Černobyl (2019)

...aneb pro chvíle oddychu a relaxace. Pouze filmy a seriály k tématu.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Černobyl (2019)

Příspěvek od Matěj »

Zkouknul jsem první epizodu a celkem se mi to líbilo, dokonce to vypadá i autentické (podle toho, co si pamatuju z dokumentů, které jsem viděl). Snad budou i následující díly na stejné úrovni...

https://www.csfd.cz/film/683975-cernobyl/prehled/
Radek07
Příspěvky: 1182
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Černobyl (2019)

Příspěvek od Radek07 »

Dobrá hláška z 1. dílu:

Použili jsme dozimetr z trezoru který je do 1000 rentgenů.

A kolik naměřil.

Nic, když ho spustili tak shořel :lol:

wiki:

Akutní otrava ozářením[editovat | editovat zdroj]
Biologický ekvivalent Röntgena: 1000 – 5000 Rem.
100% úmrtnost po 7 dnech.
Příznaky: Expozice takovéto úrovně vede ke spontánním symptomům po 5 až 30 minutách. Po silné vyčerpanosti a okamžité nevolnosti způsobené přímou aktivací chemických receptorů v mozku po ozáření nastává perioda několika dní relativní pohody, nazývaná latentní fáze. Poté buněčná smrt v gastrické a střevní tkáni, způsobující masivní průjem, střevní krvácení a ztrátu vody, vede k vodo-elektrolytické imbalanci. Smrt nastane s deliriem a kómatem způsobeným selháním oběhu. Úmrtí je prakticky nevyhnutelné; jedinou léčbou je podávání léků utišujících bolest.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Černobyl (2019)

Příspěvek od Nicotinick »

Za mně po 1. a 2. díle, fakt výborně zpracováno a natočeno. :yes Až jde celkem hrůza z té zpupnosti a arogance sovětských aparátčíků, kdy nebýt urputnosti a odvahy Legasova a někoho jako Chomjukové (to je snad několik postav dohromady) , tak byla půlka Evropy zřejmě neobyvatelná.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
tigmar
Příspěvky: 17
Registrován: 03.01.2015 21:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Černobyl (2019)

Příspěvek od tigmar »

Je to fakt hodně dobrý. První film, po kterym mi opravdu běhá mráz po zádech.
Včera ho dokonce kladně ohodnotila i Drábová
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Černobyl (2019)

Příspěvek od golem »

Z jiného soudku: dokument Varování, který odvysílala ČT v roce 1987
https://www.facebook.com/archivct24/vid ... 189378295/
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 538
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Černobyl (2019)

Příspěvek od Rase »

Seriál je dokonalý a neskutečně působivý - reálnou atmosféru popisují i pamětníci. Osobně sem nedávno psal o fotografovi jménem Igor Kostin (1936-2015) který pořídil první snímky zničeného reaktoru v Černobylu. Byl na místě již 11 hodin po výbuchu a na začátky své práce vzpomínal slovy: "Obyčejně je ve vrtulníku takový hluk, že neslyšíte vlastního slova. Byli jsme asi padesát metrů nad tou šílenou dírou a najednou bylo naprosté ticho. Úplně mystická atmosféra. Poprosil jsem piloty, aby se otočili s vrtulníkem k elektrárně bokem, aby se mi lépe fotilo. Vůbec nechápu, co mě to tenkrát napadlo, ale otevřel jsem si ještě malé okénko. A najednou se první foťák zasekl. Vzal jsem další. Nefungoval. Třetí totéž." Když se pak vrátil do Kyjeva a spěchal snímky vyvolat, čekal jej šok, drtivá většina z nich byla černá. Naštěstí se pět nebo šest záběrů podařilo zachránit. Asi 50x prolétal okolí 4. reaktoru a poté dokonce i 2x k reaktoru sestoupil. Vydal se na střechu jednoho z reaktorů, aby fotil vojáky při práci, ale i proto, aby se mohly dát práce přesněji naplánovat. Tehdy se vystavil polovině smrtelné dávky radiace, která se rovná 250 rentgenům. Byť lidé kolem něj umírali bezprostředně po vystavení radiaci či nedlouho poté na rakovinu, Kostinovi bylo jen pár dní zle. Onemocněl sice leukémií, ale tu díky úspěšné transplantaci kostní dřeně překonal. Posléze vytvořil fotografický cyklus mapující následky obří tragédie. Za svoji práci získal prestižní ocenění World Press Photo a vydal dvě knihy. Zemřel až v roce 2015, ve věku 78 let na následky autonehody. Prakticky se neví o tom, že v roce 1957 uniklo přinejmenším stejné množství radionuklidů jako v Černobylu. Tehdy ve vojenském zařízení Majak na výrobu plutonia v Čeljabinské oblasti vybuchla nádrž s radioaktivními odpady. Tuto nehodu se ale podařilo ututlat a lidé se o ní dozvěděli až na konci 80. let, do té doby to bylo tajné.
61752463_358383311481571_2310731248932225024_n.jpg
61752463_358383311481571_2310731248932225024_n.jpg (48.31 KiB) Zobrazeno 7843 x
61054897_358140708172498_7765732897633337344_n.jpg
61091287_358154351504467_6058118578656247808_o.jpg
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Černobyl (2019)

