Chronická onemocnění dnes a v PA

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Chronická onemocnění dnes a v PA

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Lyster píše:Jak jsem již psal ve vlákně Jak bylo dnes.
Dneska jsem zjistil, že mám cukrovku...

Našel jsem tohle video, je to jak kdybych to říkal já
https://www.youtube.com/watch?v=TWAOCFoVDl8
Mrkni na https://m.youtube.com/watch?v=AD1S5uvCRVI dle nejnovějších studií lze jen stravou dosáhnout remise cukrovky 2.typu (plus doporučím web neslazeno.cz a taky pohledej "studie DIRECT" ...)
Kdo je připraven, není překvapen.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Chronická onemocnění dnes a v PA

Příspěvek od step »

Píše, že má cukrovku I. typu. T.j. absolutní nedostatek inzulinu. Tady žádná dieta s hubnutím moc nepomůže. Jen inzulin.
U cukrovky II. typu je relativní nedostatek inzulinu, někdy i nadbytek, jen cílové orgány jsou na inzulin méně citlivé. Tady pomůže zhubnout a citlivost by se měla zlepšit. Jenže aby tito lidé zhubli je rovno skoro zázraku.
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Chronická onemocnění dnes a v PA

Příspěvek od zedik »

Dnes jsem zažil vcelku zajímavou debatu dvou lidí s lékařským vzděláním - popravdě nevím co si o tom myslet.Narazili jsme na téma nutnost dobírat celé balení ATB .Sešli se dva názory,kdy jeden tvrdí,že dobírat netřeba pokud nejsou příznaky ani horečky dva dny a déle .Druhý názor zastával názor dobírat celé balení.

Argumenty pro nedobírání byly,že vzniká přeléčenost,odolnost bakterií,při delším užívání ATB likvidují i tělu prospěšné bakterie a že ATB by měli pouze podpořit léčbu,než to imunitní systém zvládne sám

Argumenty pro dobírání byly,že i když nejsou příznaky bakterie mohou v tělě přežívat a nemoc znovu propuknout s již sníženým následným učinkem další várky ATB.

Popravdě i články na toto téma na netu nejsou v tomto zajedno.
Jelikož jsou mezi námi i lidé s medicínským vzděláním zajímal by mě jejich názor
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Chronická onemocnění dnes a v PA

Příspěvek od Lyster »

Zdar Rozpadlíci, tak jsem se po necelém týdnu vrátil z nemocnice. Pravda, dorazil jsem domu již ve čtvrtek 30.1. Ale měl jsem úplně jiné starosti, než psát sem na fórum.

Vyfasoval jsem tedy inzulínová pera. S tím se asi bohužel nedá nic dělat. Silně pochybuji, že by se někdy díky farmaceutickému lobby podařilo, aby se tato nemoc dala navždy vyléčit asi tak, jako třeba rakovina. Jak se tu již debatovalo, u cukrovky II. typu věřím, že se dá zdravým zdravím stylem hodně věcí změnit. Bohužel u I. typu asi sliňivku neukecám, aby začala fungovat.
Prostě si minimálně 4x denně budu muset ten inzulín bodnout.
Možná že za pár desítek let, až věda zas pokročí, budou stačit nějaké prášky, jako stačí u II. typu, ale už do konce svého života budu závislý na farmaceutické lobby. Což se mi jako Rozpadlíkovi vážně příčí, ale to je bohužel asi tak jediná věc, co mohu dělat.
Pro mě je teď důležité, jak už jsem již psal, zdárně absolvovat tu operaci šedého zákalu. Ostatní zdravotní problémy jsou v tomto kontextu prkotina.
Zítra jedu k očnímu, tak jsem zvědavý, co mi řekne na tu cukrovku.

PS: Dnes jsem si po cca 14 dnech dal 3 piva, glukometr není úplně happy, ale to je jeho problém.

Psych. jsem už dlouho v řiti tahle nebyl. Tak se snad zítra dozvím nějaké dobré zprávy. I když teď to vše závisí asi právě jen na tom, aby se mi srovnal ten cukr a tím snad i ta imunita. Což doufám bude tak za 3-4 měs. Bez toho mě pod narkózu prostě nepustí.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1151
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Chronická onemocnění dnes a v PA

Příspěvek od Alstratt »

Vidim casto problem ze se predepisuji antibiotika i kdyz nejsou potreba. Lekar by se mel hlavne o sveho pacienta hodne zajimat o jakou nemoc se jedna a v jake je to fazi. Podle toho zvoli antibiotika, v evrope to bude asi Augmentin z sirokospektralnich z tech casto predepisovanych hadam, pokud by byl nedostatecny prichazi na radu jine silnejsi. Nejaky odborny lekar o tom bude vedet vice. Ale na vetsinu nemoci slychavam ze by se mely dobrat tak jak jsou predepsany. Normalne by lide dostatecne brat jak siroke spektrum vitaminu, mineralu ... tak je dobre brat i probiotika. V jake forme jestli doplnku nebo pestre stravy je na vas, beru to pestrou stravou pripadne este doplnuji doplnkama. Doporucuji mit/vybudovat si vazne silnou imunitu.

