Střelba v Ostravě

Události vztahující se k zaměření tohoto fóra.
Zamčeno
itchy355
Příspěvky: 16
Registrován: 22.07.2014 8:52

Re: Střelba v Ostravě

Příspěvek od itchy355 »

Podle mého za a) značně přehnané -- v dnešní době by už to tak špatně nedopadlo - kór pokud by byla situace tak jak popsal ten nejspíš očitý svědek -- chlap stojí nad pacošem na lehátku a mění zásobník v té době kdy už dva nebo kolik lidí leží v krvi?? ideální moment se do toho ,,vložit'' a to ať už pistolí nebo třeba židlí. Tak jak tak na 99% nový lidový hrdina, ať už post mortem nebo ne -- i si dokážu představit, že po všem tom lítání po soudech by vám zbyl holej zadek, založila by se nějaká veřejná sbírka na záchranu situace. A za b) ,,tasím a jdu se schovat'' znamená dost vysoký risk, že mě sejme přednostně (všimne-li si tasení) nebo i tak budu další na ráně. Tak jak tak, ohrožujete tím zrovna vaši rodinu..

Je to všechno samozřejmě fabulace, ale seděl-li bych v té cimře, doufám, že bych měl dost odvahy se bránit.

Samozřejmě mluvíme-li o situaci, že třeba na to všecko koukám z chodby nebo slyším z vedlejší místnosti, určitě tam nepolezu.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Střelba v Ostravě

Příspěvek od dracekvo »

gannicus píše:Je dobré si uvědomit, že i kdyby tam střelec byl a úspěšně zasáhl, jak myslíte, že by to dopadlo? Samozřejmě tak, že media by okamžitě zahájila kampaň na osvětu toho nebohého, vždy zdravícího a milého chlapíka, který si jen zažertoval si pistolkou (nelegální=legální, takže první negativní obraz pro legály).
To si nemyslím. Kdyby tam někdo takový byl a úspěšně by zasáhl, tak by to stejně nejspíš nebylo bez obětí.
Jako nedovedu si to představit. Sedím v čekárně a začne se střílet. Už jen to vyhodnocení, že se střílí a jde o život. identifikace útočníka, rozhodnutní co vlastně budu dělat.

A pokud by byla jedna, dvě oběti, tak by rozhodně PČR velice rychle případ vyřešila jako KN. Protože Píár policie, státního zástupce, českého státu by bylo docela otřeseno, kdyby tahali po soudech hrdinu dne.

Myslím, že řada lidí by nikdy neodbouchla nikoho jen pro to, že vytáhne něco co vypadá jako pistole z kapsy a navíc v čekárně plné dalších lidí. Může to být hračka, zapalovač, plynovka, nebo jen blb co si potřebuje přendat ostrou z kapsy do tašky. Na to nikdo takové reakce nemá, hlavně v čr, kde máte větší šanci vyhrát sportku jak se nachomejtnout ke střelbě.
Uživatelský avatar
gannicus
Příspěvky: 229
Registrován: 23.05.2012 8:31

Re: Střelba v Ostravě

Příspěvek od gannicus »

dracekvo píše:PČR velice rychle případ vyřešila jako KN.
Tomuhle bych taky rád věřil, ale bohužel, nevěřím.
dracekvo píše:hrdinu dne.
A kdo by toho hrdinu vytvořil? Massmedia, které unisono po celé Evropě jako tamtamy bubnují v jednom rytmu, že zbraně jsou špatné, ááááno, střelci jsou špatní, áááno. Oni by najedou na pětníku otočili, veřejně přiznali, že po celá ta léta manipulovali a lhali a že zbraně vlastně nejsou zase tak špatné? Tak tomu nevěřím ani na jednou pikovteřinu, i když bych rád.
itchy355
Příspěvky: 16
Registrován: 22.07.2014 8:52

Re: Střelba v Ostravě

Příspěvek od itchy355 »

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/stre ... domaci_bur

a tak dále. Už to dnes není tak černobílé a jednoznačné.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Střelba v Ostravě

Příspěvek od Matěj »

Malý detail... nestřílela.

