Germicidní zářivky

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od Josef »

To bohužel nevím. Při té délce, kterou požaduješ, je relativně malý výkon 18W docela problém. Nevím jak je svítidlo konstruované, takže jen traková má úvaha:
Nešlo by použít nějakou běžně dostupnou trubici, např. http://philips-svetelne-zdroje.elkam.cz ... glife.html a posunout jeden ze soklů ve kterém je uchycená tak, aby mohla být délka trubice menší?

My jsme v praxi do takových detailů nezacházeli a ve většině případů vystačili s řešením podle vzoru Pata a Mata:
U otevřeného svítidla osazeného obyčejnou 250W rtuťovou pouliční výbojkou rozbít skleněnou baňku s bílou luminescenční vrstvou a obnažit samotnou výbojku z křemičitého skla tak, aby mělo UV záření volnou cestu do dezinfikovaného prostoru. Samozřejmě tam nesměl být ani skleněný kryt.

...to jsi ale asi slyšet nechtěl. :oops:
joseff
Příspěvky: 63
Registrován: 08.04.2012 20:04

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od joseff »

Já jsem již uvažoval si vyrobit nějaký adaptér, prodlužovací váleček.
Ale měl jsem obavu, že se to rozpadne a zářivka se hlasitě rozloučí. :o
- plánoval jsem to udělat ze dřeva, do něj vyvrtad dvě dírky, potom trochu opracovat
a prostrčit dva silnější měděné dráty

Ale to posunutí soklů je docela dobrý nápad. :yes
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od hanpari »

ty germicidní zářivky fungují na principu UV světla? Tj. totéž co se používá třeba do solárek?

Tady jsem našel tohle. Je to použitelné?

http://www.elektro-paloucek.cz/zarovky- ... 7-20w-230v

upřímně přiznám, že o germicidních zářivkách slyším prvně :)
joseff
Příspěvky: 63
Registrován: 08.04.2012 20:04

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od joseff »

Právě, že ne.
To UV jenom opaluje. Maximálně způsobí rakovinu kůže.
Proto je možno použít jako dekorativní osvětlení.

UVC skutečně zabíjí vše živé.
- pouze podle doby osvitu zabíjí více druhů :mrgreen:
Používají se na chirurgii před operací na sterilizaci místnosti.

Proto jsem psal UVC. :D

Info:
http://www.uvc.cz/
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od hanpari »

Vypadá to zajímavě. Ale opravdu to funguje? Ale proč je to škodlivé pro lidi?
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od BOGOVIK »

Mam dotaz:

chapu, ze treba na zachode nebo v koupelce to muzu pustit(kdyz zabezpecim okna). Ale co treba kuchyn nebo obyvaci pokoj apod. Je mi jasne, rostliny musim odnest, psa nebo kocku taky. Co obrazy, latky, drevo apod. nenici se timto zarenim?
joseff
Příspěvky: 63
Registrován: 08.04.2012 20:04

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od joseff »

Neberte mne prosím jako odborníka.
Já jsem jenom hledal nějaké jednoduché řešení na dezinfekci vody a místnosti (vzduchu).
Jedna doktorka mi doporučila se poohlédnout po germicidních zářivkách.

Jina jsem na internetu našel zmínku, lak většina firem se přeorientovala na výrobu O-LED
do televizorů, tak jedna malá německá firma se přeorientovala na výrobu UVC-LED.
Tvar i velikost je stejný jako u běžné LED, pouze vyzařují to "zabijácké" světlo.
Prý to již 2 roky testují v Africe, ale nikde jsem nic nenašel, takže netuším, jak to je úspěšné.

Zde jsem našel další použití:
http://www.robzone.cz/uvc-dental-box

Většina z nás asi zná tzv. produkt Horské sluníčko na domácí opalování a dezinfekci místnosti.
- prostřední světlo na opalování, a ty boční na spálení bakterií

Po použití tohoto produktu, byl vzduch čistší a bez bakterií, ale všechno na co to svítilo (nábytek, televize, závěsy),
tak začaly blednout a i nějaký jednodušší plast se rozpadat.
V návodu bylo, že lidé a květiny musí opustit prostor, obrazy přikrýt nebo odnést.

Já to horské sluníčko měl, ale již několik let mi nefunguje.

