BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Josef »

Dvanáctimilimetrová měděná trubka namotaná těsně* na komínovou rouru (kuchyňského sporáku nebo kamen) do strmě stoupající šroubovice a připojená horním a spodním koncem na vrch a spodek dvěstělitrového tepelně izolovaného sudu, stojícího na zvýšeném podstavci, taky zvládne divy. Po celodenním vaření a udržování ohně to ohřeje vodu na tak vysokou teplotu, že když se pak do sprchy míchala se studenou, vydržela na rychlé osprchování pro celý skautský tábor.

*) navinout na měnší dřevěný kulánek stylem závit vele závitu, pak teprve natáhnout jako pružinu, protisměrným otočením šroubovici povolit a pak musí pomocník do dočasně uvolněného otvoru ve spirále kouřovod tak, že se spirála, když ji pustí, vlastním pnutím samovolně ke kouřovodu přitiskla a držela.
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Leon Chamel »

Rase píše:No momentálně dočítám knihu Tma od Neffa, tak si říkám, že asi stejně bude lepší vydat se v případě delšího blackoutu někam na cesty, než se snažit přežít v nějakém domě, nebo chatě.
Neber to prosím vůbec ve zlém, ale proč si vlastn myslíš, že stav "někde na cestách" bude jakkoli lepší nebo bezpečnější než "snažit se přežít v domě či chatě"??
Já jsem naopak přesvědčený, že až na specifické případy (např. lokální epidemie, smrtelné ohrožení útočiště mnohem silnější skupinou apod.) bude obecně vzato NESROVNATELNĚ výhodnější čelit situaci ve známém prostředí a s výhodou alespoň nějakého zázemí, prostředků a zásob. Předpokládám samozřejmě, že se bavíme o nemovitosti se základními předpoklady pro přežívání bez dodávek elektřiny, plynu a vody zvnější a ne třeba o panelákovém bytě, odkud bych se samozřejmě rychle zdekoval i já :D
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Karlos »

Brutar je dobrá volba a navíc je to za pár korun...
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 538
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Rase »

Leon Chamel: tak samozřejmě záleží na situaci, jak se s VP vyrovnají ostatní lidé, jestli bude klid tak je vše v pořádku, ale jestli začne anarchie tak pak je všechno jedno... Samozřejmě všechno beru z vlastního pohledu. Teď žiju v porevolučním baráku, což není zrovna terno (problémy jako u panelového domu). Máme i poměrně velkou, starou vilku z první republiky (v ne moc dobrém stavu), ta je sice na okraji města a má i slušné pole, ale problém je v tom, že zde není pořádný plot - navíc stav celého domu je dost napytel už teď, natož k trvalému žití (musí se vytápět, není zde krb atd. jediné co je zde skvělé je sklep). Tak zkrátka uvažuju nad tím, zda nebude lepší zabrat nějaký cizí dům, který bude mít vhodnou polohu atd., popřípadě se zkusit dostat na nějaký hrad, třeba Bouzov. Samozřejmě tohle je můj nouzový plán, pokud propukne VP s velkým P, určitě se o něco podobného nebudu pokoušet při prvním výpadku proudu :D
Záleží zkrátka na okolnostech.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Karlos »

Obávám se že těch potenciálních zájemců o hrad bude podstatně více než hradů... a to nemluvím o tom že na udržení byť i malého hradu budeš potřebovat několik desítek lidí pro jeho obranu... pro jednotlice, či pár jednotlivců nereálné...

Pozn.: Bouzov je krásný hrad. Ale ty střechy, chtít ho dobít tak ho vypálím...