Chtěl jsem to pojmout z rozdílného konce, než se ubirala diskuze a tedy, co se může stát střelci (a nemůže to nijak ovlivnit nebo ye a to připravit), kdyby střílel a pachatele opravdu zneškodnil, co dalšího hrozí střelci, jaké je riziko, co se může zvrtnout apod. Neodporuju, že v ideálním případě"hodný" vytáhne zbraň, "zlý" padne na první dobrou a z "hodného" je rázem národní hrdina. ALE nemyslím, že je to prostě tak jednoduché, jak si tady mnozí myslí.

Ono se kolikrát stalo v zahraničí, že "hodný" zasáhl, ale pak ho ocenili az im memoriam.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Střelba v Ostravě

Příspěvek od dracekvo »

Díky za připomenutí. Na ten případ z Dave Western Guns bych málem zapoměl.

To ano, to jsem zmiňoval už dříve, že né vždy to samotný obránce přežil a né vždy dokázal útočníka eliminovat. Takové případy můžeme dohledat v USA.
Ale vždy zredukoval počet dalších obětí, protože během té doby co se útočník s ním musel zabývat a nemohl nerušeně vraždit. Ostatní stihli utéct, nebo dorazila další pomoc.
Otec té holky, kterou bránil vlastním tělem asi taky zalitoval, že nemá podobné zařízení jako útočník.

Pokud vím, tak v Brodě se taky jeden zachránil tím, že hodil židli a pak utekl.
Už jsem to psal, pokud jste přímo v epicentru, tak se můžete nechat zastřelit, nebo udělat aspoň něco a zvýšit své šance na přežití. Když nebudete dělat nic, máte to téměř jisté.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Střelba v Ostravě

Příspěvek od PeFi »

Matěj píše:Ono se kolikrát stalo v zahraničí, že "hodný" zasáhl, ale pak ho ocenili az im memoriam.
Ono se taky v zahraniční kolikrát stalo, že jakmile se útočníkovi někdo postavil se zbraní, tak se útočník zdekoval a spáchal sebevraždu.

Hodnému střelci se může stát samozřejmě cokoliv, počínaje tím, že bude sám zastřelen a konče tím, že mine a jeho střela trefí někoho, kdo je ve vedlejší místnosti a následně mu soudce Lněnička napaří vyšší trest, než jaký by dal šílenému útočníkovi.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Střelba v Ostravě

Příspěvek od cipis »

Gannicusi, s tím svým přístupem radši nic nenos, všechno prodej a je. Protože dřív tě přejede auto.

PeFi, Lněnička tohle už nedělá, to za prvé, a jak psali kolegové, ono se to mění. Takže co by neprošlo kdysi, tak už projde. Ono se totiž zjistilo, že se lidi i umí ozvat. A navíc se obměňují generace soudců a státních zástupců. A je celkem príma být na přednášce státního zástupce o nutné obraně ...
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Střelba v Ostravě

Příspěvek od Bill Masen »

Matěj píše:...Malý detail... nestřílela...
Nevadí, ale vytáhla a vyřešila problém.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Střelba v Ostravě

Příspěvek od PeFi »

cipis: Lněnička už snad není na Vrchním soudě ? Já ho pořáíd vidím jako předsedu VS: https://rejc.justice.cz/soudce/214?3
A že by tenhle soudce najednou začal soudit rozumně, tomu fakt nevěřím.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Střelba v Ostravě

Příspěvek od cipis »

Lněnička už nedělá případy se zbraněmi a nutnou obranou atd.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5345
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Střelba v Ostravě

Příspěvek od Rafael »

Každý útočicí magor by si měl uvědomit, že i mezi "bezbranným stádem" může být jeden, nebo i více, ozbrojených kteří ho když už přímo nezastřelí, tak aspoň těžce a bolestivě zraní.
V tom bych viděl účinnou prevenci proti takovým činům.
Útočník si musí být vědom toho, že nemá před sebou jen samé bezbranné a účinné obrany neschopné lidí. Že ho je schopen s pomoci zbraně zlikvidovat i nějaký invalida, stařec či fyzicky slabý jedinec!
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5345
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Střelba v Ostravě

Příspěvek od Rafael »

Ještě malé doplnění, vzpomínka:

Příhoda staršího data, ale už z doby legálního držení zbraní.

