Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Bill Masen »

Tak už mi ke dvěma Baofeng BF-T1 dorazila i Baofeng BF-F8+. Od tý doby, co jsem se začal zajímat jsem něco načetl. S nastavováním musím počkat až k T1 dorazí kabel a BF-F8+ přišla s US nabíječkou. Dá se to nabíjet i nabíječkou od mobilu kdybych dokoupil tendleten https://www.ebay.com/itm/Baofeng-UV-5R- ... :rk:1:pf:0 kabel?
Co jsem ale nikde nenašel je jaký je vlastně rozdíl mezi PMR, VHF a UHF? Myslím tím jako kdy je lepší hledat volnej kanál v UHF a kdy v VHF?
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Bill Masen »

Tak až na třetím počítači se mi podařilo rozchodit Chirp a připojit Bafa. Mám to nastavené, jen se mi to nepodařilo uložit do souboru. Nastaveno mám 16 kanálů PMR, 5 UHF a 5 VHF. Najde se tu nějaký dobrák, kterýmu bych mohl poslat PrtSc Chirpu a kouknul se mi jestli tam nemám něco blbě? Jaké další frekvence máte v Bafovy uložené?
turista
Příspěvky: 67
Registrován: 27.08.2013 14:32

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od turista »

Pokud fandíš prepperské komunitě, tak si pro případ SHFT můžeš nacpat "SHFT frequency list"(google), nebo část, kterou uznáš za vhodné. Ale, tyhle frekvence v "normální" době nejsou povolené. Já tam ještě mám pro poslech kanály horské služby a nejbližší převaděč.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Kocour »

Hlavně ta Horská bude lahůdka, už zhruba od 2016 jedou v digitálu DMR, takže v Baofengu se tam bude ozývat hlavně vrčení (mají ještě simplexní kmitočet a tam by teoreticky stále mohli jet v analogu pro spojení v rámci zásahu, je otázka, jestli na něm budou na příjmu, kdyby si člověk chtěl zavolat pomoc).

Docela by mě zajímalo, jak takový SHTF list vypadá pro Česko nebo aspoň střední Evropu. Většina publikovaných je pro USA a u nás jsou bezcenné.
dR94HWVa
Příspěvky: 95
Registrován: 21.07.2016 14:00

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od dR94HWVa »

Bill Masen píše:Mám to nastavené, jen se mi to nepodařilo uložit do souboru...Najde se tu nějaký dobrák, kterýmu bych mohl poslat PrtSc Chirpu a kouknul se mi jestli tam nemám něco blbě?
Co se Ti nepodařilo uložit do souboru a proč do souboru? Nechceš z chirpu ukládat do rádia? Pošli spíš chybovou hlášky.
Bill Masen píše: Jaké další frekvence máte v Bafovy uložené?
PMR, sdílenky VKV+UKV, call frekvence na douvemtr a sedmdesátku, převaděče. (http://ok1bt.cz/doku.php?id=ham:baofeng)
turista píše:Pokud fandíš prepperské komunitě, tak si pro případ SHFT můžeš nacpat "SHFT frequency list"(google), nebo část, kterou uznáš za vhodné. Ale, tyhle frekvence v "normální" době nejsou povolené. Já tam ještě mám pro poslech kanály horské služby a nejbližší převaděč.
Tyhle frekvence nebudou v Evropě povolené ani v nenormální době a člověk, který by Ti mohl pomoci Ti volat nebude, protože na 152 MHz mám PSV už hodně nad 1,5 a zvlášť v nějaké vypjatější situaci nebudu riskovat svoje koncáky, abych se Ti dovolal.

Jako má airband 121.5 MHz (AM) emergency call, existují pochopitelně i jiné frekvence na pásmech ale nekoordinují je preppeři ale IARU nebo jiné organizace s nějakým mandátem. (Ačkoliv je pravda, že doteď třeba neexistuje jednoznačná koordinace na DMR simplexní, direktní spojení a TG někdo používá 99 ale držel bych se IARU.)

U nás nic jako emergency frekvence neexistuje, ale existují takzvané call frekvence, které se obecně doporučují k tomu používat.

