Palivo do motorových vozidel

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Palivo do motorových vozidel

Příspěvek od Chorche »

jednou sem zapoměl na letišti plastovej kanystr s benzínem na slunci a nafouk se jak balón za hodinu co sem byl lítal. Moc nescházelo a byl průser...
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Palivo do motorových vozidel

Příspěvek od TomSmith »

Ono je tam fakt čím dál víc sfinstva, zajímavý je třeba tolulen (3-10%) viz. bezp.listy ;)
Začínají být i problémy i s těsněním (fluorkaučuk) která v tom sajratu začínají bobtnat.
Jinak pěkné video porovnávající Alkylátový benzín Aspen s Naturalem: http://video.idnes.cz/?idvideo=V151209_102132_hobby_krr
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Palivo do motorových vozidel

Příspěvek od viktor »

to uz je vazne rozpad, ten clanek je perla sama o sobe :D naprosto bozi je například veta : " lih konzervuje " zde ve spojitosti s motorem :-) prima tad od ted můžete klidne prejit při konzervaci svých zbrani na lih ( koupite ho v kazde drogerce LIH TECHNICKY za cca 80 - 90 kc/l ) a uvidíme co to udela. :D
apropo co je to krakovani ? servizaci to predpokladam vedi stejne tak technologii vyroby benzinu :D
viktor
PS : jestli se něco za posledních 25 let povedlo tak to ´vymlátit z tohoto naroda technickou inteligenci a to téměř dokonale
omluvam se za ten sarkasmus ale dnes jsem mel fat dost tezkej den
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Palivo do motorových vozidel

Příspěvek od Permonik »

Máte někdo přehled, co vše se dá sehnat za benzín bez přídavku ethanolu? Nemusí být vysloveně bez bio, protože ETBE se počítá prý též jako bio a to by mi nevadilo. Jediný, kdo se tím chlubí, tak Benzina s Verva100. Kdysi to říkal i OMV o tom MaxxMotion 100plus, ale teď již to tvrzení zmizlo. Prý snad ještě benzín od Mol - evo natural 100+, ale opět neuvádějí přesně. Nicméně nepotřebuju vysloveně 98 a víc oktanový benzín. N95 bez biolihu by mi stačil. Resp. co nejlevnější. Aktuálně mi to vychází na tu verva100 s použitím tank karty od benziny pro korunu na litr slevu.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Palivo do motorových vozidel

Příspěvek od Serža »

balkán si na eko moc nehraje - ideál je Bosna, kde je navíc palivo levné
obvykle na tamní natural95 jezdím se spotřebou tak o 15-20% nižší, než tady
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Palivo do motorových vozidel

Příspěvek od Patrol »

S oblibou tankuju u EuroOil je to taková ta menší síť čerpaček s modrým logem. Před časem jsem se dozveděl, že jako jedni z mála prodávají palivo bez bio sraček,takže když to jde, tankuju u nich. Cituji ".....v síti EuroOil je k dostání stoprocentní bionafta a bioethanol E85, díky čemuž EuroOil jako jediný na trhu může nabízet i běžnou motorovou naftu zcela bez biosložky....."
A navíc mají celkem slušný ceny. Škoda, že nemají víc čerpaček.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Palivo do motorových vozidel

Příspěvek od DeadMan »

U nás se jezdí pro kvalitní paliva zde: http://www.transeurope.cz/website/mainmenu/mainpage/
You cannot kill me as I am already dead!
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Palivo do motorových vozidel

Příspěvek od Permonik »

Patrol: Oni to tvrdí ale jen u nafty, že neobsahuje biosložku. https://www.ceproas.cz/eurooil/sortiment-paliv U benzínu nemají žádnou zmínku, pouze že jejich vylepšený benzín Optimal BA95 obsahuje aditiva extra přizpůsobená pro paliva s obsahem bioethanolu.
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Palivo do motorových vozidel

Příspěvek od pracintl »

