Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v "teréne"?

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
Uživatelský avatar
brven
Příspěvky: 90
Registrován: 30.08.2012 8:20
Bydliště: na dědině

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od brven »

Uff, vyzkoušeno, dioda tam je. Používám Allpowers SP18V21W z Číny, ale lze dohledat i např. na Mall.cz
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od Venet »

Páni potrebujem poradiť.
Do minivysavača na ktorom odišli NiMh batérie (10ks SC 1,2V 1800mAh), som z alíka objednal nové. Akurát mi prišli Li-On. Aj keď som objednával NiCD. Teda na krabici tvrdia že to je lion. Na batériách nieje nič napísané.
A teraz otázka, viem nejako zistiť či to sú NiCD, alebo Lion?
A staré batérie sa nabíjali na stojane- priamo z adaptéra v zásuvke (18V, 2,7W). Môžem na to pripojiť aj Lion-ky?
Alebo je potrebné tam doplniť nejakú elektroniku?
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od bacil »

Koleduješ si o požár, pokud tam jsou iionky. ALe je jen možné, že to dali do krabičky, kterou mají na baterky.

NiCd - max napětí v klidu 14,5V (při nabíjení 18V), nabíjení proudem (CC), odpojení při detekci poklesu napětí, nebo poklesu jeho derivace
LiOn - 4,2x N, N=3,45, nabíjení proudovým zdrojem s omezeným nepětím (CC-CV)

Kolik tam je článků, jaké to celé má teď napětí?
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
BlackList
Příspěvky: 135
Registrován: 08.04.2013 21:48
Pohlaví: muž

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od BlackList »

S dovolením se vmísím s dotazem:

Někde jsem četl vyprávění někoho tuším z Kosova, kde staré vybité baterky vyvařil vždycky v předvečer v budoucí polívce.
Údajně to stačilo vždycky tak na večerní zprávy z rádia a druhý den "nabíjel" znova.
(Předpokládám ale, že šlo o standardní jednorázové články?)

Nejsem si jist zdrojem a už vůbec ne, zda to není blbost.
Prosím přítomné, aby to zhodnotili...
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od Rafael »

Předem se omlouvám za vmíšení se do debaty kde nemůžu konstruktivně přispět.
Jen mě zarazilo, asi můj problém, že z toho co napsal bacil jsem nepochopil vůbec nic.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od bacil »

Ohřátí je trochu jakoby dobije, ale není to na pořád, v podstatě to umožné lépe vyčerpat aktivní materiál článku.

Rafaeli, změř napětí toho celého akupacku
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od Rafael »

Jo, ohřátí jednorázových baterií funguje. To jsme měli v praxi mnohokrát vyzkoušeno. V době jejich nedostatku...
(Kazeťáky apod). Ale jen chvíli. Jestli to šlo několikrát opakovat už nevím.
*
bacil, furt nechápu, ale nechám toho. Znalejší asi chápou líp než já.
*
P.S. Matně si ještě vzpomínám na nějaké "oživování" suchých baterií malým proudem a napětím. Ale nezkoušel jsem to nikdy. (AR, ABC, VTM, USS už nevím odkud to mám).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od bacil »

Jestli umíš zacházet s multimetrem, tak bys měl umět to napětí akupacku změřit.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4351
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od bivoj »

2 bacil - Rafael není Venet! Původní dotaz jsem napsal Venet a Rafael se mezi to jen vecpal s hláškou, že nic nechápe. Naprosto netuším proč ten post psal - já taky někdy v nějakých odborných diskuzích (na jiných fórech) něco nechápu, protože jsou to věci mimo moje znalosti, ale nikdy by mě nenapadlo se cpát do threadu s příspěvkem, že jsem úplně mimo...

