Kurz první pomoci

...aneb "practice make perfect".
Odpovědět
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Kurz první pomoci

Příspěvek od Frank »

Nevite kde se něco takového pořádá? Ale něco praktičtějšího, aby to člověku něco dalo, ne jen sedět na učebně a mít čárku.
Díky
Uživatelský avatar
Hans
VIP
Příspěvky: 71
Registrován: 27.02.2012 18:16
Bydliště: Kósek vod Štatlu

Re: Kurz první pomoci

Příspěvek od Hans »

Mě zatím z nabídky těch "civilních" nejvíc zaujaly kurzy od ZDrSEM.
Nemá s nima, případně něčím obdobným, někdo zkušenost?
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Kurz první pomoci

Příspěvek od Reccol »

CCK stoji za hovno, Zdrsem je prej ok, z tech vic "military" zamerenejch treba http://aegisteam.cz/medic/ a vlastne cokoliv pod hlavickou CACM.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Kurz první pomoci

Příspěvek od Terminated Account »

ZDRSEM je špička v ČR v zaměření na první pomoc jak v civilizaci tak v divočině. Školitelé jsou profíci z oboru, kteří ještě k tomu berou svoji práci s nadšením a neustále na sobě pracují. S military 1. pomocí nemám zkušenosti.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Kurz první pomoci

Příspěvek od Stenny »

Na ZdrSem jdu teď v půlce června, tak pak můžu poreferovat.
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: Kurz první pomoci

Příspěvek od Frank »

Určitě mě bude info zajímat.
Díky
siegfried
VIP
Příspěvky: 177
Registrován: 07.12.2011 12:35

Re: Kurz první pomoci

Příspěvek od siegfried »

Já vřele doporučuju kurzy pod hlavičkou Standy Gazdíka, respektive http://www.iaodg.cz/rescue-odg-basic
Sám jsem absolvoval dvoudenní http://www.iaodg.cz/rescue-odg-basic/67 ... ue_ODG.pdf a bylo to dost dobrý. Spousta nácviku (i trošku adrenalinovější - simulace reálný autonehody apod.) a malinko, ale fakt jen malinko šmrnclý military (ošetření pneumotoraxu atd.). Maj i pokročilejší kurz, ale já si asi zase u nich zopakuju ten první. Rozhodně nemam pocit, že bych to nějak uměl (je to delší dobu a tohle chce podle mě pořád opakovat a trénovat). Jinak učili nás to tam kluci, co jezděj se záchrankou, takže spousta informací z praxe a z první ruky, včetně různých vychytávek. Fakt jsem z toho měl dobrej pocit (byl to muj první takovej kurz).
siegfried
VIP
Příspěvky: 177
Registrován: 07.12.2011 12:35

Re: Kurz první pomoci

Příspěvek od siegfried »

Ten aegis kurz vypada fakt dobre, asi se ho zucastnim... byli jste tam nekdo?
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Kurz první pomoci

Příspěvek od Pepe »

siegfried píše:Ten aegis kurz vypada fakt dobre, asi se ho zucastnim... byli jste tam nekdo?
Určitě neuděláš chybu když se zúčastníš, vidím tam Jardu Duchoně, to je záruka kvality :yes
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Kurz první pomoci

Příspěvek od Reccol »

Já se tam teprve chystám, ale známej to opravdu chválil. A tu záverečnou zkoušku opravdu nedaj každýmu, z jeho party ji udělalo tuším 7 ze 13 lidí. Jinak kdo by to chtěl spojit s něčím akčnějším... http://www.sog-defence.com/cs/docs/view ... luzby-vice . Zdravotnická část je od stejnejch lidí jako na Aegisu ,reference maj skvělý (aby taky ne).
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: Kurz první pomoci

Příspěvek od Frank »

No, ještě důležitá věc, jsou tyhle kurzy vhodné pro naprostého laika, nebo už se tam předpokládají nějaké znalosti?
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Kurz první pomoci

Příspěvek od Reccol »

No... teoreticky bys na to žádný znalosti potřebovat neměl. V praxi je samozřejmě lepší, když víš co je to CAT, že z tepny stříká krev a máš alespoň mlhavý ponětí o tom, jak se má první pomoc provádět. Ale nebál bych se toho.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Kurz první pomoci

Příspěvek od Stenny »