Obrázek
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 538
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Rase »

Myslel sem to spíš tak, že přeci jen tam jsou nějaké domy a potencionálně i hospodářské budovy v podhradí, dřevo i místo k pěstování plodin. Hlavně je tam nějaká hradba a příkop, což je lepší než nic...
Z mého pohledu není tahle část moravy moc osídlená a rozhodně by se sem nehrnulo tolik lidí jako třeba na Špilberk :D
Taky netvrdím že bych ho chtěl bránit sám, uvidíme kdo tam bude šéfovat a podle toho se zařídit. Na papíře dokážeš zničit cokoliv jakkoliv ("zničil bych ten hrad napalmem, ale nemám napalm...") v reálu je to horší, sirkou ho jen tak nezapálíš...
Uživatelský avatar
gravedigger
Příspěvky: 448
Registrován: 22.01.2011 20:40

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od gravedigger »

v zimě jsme si udělali blackout víkend, bylo -10 ve dne - tzn. že v pátek ve 14.00 se vypnul hlavní jistič a nahodil se až v neděli ve 20.00

plyn používat taky nešel, takže na začátek se zapnula centrála(mám 2, malou 650W a 4.5kW) a topilo se krbovkama do systému - přes centrálu šlo čerpadlo a světlo v centrální místnosti(benzínu mám v garáži 200l,průběžně ho dolévám do auta a sekaček,motorovky).
na vaření jsem do linky dokulil velkou plynovou bombu(mám doma 3) a linku postavil dvouplotýnkáč, co jsme brali na dovolenou
dokud tekla voda, napustil jsem 750litrů do nádrže v patře, dá se napojit na splachování, sprchování
ke krbovkám mám záslepku, takže když bych chtěl šetřit benzín, zatáhnu kohouty na trubkách, vykuchám výměník a topím pouze do centrální místnosti - asi75m2
na zahradě mám studnu s pumpou, takže pokud nemrzne,vodu beru tam
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Fabulous »

Skoro dokonala priprava. Co bych ale urcite zmenil, je vyvedeni PB bomby ven nebo do nejakeho pristavku. Vybuchlych baraku od nahromadeneho plynu uz nekolik bylo. Take ji mam venku na holem povetri. Ale v -15st. mi zamrzala.
Uživatelský avatar
rudo1ix
Příspěvky: 20
Registrován: 03.04.2012 11:08
Bydliště: Orava

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od rudo1ix »

Rase píše: v reálu je to horší, sirkou ho jen tak nezapálíš...
uz ani to neni pravda, vid hrad Krasna horka a dvaja cigani s cigaretami ..........

ale inac tiez nie som moc zastanca riesenia VP = sup na cesty, predsa len vonku je clovek viac zranitelnejsi a vo vacsom nebezpecenstve ( aka preprava? = auto - co ked sa pokazi, co ked proti mojmo vozidlu pojde rabujuca tlupa .... predsa len dufam ze kym sa ovcania dostanu k mojmu baraku, nasytia sa inde :angel )

co sa tyka blackoutu, tak mame centralny krb s prieduchmi do vsetkych izieb, vonku momentalne 13m3 buciny, este na plane zasoba brikiet a v pivnici niekolko vriec s hoblinami, zasobu sviecok a zapaliek, po najblizsej vyplate je na zozname turisticky varic a mierna zasoba PB flias ( otazka do plena, ako je to so skladovanim nahradnych plynovych flias v domacich podmienkach ? nehrozi tam nejaky unik po case ?? pri sucasnej cene tych malych flias = ne nekup to 8-)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Fabulous »

Kup si velkou PB, my na ni varime cca 1/2 roku. PB je zkapalneny, uniky nejake jsou, ale naprosto minimalni. Rozhodne lze skladovat v radu jednotek roku.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Josef »

Zrovna minulou neděli mi donesl švagr osum let nepoužívanou desítikilovku. Varíme doma na PB a chtěl, abychom mu ji vypotřebovali a on si ji dal si ji znova naplnit jako železnou rezervu. První vaření ukázalo, že plyn v láhvi je i po té době naprosto v pořádku, láhev plná a těsní. Za dobu 30 let používání PB jsem se jen asi ve třech případech setkal s tím, že láhev nebyla zcela těsná. V obou případech to bylo okolo hřídele ventilu. Tj. pokud byl ventil uzavřený, nic neunikalo. Jakmile se však na láhev připojil redukční ventil a kohout otevřel, musel jsem hledat polohu na kolik ho otevřít a do jaké polohy ho "vyviklat", aby si ucpávka sedla a plyn neunikal. I tak to byly úniky nepatrné (jen nějaké bublinky viditelné v jarové vodě), ale vzhledem k tomu, že nepoškozená láhev u nás vydrží v provozu několik měsíců, nechtěl jsem se zbytečně okrádat o nějaký ten týden, o který by náplň došla dříve. Samozřejmě alternativou by bylo chodit láhev po vaření vždy zavřít, ale protože je umístěna venku a člověk je líný... ...no znáte to.
Uživatelský avatar
rudo1ix
Příspěvky: 20
Registrován: 03.04.2012 11:08
Bydliště: Orava