2 BlackList - jak už bylo řečeno, zahřátí baterek je umožní vydojit o něco více. Ale není to věc opakovatelná, ta baterka se zahřátím nijak nenabije, jen se, jak už napsal správně bacil, umožní lépe vyčerpat materiály článku. Jak už je jednou totálně mrtvá, tak nepomůže nic ani kdybyste ji donesli do 4 bloku Černobylu. Tzn. jak to jednou vydojíte do mrtva, tak do jednorázového článku už nijak (standardně) další energii nedostanete. Zinkouhlíkové články lze krátce poté, co jste je standardně vydojili mírně oživit i trochu drsnějším způsobem než zahřátím,, popsaným třeba zde: https://www.youtube.com/watch?v=BTbjT9IFf4c. Ale není to "nabíjení", jak ve videu chybně zmiňuje, ale opět jen maximalizace využití chemických reakcí v článku. Opět použitelné pouze jednorázově.

A poznámka nakonec - baterky bych rozhodně nevařil v polívce, on ten vyteklý salmiak není žádné pošmáknutí...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od Venet »

Ahoj Bacil, takže mám tam 10 článkov, tj. 10x1,2V . Ale nemeral som nové články, môžem ich poobede zmerať. Ešte stále sú v krabičke, nezapojené. Bude ich treba priletovať dokopy...
Inak vysavač je Philips, "nabíjačka" tiež. Aj keď mne to skôr príde ako adaptér. Nabíjačku neviem rozobrať aby som zistil či tam má okrem trafa a mostíka ešte aj nejakú elektroniku... Dá sa to zistiť?

A ak tam bude treba elektroniku, je možné rozumne kúpiť "medzikus" medzi adaptér a samotné články?
Multimeter mám, a elektrotechnikou som "velmi lehce políben" takže nejaký ten základ dám, aj pájkovačku mám, ale inak to ide dosť mimo mňa.
A Rafael - CC - konštantý prúd, CV - konštantné napätie
Cogito, ergo armatum sum.
BlackList
Příspěvky: 135
Registrován: 08.04.2013 21:48
Pohlaví: muž

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od BlackList »

bivoj píše: 19.02.2020 0:46 ...zahřátí baterek je umožní vydojit o něco více. Ale není to věc opakovatelná, ta baterka se zahřátím nijak nenabije, jen se, jak už napsal správně bacil, umožní lépe vyčerpat materiály článku.
Děkuji oběma za vyjasnění :yes
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od TomSmith »

Pokud nejsou sletované do packu tak je stačí změřit po jednom.
Pokud naměříš víc jak 2V tak se jedná o LiOn.
Jen pozor, je ještě možnost že ti přišly umřeté (na dno vybité LiOn) které budou mít méně než klasické skladovací napětí (což je cca 3,7V).
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od Venet »

Pomerané - 9ks má 1,26V, 1ks má 1,27V. Takže asi sa prikláňam k názoru že sa jedná o NiCD. Ano?
A teraz ešte k tomu medzikusu - môžem ich nabíjať rovno z adaptéra? Alebo je predsa len lepšie tam nejaký nabíjací bazmek vopchať... A dá sa taký zohnať? Alebo je nutné ho vyrobiť... (lebo to by som nedal)
A ďakujem za rady
Venet
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4351
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od bivoj »

Venet píše: 19.02.2020 15:36...môžem ich nabíjať rovno z adaptéra?...
Pokud u toho budeš nepřetržite sedět, budeš k tomu mít připojený multimetry a budeš neustále sledovat nabíjecí proud a napětí, (abys věděl kdy to odpojit - což obsahuje i znalosti o tom, jak nabíjení probíhá a kdy je nabito), tak teoreticky ano. Jinak bych to nechal na nabíjecím "bazmeku", který v sobě musí mít i ten vysavač.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od devlop »

k pochopení nabíjecích charakteristik atd. mi pomohla tahle bakalářka
https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace ... _id=191887
+
teorie nabíjení autobaterií (je tam i obecný popis nabíjecích charakteristik)
https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace ... _id=191887
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od Rafael »