Report ze ZdrSemu:
Byl jsem na kurzu Standard - ten počítá s tím, že první pomoc se poskytuje někde, kam se dostane v normálním dojezdovém čase ZZS. Až budu mít čas, chuť a peníze, uvažuju udělat si ještě kurz Horal, kde se probírá i možnost, že pomoc je daleko, zraněného je potřeba transportovat a podobně.
Kurz samotný trval čtyři dny (čtvrtek-neděle) od 9:00 do 18:00, ve středu večer byla navíc seznamovací dvouhodinovka. Byl to dost záběr, pořád se něco dělalo, ale pomáhalo mi, že na lehký stres jsem zvyklý a navíc mi modelové situace moc nedělaly; někteří lidé na kurzu měli potíže se zvládáním následků adrenalinu, protože bloky simulací a teorie se pořád střídaly a času na odpočinek moc nebylo.
Lektoři jsou informovaní lidé (pracuje jako chirurg/jezdí se ZZS/dělá záchranáře v Kanadě a podobně), chovali se velmi příjemně, nebáli se zasmát. Celkově byla atmosféra opravdu dobrá.
Systém mi trochu připomínal TCCC upravený pro civilní podmínky. Maximálně jednoduché, rozdělené na jasně definované kroky s pevným rozvržením. Jako první krok nám vtloukali do hlavy kontrolu situace a zajištění vlastního bezpečí, na což třeba kurzy ČČK skoro úplně kašlou.
Probralo se všechno od zjišťování stavu vědomí, přes resuscitaci a zlomeniny až po vyndavání klíšťat; poslední den byl prostor na individuální požadavky, takže se vykládala třeba výšková nemoc.
Závěrečnou zkouškou byla jednoduchá modelová situace, složili ji všichni (já sám bych ji některým nedal, ale co už), dostali jsme papír "zdravotník zotavovacích akcí" a šli jsme domů.

Pozitiva:
- Skvěle zpracovaný, jednoduchý systém pro postup v ohrožující situaci
- Spousta informací z praxe
- Neustálé zkoušení teorie v simulovaných situacích včetně namaskovaných zranění, a okamžitá zpětná vazba od lektorů
- Byli jsme podporováni v otázkách, a to i na nepříliš související věci (lektoři byli velmi ochotní, i když jsme za nimi chodili mimo výukové bloky)
- Snaha zapojit účastníky, věnovat se tomu, co danou skladbu lidí zajímá a co se jim bude hodit
- Dobrá fasovaná příručka s jednoduchými poučkami, se shrnutím každého probraného zdravotního problému a s místem na poznámky

Negativa:
- Pro člověka, který nemá zkušenost s první pomocí a stresovými situacemi, to může být velká psychická zátěž (ani jedno pro mě tak úplně neplatí, ale stejně jsem byl dost vyšťavený a většinu času mimo kurzy jsem prospal).
- Ne každý si zkusil všechny modelové situace. U velkých simulací se dostalo na všechny, u malých obvykle na polovinu lidí
- Rady ohledně klíšťat (prý nevadí, když chelicery zůstanou v kůží) jsou možná obecně platné, ale u mě nevyndaná kusadla vždycky skončila masivním lokálním zánětem. Možná jsem výjimka.
- Je problematické být na kurzu ozbrojený, protože na malé simulace se instruuje/namaskuje polovina účastníků, a zkuste si schovat něco na opasku, když vám aktivní zachránce vyhrne tričko, aby se podíval, jestli na bolavém břiše nemáte modřinu... nicméně lektoři nevypadali, že by z případného ozbrojeného účastníka dělali vědu.

V souhrnu to byl jednoznačně nejlepší kurz první pomoci, na kterém jsem kdy byl, a pravděpodobně mě neviděli naposled.
siegfried
VIP
Příspěvky: 177
Registrován: 07.12.2011 12:35

Re: Kurz první pomoci

Příspěvek od siegfried »

super report, diky moc
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: Kurz první pomoci

Příspěvek od Frank »

Díky za report, mohl bys prosím nějak přiblížit tu stresovou situaci?
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Kurz první pomoci

Příspěvek od kregan »

Oslovili mě z ČČK Prahy 1, že by chtěli některé z kurzů zaměřit na přežití. Příští víkend děláme pilotní projekt a prý jsou ještě volná místa
. Asi by případně byla možná nějaká sleva pro Rozpadlíky. Pro začátek by to nebylo nic drsnýho, ale o nepříjemný situace nouze nebude.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
alex bratt
Příspěvky: 28
Registrován: 25.09.2012 13:58

Re: Kurz první pomoci

Příspěvek od alex bratt »

Dalsi moznosti civilni prvni pomoci jsou PrPom.cz - pouzivaji take zazitkovou techniku uceni jako ZdrSem, tj. prakticke nacviky a modelove situace. Byl jsem na tom a super, na ZdrSem sem nebyl ale myslim, ze to bude cca stejne. Oproti klasicke teoreticke vyuce od ČČK neporovnatelne lepsi... na druhou stranu, jednotlive kurzy od ČČK se velmi lisi kvalitou, nektere nemusi byt spatne (podle lektora). Napriklad ČČK Praha 1 se snazi.

Pokud by mel nekdo zajem o vyssi level tj. vojenskou prvni pomoc tak krome TECC pres Aegis je v ČR mozne navstivit kurzy od ParamedCZ (lektor Tim Cranton, nekdy zprostredkovavane pres Hardtask) nebo od Elite School Lhenice (lektor Jarda Duchoň). Oba naprosty profesionalove, experti v oboru, vyborna kvalita - osobni zkusenost. At uz si vyberete kurz TCCC, CLS, FPOS nebo MIRA...
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Kurz první pomoci

Příspěvek od Serža »

loni jsem byl na kursu od ThorTac a taky dobrý
https://serzovo.wordpress.com/2016/04/1 ... are-basic/
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Odpovědět