Výběr vysílačky

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od dako »

jameson363 píše: Podle me je lepsi koupit nejakou cinskou VHF, popripade dual band radiostanici ala Puxing, Baofeng atd.
To nemusí být tak zcela uplně pravda, Baofeng nebo Puxing jsou radia určená pro HAM pásma tj. 144 a 435MHz a tedy jsou v i v těchto pásmech "laděné" (tj. mají zde nejlepší citlivost) že jejich VFO dokáže naladit PMR je věc druhá.
Nedělám si sice nějak iluze, bo všechno to jsou stejně čínské křápy, ale "pravá" PMR stanice může být parametrově, co do selektivity, v pásmu PMR, lepší než nějaký Baofeng.
Kdysi, alespoň staré Tesly radiostanice a myslím, že i staré Motoroly, se "přelaďovaly" tak, že nejen, že se změnil krystal, nebo se PC přenastavila frekvence, ale také se patřičně doladil i vstupní filtr, což se zřejmě dneska už nedělá a tak "profíci" naprogramujou radiostanici přes PC a to je tak asi všechno, co dokážou.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od bacil »

Jako vstupní filtr se dneska používá keramický filtr, podobně jako býval u mezifrekvence superhetů. Je to malé, bezporuchové, nedomrvitelné, zřejmě i nenastavitelné (možná by to šlo rozladit vnějšími prvky). Před 20 lety se používal ještě takový měděný hranol s dírama (popř krabice s trubkama), sloužil i pro oddělení obvodů pro vysílání/příjem. Dnes se na to používá elektronika.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
venca_h
Příspěvky: 122
Registrován: 17.01.2014 13:02
Pohlaví: muž
Bydliště: Plzeň - sever

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od venca_h »

Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Kocour »

Cožpak o to, staničky z odkazu jsou především schopné přeprogramování, takže si to zručný operátor nastaví sám. Ale homologované zůstávají jenom pro původních 8 kanálů. Respektive, přísně vzato, ztrácejí v tu chvíli schválení pro PMR vůbec.

Mám Team TeCom-Duo, hlavně z toho důvodu, že má homologaci i na německý Freenet, což je obdoba sdílenek 2m v DE, a že má vestavěnou klávesnici s DTMF. Fyzicky je to Puxing PX-888 s upraveným firmwarem, takže nejdou programovat kmitočty, pouze přidávat CTCSS/DCS a měnit pojmenování kanálů. Zkoušel jsem na to použít program pro Puxing, ale ten radiostanici nepoznal. Z toho soudím, že to není jenom zámek nastavení, ale opravdu změna firmware.

V odkazu se taky píše o staničce Team TeCom-PS, která přeprogramovat jde. Fyzicky je to ovšem zřejmě Puxing PX-2R.

Potíž je v tom, že to už si můžu rovnou přeprogramovat Baofeng, protože PMR446 staničky jsou homologované jako celek včetně firmware a všeho nastavení. Kdyby dané firmy nabízely (třeba za rozumný poplatek) přeprogramování staniček na nový firmware, se kterým by je měly taky homologované podle nových norem, pak by to bylo zcela neprůstřelné. V tuhle chvíli ovšem, pokud někdo zavysílá analogem v kanálech 9-16 (digitál v kanálech 1-8 bude až od příštího roku, jinak je to podobné), je jasné, že se ve stanici hrabal sám, ať už původně pro PMR shválená byla, nebo ne.
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od dako »

Se tady už tak trochu začínám bavit, jak se to tu pořád točí kolem nějakých "homologací" :), především proto, že žádně homologace už dnes neexistujou, zrušili se zřejmě naším vstupem do EU. Kdysi se veškerá telekomunikační zařízení vč. rádiostanic označovala touto nálepkou:
http://www.pf.jcu.cz/stru/katedry/fyzik ... logace.gif