KV, HF, 4 m - 70,450 MHz (FM) - tady baofeng umí jen poslouchat, ladí se to jako rádio.
VKV,VHF, 2 m - 145,500 MHz (FM)
UKV, UHF, 70 cm - 433,500 (FM)

Pokud bys měl nějaké krátkovlnné rádio, tak "česká" frekvence, hodně používaná je 3772 kHz, tam je živo každý večer a QRP budeš slyšet po celé republice. Jinak, pokud nastane nějaká situace a bude se předpokládat, že lidé budou používat i své radiostanice aby se spojili, koordinovali nebo předali zprávu, tak se neboj, že nebudeš slyšet. I já projedu SDRkem krátké vlny během půl minuty a na UHF/VHF, včetně českých převaděčů si pustím klidně realtime odposlech všech frekvencí co uvidím na waterfallu.

zdroje:
https://www.iaru-r1.org/index.php/emerg ... requencies
https://en.wikipedia.org/wiki/Internati ... _frequency
https://iaru-r1.org/index.php?option=co ... Itemid=127
https://www.iaru-r1.org/index.php/spect ... hf/4-meter
https://www.iaru-r1.org/index.php/spect ... hf/2-meter
https://www.iaru-r1.org/index.php/spect ... centimeter
http://www.iaru.org/uploads/1/3/0/7/130 ... pt2016.pdf
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Bill Masen »

dR94HWVa píše:...Co se Ti nepodařilo uložit do souboru...
Do souboru, jako že uložit do počítače to .csv
Na jakou vzdálenost ten převaděč s Bafem uslyším?
dR94HWVa
Příspěvky: 95
Registrován: 21.07.2016 14:00

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od dR94HWVa »

Tak to ukládání se snad vyřešilo? Viz pm.
S Baofengem nahodíš všechny převaděče v ČR na lepší anténu a přímou viditelnost. Z ruky dávám OK0BC na Lysé Hoře a to je něco kolem 100 km.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Bill Masen »

Tak ukládání se nevyřešilo. Dneska přišel druhej Baf BF-F8+. Připojil jsem ten naprogramovanej Baf a když jsem dal uložit do .csv tak se nic neuložilo. Když jsem dal uložit image, vyhodilo mi to chybu. No nic, nechal jsem tam otevřený to nastavení, odpojit vysílačku, připojil druhou, dal nahrát do rádia a.? Skončilo to chybou. Ale ve vysílačce přesto bylo zkopírovaný všechno, včetně nastavení.

Mimochodem informace pro ty, kdo by chtěli koupit ty BF-T1. Mají problém z hlasitostí, tedy jsou moc hlasitý. Když se to stáhne na minimum a nesahá se na volume, tak OK. Dá se to napravit pájkou, viz YT.
Co mě ale sere je, že když je nabiju, vypnu a strčím do šuplíku, tak je za dva dny vyndám vybitý.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Bill Masen »

Ještě dotaz na hardwarovou konfiguraci. Koupil jsem takovej ten fórichtung na tužkový baterky. Primárně to je na dobíjecí, který mají 1,2 V. Pokud bych tam dal normální baterky s 1,5 V, tak vysílačku asi usmažím, že? Takže se tam dává místo jedný baterky nějaká vycpávka? dělá se něco takovýho, nebo prostě trubka a šroub?
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od TomSmith »

Esli trubku tak měděnou nebo aspoň hliník ať zbytečně nemarníš energii.
Nebo kup hotofku něco takového: https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R ... +&_sacat=0
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Bill Masen »

Jo, něco takovýho jsem myslel. Dík, jsem nevěděl bych pod čím to hledat.
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od TomSmith »

Malé a ftipné shrnutí ze skvělého blogu MUDr. Kubáče: Chvála QuanShengu UV-R50
... klonování stařičkého Baofengu už asi některé firmy nebaví, takže se objevily klony, které jsou "vylepšené" minimálně tím, že na "obšlehnutém" plošném spoji osadí ten druhý filtr "za vstupním tranzistorem". Ano přesně tato radiostanice je QuanSheng UV-R50, jejíž vlastnosti často bývají srovnávány se ( zapojením velmi podobnou ) japonskou vysílačkou Yaesu FT-65.
hulvath
Příspěvky: 107
Registrován: 28.10.2013 22:36

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od hulvath »

