Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Josef »

Jo, odkýval. Osobně spíš Tecsun PL-680. (Na PL-660 mi prostě vadí ten prohnutý předek, mě se taková "předizajnovaná" rádia nelíbí. PL-880 má zase lionku baterku, což pro rozpadlíka není to pravé ořechové.) Mám tu sice různé KV radiostanice na příjem i na vysílání, ale když si chci jen tak nezávazně něco poslechnout, sáhnu narychlo po Etonu-G3 (dnes se už nevyrábí, ale je to obdoba onoho Tecsunu). Takže bych to neřekl slovy "jen tak pro začátek", ale spíš "na furt" - ono si takové rádio v domácnosti či v batohu už své místo najde.

(Už zacházíme trochu mimo téma konfigurace a programování Baofengu, takže pokud máš něco dalšího o přijímačích, zkus to zmínit ve vlákně Výběr scaneru či Malé přenosné rádio BoB, ať tu ostatním zbytečně nepřekážíme.)
Mato Námestovo
Příspěvky: 40
Registrován: 15.10.2017 5:32
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Mato Námestovo »

Chlapi aby som to uviedol na správnu mieru.Neviem či tie poznámky ohľadne odpočúvania Hasičov patrili aj mne ale ja som dobrovoľný záchranár a aj dobrovoľný hasič tak preto ma zaujíma či sa dá na Baofengu robiť odposluch hasičou ktorý už idú cez SITNO
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Jenda »

Mato Námestovo píše:Ahojte kamaráti.Nemáte niekto skúsenosti s odposluchom systému SITNO?
SITNO je Tetrapol, ne? tetrapol-kit. TL;DR umí se metadata a pomocí HW kodeku nešifrované audio, kterého je na síti velmi málo (tísňové hovory).
Mato Námestovo
Příspěvky: 40
Registrován: 15.10.2017 5:32
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Mato Námestovo »

Jenda píše:
Mato Námestovo píše:Ahojte kamaráti.Nemáte niekto skúsenosti s odposluchom systému SITNO?
SITNO je Tetrapol, ne? tetrapol-kit. TL;DR umí se metadata a pomocí HW kodeku nešifrované audio, kterého je na síti velmi málo (tísňové hovory).
Ja tiež presne neviem čo je Sitno ale ide mi oto že či sa dá aspoň počúvať na baofengu.
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Jenda »

Ne, nedá.
JOBU
Příspěvky: 1822
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od JOBU »

Mato Namestovo, PREČO ZASE CITUJEŠ PREDCHADZAJÚCI PRÍSPEVOK? Už si bol na to upozornený...
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Bill Masen »

Funguje na PMR vysílačkách, tedy i na Baofengu něco jako je na CB kanál 10? tedy v autě kdy si řidiči předávají informace o nebezpečí na silnici?
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Baca »

Ak sa nemylim, mal by to byt kanal 7. Ale ja PMR nemam takze si to radsej over :)


Nasiel som tu iniciativu z 2016 roku - https://simonthewizard.com/2015/04/29/p ... nitiative/
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Bill Masen »

To je pro horolezce. Na nějakým airsoftáckým fóru jsem narazil na zmínku, že by bao měla jít odblokovat i na CB pásmo, je to tak?
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Bill Masen »

Hm, už jsem to našel, že asi ne. Škoda.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Baca »

Nielen pre horolezcov. Tych by sa v horach mal tykat CTSSSSSSS 7 (subton) ci ako sa to vola. Pokial viem tak ta sedmicka na tvrdo bez subtonu by mala ako neoficialny nudzovy kanal fungovat, je to aj preto, lebo penetracia PMR radii pre nove povolenie s 16timi kanalmi je zhruba len 50%. Zbytok ma stare 8kanalove stanicky.
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Vladimir »

Akurát riešim konverziu konektora z UV-5R, teda z SMA kolík na niečo univerzálnejšie a používané u nás, teda na BNC konektor, akurát neviem či to dať na BNC kolík alebo samicu, čo je častejšie na kábloch k anténe?

Plus som ešte videl nejaký PL konektor, ten neviem nakoľko je rozšírený, asi skôr zostanem pri tom BNC, či?
Vladimír
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Baca »

Len si pekne nechaj SMA. BNC je na ustupe, PL je na rucku prilis velky. Keby si VELMI potreboval pouzit nejaky iny konektor redukcii a spojek sa po nete vala hromada :-) Medzi radioamatermi je najpouzivanejsi konektorl PL, pomaly sa prechadza na NC. Na ruckach je najpouzivanejsi (u starsich) BNC, u novsich TNC. Takze radsej nosit zo sebou dve tri redukcie, ako sparat do vysielacky :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Vladimir »

Presne tak som to myslel, kúpim redukciu, do vysielačky zasahovať rozhodne nebudem. Išlo mi o to zistiť, čo sa najbežnejšie používa a to potom budem dávať aj na antény, ktoré sa chystám spraviť.
Vladimír
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Baca »