Příspěvek od golem »

Zprávy z blázince:
Proč v Černobylu nehrají černoši? stěžuje si scenáristka.
Lidé na sociálních sítích po každé epizodě probírají, jak moc seriál odráží skutečnost, nicméně 1. června se debata díky komentáři anglické scenáristky dostala na jinou úroveň. Karla Marie Sweetová na Twitteru napsala: "Chápu, že všechny postavy mohly být ve skutečnosti běloši, ale také by měly mít ukrajinský přízvuk. Jenže herci mají přízvuk ze všech koutů Británie. Takže když si tu nehrajeme na přesnost, tak proč tu jsou jen běloši?"
Jiní Sweetové připomněli, že seriál je historicky přesný a měla by si doplnit vzdělání. Za příklad vstřícnosti tvůrců jí dávají smyšlenou postavu jaderné fyzičky Ulany Chomjukové v podání Emily Watsonové, která má ukázat, že sovětské vědkyně zastávaly v tehdejší době vysoké posty.
Zdroj: https://magazin.aktualne.cz/proc-v-cern ... jvebzq94uw
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Černobyl (2019)

Příspěvek od Matěj »

Golem: To patří do absurdit ne sem. :) Paní je prostě jen blbá...

Dnes viděn poslední díl a celou sérii tedy můžu za sebe zhodnotit jako velice dobrou.
Samozřejmě pár nesrovnalostí tam bylo, ale je to jen seriál, 100% to být nemůže, leda že by to zachránili černoši svým hereckým uměním.

Před pár lety, když jsem byl v Kyjevě, jsem si neodpustil "výlet" do zóny a seriál mi vzpomínky oživil.

Jedno foto elektrárny z vlastní zahrádky, ostatní (blíž) jsou znehodnoceny mým mobilním fotografickým uměním, kvantem turistů nebo mým xichtem, nemožno tedy publikovat. :D
Přílohy
123.jpg
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Černobyl (2019)

Příspěvek od golem »

Seriál HBO se v Rusku setkal s nejednoznačným přijetím. Řada médií má vůči filmu výhrady, ministr kultury Vladimir Medinskij ale snímek vcelku pochválil. „Mysleli jsme, že to bude horší,“ řekl agentuře Interfax. Tvůrci prokázali „úctu k prostým lidem, k jejich hrdinství a obětavosti“, řekl ministr. Jeden z přeživších likvidátorů havárie Lev Bočarov ale redakci serveru RG řekl, že „pravdy je ve filmu málo“.
Zdroj: https://www.novinky.cz/kultura/507026-r ... EJf1u44ofQ
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 538
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Černobyl (2019)

Příspěvek od Rase »

Rusové si prý dokončují vlastní verzi seriálu, která bude nabízet jiný pohled. Agenti KGB mají nahánět agenta CIA, který za výbuchem rektoru stojí... :lol:
Za všechno myslím mluví, že jej produkuje televize NTV, patřící pod energetický koncern Gazprom. Částečně má být seriál financovaný z rozpočtu ministerstva kultury, které by mělo poskytnout 30 milionů rublů (cca 10,5 mil Kč). Celá výše rozpočtu se ale na veřejnost nedostala.

Možná by měli být rádi, že o Černobylu bylo natočeno to by bylo natočeno a jak je pozitivně vnímáno diváky i kritiky, všude po světě.

https://magazin.aktualne.cz/televize/ce ... -internetu
https://www.irozhlas.cz/kultura/televiz ... 070946_jgr
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Černobyl (2019)

Příspěvek od krvfx »

Já doufám, že tu ruskou konspirační kovbojku u nás bude možné alespoň stáhnout s titulky:)
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 538
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Černobyl (2019)

Příspěvek od Rase »

to já taky :D
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Černobyl (2019)

Příspěvek od Rafael »

Taky se na to těším a jsem zvědav co z toho vyleze.