Seděl jsem podnapilý na jednom nástupišti OV vlakovém nádraží a čekal na poslední noční vlak. O dvě lavičky dál seděl kluk, taková sušinka. Přišli k němu dva takoví habáni a chtěli po něm cigarety. Neměl, tak dostal pár facek a pak po něm chtěli peněženku.
Do rvaček když doopravdy nemusím se nepouštím a ani nikdy nepouštěl. A taky bych asi tehdy moc šancí neměl a od toho kluka jsem taky žádnou účinnou pomoc čekat nemohl.
Tak jsem vytáhnul aspoň mobil a předstíral, že telefonuji. Okamžitě se zaměřili na mě.
"Polož ten telefon nebo tě to bude velmi mrzet. Kde voláš, polišům? Ti než tu dorazí, tak budeš ve stavu, že tě ani vlastní máma nepozná!!!)" a šli ke mně.
-"Dobrá tedy, tak to uděláme jinak. Položím ten mobil, cítím se v krajní nouzi a ohrožení, ten kluk bude svědek a teď promluví můj přitel Colt. Pro každého z vás má tři kulky") a sáhnul jsem do tašky.
Okamžitě se zdekovali
.
A ten kluk mi ani nepoděkoval. Asi byl víc v šoku a vyděšený než já. Měl jsem tehdy fact strach protože jsem žádnou zbraň v té tašce neměl a šance, že bych se ubránil jsem měl velmi mizivé.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Střelba v Ostravě

Příspěvek od Zarozak »

Jako vysoce pravděpodobné bych dle popisu té situace v čekárně viděl právě to postřelení/zastřelení nevinné osoby při eliminaci útočníka.Ale když je jisté,že bys zařval,tak jaká by byla tedy zlomkovteřinová volba? Prostřelím útočníka mým legálním,povoleným,neexpanzním,nejlépe ještě správně prounijním ocelovým a bezolovnatým celopláštěm i s někým nevinným z houfu lidí pobíhajícího za útočníkem/před útočníkem a všude kolem nebo se nechám odprásknout? Každopádně tady bych viděl veliké riziko v deklasifikaci "hrdiny dne" na legálně ozbrojeného idiota nebezpečného sobě i okolí,přesně jak jsme vám říkali v tom našem protizbraňovém tažení.....Byť tím bylo potencionálně zachráněno mnoho dalších životů. Ne vždy to bude jak v akčním filmu,kde všichni nevinní dopadnou dobře a hrdina vše vyřeší bez následků pro ně
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1131
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Střelba v Ostravě

Příspěvek od Haluziak »

Tak je tu určitá pravděpodobnost, že budeš sedět na židli takže tam bude jisté stoupání. John Lovell říkal pří svém Home Defense videu, že si máš lehnout před choke point :D (na to není čas, že jo) 1. jsi nízký cíl, většina lidí primárně míří do oblasti hrudníku vzrostlé osoby, 2. vše co skrz něho projde by mělo jít strmě vzhůru a eliminovat tak možnost zasažení dalšího člena domácnosti.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Střelba v Ostravě

Příspěvek od Matěj »

Jen doplním k předchozímu. Nutno počítat, že se.střela od stropu odrazí, takže podle mě je to jedno....
Zde by pomohlo, kdyby bylo zákonem povoleno nyní zakázané střelivo na nošení. "Zlý" si může pro takový čin upravit běžně dostupné střelivo, s trochou nadsázky mu stačí pilník. "Hodný" je z důvodu platné legislativy jen v podstatné nevýhodě (viz letošní zásah slovenské policie a postřelení náhodného civila).
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1131
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Střelba v Ostravě

Příspěvek od Haluziak »

Odrazí ale s jakou energií :) 9mm je rychlá svině - tam nevím, ale třeba .45 po průchodu tělem, nárazem o strop/zeď značně deformovaná by snad už způsobovala jen modřiny, nebo život neohrožující zástřely/postřely.

