Pristresok, stan, bivak.

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Stenny »

proforma: Podle webu kilo samotná plachta.
"Hmotnost: 2,6 kg. 1 kg bez tyčí."
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Ibex »

tento přístřešek z decathlonu používám už 3 roky - vždy jen při stanování, páč mám stan klasické iglučko. A jelikož když je nečas, tak s dětmi v iglu nevydržíte, tak tohle stavím před stanem - zaprvé je chráněný vchod, za druhé mají děti větší prostor. Funguje to skvěle.
Na čundry vozím bashu nebo poncho kvůli váze....

EDIT: samotná plachta je rozměrově a váhově + - jako basha
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Ibex »

... a takhle to vypadá postavené z letošního stanování na Soumaráku....
Přílohy
celta.jpg
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od DeadMan »

Narazil jsem na zajímavý článek ohledně impregnace a lepení švů, tak snad se bude někomu hodit.

Já jsem to neznal a švy jsem zapatlal silikonem tak, jak jsem ho vymačkal z tuby, ale není to ono = silná vrstva, která se má tendenci odlupovat.

http://www.nalehko.com/lepeni_svu

https://dzjow.com/2012/06/18/how-to-re-coat-a-shelter/
You cannot kill me as I am already dead!
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od viktor »

pristresek z decatlonu prosel docela narocnym testem v HR, dva dny dost husta Bora.
A vydrzel. Takze si myslim ze dost dobry.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Hohepa »

DeadMan píše:Narazil jsem na zajímavý článek ohledně impregnace a lepení švů, tak snad se bude někomu hodit.

Já jsem to neznal a švy jsem zapatlal silikonem tak, jak jsem ho vymačkal z tuby, ale není to ono = silná vrstva, která se má tendenci odlupovat.

http://www.nalehko.com/lepeni_svu

https://dzjow.com/2012/06/18/how-to-re-coat-a-shelter/
Zajímavé, ale pozor ! většina stanů na trhu má zátěr z PU a jak tam píše (a v diskuzi opakovaně) tak na tom silikon nebude držet ! Toto funguje jen když je originál impregnace ze silikonu.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od DeadMan »

Díky za upozornění.

Osobně bych to na stan celoplošně asi ani neaplikoval, ale případně jen přetěsnil zatékájící švy.

Ovšem na impregnaci nějaké plachty z army shopu to je dle mého dobré řešení.

https://m.youtube.com/watch?v=oPina3ZofNE
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Serža »

osobně mi tedy stan nezačal protejkat ve švech nikdy tak, abych to řešil znova opatláváním švů
jo, začal mi protékat Ferino Chaos - originál zátěry švů se začaly odlepovat = reklamace, prachy zpět. Teď už mám za sebou pár akcí s Husky, kde se mi i povedlo postavit stan na blbém místě a ráno jsem se probudil v jezeře vody...ovšem ve stanu sucho (narozdíl od sousedů)
a předchozí stany - když začaly bejt v háji švy, tak byl v háji i matroš, tak jsem to celé hodil ze skály a koupil novej...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od DeadMan »

U víc jak deset let starého Hannah slezlo lepení švů kompletně, ale proč ten stan vyhazovat, když je jinak v pořádku a pro děcka jen tak na zahradu OK.

No a aby tam neteklo, tak se ty švy zapatlají a je to ;)
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od DeadMan »

Tak ten Hannah, co jsem dětem stavěl na zahradě, se letos definitivně rozpadl (plátno přes léto tak zkřehlo, že při dotyku se doslova rozpadalo pod rukama).

Nicméně jsem provedl kanibalizaci a co bylo použitelné, tak jsem z něj vzal nebo odříznul.