TomSmith píše:Malé a ftipné shrnutí ze skvělého blogu MUDr. Kubáče: Chvála QuanShengu UV-R50
A nevite nekdo zda jsou mechanicke rozmery te UV-R50 stejne jako Baofengu UV-5R, tedy jsou pouzit aku, apod. prislusenstvi navzajem ?
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Josef »

Protože vlastním CRT FP00, což je vlastně totéž, dovolím si letmé srovnání radiostanic QuanSheng UV-R50 a Baofeng UV-5R:

Už základní mechanické řešení je odlišné a odlišné jsou i rozměry obou přístrojů. QuanSheng je o trošku větší než Baofeng (vyšší i tlustší), ale kompaktnější (méně vyčnívajících nerovností). U QuanSheng jsou vývody akupaku uprostřed zadní plochy baterie, u Baofengu nahoře. Západka držící akupak je u QuanShengu na spodní straně stanice, což do budoucna vylučuje možnost použít delší a kapacitně větší akupak (jako používá Baofeng), protože by k západce nebyl přístup. Jediné řešení výrobce by mohlo být, že by kapacitně větší akupak byl tlustší, ale stanice by se už špatně držela v ruce. To vidím jako nevýhodu. Další mechanické negativum je řešení víčka na konektory. Při připojeném externím mikrofonu nebo handsfree víčko čouhá do strany a trvale o něco zachytává. Zelená LED indikující příjem svítí ve srovnání s červenou LED velmi málo, ve "světlovodné gumě" se toho ztratí tolik, že si při běžném venkovním osvětlení vůbec nevšimnete, že je stanice odsquelčovaná. Opaskový klip je součástí akupaku, takže pokud budete v budoucnu shánět druhou baterii na rychlou výměnu v terénu, musíte si k ní pořídit i druhý klip a ten na náhradní baterii našroubovat. Obecně je zatím příslušenství pro QuanSheng UV-R50 na trhu zatím málo. Francouzi prodávají eliminátor pro napájení z 12V autozásuvky. Osobně mi jako příslušenství chybí možnost použít vysokokapacitní akublok a nebo adaptér umožňující provoz na alkalické nebo nabíjecí AA články (v nouzi by asi šel vytisknout na 3D tiskárně). Nabíjecí stojánek je pěkný, ale dotyková péra budete asi muset více napružit, často mají nejistý dotyk a nabíječka pak považuje baterii za nabitou dříve, než skutečně je. S-metr je opět víceméně jen dekorace - stejně jako u Baofengu. Většinou ukazuje naplno a když už začnou čárky ubývat, je signál protistanice takřka nečitelný. Na Baofengu bylo možné dlouhým stiskem tlačítka "0" zobrazit napětí baterie, u QuanShengu to nefunguje, musíte se spolehnout jen na "tříkostičkový" indikátor stavu baterie v pravém horním rohu displeje (pozor, varuje dosti pozdě). Další věcí, kterou nevím, zda zařadit jako plus nebo mínus je, že hlasitost stanice nelze zcela zeslabit. Může to být výhoda, pokud je operátor kopyto a i když si omylem pootočí knoflíkem, protistanice se ho stále dokáže nějak dovolat. Mě to třeba trošku vadí, protože Baofeng používám tak, že ho mám na stole v práci často zcela zeslabený a hlasitost zesílím, až je podle svitu zelené ledky zjevně jasné, že tam probíhá skutečný hovor, nikoli jen klíčovací pokusy nějakého pomatence, testující výdrž místního převaděče i jeho správce.

