Čím osázet sad?

Odpovědět
Uživatelský avatar
Alice
Příspěvky: 39
Registrován: 27.08.2019 14:36
Pohlaví: žena

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Alice »

... a navíc je Poncirus trifoliata jedna z nejlepších podnoží pro citrusy, pokud by si někdo chtěl vypěstovat a naroubovat citrusy a měl možnost chladnějšího zimování (cca 5-10°C) ;) Ale trny má pořádný.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Jason »

Vracim se k memo starsimu dotazu ohledne zivych plotu okolo pozemku. Mate nekdo vyzkouseny nejaky eshop kde se daji ruzne kere objednat? Byl jsem u nas v zahradnictvi (jenom kytky na hrob) a ze zvedavosti jsem se dival na ceny - vse o cca 100proc drazsi nez OBI nebo podobny market a o proti par nahodnym eshopum je to klidne 5x - 10x drazsi.
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od PeFi »

Já jsem nakonec turkmestánský jilm bral od Starkla - měl slušnou cenu. Ten jilm fakt přežije asi všechno, stříhat ho nemusím, totálně mi ho ožraly srny a zajíci, ale přežil nejen sucho, ale i okus.
turista
Příspěvky: 67
Registrován: 27.08.2013 14:32

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od turista »

To: Jason
pokud ti nevadí velikost (teda malost), tak beru od lesoskolky.cz (když potřebuju víc), nebo jim dealuje pro maloobchod a internetové zasílání nelenprozelen.cz . Většinu ale musím nechat alespoň rok až dva v květníku, abych to vůbec po zasazení v trávě našel.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Jason »

Ja bych radeji neco uz trosku vetsiho abych mohl rovnou vysadit na misto.
Ovocne stromky doveze kamos arborista. Budou uz relativne velky za rozumnej peniz
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Piston »

Průběh posledních ovocnářských sezon mě bohužel nutí začít uvažovat nad nějakým hospodařením s vodou v sadu, a celkově nad přístupem k pěstování ovoce. Časy našich dědečků, kde stačilo na mezi nasadit vysokmen a jednou za dva roky sklidit hromady ovoce jsou evidentně pryč. Staré postupy a prověřené odrůdy selhávají. Jmelí vyhubilo vysokmeny jabloní, šarka zase švestky domácí, a všudypřítomné tuje zase zavinily rzivost hrušek. Voda z nebe padá, ale nárazově, takže je třeba sbírat a zalívat dle potřeby. Za deset dvanáct dnů budu zalívat rannější odrůdy švestek, už budou nasazovat na plod a to je okamžik, kdy potřebují nakopnout třeba sudem vody ke stromu. Pak totéž s pozdnějšími druhy švestek, atd. Asi budu muset nastudovat postupy z praxe velkopěstitelů a snažit se je aplikovat i v malém.
Uživatelský avatar
MPSMacek
Příspěvky: 109
Registrován: 03.09.2014 20:21
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočech

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od MPSMacek »

Chce to kapkovou závlahu a dostatečnou zásobu vody/dobrou studnu... potřebuju dosadit kus živýho plotu a když tak sleduju počasí, tak tam tu hadici po zasazení sazenic šoupnu, přemulčuju slámou a když bude potřeba jen pustim kohout... Cena za 1m 7,5kč při odběru 300m...
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Rafael »

Nechci nikterak zlehčovat sucho, ale vyvstávají i nové vlivy počasí našim předkům až na výjimky neznámé.
Brzký nástup jara, teploty způsobující předčasné rašení a kvetení a do toho devastující mrazy...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Piston »

Je to tak, jarní mrazíky jsou už pravidlem, a v zásadě se s nimi nedá nic dělat. Do krajnosti to došlo před osmi lety, kdy 19. května mrazík spálil doslova všechno.
turista
Příspěvky: 67
Registrován: 27.08.2013 14:32

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od turista »