Jak to vlastně je s těmi NiCd akumulátory a EU? Nějak se v tom ztrácím a nemůžu se ničeho relevantního dobrat. Jen, že eshopy je stále nabízejí.
Konec prodeje NiCd akumulátorů
Publikováno: 12.12.2016 | Přečteno: 1177x
Podle přechodného ustanovení v zákoně č. 223/2015 Sb., je možné NiCd baterie nebo akumulátory uvádět do oběhu až do vyčerpání zásob.
Od 1.1.2017 není možné tyto baterie a akumulátory vyrábět či dovážet do České republiky, je však možné doprodat skladové zásoby a není nutné stahovat tyto výrobky z trhu. U těchto baterií se tedy bude jednat o
doprodej a zvažujete-li nákup náhradního akumulátoru, rozhodně se svým rozhodnutím neotálejte.
*
Celkový zákaz výroby a prodeje od 1.1.2017
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od Rafael »

No, já nějaké srovnání, zkušenosti nemám.

Jen jsem si myslel, že NiCd jsou překonané, nepoužitelné. Jen jako takový "mezičlánek" ve vývoji lepších akumulátorů.
Ale jak tak poslední dobou čtu, dřív jsem se o to nijak zvlášť nezajímal, tak začínám nabývat dojmu, že až tak špatné vůbec nejsou.
(Třeba trvanlivost v nefunkčním režimu - možnost dlouhodobého uskladnění a tak).
*
A další plus za mě mají je to, že se nelíbí EU. Už jen to může být zárukou kvality, dlouhodobé skladovatelnosti a použitelnosti...
*
Příklady nových, debilních, krátce funkčních výrobků inspirovaných EU snad tady nemusím uvádět...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od Hohepa »

Venet píše: 19.02.2020 15:36 môžem ich nabíjať rovno z adaptéra?
Pokud to jsou skutečně NiCd , tak u nich se říkalo nabíjet desetinovým proudem než je kapacita po dobu čtrnácti hodin, pokud si to dobře pamatuji. Vono to je už třicet let.
Tedy pokud mají kapacitu třeba 2000 mAh tak nabíjet proudem 200 mA po dobu cca 14 hodin.

NiCd mají tu vlastnost , že potřebují celý cyklus vybití a nabití. Mají tak zvaný paměťový efekt. Když je budeš vybíjet jen z půlky, tak se začnou chovat jako že opravdu mají jen tu používanou poloviční kapacitu.


Říkalo se , že když jsou hóódně a dlouho vybité úplně ale úplně do mrtě, tak se jim může přepólovat polarita.
Používaly se na zálohování třeba i biosu v Poítačích a kolovaly Městské Legendy že se po dlouhé pauze přepólovaly a po zapnutí se defakto začaly "nabíjet" přepólované a explodovaly ( hermetické pouzdro ), čímž zničily základní desku počítače.
Osobně jsem nezažil, proto říkám městská legenda, co je na ní pravdy nevím, ale to že při přebíjení většími proudy mohly explodovat , je fakt. Ten desetinový proud je taková jistota.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od Bill Masen »

Venet píše: 18.02.2020 19:13...viem nejako zistiť či to sú NiCD, alebo Lion?...
Zkus je zvážit, LiOn jsou výrazně lehčí, než NiCd.
bivoj píše: 19.02.2020 0:46...Zinkouhlíkové články lze krátce poté, co jste je standardně vydojili mírně oživit i trochu drsnějším způsobem než zahřátím,, popsaným třeba zde: https://www.youtube.com/watch?v=BTbjT9IFf4c...
My do nich jako kluci kousali, když nám přestal hrát walkman. Pár písniček to ještě dalo. :yes
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Ako by sa dali dobiť akumulátory (AA/AAA) v ,,teréne,,?

Příspěvek od Venet »

Bill: zvážil som ich. Staré batérie boli NiMH a vážia 46,2g - 1ks
tie čo som kúpil vážia 30,9g - 1ks (podľa alíka oficiálna info GTF 1,2V 2800mAh SC, NiCD, hmotnosť nepíšu)
No a čul buc múdri.
A k tomu všetkému som nikde na nete nenašiel li-ion batérie v SC prevedení.
Teda, možno sa strachujem zbytočne, a sú to skutočne NiCD, ale radšej trocha opatrnosti ako ohňostroj v baráku
Cogito, ergo armatum sum.
Odpovědět