Efektivní řezání palivového dřeva

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od dracekvo »

Se štípačkou i sekerou mám zkušenosti.
Sekera je možná rychlejší, ale pokud to člověk nedělá každý den (já kancelářská krysa), tak je potom dva dni nepoužitelnej. Kdežto se štipačkou je to sice pomalejší, ale za to je to jen takový oddych.
Smozřejmě pokud se jedná o pár polen, tak to vemu sekerou, ale štípat celé odpoledne s ní rozhodně nebudu.

A moje podomácku dělaná stojatá štípačka má tu výhodu, že na ní můžu lisovat i ovoce :)
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Rafael »

Dobře jsi udělal.
Já byl blbý a stavil kdysi jen velký jednoúčelový lis na ovoce.
A jak by se mi na něm štípání špalků se suky teď hodilo..
Mám jen krávu zabírající místo a k ničemu jinému než lisování ovoce nepoužitelnou.
Vlastně s jednou výjimkou, párkrát jsem v něm v baňoku "mačkal" zelí při jeho nakládání...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
floky
Příspěvky: 263
Registrován: 17.12.2011 22:37

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od floky »

Je nezmysel sekať sukovité drevo...Človek sa pri tom zničí....Narežem si ho motorovou pílou pozdlž vlákien...Vznikaju pri tom dlhé hobliny ktoré su napr. vhodné na podpal...Stačí vačšinou rezať pár cm, a potom sa aj extra sukovité kusy dajú sekať pohodlne...
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od jerry.mysak »

už jsem to možná psal. Já si sukatý špalky nechával když mě manželka nasrala. To pak má člověk ukrutnou sílu a vhodně ji vyventiluje.
Ted mám štípačku a z maželky je exmanželka.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Rafael »

Budu se muset konečně dokopat k instalaci štípacího kužele na cirkulárku.
Několik se mi jich doma válí už pěknou řadu let.
A zima se blíží...
detail-3_20190502183406922.jpg
detail-3_20190502183406922.jpg (43.44 KiB) Zobrazeno 9696 x

Snad tady časem nebudu dávat něco podobného :D
485298m_20190502190154329.jpg
485298m_20190502190154329.jpg (21.01 KiB) Zobrazeno 9696 x
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od dracekvo »

Měl jsem vyrobenou štípačku tohoto typu. Už několik let stojí v koutě. Ta práce na tom nebyl žádnej zázrak.
Raději jsme si s otcem udělali sloupovou štípačku s pístem.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Rafael »

Chápu, rozumím, že štípací kužel je jen alternativa, taková opičárna.
Ale nechce se mi stavět, kupovat už vůbec ne, jednoúčelový stroj který využiju jen občas a bude většinou jen zabírat místo.
*
Tak bych se chtěl zeptat v čem vidíš problém v tom kuželi.
(Mě napadlo jen, že když se zasekne a dám zpětný chod, tak se odšroubuje. A převrtávat hřídel kvůli nějaké závlačce na cirkulárce se bojím. Přece jen ji dost zatěžuji...).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Patrol »

Já používám hydraulickou štípačku na velký špalky a motor, kde mám na hřídeli navařenej vřetenovej kužel, na štípání menších polen. Vřeteno je na menší špalky rychlejší, mám to celý na takovým stolku, takže si k tomu sednu pohodlně na židli, čímž mám k zemi blíž a nemusím se tolik ohejbat. Když získáš cvik, tak je vřeteno fofr, ale nehodí se na sukovitý, nebo měký dřevo, protože občas dojde namísto rozštípnutí k zavrtání se. Na motoru pak musím zapnout zpětnej chod a majznout do toho zavrtanýho polínka palicí.
Zkrátka pokud dáš vřeteno na cirkulárku, bude to vysoko a potřebuješ, aby ti někdo podával polínka, jinak tě bude bolet hřbet. Sukovitý nech stranou pro sekeru, nebo hydrauliku.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Rafael »

To je právě to, že mě bolí hřbet který mám v Rozpadu a nevydržím stát. Tak sekám dřevo v sedě. A to jde u měkkých sukovitých špalků hodně blbě...
Snažím se sice řezat klády přes suky, ale někdy to nejde...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Patrol »

Pořiď si hydrauliku, u tý se nenadřeš ani se sukovitým dřevem. Špalky beru rovnou z korby valníku, takže se při tom neohejbám. 16 tunka už rozštípne skoro cokoliv. ;)
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Rafael »