S jarními mrazíky se něco málo dělat dá. Když pominu akce při mrazu (zadýmení, topení, rosení a mlžení, zakrývání), které jsou buď technicky nebo ekonomicky problematické, tak ještě můžeš oddálit dobu rozkvětu.
1. nabílení stromů prý může posunout tak o 3-5 dnů.
2. A to hlavně - výběr vhodné odrůdy - pozdnější většinou i kvetou později.
3. Výběr polohy - severní svahy začínají mít svá pozitiva nejen u vína na Moravě. Zastínění (třeba dočasné) z jihu taky funguje.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od PeFi »

MPSMacek píše: 17.04.2020 18:13 Chce to kapkovou závlahu a dostatečnou zásobu vody/dobrou studnu... potřebuju dosadit kus živýho plotu a když tak sleduju počasí, tak tam tu hadici po zasazení sazenic šoupnu, přemulčuju slámou a když bude potřeba jen pustim kohout... Cena za 1m 7,5kč při odběru 300m...
Já kombinuji kapkovou závlahu, hydrogel při výsadbě stromků a plošně okolo stromů půdní kondicionér Agrosil LR a buď mulč nebo aspoň obrytí vidlemi, když nemám materiál na mulč. Odolnost proti stresům stromů zvyšuje hořčík (Kieserit), odolnosty vůči suchu (začátkem léta) zase draslík. Leze to do peněz (Hydrogel, Agrosil), ale výsledky jsou po pár letech konečně vidět.

Vysadil jsem v rámci přípravy na sucho a oteplení Granátové jablko a Kaki, v rámci přípravy na ochlazení kanadskou odrůdu meruňky. Něco z toho snad vyjde :-D
Granátové jablko má být odolné vůči suchu, ale až později mi došlo, že to platí až pro staré rostliny, tak uvidím jestli se po zimě probere, nebo jestli jsem ho zabil.
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od JirkaK »

Kaki tady roste a rodí bez problémů. Chce to jen teplé léto a sklízet při prvních mrazících. Granátové jablko mi pouze kvete, ale tady nezarodí. Zkus ještě fíky, těm se tady daří dobře.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od PeFi »

Fíky máme u domu u betonové zdi desítky let - je tam bohužel neřešitelný tepelný most z domu jako hrom, takže fky v zimě nezmrznou. V posledních letech slušně plodí.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Jason »

Mam dotaz - mate nekdo prakticke zkusenosti s timto zahradnictvim?

https://www.zahradnictvikruh.cz/ (neni to zadna reklama jenom dotaz)

Doporucilo mi to par lidi ze zde brali rakytnik, maliny atd.. Proste veci ktere se mi hodi na zive (neprostupne) ploty okolo pozemku...
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
turista
Příspěvky: 67
Registrován: 27.08.2013 14:32

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od turista »

Bral jsem od nich. Stromečky a keříky ti přijdou každý zvlášť (mají dva sklady). Letos jsem od nich bral rakytníky, zimolezy, brusinky a 5 stromků ( prostokořenné špičáky). Vše ve slušné velikosti a kvalitě (20 cm + ). Přehledné popisky jsou nalepené na květináči (někteří mají jen kody a musíš podle dodáku určovat co je co).
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Jason »

To rad slysim ze spokojenost. I ty ceny jsou krasne (vcera jsem se byl podivat u nas v zahradnictvi a rakytnik 1ks za 289Kc mi prijde docela mazec).
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od colek »

Doporučuji,berem od nich taky a spokojenost.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Maximus »

Já většinou nakupuji stromky zde:
http://www.stareodrudy.org/

Zaměstnanci i samotný pan majitel jsou velmi ochotní a ceny mají příznivé :yes.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Venet »

Maximus ja tam chodím tiež. A spokojnosť...
Cogito, ergo armatum sum.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Woody Crafty »

Nechápu že se u nás moc neujaly jedlé kaštany. V době nouze slušný zdroj sacharidů a částečně bílkovin, dá se z toho i mouka. V nejhorším případě to pokácíte a zatopíte s tím v kamnech abyste neumrzli. Docela univerzální záležitost.
Ma balkáně to roste všude, zřejmě to bude odolné i suchu. A my už tu dnes máme klima jak na balkáně.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Odpovědět