Jako nejužitečnější se ukázaly hliníkové tyčky z předsíňky viz. použití s plachtou od Mil-Tec :yes
Přílohy
IMG_20170910_154721_1.jpg
You cannot kill me as I am already dead!
Luda
Příspěvky: 216
Registrován: 11.10.2012 15:55

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Luda »

Zrovna resim novou celtu/plachtu. Potreboval bych neco tak 3x3m, hodne ok nebo poutek na okrajich, barva idealne neutralni olivova. Jednu do auta, prioritou je pevnost a vydrz a druhou do baglu, tam je zas prioritou vaha. U obou samozrejme nepromokavost. Cenove neco rozumnyho, nechcu levnej shit ani zas nejakej extra matros za tri litry. Ty 3x3m chcu z duvodu aby z toho slo udelat Acko i s podlazkou a uzavrenou stenou, neco jako Jurek Tarp 2 (o tom taky uvazuju do baglu, ale nejak jsem nevyzkoumal jak ho postavit abych mel pod sebou tu podlazku). Spim na lehke samonafukovacce, podlazku chcu z duvodu abych se nebudil na tvrde zemi s propichlou nafukovackou. Jestli na to jdu spatnym smerem a je lepsi ten Jurek a pod sebe si vzit jenom kus obyc stavebni plachty z Bauhauzu tak si necham rad poradit ;)
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od K4cer »

Nevím jestli na to deš blbě, ale já na to jdu jinak. Jestli líp nebo hůř nevím, dělám tak jak se mi to osvědčilo, nebo co je v mých možnostech.

Zaprvní, spím na blbý karimámě, čímž nemusím hledět na to, co a kdy mi samonafukovačku propíchne. Pokud není moc zima a neprší, tak karimámu nahradím listím (né že by to nešlo i za mokra, ale karimatka je cesta menšího odporu).
Samonafukovačku sem nikdy neměl, vždy byla drahá a zas tak mi nechyběla ke štěstí. Je možný že se na ní spí líp, já sem každopádně vždy usnul i na karimámě, a vždy jsem se i vzbudil, takže nějak to funguje, a zastávám názor že lidi spávali i na horších věcech, a je to jen otázka zvyku vs. pohodlí.

Zadruhý, celtu mám už několik let britskou v DPM, ta je cca 2x3m, zhruba. Beru ji když jdu plánovaně tábořit a bude hnusně, jinak si vystačím s pončem na paracordu, hlavně proto že je výrazně lehčí.
V autě vozím vysloužilou celtu NDR, tu jsem nosil než jsem zakoupil britskou. Ta NDR není špatná, ale je to těžká kráva - což v autě nijak nevadí.

Podlážku nemám a nepoužívám, resp. mám nějakou jakože plachtu pod stan, a tu nepoužívám. Jednak se mi nechce tahat tak postradatelnou věc, a druhak, mě se ta podlážka pod stanem nějak moc nevosvědčila. Dyš to podteče (a to za deště vždycky) tak je pod tím akorát hnusný bláto, mravenci po mě lozej stejně jako bez podlážky, a celkově je s ní víc komplikací než (pro mě) užitku.

To že to takhle dělám já neznamená že je to nejlíp, mě to tak vyhovuje a tobě nemusí, píši ti to hlavně abys měl srovnání.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Lyster »

Pro Luda. Já vlastním bivakovací plachtu od Condoru http://www.spacaky.cz/shop/index.php?ro ... duct_id=92

Jestli chceš víc poutek na zavěšení, tak na bushcraftshop.cz mají vlastní vylepšenou verzi. https://www.bushcraftshop.cz/bushcrafts ... 290x350-cm

Měl jsem jí venku zatím jen asi 3x, ale zatím v pohodě.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Reccol »

Luda: Strč si pod nafukovačku Tyvek, stojí to pár kaček, je to lehkoučký a funguje to. Je zbytečný zvyšovat váhu tarpu kvůli vytvoření podlážky.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od štaflík »

Luda píše:Zrovna resim novou celtu/plachtu. Potreboval bych neco tak 3x3m, hodne ok nebo poutek na okrajich, barva idealne neutralni olivova. Jednu do auta, prioritou je pevnost a vydrz a druhou do baglu, tam je zas prioritou vaha. U obou samozrejme nepromokavost. Cenove neco rozumnyho, nechcu levnej shit ani zas nejakej extra matros za tri litry. Ty 3x3m chcu z duvodu aby z toho slo udelat Acko i s podlazkou a uzavrenou stenou, neco jako Jurek Tarp 2 (o tom taky uvazuju do baglu, ale nejak jsem nevyzkoumal jak ho postavit abych mel pod sebou tu podlazku). Spim na lehke samonafukovacce, podlazku chcu z duvodu abych se nebudil na tvrde zemi s propichlou nafukovackou. Jestli na to jdu spatnym smerem a je lepsi ten Jurek a pod sebe si vzit jenom kus obyc stavebni plachty z Bauhauzu tak si necham rad poradit ;)
DD Hammock Tarp. 3x3 m stojí kolem litru, není to velký a je celkem pevný. OK, není to zákopová plachta, ale ta je zase váhou a rozměry jinde.