Páč už mi ty americké a západoevropské sračky lezou krkem.
Vnímám je už jen jako reklamu na černochy, multikulti , útokům na Rusko a tak.
Podobně jako naše nová TV tvorba - blondýny apod. šéfují kriminalistům, běhají před zásahovkami s pistolemi, likvidují samy nebezpečné zločince...
*
(Ale ten Černobyl na HBO jsem neviděl, takže se omlouvám za OT. Raději čtu...).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Černobyl (2019)

Příspěvek od Zapadlo »

Černobyl není zrovna typicky protiruské dílko. Sovětský režim je tu vyobrazen dle mého názoru s klady i zápory. Na jedné straně "plníme pětiltku i kdyby to mělo vyletět do luftu", na druhou stranu nesmírná (a nesmírně drahá) mobilizace lidí a prostředků k vyřešení havárie. Je to vybalancované celkem rozumně, mě to vzhledem k současné politické situaci mile překvapilo.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Černobyl (2019)

Příspěvek od viktor »

hm, k jaderne energetice mam celkem kupodivu blizko, alespoň v rodine :-)
jo seriál je to peknej, jenze to proszte je seriál ne dokument
když pominu věci kterých si normalni divak moc nevsimne jako třeba nezapojene vrapove hadice do masek u "potapecu" atd... tak v serialu najdete radu zajímavých věci které se tak trochu nesouhasi s realitou a domnivam se mají svuj vyznam..
napr. - evakuace probeha drive nez dostali zpravu ze zahranici, v serialu to bylo obracene...
- vojenske hlidky tam kde nebyly, protože to tam svitilo ( usti tunelu pro vykopy pod reaktorem
- místo jednoho vedce co tam sel v podstate proti vuli stranických organu ( vlády ) tam rovnou vláda posla tym vedcu
- umrti na velke ozareni není sice níc moc ale tak strasne není
atd... atd ...
když si vezmu ze v soucasnosti se bude rozhodovat kdo postavi další bloky JE v CR a jake se dostava podpory a medializaci serialu a způsob komentovani cele udalosti kolem cernobylu, vecetne reakce ctenaru třeba na rozpadu tak si nemyslim , vzhledem k sume co další JE budou stat událost ciste nehodna :-)
jen tak pro srovnani https://www.youtube.com/watch?v=IK89XhKAp90
takze ne vse je cernobile ani cernobyl ...
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 538
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Černobyl (2019)

Příspěvek od Rase »

porovnání reálných záběrů a těch ze seriálu, docela nářez, že se jim to podařilo tak vystihnout.
https://www.youtube.com/watch?v=P9GQtvUKtHA

Rafael:
pak je docela těžké, jakkoliv hodnotit seriál, když si jej zahodil před jakýmkoliv zhlédnutím. Ono to je jenom 5 dílů co utečou docela rychle. Jak už psal Zapadlo, černoši tam nejsou (byť v reálu tam jeden černý voják ruské národnosti byl) a jde o dost vyvážené dílo.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Černobyl (2019)

Příspěvek od Fabulous »

OT smazané
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Černobyl (2019)

Příspěvek od JOBU »

viktor píše:- umrti na velke ozareni není sice níc moc ale tak strasne není
No zrovna toto by som netvrdil... vy :puke a vyserieš si pomaly aj vlastné črevá,resp. to,čo z nich zostalo.
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Černobyl (2019)

Příspěvek od TomSmith »

viktor píše:napr. - evakuace probeha drive nez dostali zpravu ze zahranici, v serialu to bylo obracene...
Kdyby to bylo v seriálu pouze obráceně, ale oni z toho udělali dost dramatickou scénu na lživém základě.

V seriálu se bolševik dramaticky rozhadl k evakuaci až poté co "slyšel" že někde v německu vysílají v rozhlase aby si děti nehrály venku ... takže byl dramatický motiv ... tisíce km odsud nesmí děti ven a my nechceme evakuovat město v dohledu.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Černobyl (2019)

Příspěvek od viktor »

další perla :-) ...jak to bylo s " potapeci"
http://www.msn.com/cs-cz/zpravy/newspan ... spartanntp
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Odpovědět