Při použití germicidní zářivky:
Před použitím odklidím lidi, květiny, zvířata a hlavhě CDčka. Pokud mátě na zdech fotky, nebo obrazy, tak by jim to
prý nemělo uškotit, což znamená radši zakrýt, nebo raději odnést někam jinam.
Nábytek a závěsy by neměly blednout a ani TV by to nemělo vadit. :?:
Po použití je vzduch cítit jako na horách. - takový čistější

Použít se to dá všude, kde chci, od sklepa až po půdu, od studny až po kravín.
Pouze při použití ve vodě to musí být v ochranném skleděném válci, aby voda nevyhodila pojistky.
Ale proč je to škodlivé pro lidi?
http://cs.wikipedia.org/wiki/Germicidn%C3%AD_lampa
http://cs.wikipedia.org/wiki/Ultrafialo ... 99en%C3%AD
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od Josef »

Máme v obci stolaře, který občas dělává i kuchyňské linky se zabudovanou zářivkou. Osazuje mu je tam jeden elektrikář, který používá docela zajímavý trik na uchycení zářivkové trubice. Trubice nevisí na koncích, ale je držená za skleněnou část pomocí pružných plíšků z pérového plechu ve tvaru písmene "U" (něco podobného se prodává třeba zde: http://www.akvarista.cz/web/shop/item-a ... ce-t5-10ks, ale zručný kutil to vyrobí doma). Na její volné konce jsou nasazeny přívodní sokly s měkkými ohebnými přívody. Délka trubice v tomto uspořádání není důležitá a nehrozí vypadení trubice, ani když se na desce linky naklepávají řízky. Možná by se dal tento způsob uchycení použít i u zářivek UVC.
joseff
Příspěvky: 63
Registrován: 08.04.2012 20:04

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od joseff »

Ano, tomu nic nebrání.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od BOGOVIK »

To Josef:

nevim co rici patka ktera zabera prave tolik mista jako "zlepseni" dalsiho radobyelektrikare stoji 39kč . Osobne bych zakazal takovym lidem na elektriku.

(patice: http://www.moje-elektro.cz/svitidla/pri ... -g13-26422)


To Joseff:
A viry, viry taky zabiji to UVC?
joseff
Příspěvky: 63
Registrován: 08.04.2012 20:04

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od joseff »

Ano, ničí to vše jakkoliv živé, na co dopadne toto světlo. Podle použité délky zářivky
a jejího výkonu je doba použití různá.

http://www.germicidni-lampy.cz/charakte ... areni.html
http://uvc.cz/souborypdf/GLUVC.pdf
http://uvc.cz/souborypdf/Davky.pdf
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od Josef »

2 BOGOVIK:
Je to přesně o tom, že jakmile trh přestane poskytovat to, co lidé potřebují (v tomto vlákně nebyla k sehnání trubice v potřebné délce), nezbude uživatelům a kutilům nic jiného než (lépe, či častěji hůře) na vlastnmí pěst experimentovat bez ohledu na zvyklosti, normy, bezpečnost či případné postihy a následky, aby udržely zařízení alespoň přiměřeně v chodu. Budeme si muset zvyknout, že: "Lépe už bylo..." , ačkoliv pro odborníky, ekonomy i revizní techniky to bude těžké zkousnout. I to je "rozpad". A zapomenutá doba, kdy většina československých transistoráků měla zezadu zavařovací gumou uchycené dvě ploché baterky už zase klepe na dveře.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od BOGOVIK »

To Josef:

tak to chapu, guma u baterek, elegantni, funkcni a hlavne bezpecne.
Me spise sokuje v dobe, kdyz je moznost koupit paticu, tento clovek pouzije uchyceni ala brouk-pytlik krehkou zarivku upevni za sklo pomoci kovu (dre o sebe kov-sklo). Pritom uchycení do umele hmoty(samovýroba patky) by bylo mozna rychlejsi a hlavně bezpecnejsi. Nechci videt co bude delat az bude skutecny nedostatek(a zacnou tito lide dopravdy hluboce myslet). Pak bych se bal vejit do mistnosti kde delal elektriku. Preci jenom, CNS(tam jsou obcas perly) a dodrt ji je jedna vec, ale zakladni bezpecnost by to mohlo splnovat.