Všichni vlastníci lesa v okolí štípačky mají. Ale já bych takový jednoúčelový stroj plně nevyužil. Preferuji jejich "klestí, zbytky po těžbě anebo ořezy z vlastního velkého sadu.
Pro mě ideální velikost a pro ně je to odpad nezajímavý, který by spálili v lese. Přistaví vlečku pro odvoz, pomůžou s nakládáním a i s občerstvovací láhvi nebo demižonkem.
Nemáme žádný velký dřevokotel a spotřebu relativně malou.
*
A tohle je samozřejmě ftípek:
retezova_pilka_20190506183701686.jpg
Ale stejně by mě zajímalo jestli by něco podobného mohlo fungovat?
(I když to žádné efektivní řezání nepřipomíná ani náhodou).
Na nic podobného jsem sice nikde nenarazil, ale pravdou je, že po předcích na hospodářství jsem zdědil hodně, na dnešní dobu bizárních strojů a strojků na ruční nebo zvířecí pohon.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od golem »

Fungovat by to, myslím, svým způsobem mohlo. Ale efektivita by vyloudila slzu i v oku Chucka Norrise, navzdory všeobecně zažité představě že nikdy neplakal... :D
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od krvfx »

Ruskou kapesní řetězovou pilu znáte?
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od bivoj »

Ta ruská je naprd, aniž bych chtěl dělat reklamu nejmenovanému eshopu a mořské potvoře, tak asi bych raději zvolil Nordic Pocket Saw...
Nordic-Pocket-Saw.jpg
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Patrol »

Vrať se nohama na zem. Tyhle fičury jsou na uříznutí překážející větve, ale kdyby jsi s tím měl nadělat metr dřeva, tak to zahodíš u třetího polínka. Jednoúčelový stroje jsou funkční stroje. :idea: Většina univerzálních věcí není dobrá skoro na nic. Když pilu na ruční řezání polen, tak rozhodně rámovku. Vřeteno je super na nízkém motoru s možností reverzního chodu.(Někdy ti ten svůj vyfotím.) Neznám nikoho, kdo by to vřeteno skutečně používal na cirkulárce. Cirkulárka je na řezání a maká skvěle. Na štípání je sekera,kalač,klíny, nebo štípačka. Víc už to pitvat nebudu, za tím si stojím.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Serža »

jako nouzovku tahám strunovku
oproti té "řetězové" váží asi tak 1/4 (spíš ještě míň)
ale jak s ní řežu třetí větev, tak už mě to neskutečně sere = to se už vyplatí sekyrka
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od bivoj »

Patrol píše:Vrať se nohama na zem. Tyhle fičury jsou na uříznutí překážející větve, ale kdyby jsi s tím měl nadělat metr dřeva, tak to zahodíš u třetího polínka...
TWL, nikdo tady netvrdí, že ty ruční řetězový či jiný NOUZOVÝ pily jsou na dělání dřeva na zimu... Jen je to volba, kdy v minimálním objemu je možná velmi účinná funkcionalita. A ano, ono je to určeno právě na takové to "uříznutí překážející větve" atp.

Já osobně spíše preferuji (a vlastním) "nouzové" pily typu Boreal 21 (skládací rámovka - na tu nedám dopustit!) nebo Silky (Gomboy 240) - pro fakt nouzové řezání. Ale ty prostě do kapsy nedáš.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Rafael »

Taková nouzovka o efektivnosti se mluvit nedá, ale dost mi pomohla.
Potřeboval jsem nařezat dřevo, ale cirkulárku jsem půjčil a zůstala mi jen řetězovka a hromada větví z ořezu a čištění sadu. U klád není problém, ale u větví a tenších kmínků ano.
Jak na to sám a pokud možno bezpečně?
Vyřešil jsem to paletou. Řetěz se nedostal do země a nohou jsem si v mezerách klacky přidržoval. A pěkně vsedě na malém stolečku.
V případě hrubších špalků jsem jedno prkno z palety vytrhnul.
Ještě je dobré si tu paletu na jedné straně podložit aby byla zešikma.
Nouzovka.jpg
Nouzovka.jpg (5.96 KiB) Zobrazeno 8373 x
Možná by to bylo použitelné pro PA dobu. Aku řetězovka se solárem. Jen nic nevím o trvanlivosti těch akumulátorů.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Maric »

Na efektivní řezání palivového dřeva motorovkou je skvělý stojan, který jeho výrobce nazývá "Pořízek". Pošetří čas, záda a i pilu, která při dobrém naskládání jede na dlouhý zátah. Dá se sice vyrobit doma, ale já nevládnu svářečkou, a nemám skladem železné profily. Navíc cena je docela rozumná.
POřízek-kopie-2.jpg
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Maric »

Rafael píše:Snad tady časem nebudu dávat něco podobného :D
Heh, já jsem díky cirkulárce už pár let o dva prsty kratší. :roll:
Odpovědět