: 02.08.2018 23:24

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od RAK »

Děkuji za odpověď.

Vzhledem k tomu že název tématu je "EDC, KPZ, BoB atd." Tak asi budou ještě nějaký další zkratky a zavazadla, je to tak? A pokud ano mohli by jste mě je uvést?

Děkuji
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od tygrsdrakem »

Zkratky si můžeš vymyslet jaké chceš, ale to není důležité. KPZ má původ skautsky / foglarovsky, EDC a BoB jsou spíš survival. Doporučuju začít přečtením tohohle topicu:

http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=13&t=5008

No a pak se podívej na různý lidi tady, co tam kdo má a jak k tomu přistupuje. Někdy je zajímavý sledovat vývoj i u jednoho konkrétního člověka. Třeba já taky začínal s klasickou foglarovskou KPZ v krabičce od Energitu :D

No a pak si z toho udělej nejaky závěr a poskladej si něco, co ti bude vyhovovat :)
Když to sem pak hodis jako vlastní téma, určitě se dockas nějakých zajímavých připomínek.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od Cep »

No, tak zrovna děti ze skautu přinesly jiné vysvětlení zkratky KPZ - "krabička plná zbytečností".
Vypadá to, že jim jistá sebereflexe nechybí...
Odpovědět