To Joseff:

A posledni vec, kdyz bych to pouzil ve sklepe, ale jsou tam zavareniny (maso, ovoce atd.) nepockodi to obsah? Kdyz to likviduje i viry, asi to take vyzkousim.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od Josef »

...áha, tak to jsme si asi úplně tak přesně nerozuměli nebo jsem to formuloval blbě. Pokud si matně vzpomínám na jeho poslední provedení, tak na těch pérových plíšcích byly samozřejmě nasazené silikonové bužírky, takže nemusíš mít obavu, že by to bylo kov na sklo - to by bylo skutečně dost barbarské i když uznávám, že lidi jsou toho schopní. A aby nedošlo k nepochopení - byly tam i ty plastové objímky, nikoliv dráty vedoucí přímo na kolíčky zářivky, či jiné zvěrstvo. Nicméně trubici jako takovou skutečně držely pouze ty pérové plíšky. Objímky byly nasazené na konce trubice a byly volně na drátech. Tohle uchycení prý zvolil právě kvůli otřesům, kdy měl párkrát reklamaci, že trubice z klasických objímek vypadla. Čili čistě teoreticky, pokud by náhodou trubice z plíšků vypadla, nespadla by dolů, ale houpala by se na drátech a dál svítila. I když situaci že trubice vypadne, bych pvažoval za hodě nepravděpodobnou i u normálního uchycení do napevno přišroubovaných objímek a typoval bych to spíš na šlendrián při výrobě skříňky (moc vzdálené objímky) a velkou toleranci (krátkou zářivku) nebo diletantsky nasazenou zářivku (narvanou do otočné objímky tak, až se jí ohnuly kolíčky nebo prostě špatně pootočenou, takže se "nezamkla". Ale to v mém předchozím příspěvku nebylo, tam jsem to uvedl jen jako alternativní možnost mechanického uchycení u kterého nezáleží na délce trubice. Protože pokud půjdeme do detailů, třeba já bych zrovna u linky, pokud o ní stolař tvrdí, že je vystavená otřesům, trubici do plechových úchytů vůbec nedával a pokusil se zavěsit zářivku co nejpružněji (protože i ona, stejně jako žárovka, má uvnitř vlákno, které z otřesů není zrovna nadšené).
Naposledy upravil(a) Josef dne 12.04.2012 13:19, celkem upraveno 1 x.
joseff
Příspěvky: 63
Registrován: 08.04.2012 20:04

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od joseff »

Jak jsem již psal, nejsem odborník, takže na to odborně neodpovím. :oops:
S tím prehistorickým horským sluníčkem asi zkušenost nemáte, škoda. :(

Já jsem to používal na ničení plísně na zdech.

Je docela dost pravděpodobné, že to ovoci a zelenině asi uškodí, pokud bude určeno pro skladování,
ale pokud bude určeno k okamžité konzumaci, tak to zničí bakterie na povrchu. :D

Pravděpodobně to platí i pro zavařeniny ve sklenici.
- jinad při výrobě do každé skleničky marmelády přidávám 1 lžičku RUMU

Ale plechovkám to zaručeně nebude vadit.

Pouze když už jsme u světla tak:
Pokud na brambory trvale svítí slabé zelené světlo, tak neklíčí. (používají velké sklady brambor)

Pokud na potraviny trvale svítí modré světlo (je možno použít i levnou modrou LED), tak se zvýší
jejich trvanlivost. - modré světlo zpomaluje (uspává) bakterie, které jídlo požírají (plíseň)

Zase naopak červené světlo urychluje "kazení" potravin.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od BOGOVIK »

Aha, ja to pochopil spatne(kaju se). Me i pri tomto tvem novem prispevku jenom same otazky, napr.: proc to upevnuji na linku a ne nastenu tesne pod skrinky(kdyz vadi otresy) :D.