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od rudo1ix »

existuje nejake obmedzenie pri flasiach vonku ? slnko, teplo, mraz, pod strechu ? nebuchne to v lete ?? :D
ked sme zacali prerabat domcurik, tak svokor mal vyvedenu takisto vonku pb flasu, do kuchyne isla len hadicka, vtedy ( v mojej neprepperskej blbosti ) som to povazoval za zly vtip a z bezpecnostneho hladiska som to zrusil, teraz to zacinam lutovat .... pamatam si ze to bolo len tak polozene pri vonkajsom mure, bez striesky - nicoho .......

mangelke som vcera jemne predostrel moj plan domaceho blackoutu, tak na moje prekvapenie celkom v pohode suhlasila, az na to ze ked som jej povedal ze aj bez telefonov dva dni, tak dost mrzko zazrela ale potom ok. jedine neviem co povie drobec, ked mu zahlasim ze nebude pozerat poziarnika sama dva dni :lol:
Uživatelský avatar
rudde
VIP
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od rudde »

2 gravedigger , test blackoutu.
V zimě při -10 je nevýhodou nutnost topit, naopak výhodou je, že věci z mrazáku můžeš vyndat ven do mrazu.

V létě by bylo asi nutno vše rychle zpracovat - povařit, upéct, sežrat :)
(Pokud se do mrazáku neleze, má jistou tepelnou setrvačnost a několik hodin v výpadku energie ustojí)
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Terminated Account »

Stran plynu platí základní fyzikální vlastnosti. Teplo - rozpíná se - hoří dobře. Zima - tuhne - hoří špatně.

Tlakové láhve se dají koupit v zastavárnách. Sice mně morálně vadí, že to jsou asi převážně čórky ze staveb a chat, ale kolikrát neodolám.

Koupil jsem na stavbu plynová kamna Slovenské výroby na 10Kg PB flašku. Dá se s nimi topit na 4 KW cca 3 dny. Lahev musí být dostatečně ohřátá aby kamna fungovaly. Jsou na to různé fígle, ale pozor jednak je mnoho postupů zakázaných a taky nebezpečných.

Pokud by nastal Black Out, tak topit plynem z lahví je energetický a strategický nesmysl (tedy pokud nehrozí akutní umrznutí a není jiné možnosti). Jak píše Josef na 10 Kg se dá vařit několik měsíců. Při rekonstrukci našeho RD jsme 4 členná rodina vařili na 2 Kg celé tři měsíce.
Uživatelský avatar
Darth
Příspěvky: 130
Registrován: 16.12.2011 16:53
Bydliště: Sídliště

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Darth »

rudo1ix píše:existuje nejake obmedzenie pri flasiach vonku ? slnko, teplo, mraz, pod strechu ? nebuchne to v lete ?? :D
Se skladováním Pb flašek venku by něměl být žádný problém.Na benzinkách mívají flašky skladované venku jen v drátěných klecích.Možná jen stříšku proti dešti a přímému slunečnímu svitu.

Pokud jde o hrad,tak obsazení i ve skupině cca 10-15 "soudruhů"(myslím tím ozbrojené chlapy) ,je hodně rozsáhlý prostor pro "spravování".
Ti kteří mají vlastní domek jen trochu přizpůsobený pro nečekané události,tak můžou s klidem používat heslo : "můj dům,můj hrad".A já bych se toho držel.Potulování venku nebude dobrý nápad,protože výpadek proudu nese s sebou i výpadek alarmů a zabezpečení a to už je hodně slušná výzva pro různé skupiny obyvatel,kteří s pořádkem mají problémy už dnes.Ti budou organizovaní a v slušném počtu :sad

