Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v "teréne"?

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od Hohepa »

Sice starší článek
http://www.podzemi.net/news/porovnani-r ... h-baterii/
ale s tou kapacitou se to zas až tak moc nemění.
Výhoda tebou vychvalovaných lithiovek není v několikanásobné kapacitě, ale několikanásobné životnosti/zanedbatelné samovybíení + schopnosti fungovat při nízkých teplotách ...
Pro běžné použití si rozmyslím jestli koupit 2,85 Ah za 30 Kč a nebo 3Ah za 70 Kč tedy nárůst kapacity o cca 7% při nárůstu ceny o víc jak dvojnásobek.
bat1.PNG
bat2.PNG
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od Hohepa »

P.S.:
Při koupi je důležité podívat se do kdy mají baterie deklarovanou životnost.
Většinou napsané na blistru jako např. Best of 2018.
U velkého balení se to pak ze samotných baterií nedozvím.
Někde jsou schopní prodávat baterie už s pouze "třetinovou" životností a pak se člověk nestačí divit, že ta tužková tak rychle klekla. Tohle platí u všech i Lithiových a obzvlášť v menších obchodech , kde se jim ty baterky tak netočí.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od bacil »

Uvědomujete si, že na nabití té tužkovky klikou, budete tou klikou točit půl hodiny? A váš energetiký výdaj zdaleka nebude odpovídat výkonu elektrickému.

30W, to je tak na šlapání nohama.

Klička ano, ale na svícení jednou malou ledkou. Na dobití v úplně nejkrajnější nouzi, na to stačí nejlevnější klika za 2$, stejně ji nepoužijete. Místo té velké kliky pak můžete vzít doma udělanou powerbanku, která s kapacitou nekecá a navíc může mít i víc zajímavých funkcí (např 1W RGB ledku na noční svícení). Ono je strašně fajn jít potmě se zeleným světlem a vidět všecko a ne vidět pouze světlo v černém tunelu.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od tygrsdrakem »

Na téma "baterky a jejich nabíjení" jsem se nedávno dopustil takového všeobecného článku:
https://selfee.cz/kapesni-akumulatory-v ... plikacich/
Diskuse k článkům na Selfee.cz z praktických důvodů nemáme, tak mě můžete případně ukamenovat tady..
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od dracekvo »

Máš to pěkný, ale nechtělo se mi to číst celé podrobně.
Jen dám dodatek k lionkám.
Jejich životnost rozhodně není 2-3 roky. Vydřží i přes deset let s minimálním úbytkem kapacity. To že většině lidí vydrží 2-3 roky je dáno jejich nesprávným používáním.
Viz onen zmíněný ochranný obvod. Už jeho název napovídá, že řeší krizové situace. Nikoliv pracovní. Pokud někdo pravidelně vybíjí 18650 články až do aktivace ochranného obvodu (2.5V) tak se nemůže divit, že je po 2 letech vyhazuje.
O tom jak zacházet s li-xxx článkama bylo napsáno dost. Jen bych tu opakoval již 100x napsané.
Osobně, kromě jedné svítilny fenix nepoužívám zařízení, které nemají možnost zjistit aktuální vybití akumulátorů. Aku měním okamžitě při rozsvícení posledního dílku. Nikdy je netrápím do úplného zhasnutí.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od tygrsdrakem »

@dracekvo Díky za upřesnění, doplnil jsem do poznámek.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
brven
Příspěvky: 90
Registrován: 30.08.2012 8:20
Bydliště: na dědině

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od brven »

Myslím, že můj dotaz patří do tohoto vlákna i když pro jiný typ accu. Mám opačný problém než je hlídání úrovně vybití. Pořídil jsem si sadu LiFePo akumulátorů, které se se s úspěchem dají použít tam, kde původně byly olověné akumulátory 6 nebo 12V. K PLNÉMU nabíjení se musí použít speciální nabíječka, to problém není, dá se pořídit do tisícovky. Protože akumulátory mají plochou vybíjecí i nabíjecí křivku, je možné je dobíjet v terénu solární nabíječkou i bez bez balanceru, ale opravdu jen v oblasti cca 20-80%. Řeším to tak, mám 18V solární panel a peru to do baterek, co to dá. Panel má oficiálně 21W, reálně dá v poledne 850mA při napětí baterky 14V. Abych baterky nepřebil, mám na balacerových konektorech připojen voltmetr z Aliexpressu, který měří postupně každý článek baterie a její výsledné napětí. Jenže je to hrozný opruz pořád hlídat a hlídat... Pro hlídání prahu vybití je na Ali šikovná věcička za cca dolar, která po dosažení nastaveného dolního prahu napětí jakéhokoliv článku baterie začne hlasitě, ale opravdu hlasitě troubit. Fajn, ale neumí to horní práh. např https://www.aliexpress.com/item/3287097 ... 2e0eP7f9Lc.
Tento týden jsem špatně hlídal a podařilo se mi na článcích dostat napětí přes 4,2V. Všude se píše, že nad 3,6V je nad baterkama vynešen ortel předčasné smrti. Zatím fachčí, ale asi jsem jim zaťal do osudu pořádný dráp. Takže závěrečný dotaz, jak řešit nabíjení solárem, aby nedošlo k podobným problémům, opravdu to vidím tak, že by se to dalo hlídat tím troubítkem nastaveným na napětí třeba 3,4V, s tím že nebude článek nabit na celých 100%. Ale kde ho vzít?
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od Hohepa »

Co tam vřadit nějakej napěťovej stabilizátor co ti prostě větší napětí na aku nepustí ?