To už je samozřejmě minulost, dnes, pokud chcete mít jistotu, a kupujete nějaké rádio, vyžadujte po prodejci tzv. "prohlášení o shodě" a uvidíte jestli vyhoví. Kolik lidí to ovšem vyžaduje, že? :)
Prodejci kolikrát ani neví co prodávají a tak už se kolikrát stalo, že prodávali např. modely hraček na DO, které vůbec nejsou určeny pro Evropu (jiné frekvenční pásma) a nebo hračky, které se svým provedením nezapadají do povolených frekvenčních pásem. Např. model auta nebo lodě nesmí být provozován v pásmu 35MHz (určeno pro létající modely). Dostalo se to i do "monitoringu ČTU", řešila to ČOI, ale ti, co si to koupili, to provozují dál (bezdrátové mikrofony, bezdrátová sluchátka a ja nevím co ješte). Co vím, tak jednoho chudáka, ČTU očesala o tisicovečku za provozovaní bezdrátových sluchátek, rušil totiž nějakou zabezpečovačku ve své ulici, takže stížnost od nějakého provozovatele (měl smůlu, zaměřili ho). Jindy, (když už jsme u těch perliček s ČTU) si nějaká babka koupila novou televizi, asi nějakou kvalitku (tuším Sencor :)) a s ní pak rušila stanoviště taxislužby před svým barákem (v pásmu 80MHz). A to už nemluvím o výrobcích fy. Mikroelektronika, jejichž výrobky (automaty na jízdenky, cvakače jízdenek v MHD apod.) už léta prasí v pásmu 2m, a nikoho to očividně nesere.
Podobně je to i s PMR a CB. Zkrátka, tím chci říct, že prakticky každá PMR a CB rádiostanice, od které nemáte Prohlášení o shodě je "napadnutelná".
To jen pro ty, kteří si hrajou na "homologaci".

Jen pro doplnění: Někteří si určitě pamatujete, ti, kteří jste kupovali CB stanice v 90. a první polovině let 2000, tak ke každé stanici byl onen homologační list přiložen (s razítkem ČTU) + ta nálepka na stanici. Platilo to i pro telefony, modemy a jiná "telco" zařízení.

edit: jéžis, to jsem se zas vydatně vyblil, sri.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
postak
Příspěvky: 84
Registrován: 23.03.2013 10:26
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od postak »

Ahoj je tu někdo kdo si rochni v DSR vysílačkách ? nějak nemam ve svem seznamu takoveho fandu zajima mne zkušenost s TYT MD 380 kdyby snad nekdo Ostravsko a okolí :beer
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Kocour »

dako: výraz "homologace" jsem použil jenom pro názornost. Ale vlastně je to totéž - splnění nějakých technických podmínek. Jinak u některých staniček mi prohlášení o shodě přišlo rovnou přibalené a jinde to je vyvěšené ke stažení na webu.

postak: předpokládám, že to mělo být DMR. TYT MD-380 mám, ale nejsem z Ostravska a okolí. Takže jedině takhle po netu. Používám je s alternativním firmwarem a hlavně jako skener. Zavysílal jsem jenom jednou když jsem si naladil Color Code 1 na sdílenkách a zkoušel jsem to oproti PC s DSD+, abych zjistil, nakolik jsou kompatibilní a drží frevenci. Celkem to fungovalo, když tu se náhle ozval jiný operátor, takže jsem zjistil, že to zjevně nenapadlo jenom mě. Co jsem se dočetl tak v simplexním provozu nerozlišují timeslot 1 a 2, i když při programování se to tam dát musí. Nějaké Motoroly prý ano (i když si úplně nedovedu představit, jak by se synchronizovaly, když za normálních okolností to zařizuje převaděč). Jako skener je tam problém, že nedokáže zjistit Color Code, takže pokud není známý, musí se naprogramovat všech 16 hodnot do samostatných kanálů a pak to zkoušet, až se objeví hlas (a nebo to na místě zdlouhavě měnit z klávesnice).
postak
Příspěvky: 84
Registrován: 23.03.2013 10:26
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od postak »

ano DMR omlouvam se překlep

pisnu sz ohledně stanice :clap
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od DeadMan »

Konečně jsem se dokopal k tomu abych si k UV-5R pořídil adaptéry na 6x AA.

Tímto se užitné vlastnosti už tak skvělých vysílaček opět o něco zvýšily.

Objednával jsem je z AliExpress za cca 8,- USD obě dvě (shipping free).

Na vysílačku sedly jak hrnec na prdel!
Přílohy
IMG_20170809_171338_1.jpg
IMG_20170809_171538_1.jpg
IMG_20170809_171749_1.jpg
You cannot kill me as I am already dead!
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od JOBU »

Za takú cenu máš takmer dva kusy,draho si kúpil.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od DeadMan »

však tak je to myšleno, za 8,- USD jsou oba dohromady (ne každý zvlášť)
You cannot kill me as I am already dead!
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od JOBU »

Aha,prečital som to len letmo,potom v pohode
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od dako »

jo jo, supr vychytávka, gratuluji, jen kdyby to nebyla taková šunka :).
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od K4cer »

Adaptéry sou na AA i na AAA, mám oba, ale zatím jsem je nepoužil.