Naopak jako plus hodnotím velmi snadnou demontáž vnitřku stanice - po sejmutí knoflíku, antény a po povolení dvou spodních šroubků celá elektronika doslova vypadne do dlaně - ale popravdě řečeno, kolikrát za život lezete do útrob stanice a co byste tam chtěli opravovat? Elektronika je na masivním hliníkovém odlitku, který slouží jako chladič. Líbí se mi také, že na rozdíl od Baofengu, má QuanSheng zapuštěná tlačítka BAND, A/B a VFO/MR, takže nezachytávají o textil, když si stanici strkáte do kapsy. Opaskový klip je masivnější, závěsné očko na poutko nevyčnívá ze siluety stanice a nezavazí. Do konektorů lze použít mikrofon, handsfree i programovací kabel stejný jako pro Baofeng. Ovládání radiostanice a menu je velmi podobné (ale nikoli stejné) jako u Baofengu. Programovací software na QuanSheng je jiný. Můj oblíbený program Chirp tuto stanici programovat neumí. Na stránkách výrobce je však potřebný software dostupný, ale ve srovnání s Chirpem je hodně ořezaný a takový "vidlácký". (Odblokování nebo změna povoleného rozsahu stanice je dostupná přes tlačítkovou kombinaci přímo na stanici, program na ni "sáhnout" neumí, pouze zahlásí, že se uložení dat nezdařilo, protože jsou mimo rozsah.) Anténa se mi po mechanické i elektrické stránce jeví lepší - není tak tvrdá jako u Baofengu a je o něco delší. Anténní konektor je stejný jako u Baofengu a jeho antény i redukce jdou k QuanShengu bez potíží použít. Stanice se jeví jako velmi citlivá, rozsah squelche je od výrobce nastavený dobře (orig. software stejně neumožňuje jeho kroky změnit).

Celkové shrnutí - stanice je vzhledově hezká, tváří se mechanicky pevná, příjemně se používá a má příjemný zvuk. Má mnohé vychytávky, kterými oproti Baofengu potěší. Její klady se projeví, zejména pokud budete respektovat to, na co ji čínští konstruktéři navrhovali. Původně to totiž nebyla čistě radioamatérská stanice, za jakou se prodává v ČR, ale levná stanice určená pro široké použití při jednodenních aktivitách, ať už ve městě, při sportu, při hrách, na turistických výletech nebo třeba pro komunikaci na stavbě či pro bezpečnostní ochranky a pod. Prostě všude, kde si vystačíte se standardní kapacitou baterie (kterou máte možnost denně dobíjet) a jste v průmyslově zarušené civilizaci. Pokud však chcete na delší dobu mimo civilizaci, je to už na zvážení . Tam vám bude "velkokapacitní" baterie Baofengu chybět a hlavní přednost QuanShengu, kterou je vyšší odolnost proti přehlcení, v přírodním prostředí bez průmyslového rušení potřebovat nebudete. Pořizovací cena je velmi rozumná, volba je tedy na vás.
xb.h
Příspěvky: 43
Registrován: 06.03.2015 19:15
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od xb.h »

Také přidám svoji malou recenzi: http://cbnymburk.wz.cz/clanky/quansheng.htm
Uživatelský avatar
RjR
Příspěvky: 8
Registrován: 07.12.2014 17:09

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od RjR »

Nastavení vysílačky Baofeng UV9Rplus.
Jsou tam naprogramovány klasické UHF/VHF a PMR frekvence 16 kanálů.
Všechny převaděče v ČR ke dni 6.12.2019.

Kód: Vybrat vše

http://preziju.eu/wp-content/uploads/2019/12/Baofeng_UV9Rplus_6.12.19.rar
10/100
Giuseppe
Příspěvky: 11
Registrován: 01.07.2016 18:16
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Giuseppe »

Ahoj, máte někdo informace jak je to s provozem na sdílených pásmech v Rakousku?
Přesněji řečeno: Lze vůbec v Rakousku používat Baofeng UV-5R naprogramovaný na české sdílenky a PMR?
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Josef »

PMR kmitočty jsou harmonizované a pokud vím platí v celé EU. Nutno však mít na paměti, že Baofeng není regulérní PMR radiostanice a při srážce s technicky znalým odborníkem to asi neukecáte. Sdílené kmitočty jsou individuální vnitrostátní záležitostí ČR. Než byly "věnovány" pro veřejné užití, využívaly je různé "předrevoluční" složky a služby, které byly buď zrušeny nebo přešly na jiné platformy komunikace. Tento proces se v západních zemích neudál. Proto bych Rakušáky bych vysíláním na českých sdílenkách raději moc nedráždil.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Woody Crafty »

dá se na baofengu nastavit výkon individuálně pro každé pásmo nebo dokonce kanál zvlášť?
jde mi o to že licence na sdílené kmitočty někde povoluje 5W a jinde jen 4W nebo 1W.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od pracintl »

Jde to nastavit na každý kanál zvlášť
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
Odpovědět