V dnesni dobe bych zarivku do kuchyne nikomu nemontoval, sam mam LED pasek pres celou delku(4m) u rodicu sem dal to same a i kamosu, co chteli zapojit, sem to namontoval. Prvne kazde prskal LED malo sviti, ted by nikdo nemenil (a odpada i nebezpeci otresu, ma to bezpecne napeti, velikost atd. proste same vyhody :)).
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od Josef »

2 Bogovik:
Ale tak to bylo, jenže linka byla "krabicového typu", tj. spodní část s pracovní deskou byla bočnicemi jako jeden kus nábytku spojená s horními skříňkami pod kterými bylo světlo zavěšeno. Prostě kompletní "almara" co postavíš na zem a už nic nevrtáš a nezavěšuješ do zdi.Takže veškeré otřesy z pracovní desky šly do bočnic a přes ně nahoru na horní skříňky i na světlo. Znáš to - architekt si něco vymyslí, co vypadá esteticky na papíře. Stolař to s potem ve tváři vyrobí, vypadá to nádherně. Ale ve výsledku se v běžném životě s takovými výtvory dost těžko dá žít. Na spoustu dalších otázek ti bohužel neodpovím. Protože jsem to nevymyslel, tak nedokážu odůvodnit, proč se autor rozhodl tak, jak se rozhodl. Zda to bylo jen tím, že z něj v tu chvíli nic moudřejšího nevypadlo nebo tím, že to bylo jediné řešení, které mohl pro danou situaci použít. To bychom tady mohli dlouho polemizovat, vlastně úplně mimo téma hlavního vlákna a výsledku bychom se asi nikdy nedobrali.

2 Joseff:
Píšeš že modré světlo "uspává" bakterie, to mě zaujalo, to je hodně zajímavé, to jsem nevěděl. Ve spíži mi běží malý 12V zdroj pro ventilátorek (jinam umístit nejde) a na něm je červená ledka. Není to moc světla, ale když se tam rozkoukám, na orientaci to stačí. Takže to je tedy podle toho, co jsi napsal asi hodně špatně, že. Na zdroji může být samozřejmě jako kontrolka jakákoli barva ledky, tedy klidně i modrá, když ji vyměním. Myslíš, že by to mohlo mít na uskladněné věci pozitivní vliv? A co kdyby se tam dala místo modré ledky dokonce UV ledka (http://www.gme.cz/uv-led-kulate-pouzdro ... -p511-877/). Prodloužilo by to nějak výrazněji skladovatelnost nebo alespoň sterilitu prostředí? Kdyby ano, mohlo by to být hodně zajímavé, spotřeba ledek je minimální. Jakou máš zkušenost?
joseff
Příspěvky: 63
Registrován: 08.04.2012 20:04

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od joseff »

Ve světelné laboratoři se prováděl experiment, jak působí různé barvy svělta na potraviny.
Do malého neprůsvitného boxíku o velikosti poloviny krabice od bot se umístily potraviny
a ve víku bylo asi 10 LED diod. - no prostě experimentální podmínky
Největší úspěch měly modré led.

Je v plánu do ledniček nevých generací dávat trvale svítící LED pásky modré barvy.
Ovšem je otázkou, zda o to projeví zájem výrobci ledniček. :head

Pokud ti tam svítí jedna malá červená LEDKA, tak to není žádný problém.
Mnohem horší by bylo, pokud by jsi tam měl jablka - výpary ze slupky urychlují proces kazení jiných potravin (ovoce, zelenina). Proto zkušený velkoprodejce má ve sklepě jablka uskladněná daleko od ostatního.
V hypermarketech to je sice všechno na jedné hromadě, ale tam se to taky každou chvíli prodá. :D

Tu jednu červenou LED můžeš vyměnit za supersvítivou modrou. Asi bude nutno vyměnit i odpůrek,
protože mám pocit, že modrá LED má jiný úbytek napětí.
Zda ta jedna ledka trochu pomůže prodloužit trvanlivost potravin, tak to netuším, ale rozhodně tam více uvidíš. :D
Případně pokud je napájení 12V, tak se dají do série zapojit 3 tyto led + výměna rezistoru.
Proud zůstane naprosto stejný (více za elektriku platit nebudeš) a ve špajzu uvidíš mnohem více
+ větší efekt z modrého světla.
A ty led by měly mít široký úhel osvitu, jinak z toho je pomalu "laser" a nic neuvidíš. :lol:

No, ony ty UV ledky se používají na kontrolu bankovek, vytvrzování speci. lepidel a další jiné věci.
Ano svítí, ale nejsem si zcela jist, zda jsou zrovna vhodné
Tady hodně záleží na vlnové délce (barevné spektrum).
U modré barvy to je nad 400nm a ta UV má do 400nm. :(

