Vyměření pozemků

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
pavel.venom
Příspěvky: 50
Registrován: 03.06.2018 23:42
Pohlaví: muž
Bydliště: Liberecko

Vyměření pozemků

Příspěvek od pavel.venom »

Ahoj. Nemá tady někdo zkušenosti s přibližným vyměření pozemku? Jde mi jen o informativní, nepotrebuji nic oplocovat atd. +- 1 metr.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Vyměření pozemků

Příspěvek od Patrol »

Když si to necháš vytyčit geodetem, tak to bude +-14cm, nebo tak nějak.Pokud tvůj pozemek je již zaměřen a zdigitalizován, tak ty mapy jsou takhle nějak přesné. Staré geodetické mapy jsou tuším +- 4m. Při digitalizaci je to někdy dost průser. Já vůl jim to podepsal, a pak jsem rok běhal po úřadech, abych dostal zpět kus své cesty do sadu, kterou mi při digitalizaci změnili na sousedův les.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
pavel.venom
Příspěvky: 50
Registrován: 03.06.2018 23:42
Pohlaví: muž
Bydliště: Liberecko

Re: Vyměření pozemků

Příspěvek od pavel.venom »

Jo, jo. Hranice pozemků a sousedské vztahy je pruser. Nejlevnější geodet si řekl 35tis Kč a to mi pětkrát zdůraznil, že to je bez papíru. Tak mě napadlo, jestli tady někdo nezná nějakej "figl". Zkusim jestli nesezenu nějaké GPS souřadnice a použít navigaci, mám les, zvířata, sady atd, ale na elektroniku jsem opravdu " talent". :D
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Vyměření pozemků

Příspěvek od malajizva »

7 let jsem měnil pozemky. prachů a nervů mě to stálo nepočítaně... Kvůli tomu jsem musel rozdělit společné jmění manželů a spoustu dalších kravin včetně zaplacení daně za získané pozemky - sice jsem pozemky měnil, ale to státu vůbec nevadilo. :head :head
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
pavel.venom
Příspěvky: 50
Registrován: 03.06.2018 23:42
Pohlaví: muž
Bydliště: Liberecko

Re: Vyměření pozemků

Příspěvek od pavel.venom »

:D . nesměju se Ti. Jen usmívám, že všichni co máme nějaké pozemky máme asi hodně podobné zkušenosti. Mám zceleno tak cca 6ha kolem baráku a teď jeden člověk nechápe, že tam co si roky řeže dřevo a škodí, už to někomu patří a už mě nebaví se dohadovat. Kdyby tady byl nějaký geodet, mám pro něj melouch.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Vyměření pozemků

Příspěvek od Cep »

A nestačí nahlížení do katastru s ortofotomapou a GPS?
katastr_nahlizeni.jpg
pavel.venom
Příspěvky: 50
Registrován: 03.06.2018 23:42
Pohlaví: muž
Bydliště: Liberecko

Re: Vyměření pozemků

Příspěvek od pavel.venom »

Děkuji. Pripadam si hloupe, ale já si opravdu nikdy nevšiml na KU, GPS souřadnic. :D problém vyřešen.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Vyměření pozemků

Příspěvek od PaF »

No, od toho sem chodíme, ne? :yes
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Vyměření pozemků

Příspěvek od Cep »

No, kdo ví, kdy to tam přidali. Zatím jsem si vždy vystačil s ortofotomapou.
Která je občas ujetá - snad ty GPS budou s hranicemi lícovat.
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Vyměření pozemků

Příspěvek od surikata »

Opatrně s GPS souřadnicemi.
jsou tam vysvětlivky, že je to jen odhad!!! Ty jsou +- autobus a o ještě kloubový. Dle rozhodnutí soudu je zaměření pozemku pří použití zaměření GPS +- 1 m !! Jediná naprosto přesná metoda je použití referenčního bodu. Tzn. že je přesně známý bod v terénu a od něj bude tahat geodet zaměření vašeho pozemku. Pokud dojde chytrolín s GPS stanici a nasosá info z éteru (ČUZAK) tak je +- 1m . Nikdy nepoužívat GPS na přesné vytýčení hranic parcely.
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Vyměření pozemků

Příspěvek od JOBU »

Lenže ono nieje gps ako gps ...
Uživatelský avatar
brven
Příspěvky: 90
Registrován: 30.08.2012 8:20
Bydliště: na dědině