EuroOil, B95 Optimal v plechovém 20l kanistru jsem ho měl 3 roky bez známek separace, či jiného znehodnocení. Spotřebován v autě, pile a sekačce bez problémů. Skladováno na podlaze v garáži, žádné míchání, prostě to tam 3 roky leželo. Nafta to samý.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Palivo do motorových vozidel

Příspěvek od viktor »

problém u 95 na skoro všech pumpách v CR, ( mimo pohranici kde se vyplati brat benzin ze zahranici ) je stejnej, lisi se jen barvou . a samozrejme cenou ... lih neboli biosložka v benzinu nevadi a není pricinou problemu. problémy zpusobuje jista slozka benzinu vyrabena ( druh benzinu ) která se vyrabi krakovanim asi od roku 2002. TA ma tendenci polymerovat a vytvari něco jako kulicky " gumy " v benzinu. Proces polymerizace urychluje, teplo, svetlo a UW zareni. v 100 oktanu tahle slozka není. Rezume je asi takove skladovat lze dobře 100 oktan, 95 také ale v chladu a ve tme.
viktor
ps prestante blbnout uz z bioslokou v benzinu protože to je fakt pitomina.. :D
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Palivo do motorových vozidel

Příspěvek od Chorche »

a co dle tebe žere gumový palivový hadice?
Uživatelský avatar
sunny-x
Příspěvky: 154
Registrován: 18.10.2015 21:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Beskydy

Re: Palivo do motorových vozidel

Příspěvek od sunny-x »

Kamarád dělá rozbory paliv pro ČOI v Ostravě. Říkal mi následující. ČSN na paliva je již od svého vzniku značně lobisticky vytvořena, to znamená, že veškerá čistota paliva je dle norem pouze 98%. U benzínu se tudíž přimíchává již 1,99% VODY. Do nafty se zase přimíchává nějaká jiná sra*ka (už si nepamatuji). Na benzínkách si můžete nechat předložit dodací list paliva, které jste natankovali (je to jejich povinnost). Tam je jasně napsáno i složení, tudíž se dozvíte podíl biosložky v %. Vodu tam nehledejte, ta je již započtena v "nečistotách paliva". Příklad: MOL (91% benálu + 2% vody + 7% bio). Jinak jak je známo, tak LÍH na sebe váže vodu, a proto starým autíčkům rezne palivová soustava zevnitř atd. Já si to občas nechávám ukázat (dodací list), obsluha o tom nic moc neví. Jinak v naší ČSN je maximálně 98 okt. Cokoli vám pak "slíbí" prodejce na stojanu (100) nemusí dodržet, protože je to dle ČSN napsaném na stojanu :-)

Moje zkušenosti za posledních cca 6 měsíců:
MOL v benzínu 7% biosložky.
EuroOil v benzínu 4% biosložky (jsou to čerpačky patřící ČEPRU = dobrá volba). PS: o tom novém benzínu zatím nic nevím 95E optimal (nemá / má a kolik - můžete mě doplnit).
OMV má taky ten dražší benál s 0,5% bio. Je to 98 okt. Taky dobrá volba.
Benzina 100+ byla před 4 měsíci absolutně čistá bez bio a dováží se k nám přímo z německa (má skutečných 100 okt. dle německých norem). Ale mám zprávu od kamaráda co to bere do letadla (UL), že již má 0,5%.

Já vím, zní to fakt blbě... nezbyde vám, než se osobně přesvědčit na "Vaší benzínce". :tmi
Když střílí konzument Kolalokovy limonády, netřeba volat lékaře.
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Palivo do motorových vozidel

Příspěvek od Permonik »

Ze sousedního fóra:
v současné době je to na EuroOilu s ethanolem takto (objemová procenta):
Optimal95E - dle várky 0-5%, běžně 4-4.9 %
Natural95 - dle várky 0-5%, běžně 4-4.9 %
BA98 Super Plus - bez ethanolu, 10-12 % ETBE
Fantozzi
Příspěvky: 117
Registrován: 13.03.2016 17:27

Re: Palivo do motorových vozidel

Příspěvek od Fantozzi »

Dnes jsem rezal strom a mel jsem jeste zbytek benzinu cca 2 roky stary i s olejem, kupovany myslim u Eurooil a pila normalne jela, start na poprve.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Palivo do motorových vozidel

Příspěvek od Hohepa »

Hele ono to není černobílé . Jen jede - nejede. Ona ta mazací schopnost klesá postupně, ne skokově.