Jinak pokud by se jednalo o ty UVC-LED, tak by tam bylo nějaké varování, že to je životu nebezpečné :mrgreen:
a nikdo by si nekupoval předražené germicidní zářivky, ale UV LEDKY za 14 Kč. :lol:

Díval jsem se do katalogu a tak, jak v minulosti skoro žádné nebyly, tak dnes jich je až moc. :D

Takže na prodloužení trvanlivosti spíše něco z toho:
http://www.gme.cz/led-kulate-pouzdro/le ... -p511-705/
http://www.gme.cz/led-kulate-pouzdro/le ... -p511-416/
http://www.gme.cz/led-kulate-pouzdro/le ... -p511-760/
http://www.gme.cz/led-kulate-pouzdro/le ... -p511-798/

Ale to jsem jenom narychlo prolít, co si koupíš, to si tam dáš. :D

A pokud jsem ti ještě moc nezamotal hlavu se světlem, tak pro léčbu povrchových poranění
u lidí a zvířat se používá Bioptronová lampa.
Světlo urychluje hojení poranění nejen na povrchu, ale i několik milimetrů pod povrchem.

Ona ještě existuje něco jako termolampa, označované jako léčba teplem. Toto sice též pomáhá
urychovat hojící proces, ale neproniká pod kůži, takže má oproti Bioptronové lampě poloviční účinnost.

Bioptronová lampa je z konstrukčního hlediska velmi jednoduchá, ale doma si ji těžko někdo vyrobí.

Sice se v ní jako základní komponenta používá naprosto obyčejná halogenová žárovka na 12V/20W
s chladičem, která musí pod určitým úhlem svítit na lepší zrcátko, které to směřuje do
polarizovaného světelného filtru a to celé je unístěno do plastového krytu (aby to drželo pohromadě
a byly dodrženy požadované vzdálenosti), kvůli kterému tam musí být malý větráček, který odvádí teplo,
ale doma by se to itak těžko vyrábělo na koleně. :D
Naposledy upravil(a) joseff dne 13.04.2012 7:49, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od Josef »

Jak vidno, ubíraly se naše myšlenky technického řešení stejným směrem. Včera, ještě dříve, než jsem měl možnost přečíst si tvůj příspěvek, nakouknul jsem do šuflíku se součástkami. A ejhle, k mému překvapení jsem tam vyhrabal i vysocesvítivé modré ledky, původně vykuchané z rádoby efektního podsvícení nějaké opotřebené a vyřazené počítačové myší. Bez váhání jsem je zabudoval do zdroje místo původní červené kontrolky. Byla to otázka chvilky, kdy nejzdlouhavější operací bylo nanejvýš tak vyvrtání nových otvorů do předního krytu. Samozřejmě jsem to zapojil přesně tak, jak popisuješ - tři modré ledky do série a menší omezovací odpor. Ono to dost dobře ani jinak nejde. Spotřeba celého řetězce ze zdroje vlastně zůstala stejná jako když tam byla červená ledka. Stále je odběr 12V/20mA, jen na odporu se nyní maří méně energie a naoplátku se vyrobí více světla. Investice prakticky žádná, zato pozitivní výsledek, že je teď celá spíž nasvícená modrým světlem. Není to nijak oslnivá záře, ale svítí to v bíle vymalované místnosti natolik, že když tam narychlo pro něco zajdu, nemusím vůbec rozsvěcet stropní 60W žárovku. Jako orientační osvětlení to totiž úplně stačí. Takže už v tomto bodě měla ta drobná úprava "ekonomický" přínos. No a jestli to skutečně alespoň trochu omezí bujení bakterií a prodlouží životnost potravinám, tak to už bude jen bonus navíc... :lol:
Naposledy upravil(a) Josef dne 13.04.2012 6:46, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od Pepe »

Jo, tak tyhle zářivky jsme čas od času používali na oddělení jako takovou dezinfekci "jistoty" třeba po pacientech s MRSA. V pokoji nesměl nikdo být a muse lse zamknout, aby tam nikdo nevzlezl. Za nějakou dobu se to vyplo a musel se vyvětrat, protože to tam pak strašně smrdělo. Jinak když se to zaplo, tak to světlo vypadalo jak klasický ze solárka.
Odpovědět