Re: Vyměření pozemků

Příspěvek od brven »

Před měsícem jsem měl na svém pozemku geodety z důvodů digitalizace map. Bylo to dost mastný... A dostal jsem tyto informace:
Pokud je na mapě referenční bod, který je označen kroužkem, tento bod byl již v minulosti zaměřen s přesností +- 14 cm. Dalším důležitým prvkem je písemný souhlas s polohou zakresleného referenčního bodu, pokud se jedná o rozhraní pozemků různých vlastníků. Musel jsem oběhnout vlastníky sousedy, předsedu místního ZD a starostu obce. Pokud není souhlas, je tolerance větší než metr, i když byl bod zaměřen na těch 14 cm. Tolik info od maníků, co jsem tu měl. Jak jsem koupil, prodávám.
pavel.venom
Příspěvky: 50
Registrován: 03.06.2018 23:42
Pohlaví: muž
Bydliště: Liberecko

Re: Vyměření pozemků

Příspěvek od pavel.venom »

No, 20 -25tis Kč bych za 2 - 3 hodiny chození po pozemku dal, ale 50 a víc už mi připadá moc. U mě to stačí přibližně +- 2 - 5metrů. :) Ale jsem rád, za každou info, alespoň budu trochu v obraze.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Vyměření pozemků

Příspěvek od kregan »

+- 14 cm?, když nám na praxích v terénu ulítla jedna se souřadnic x, y, z (tedy i nadmořská výška) o 2 cm, nedostali sme zápočet (geodézií se naštěstí neživim)
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
brven
Příspěvky: 90
Registrován: 30.08.2012 8:20
Bydliště: na dědině

Re: Vyměření pozemků

Příspěvek od brven »

Pravdivost tvrzení geodetů neumím posoudit, taky se tím neživím. Ale zabýval jsem se metrologií dlouhý čas. Naměřená hodnota je jedna věc a její nejistota je věc druhá, Termín přesnost je pro laika přijatelnější než tady vykládat o hodnotě pravé nebo konvenčně pravé a nejistotách měření. Když jsem jim koukal pod ruce, taky měřili v jednotkách cm.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Vyměření pozemků

Příspěvek od Piston »

Známý geodet mi říkal, že při zaměřování pozemků už jedou hlavně přes GPS. Ovšem jejich přístroje je pustí do o dost jiné přesnosti, než to k čemu má přístup laik. Na centimetry to ale není.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Vyměření pozemků

Příspěvek od dracekvo »

Tak geodeti hlavně používají referenční GPS bod. Díky tomu se jim to GPS zpřesní na použitelnou úroveň.

Stejnej princip se používá u GPS sekaček.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Vyměření pozemků

Příspěvek od bivoj »

Piston píše:...jedou hlavně přes GPS. Ovšem jejich přístroje je pustí do o dost jiné přesnosti, než to k čemu má přístup laik...
Co je to zase za kydy? Jaká "jiná přesnost"? Jaký laik? To jako existuje u GPS nějaká kouzelná frekvence, která je přesnější než L5 a o které my "laici" nemáme tušení? Prd. Každý "laik" si dnes může bez problémů koupit GPSku schopnou jet na L5 (tj. přesnost v základu 30cm). Ten tvůj "známej geodet" tě akorát pěkně lakoval a snažil se udělat zajímavým.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Vyměření pozemků

Příspěvek od TomSmith »

Ale jo, koupíš si korekční data a jedeš ... citát z jejich webu:

GNSS síť poskytující korekční data všem GNSS (GPS) přijímačům. GEOORBIT nabízí zpřesňující data ve formátu RTCM 3.0 a nově i ve Formátu RTCM 3.2 všem aplikacím a všem přístrojům. 29 referenčních stanic je rozmístěno a provozováno v plném provozu od počátku roku 2016. Od 9.4.2017 je síť monitorována nezávislým státním monitoringem ČUZK. S těmito korekcemi můžete s vaší navigací nebo GNSS přístrojem dosahovat až centimetrové přesnosti, pokud to váš přístroj umožňuje.
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Vyměření pozemků

Příspěvek od JOBU »

Bivoj- však sám to píšeš :"presnosť v základu 30cm"... Ako som už písal vyššie,nieje gps ako gps.TomSmith to uviedol pekne detailnejšie... :yes
Odpovědět