Jinak,kromě již zmiňovaných věcí,se snažím ještě doma držet i nějakou finanční rezervu v hotovosti.Po výpadku proudu budou karty nepoužitelné tak jako elektronické pokladny,ale doufám že nekteří obchodníci,zvlášt drobní živnostníci budou mít první hodiny nebo dny otevřeno a budou používat třeba obyč.paragony než všichni postupem času nebo vývoje zjistí,že už jsou třeba peníze nepoužitelné.(záleží závažnosti situace).Třeba mi to dá šanci ještě něco dokoupit dokud by to šlo.Pokud ne,tak je to jedno.Bez prostředků bych zůstal tak i tak. :hi
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Josef »

2 rudo1ix:
PB lahve v létě zásadně ve stínu (na balkóně paneláku alespoň zastínit sololitem s nalepeným staniolem). V zimě při hlubších mrazech (pod -10°C) může být problém, pokud již láhev není plná, ale obsahuje méně než polovinu náplně*, nemusí stíhat při větších odběrech (u sporáku - pečící trouba + hořáky na plotně) dávat dostatek plynu a budeš ji muset vzít do místnosti, aby se trochu ohřála. PB uvažuj jen na vaření. Topit s PB v domě (z lahví) - vzhledem k ceně i "objemu energie" obsažené v jedné láhvi, považuji za zcestnou myšlenku. Samozřejmě s vyjímkou malého přenosného infrazářiče a pod. při občasném použití, řádu jednotek dnů. Jinak žádný zásadnější problém v použití PB v domě ani v bytě nevidím.

*) Náplň plynu v láhvi během odběru mění své složení. Nejprve se uvolňuje ze směsi v nově naplněné PB láhvi propan. Ten je hodně mrazuvzdorný, takže zezačátku není žádný problém. Avšak na závěr je už prakticky veškerý propan pryč a obsah láhve je už jen kapalný butan. Butan má ale tu vlastnost, že je sice dobře zkapalnitelný (proto tam je), ale sám se při teplotách pod nulou nedokáže odpařovat. Odběrem plynu z láhve dochází k jejímu vnitřnímu ochlazování, při prudkém odběru plynu se i v létě na láhvi může vytvořit led. Obecně platí, že pokud je již v láhvi pouze zbytek plynu (tvořený převážně butanem), jakmile její teplota klesne výrazněji pod nulu, přestane láhev dodávat plyn do doby, dokud se její teplota nezvýší opět nad nulu.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Karlos »

Diskuze o motorech a generátorech oddělena do vlákna: Malé zdroje střídavého proudu Karlos.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od dracekvo »

http://praha.idnes.cz/kladno-bez-elektr ... zpravy_sfo

v Kladně si to nyní nacvičují na ostro. Jsem zvědav jak dlouho to potvrá opravit.
Uživatelský avatar
rudde
VIP
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od rudde »

Z diskuse pod článkem:
Nikdo z Kladna
si tady nestěžuje, tak to bude asi nějaká kachna.
:D
---------
Tak na ČT 1 tvrdí, že to bude za hodinu (ve 20:20) opraveno.
---------
Energetici už jsou opatrnější, opraveno to bude (snad) do 21 hodin.
jaromir
Rozpadlík
Příspěvky: 224
Registrován: 20.01.2012 14:12
Bydliště: podkrkonoší

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od jaromir »

Rase píše: tak si říkám, že asi stejně bude lepší vydat se v případě delšího blackoutu někam na cesty, než se snažit přežít v nějakém domě, nebo chatě. .
trochu mimo ne??
na to sem v takovy době zvědavej jak někdo vymetá a kouká coby kde vzal/obsadil.....
jestly bude nedostatek tak si lidi budou hlídat a bránit to co maj.. kde nikdo nebude = nic tam nebude-pravděpodobně*
Rase píše:Tak zkrátka uvažuju nad tím, zda nebude lepší zabrat nějaký cizí dům, který bude mít vhodnou polohu atd., popřípadě se zkusit dostat na nějaký hrad, třeba Bouzov.
cizí dům "proč ne"
ale co hledat na hrdě???? když nedotáhnu zásoby tak tam je ho*no...
obrana bude jistě lepší než kdekoli jinde. ale když si útočník počká tak stejně nakonec vylezete pro vodu-jídlo-dřevo....
Odpovědět