Jde o to, že s kvalitním mixem ti ta pila natočí řekněme stovky motohodin, s mizerným ti po deseti, dvaceti motohodinách postupně chcípne na opotřebení.

Pokud s tím někdo řeže hodinu jednou za dva roky, tak má pocit, že když pila vydržela patnáct let tak je to supr .

Táta měl Žigulíka. Za komančů co cca tři-čtyři roky měnil vačku.
Prý to rusáci prostě neumí udělat.
Když tam po revoluci začal dávat kvalitní olej ( Shell, Castrol aj.)
a néé ty sračky s Parama Pardubice, :head
tak ty vačky přestali odcházet a s tou poslední jezdí synovec doteď.
Tedy ta poslední cca dvacet let drží a pochybuju, že proto protože se to "rusáci" naučili.
Prostě na kvalitním oleji už natočila pětkrát tolik, co vydržela při mazání sračkama.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Palivo do motorových vozidel

Příspěvek od dracekvo »

Co vím, tak pokud je namíchanej benzín s olejem už dlouho, tak se doporučuje tam trošku oleje přidat.
Pokud se dá víc oleje, tak to maximálně čoudí. Ale pokud je oleje málo, tak je jasný co se v motoru děje.
Fantozzi
Příspěvky: 117
Registrován: 13.03.2016 17:27

Re: Palivo do motorových vozidel

Příspěvek od Fantozzi »

Oleje tam vzhledem k dymu bylo dost (kvalitni original dolmar), ale myslel sem ze tak stary benzin uz bude v haji.
Uživatelský avatar
sunny-x
Příspěvky: 154
Registrován: 18.10.2015 21:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Beskydy

Re: Palivo do motorových vozidel

Příspěvek od sunny-x »

Minulý týden jsem tankoval na EuroOilu (Petřvald) a kontroloval biosložku v benzínu 95. Momentálně tam mají 0% (absolutně nic). Je to z důvodu, že explodovala výdejní stanice v Loukově, kde se i palivo míchalo s biosložkou. Nyní se benzínky Čepra (Severní Morava) zavážejí ze skladů v Sedlnici a tam nemají možnost palivo míchat (státní rezervy), tudíž je čisté. Bude to tak minimálně do konce roku, ale opravit Loukov "prý" bude trvat tak 3/4 roku.
Když střílí konzument Kolalokovy limonády, netřeba volat lékaře.
Uživatelský avatar
sroub
Příspěvky: 263
Registrován: 05.08.2012 10:42
Bydliště: Poblíž Kladna

Re: Palivo do motorových vozidel

Příspěvek od sroub »

sunny-x píše:....Benzina 100+ byla před 4 měsíci absolutně čistá bez bio a dováží se k nám přímo z německa....
Verva 100 od benziny se vozí z Rakouska, má podle EU normy 98 oktanů, a aditivuje se takovym modrym sajrajtem kterej sviní všechno kolem, ale zvedá oktanové číslo o dva stupně.
98oktanový benzín se pokouší vařit v Kralupech, ale z jistých důvodů tam maj problémy s výrobou....
Non multi, sed multa
Uživatelský avatar
sunny-x
Příspěvky: 154
Registrován: 18.10.2015 21:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Beskydy

Re: Palivo do motorových vozidel

Příspěvek od sunny-x »

Dle mých informací má verva skutečně 100 okt, ale naše norma bohužel nezná 100, ale pouze 98 okt, proto se píše u nás tedy dle normy jako palivo s 98 oktany. Toť mé info z jedné "zkušebny paliv ČR". Info je cca rok staré.
Když střílí konzument Kolalokovy limonády, netřeba volat lékaře.
Odpovědět