K Tyveku - neviděli jste ho někdo barvený? Olivu, nebo tak? On jinak strašně svítí.
Jak je to reálně pevné? Píší, že dost.
A konečně - něž ho kupovat za 150,-+pošta nařezaný z jednoho ultralight outdoor obchodu, co udělat akci, že by se koupila role, nařezala a rozdělili bychom si jí?
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Ibex »

mám to podobně, co kačer - na čundry nosím pončo + paracord, delší akce Bashu (na stanování celtu z decathlonu - viz výše..)
chrním na karimatce - mám tu bublinkovou Z-lite - je super na spaní, ale bacha, drží se v těch ďůlkách voda. Pod karimatku si dávám jen a pouze mikrotenovou folii (ta když se složí, tak je to jak krabka cigaret a váží to houno..), abych si jí neumatlal
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Luda
Příspěvky: 216
Registrován: 11.10.2012 15:55

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Luda »

štaflík píše: DD Hammock Tarp. 3x3 m stojí kolem litru
Vypada dobre, kde ji maj za litr? Diky
gorivej
Příspěvky: 5
Registrován: 27.12.2013 1:59

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od gorivej »

štaflík píše: K Tyveku - neviděli jste ho někdo barvený? Olivu, nebo tak? On jinak strašně svítí.
Jak je to reálně pevné? Píší, že dost.
A konečně - něž ho kupovat za 150,-+pošta nařezaný z jednoho ultralight outdoor obchodu, co udělat akci, že by se koupila role, nařezala a rozdělili bychom si jí?
Tyvek Soft je z jedné strany bílý, z druhé potištěný černošedými... čtverečkoidy a oranžovým nápisem. Svítí :) Podle mě svítí i nabarvený, protože na to chytá barva strašně blbě. Osobně jsem to nezkoušel, takže sdílím pouze internetové rozumy - nejspíš se to dá natřít/nastříkat exteriérovou barvou, což tomu ale zvedne váhu (no dobře, asi nevýrazně) a sníží prodyšnost (kterou potřebuješ spíš u oblečení, které si z toho lidi taky dělají, nebo třeba u žďáráku, než u plachty nebo "podlážky"). Veškeré pokusy s barvením v barvách na textil selhávají, resp. končí ve stádiu vyblitě světlého odstínu. Doporučuji googlit nebo youtubit "dying tyvek".
Koupil jsem tyvek v metráži přes internet v nějakém stavebninovém eshopu s osobním odběrem, právě kvůli poštovnému, tj. lze najít obchod, kde kus uříznou, sice to vyjde mírně dráž, než přepočet na roli, ale nemusíte se domlouvat ;) . Původně jsem z něj chtěl slepit plachtu 3x3, ale protože se mi v mezičase naježila pod stromečkem plachta DD, tak jsem to použil opakovaně právě jako podlážku ve dvou neslepených pruzích. Použito na týdenním přechodu Bílých Karpat plus asi 10 dní na dalším putování po jihu Čech, zatím to neteče. Používáním to změklo do hadrovita, zezačátku to bylo na omak spíš tuhé a plastové. Zatím se to ani nikde neprorvalo, ale co by to dělalo v podobě přístřešku, to nevím (jestli by se urvala oka...)
Nějaký týpek na jednom anglofonním webu doporučuje svoje barvy na alkoholovém základu, to na tom prý drží. Ale on je malíř, takže ty barvy používá nejspíš na menší ploše (otázka ceny)
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Stenny »

Zaslechl jsem, že iDye Poly na Tyvek chytne - a věřím tomu, protože tahle barva dokáže obarvit i třeba plastové frisbee nebo lisovanou plastovou síť proti mouchám. Ale ozkoušené na Tyveku to nemám.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Lyster »

Potřeboval by jsem radu, nevíte někdo, kam by jsem mohl poslat přešít a upravit goretexový bivakovací pytel? Je to myslím od UK armády, nebo tak nějak. Potřeboval by jsem došít zipy a vyměnit sucháče.
Odpovědět