No aha, takze chces byt kompatibilny s inymi stanicami, pretoze anteny si urobis podla seba. Tak k antenam pouzi u nas najpouzivanejsie PL konektory. Obycajne je na antene samicka a kabel su dva samce. Takze redukcie budes potrebovat styri z PL na SMA, TNC, BNC a NCA. SKus si zistit najpouzivanejise rucky ci mobilky, alebo zakladnove stanice ake pohlavie pouzivaju :-) Ale zpravidla su to samicky :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Vladimir »

Vďaka, tak ešte popozerám, ale asi použijem na antény tie PL konektory, s tými čo pozerám sa to aj predáva. Mám UV-5R a tam je na staničke práve SMA samec, mám dve antény z Číny, aj s káblami a tie sú ukončené jedna SMA samec a druhá SMA samica a potom mám ešte RTL-SDR a tam je nejaký úplne iný malý konektor, asi IPX mini, lebo som na to kúpil redukciu IPX-SMA z Číny a a tá IPX mi nesedí.

Preto v tom mám chaos a skončí to tak, že budem mať plno redukcií, ale išlo mi o to, že keď už budem vyrábať antény, aby boli u nás čo najviac kompatibilné, teda aby ich vedel použiť aj niekto iný a zase ja so sebou nebudem ťahať vždy všetky redukcie, tak nech viem čo je najpoužívanejšie.
Vladimír
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Baca »

Tak rozdelene je to v podstate takto. zakladnove anteny a portablove anteny mavaju najcastejsie PL samice, Gumkace na rucne vysielacky tam byvaju vsetky tri ostatne - SMA, TNC a BNC, V podstate podla veku teraz som to zoradil od najmladsich po najstarsie. Ono zalezi aj na ake pasma je rucka postavena. 11m zvycajne TNC a BNC, VHF a UHF uz mavaju skor SMA a TNC. Ostatne profesionalne a lodne mavaju zasa vsetky tri :-D Tak sa v tom musis vysomarit :-D Inak ak skusas robit anteny na kseft, radsej daj moznost zakaznikovi si vybrat aky konektor tam potrebuje :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Vladimir »

Vďaka za info, robím to len pre vlastnú potrebu a kamarátov, rozhodne nie na kšeft.
Vladimír
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Josef »

Pokud použiješ níže zobrazenou redukci, která končí BNC zdířkou (samicí), bude tvůj Baofeng zakončen stejně, jako běžné radioamatérské ručky staršího provedení. Budou ti na něj pasovat prakticky všechny prutové a pendrekové antény u kterých prodejci píšou "anténa s konektorem BNC". Také ti na to bude pasovat standardní BNC koncovka co se dává na konec koaxiálního kabelu, který vedeš na střešní anténu nebo autoanténu. Pokud by jsi použil jinou redukci, která by končila kolíkem a bajonetovou matici (tedy konektor "samec"), pak na něj standardní BNC antény nenasadíš a musel by jsi použít ještě mezi-redukci.

BNC je pro menší výkony (cca do 50W) velmi dobrý konektor. Rozhodně lepší než PL, protože při zasouvání nejprve spojí stínění a pak teprve střední vodič (tím velmi klesá nebezpečí poškození stanice statickou elektřinou při připojování antény). Co ale BNC konektoru nevyhovuje je namáhání v ohybu. Při větší síle to pružina bajonetové matice neudrží pevně, konektor se kýve do stran a únavou materiálu hrozí ulomení středního kolíčku. Proto pro delší prutové antény, nasazené přímo na stanici, není BNC konektor ideální. To byl důvod, proč se u některých antén začal používat TNC konektor (liší se jen šroubovací maticí, která vůli nedovolí), ale TNC je mnohem méně rozšířený standard.

Tuto redukci bych použil především proto, aby bylo možné ke stanici připojit koaxiální kabel. Zatím co prutovou anténu doporučuji použít přímo s SMA konektorem, našroubovat ji přímo na Baofenga a přiměřeně utáhnout tak, aby jakékoli vyviklání středového kolíčku bylo vyloučeno.
redukce_revSMA-BNC.jpg
redukce_revSMA-BNC.jpg (41.91 KiB) Zobrazeno 11421 x
radiostanice_osazena_redukci_BNC.jpg
radiostanice_osazena_redukci_BNC.jpg (28.77 KiB) Zobrazeno 11421 x
turista
Příspěvky: 67
Registrován: 27.08.2013 14:32

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od turista »

Než UV-5R, tak se podívej po BF-F8+, je to v podstatě to samé, ale inverzní BW displej a o 1W větší max. výkon a v základu lepší anténa. Dají se vydražit na ebay za stejné peníze (i do 22USD za kus) .
tady je porovnání
http://www.miklor.com/COM/Compare-BFF8-UV5R.php
Odpovědět