Ale jako uměl bych si představit nosit něco ve stylu Hornady FTX.

K tomu Slovensku, šak keby ludia neboli jebnutý a z danej lokality utekali, namiesto toho aby si to natáčali, tak by sa možno nič nestalo :D
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Střelba v Ostravě

Příspěvek od Matěj »

Energii střely po odražení nevím, ale nespoléhal bych, že to po odrazu nemůže minimálně dost ošklivě poranit. Každému, kdo víc střílí, se určitě na střelnici stalo, že se mu střela odrazila od gongu a vrátila, sám si tedy může udělat představu, co to ještě dovede... A netýká se to samozřejmě jen pistolivých ráží. Navíc se střela nemusí dorazit pouze jednou...
Yeah
Příspěvky: 137
Registrován: 05.03.2015 21:12
Pohlaví: muž

Re: Střelba v Ostravě

Příspěvek od Yeah »

Chlapi, neřešte kraviny, vždyť přece první věc kterou "nosič" musí mít v hlavě srovnanou je, že bude střílet když jde o život/zdraví, s přístupem kdy budete přemýšlet jestli někoho zraníte v čekárně kterou postupně odstřeluje magor raději nenoste, je to k ničemu. Tímto "polemizováním/přemýšlením" si podvědomě vsugerováváte blokaci použití zbraně v případě NO/KN. Upravte si to v hlavě, dá to sice práci, slušnému člověku, a jsou určitý pomůcky který pomůžou nastavit v tomto ohledu mozek na tu vlnu na které vám ten nošený kvér k něčemu bude.

Ano, když budete ve filmu, kde se k vám loudavou chůzí 50m blíží banda magorů s nožem za kterými jde mateská školka na vycházce tak jistě máte čas přemýšlet jaký úhel bude nejvhodnější z hlediska "collateral dmg. Když budete v reálnym světe v čekárně 5x5m kde je 10 lidí a střílející magor tak jsou priority jinde.

Ohledně neschopnosti aparátu zlegalizovat střelivo omezující průstřel cíle.. VELMI TEORETICKÁ ROVINA, ale dle mého názoru by případné postřelení nezůčastněného v důsledku průstřelu magora mohlo být s dobrým právním vedením přičteno ke zodpovědnosti právě státu, jelikož je nezpochybnitelné a tisíckrát prokázáno, že jediné povolené střelivo do krátké je střelivo které v maximální možné míře způsobuje průstřel a tedy maximalizuje riziko zranění/smrti druhých osob a přestože toto stát ví, neprovedl žádné kroky k nápravě, stát v podstatě nutí střelce aby při zákonném použití zbraně způsobil maximální možné škody tam kde nechce, což je naprosto šílený stav který není řešen jen proto, že se zatím nic nestalo.

Z druhé strany mince by analogicky mohla být zajímavá rovina, pokud by obránce se zbraní nedbal legálnosti střeliva ve zbrani a měl nabito něco expandujícího a právě díky tomuto by nedošlo k zranění/smrti nezůčastněné osoby... opět s dobrým právním vedením.... VELMI TEORETICKÁ ROVINA..

Každopádně situace v ostravě dle těch informací které jsou postupně pouštěny, byla situace řešitelná poměrně bez problému, pokud by zde byl nějaký aktivní "nosič" a to pravděpodobně už od druhého mrtvého... Ačkoliv se odboníci z mladé fronty snaží přesvědčit věřejnost o opaku...
Zamčeno