Z toho si nic nedelej, na takovem miste je plno lidi co maji cukrovku to je dnes dost rozsirene. Verim ze v budoucnu to pujde vylecit, uz dnes jde i 1 typ prevazne vylecit + - a to transplantaci ale to neni jentak a taky to ma sve + a -. Znamy sem tam si da taky trosku lehkeho alkoholu a je to v pohode. Glukometr uz nepouziva a jen si boda.

https://www.mayoclinic.org/healthy-life ... t-20045720
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Chronická onemocnění dnes a v PA

Příspěvek od Lyster »

Ano, existuje dnes transplantace ostrůvků, které= ve slinivce vytvářejí inzulín. Dnes se v IKEM tyto operace provádějí asi 4x ročně. Je to náročné na dárce a i technologicky je vyrobit v laobratoři, ale již to existuje. Tak třeba za 10-15 let to bude již běžná praxe. Video z roku 2008.
https://www.youtube.com/watch?v=GBnmfhkyk3A
Del-in
Příspěvky: 233
Registrován: 28.05.2015 1:07
Pohlaví: žena

Re: Chronická onemocnění dnes a v PA

Příspěvek od Del-in »

Hmm, nedávno dostal dg diabetes II. muž, takže soucítím. MMCH je a vždy byl štíhlý, udržuje se ve slušné kondici :head si nevybírá mrcha.
Vždycky jsem si myslela, že první typ cukrovky se diagnostikuje v dětství, nejpozději v pubertě
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Chronická onemocnění dnes a v PA

Příspěvek od bacil »

Máme to taky v rodině. Byl jsem informován, že se to dá dostat i z virózy - nějaké chřipky. Stačí, aby byl orgán více prokrvován a je pak viry více oblíben. Takže stačí nějaký tělocvik, kde se prokrví slinivka, třeba cestou na polikliniku, aby člověk předběhl tu frontu zombíků co se tam sune před ním, tak to vezme po schodech místo výtahem, no a má to.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
CombatMedic
Příspěvky: 131
Registrován: 26.01.2020 9:37

Re: Chronická onemocnění dnes a v PA

Příspěvek od CombatMedic »

Existují podtypy - LADA a MODY. Vygooglujte si.
Skilled And Resolute
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Chronická onemocnění dnes a v PA

Příspěvek od PeFi »

zedik píše:Dnes jsem zažil vcelku zajímavou debatu dvou lidí s lékařským vzděláním - popravdě nevím co si o tom myslet.Narazili jsme na téma nutnost dobírat celé balení ATB .Sešli se dva názory,kdy jeden tvrdí,že dobírat netřeba pokud nejsou příznaky ani horečky dva dny a déle .Druhý názor zastával názor dobírat celé balení.

Argumenty pro nedobírání byly,že vzniká přeléčenost,odolnost bakterií,při delším užívání ATB likvidují i tělu prospěšné bakterie a že ATB by měli pouze podpořit léčbu,než to imunitní systém zvládne sám

Argumenty pro dobírání byly,že i když nejsou příznaky bakterie mohou v tělě přežívat a nemoc znovu propuknout s již sníženým následným učinkem další várky ATB.

Popravdě i články na toto téma na netu nejsou v tomto zajedno.
Jelikož jsou mezi námi i lidé s medicínským vzděláním zajímal by mě jejich názor
Já jsem jenom blbej inženýr, takže věřím níže uvedenému:

Doba braní antibiotik musí být taková, aby antibiotika v těle kolovala N-krát déle, než je "životní/rozmnožovací" cyklus bakterie. Některé mrchy jsou na ATB citlivé pouze v určité části svého vývojového cyklu a v rámci jednoho cyklu antibiotika vymlátí pouze určité procento bakterií. Proto se N volí tak, aby těch bakterií přežilo zaručeně tak málo, že se zbytkem velmi spolehlivě zamete imunitní systém. (Jedna z používaných hodnot N = 5, protože je potřeba dosáhnotu míry vyhubení, která překračuje 99%).

Důležité taky je znát jakou hladinu je potřeba dosáhnout a jaký je poločas rozpadu, protože z toho pak vyplývá jak velkou dávku a jak často musí pacient brát, aby udržel hladinku, která bakterie spolehlivě hubí.

Takže v žádném případě nejde o to dobrat celé balení, ale je velmi důležité brát ATB tak dlouho, jak je potřeba, aby došlo k totálnímu vyhubení nákazy, aby se nestalo, že si přeživší bakterie vybudují rezistenci. Že je člověku lépe ještě v žádném případě neznamená, že je bakterie dokonale vymlácená :!:

Že debata dvou osob s lékařským vzděláním vypadala tak, jak popisujete, mě ani trochu nepřekvapuje. Proto se taky bojím chodit k doktorovi. (A mnozí doktoři nemají rádi inženýry jako pacienty, protože klademe hodně jednoduchý a přitom hodně nepříjemný otázky).

Detailněji to máte velmi zajímavě a v širším kontextu potlačení vzniku rezistence zde:
https://www.nature.com/articles/srep37853
CombatMedic
Příspěvky: 131
Registrován: 26.01.2020 9:37

Re: Chronická onemocnění dnes a v PA

Příspěvek od CombatMedic »

Aby byla léčba "lege artis", tak by se měla vždy řídit nějakými ofiko doporučenými postupy. Ohledně ATB je to "antibiotická politika". Veřejně dostupná na netu.
Skilled And Resolute
Odpovědět