Takhle se to řešilo už za komančů u Pb autobaterií MAA7812 , dvěma odpory nastavené výstupní napětí na 14,4 V
Proud si baterka cucala dle svého aktuálního napětí. To ale nemohlo přelézt samozřejmě napětí zdroje tedy těch 14,4 V .
Uživatelský avatar
brven
Příspěvky: 90
Registrován: 30.08.2012 8:20
Bydliště: na dědině

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od brven »

Jasně, vzhledem k tomu, že v elektronice se rýpu celoživotně to pro mě vyrobit samodomo není problém. Problém je, že dneska jsem už línej, když na trhu jsou podstatně sofistikovanější a hlavně levné výrobky, jen o nich vědět. Co jsem nenapsal v původním příspěvku, že mám krabičku pracující jako DC/DC konvertor (step down), opět s Ali https://www.aliexpress.com/item/3238018 ... 2e0etkv6Aw. Jenže, to hlídá celkové napětí, nabíjel jsem přes to loni solárem dvě 6V gelovky v sérii na 14V. Výsledek byl za sezonu zničená baterka, která byla "ta slabší" protože byla systematicky přebíjená. Pak jsem pořídil ty LiFePo4. S tím, že budu hlídat každý článek. Pořídil jsem "troubítko", číňan psal, že je to výborná věc pro vybíjení i nabíjení, ostatně tuto informaci bohužel převzaly i některé naše modelářské obchody, ale horní mez to neumí. Řešením je samozřejmě balancer, zase číňan, https://www.aliexpress.com/item/3301341 ... 07d1e15cb8, koupil jsem ho, jen to zprovoznit. Bohužel je to zase "další krabička" kterou musím tahat a opatrovat. Podle mě je to troubítko jasným favoritem, malé, jednoduché, účinné. Jen jak tomu vnutit tu horní mez.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od Hohepa »

to nevím
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od dracekvo »

Na nabíjení ze soláru je nabíjecí regulátor. Pro ochranu horniho napětí článků jsou zase např odborové balancéry.
Jakékoliv jiné pokusy většinou končí smrtí li-xx baterek. Už jsi jednou varován byl, prihodou s nabitím na 4.2V.
V životě bych si nedovolil připojit lifepo přímo na panel.
Uživatelský avatar
brven
Příspěvky: 90
Registrován: 30.08.2012 8:20
Bydliště: na dědině

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od brven »

Než se stala ta příhoda s nehlídáním jsem si v červenci za jasné oblohy samozřejmě vyzkoušel nabíjení 6Ah baterek, kdy jsem měl měřidla na proud i napětí trvale připojené. Chtěl jsem si pouze ověřit průběh nabíjecí křivky. Je opravdu oproti jiným typům článků hodně plochá. Je to jako rychlonabíjení u elktroautomobilů, kdy někteří výrobci dovolují nabíjet extrémně vysokým proudem, ovšem jen právě pro cca 60-70% (neberte mě za slovo) kapacity. Při mých max 0,85 A v pravé poledne, je zcela vybitý článek nabit na zmíněných cca 80% (5Ah) za 5,5 hodiny nebo za déle. Takže to jde i bez regulátoru, za předpokladu, že mám otestované články a složenou baterii ze stejných kapacit. Problémem je ovšem ta plochá křivka, nedá se spolehlivě určit stupeň vybití podle napětí. A to se mi stalo osudným. Neodhadl jsem stupeň vybití a nechal DOPOLEDNE nabíjet 3 hodiny než jsem tam připojil tester. A bylo tam těch 4,2V... :head Opakuji, jde to i bez balanceru, každý krám v terénu navíc je zdrojem poruch a nepříjemností. Někde tady jsem četl, že čím víc vím, tím míň nesu a o to jde. Tester na hlídání BM6 https://rc.305.cz/view.php?cisloclanku=2012100002 s akustickým alarmem se kdysi vyráběl, bohužel teď už ne. Tak jsem to zkusil tady na fóru. Přece někdo nabíjí ze soláru podobně jako já a tak jak to řeší.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od dracekvo »