Výborná věc ale je krmítko z autozásufky, jmenuje se to Battery Eliminator (gůgl, ebay) a je to prázdná "baterka" s vocáskem zakončeným vidlicí do zapalovače; nacvakneš to místo baterky, strčíš v autě do zásuvky (alternativně do autozásuvky doma v solárním vostrůfku, nebo do tý prodlužky cos sďélal ve vedlejším vlákně ;) ) a vysíláš, já mám takhle jednoho baofenga v automobilu a druhýho doma, a funguje mi to velmi dobře.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od DeadMan »

Ano, to je další věc v plánu, jakmile si budu chtít něčím novým udělat zase radost ;) teď už toho je na chvíli dost :cash
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Baca »

Tak a mam otazku :-)

Ma a pouziva niekto CB +10M stanicu znacky Alinco DR 135 DX, alebo Anytone AT 5555 (alebo jeden z jej klonov) ?

Zaujali ma a chccem vediet o nich ake su a ake mate s nimi skusenosti :-) Pripadne na co si dat pri kupe, pouzivani pozor :-)

Aprorpo, co sa dalo na webe najst to som uz presiel :) Vratane Trupky :-)
Prežiť !!!
xb.h
Příspěvky: 43
Registrován: 06.03.2015 19:15
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od xb.h »

Me se podarilo koupit dve Motoroly GP300 za 450Kc. Sice jsem se trosku potrapil s preladenim - je potreba stare zelezo s win98 ale jinak to jsou zlate radiostanice s perfektni citlivosti, odolnosti a vykonem. Prislusenstvi je k tomu taky Mraky. Jeste mam v planu si poskladat novy akupack, mam do nej pripravenej clanky s kapacitou 2,2Ah tak az to dorazi z Ciny tak vyhazim puvodni cinske 1200mAh akumulatory a soupnu do packu tyhle. Takhle uz mam z drivejska udelanou Motorolu MTX838 s nahradnim aku a perfekt. Pri testovani to strci tyhle Baofengy a Puxingy do kapsy. U tech vidim jen vyhodu v malych rozmerech, snadne preladitelnosti a nekterych funkcich ale to je asi tak vse. Citlivost to ma ve srovnani se starou Motorolou mnohem horsi, mechanicka odolnost nic moc, casem ujizdi kmitocet a dalsi a dalsi.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od jameson363 »

xb.h píše:Me se podarilo koupit dve Motoroly GP300 za 450Kc. Sice jsem se trosku potrapil s preladenim - je potreba stare zelezo s win98 ale jinak to jsou zlate radiostanice s perfektni citlivosti, odolnosti a vykonem. Prislusenstvi je k tomu taky Mraky. Jeste mam v planu si poskladat novy akupack, mam do nej pripravenej clanky s kapacitou 2,2Ah tak az to dorazi z Ciny tak vyhazim puvodni cinske 1200mAh akumulatory a soupnu do packu tyhle. Takhle uz mam z drivejska udelanou Motorolu MTX838 s nahradnim aku a perfekt. Pri testovani to strci tyhle Baofengy a Puxingy do kapsy. U tech vidim jen vyhodu v malych rozmerech, snadne preladitelnosti a nekterych funkcich ale to je asi tak vse. Citlivost to ma ve srovnani se starou Motorolou mnohem horsi, mechanicka odolnost nic moc, casem ujizdi kmitocet a dalsi a dalsi.

GP300 je vykonove super, ale je dobra jen pokud to clovek pouziva v ruce. Jakmile na to chce pouzit headset/ext.mikr. a mit to v baglu, na opasku nebo na veste, tak je to hodne velka tragedie a jedna velka zlost. Novejsi Motoroly uz maji na headsety/ext.mikr. sroubovaci konektor z boku.
xb.h
Příspěvky: 43
Registrován: 06.03.2015 19:15
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od xb.h »

Prislusenstvi ke GP300 se da bezne koupit. Delaji se k ni vsemozne headsety a externi mikrofony nebo jde poridit i redukce na headsety jinych vyrobcu. Na Ali je toho mraky, par kusu na testovani vezmu a pak napisu.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od devlop »

omlouvám se za naprosto debilní lajcký dotaz, jsem teprve ve fázi študování co kde jak a proč
Toto používat v ČR
https://www.aliexpress.com/item/AnyTone ... 207dw29QIK

předpokládám vyžaduje radioamaterskou koncesi (VHF:136-174MHZ UHF:400-490MHZ - 30W), je to tak?
Odpovědět