Nějak nevidím velký rozdíl v tom, tahat sebou regulátor nabíjení, nebo nějaký pískací alarm.
Jen sem řekl dlouholetou zkušenost v tom, že pokud je něco ohledně aku odkázáno na zásah uživatele, tak se dřív nebo později stane průser, protože uživatel prostě zapomene. Už se ti to stalo, ale chceš pokračovat tou samou cestou. Dělej jak myslíš :)
Já sem už řešení se 100% spolehlivostí a blbuvzdorností řekl.
V jednom zařízení, kteřé provozuju na lipol baterky mám panelový měřič, který ukazuje napětí, proud, výkon a odebrané mAh. Pamatuje si tu hodnotu dokonce i po odpojení. Což by trošku pomohlo při orientaci o kolik si baterku vybil.
Přesně už se nepamatuju typ, ale je to něco takového.
https://www.adafruit.com/product/3624
Uživatelský avatar
brven
Příspěvky: 90
Registrován: 30.08.2012 8:20
Bydliště: na dědině

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od brven »

Stejně skončím u toho balanceru, už jsem zahájil práci, začal jsem hledat vhodnou krabičku :chuckle . Bez alarmu nebo bez balanceru to už nabíjet nehodlám, lidský faktor je lidský faktor, v tom máš nesmrtelnou pravdu. Jeden nečnutej pack mi stačí.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od tygrsdrakem »

Můžu se jen tak ze zvědavosti zeptat, k čemu takové články v terénu potřebuješ? Nahrazovat původní 6V nebo 12V olověné aku - to asi nebude do čelovky. Napadá mě nějaká radiostanice či tak něco. Mě to všechno přijde strašně těžký..
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
brven
Příspěvky: 90
Registrován: 30.08.2012 8:20
Bydliště: na dědině

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od brven »

Jednoduchý dotaz, jednoduchá odpověď. Pohon zavážecí loďky. Při vícedenních výpravách je každý foton vítán :clap . Ztráty na regulacích ne. Proto ta filozofie s akustickým alarmem. Solár neopouštím více než na pár metrů.
Ještě dodatek, troubítko mě pořád neopustilo, když to není na trhu, budu to asi muset vyrobit. V podstatě stačí 3 prvky, aktivní buzzer, komparátor a ref. zdroj napětí. Buzzery jsem už objednal, 5 ks /,9 dolaru. komparátor za 4 Kč, ref zdroj taky. Náká bižuterie. Když se mi to nebude líbit tak příjde na řadu regulátor s balancerem.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od bacil »

Místo komparátoru použij CD4093, bude to mít prakticky nulovou spotřebu
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
brven
Příspěvky: 90
Registrován: 30.08.2012 8:20
Bydliště: na dědině

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od brven »

Myšlenka na troubítko mě neopustila a přestože jsem to chtěl realizovat až v zimě, troubítko je na světě a funguje ke spokojenosti. Vyhodnocuje na LiFePo hladinu 3,40-3,45V na každém jednom článku dvoučlánkovém packu. Odzkoušel jsem to celkem ve třech pokusech nabíjení na soláru napřímo bez regulace. Výsledek je na přiloženém obrázku. Bohužel lidský faktor takové řešení neodstraní, ale zase využiji každý foton, když je to potřeba a to za to riziko stojí.
Přílohy
Troubitko.jpg
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od bacil »

A proč tam místo troubítka nedáš mosfet, který to odpojí? Musíš chránit gate, aby se neprorazila, v podstatě tak jako u toho motoru - je to solár a velká anténa.

https://www.electronics-tutorials.ws/wp ... tran28.gif
https://www.electronics-tutorials.ws/tr ... ran_7.html

A pak zkus ještě zapřemýšlet nad CD40106, nejen že budeš spínat mosfet, ale budeš mít i varovnou signallizaci kdyby se mosfet prorazil a navrch k tomu si můžeš ledkama ukazovat stav nabití. A bude to žrát taky jedno "nic".

Jo a nezapomeň to odpojovat, když slunko nesvítí, jinak ti budou baterky topit do panelu.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
brven
Příspěvky: 90
Registrován: 30.08.2012 8:20
Bydliště: na dědině

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od brven »

Ideově máš pravdu, problém je konstrukční. Používám dva packy zapojené do série. Každý je v jiné schránce vzdálené od sebe 20 cm. Byl by z toho celkem slušný kombajn. Znamenalo by to prodloužit výstup z balančních konektorů až do nějaké krabičky u soláru, ve které by byl vyhodnocovací obvod (třeba i ten Schmitták) a FET spinač. Prostě mi to troubítko víc vyhovuje :idea: . Co jsem si neuvědomil, a za to ti dík, musím odzkoušet, jestli mi náhodou při nízkém osvětlení nepůjde proud obráceně :roll: , nějak jsem si nepřipustil, že by to bylo možný, že by tam nebyla dioda? Pokud by to byla pravda, tak asi to nebude vědět hodně lidí. Zkusím a dám vědět.
Odpovědět