Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Odpovědět
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od FMJ »

...a zkoumal někdo z vědátorů, jak dalece mohou ten virus přenášet komáři, ovádi a jiné krvelačné hmyzí bestie? Jaro sice kalendářově daleko, leč lesní mravence jsem před týdnem zahlédl makat na výstavbě mraveniště tak činorodě a v takovém počtu, že mě z tohoho v ÚNORU fakt přecházel zrak. Něco mi říká, že se vyplatí investovat do elektrických odpuzovačů a repelentů.....
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od DeadMan »

No, řekl bych, že je nejvyšší čas začít chodit s respirátorem, protože až se potvrdí první případ, což očekávám v řádu jednotek dnů, tak už bude pozdě neb dotyčný to stihl roznést mezi lidi a teď se virus pěkně množí a za pár dní se uvidí, kde bude "naše" epicentrum (je to jak ruská ruleta). Když jsem dneska v práci nahodil pravidla ochrany před nákazou WHO + resp., tak se na mě někteří dívali jak na blázna, že tomu věřím. Blbost a neinformovanost některých ovcí nezná mezí :roll:
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od vratnikp »

Venet píše: 25.02.2020 16:04 Vratnikp - Kodeín??? :shock: :shock: :shock:
jak jsem psal, trpím na záněty HCD, a kodein+erdomed mi na to doktor píše už tak patnáct let. Po poslední nemoci mi zbyla půlka balení, takže dokud neprojde expirací, nechávám si to pro strýčka příhodu. Nechci, v případě že bych v budoucnu zas omarodil, běžet k lékaři pro předpis a riskovat nakažení nějakou další dobrotou.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
honzaH
Příspěvky: 116
Registrován: 18.02.2020 12:46

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od honzaH »

devlop píše: 25.02.2020 20:20 Tzn. základní poučka, nešahat si na obličej, nos a kolem úst dostává v tomto případě na frak, protože telefon, který ovládáme prsty si pak přiložíme na obličej pár cm od úst ;)
A to virus nějak přeskočí z telefonu na pusu? Jsem myslel, že se to do vzduchu může dostat pouze dýcháním/kašláním a když to přistane na povrchu, tak to tam drží.

Jinak v práci několikrát denně otírám obyčejný dotykáč kompletně guttarem a nijak ho to nepoškozuje, takže čistě kvůli desinfekci odolný telefon není potřeba.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Bill Masen »

Tak jsem jel večer nakoupit jak jezdím každý den. Albert na malém městě, kde je takových obchoďáků asi šest. Desinfekční gely pryč, těstoviny pryč, rýže pryč, mouka pryč. Akorát jsem neviděl, že by někdo k té mouce kupoval droždí. Tak uvidíme, jestli to rozpoutal ten článek na iDnesu a jak to bude pokračovat dál.
kerberos123
Příspěvky: 3
Registrován: 26.02.2020 14:51

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od kerberos123 »

Dezinfekce jsou vybrané už i v malých obchodech.
Uživatelský avatar
Equestrian
Příspěvky: 139
Registrován: 26.01.2020 15:55
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Equestrian »

Tak jsem akorát dospěl do fáze občasného nošení respirátoru bez brýlí. Sice tu není žádný potvrzený, ale rychlostí jak se to šíří evropou si nedělám naději, že by jsme byli v suchu :head
Delší dobu už silné hygienické opatření v celé rodině, do obchodu jednou za týden, zbytečně nevyhledávat velký shormaždiště lidí, atd.. To jsme tu již probírali dříve ten základ.
Ale aktuálně se celá rodina řídí pravidlem, na ulici zatím respirátor netřeba, pokud jdu do obchodu ať ve špičce (spíše chodit mimo špičku), nebo v případě velké nutnosti nemocnice, velký shromaždení lidí, tak zbytečně nebýt namáčklej na ostatní, v případě toho že uvidím nakaženého člověka s kašlem, prostě na to kašlu a dávám ochranu na hubu, nebo v případě práce, firmy atd, zatím nenosit celou dobu, ale mít ho u sebe a v případě pokud uvidím, že se budu muset delší dobu zdržovat v přítomnosti nemocného, beru zase respirátor na hubu. Už fakt nevěřím tomu okolo, když potkávám docela dost kašlálků (občas to je to fakt hnusnej kašel). Myslím že je nejvyšší čas zvažovat nošení.
Zkušenost ze včera? Celý den v pohodě, večer "výprava" na navýšení pár věcí do makra, pravidlo vchodu bez a v případě podezření beru na hubu, první ulice v makru a mezo regálama s neustále dráždivým kašlem tam chodila ženská a chrmlala na co mohla.. Já o dvě uličky od ní a hlava to nedala :) Z EDC jsem hodil na hubu a šel jsem do davu.
Reakce? když jde o vlastní pocit, jde jen o tu prvotní chvíly, pak už to člověk nějak nevníma, nehledě na to, že ten pocit vokolo chrmlajcí ženský a pár dalších kašlálků k nezaplacení :) A reakce lidí? rozdělil bych to na 3 skupiny.
1. skupina jsou lidi, který to prostě nevnímají a nevšímají si vás.
2. skupina jsou lidi, že jakmile vás uvidí, na místě se otočí a ač nemusí, jdou od vás pryč a snaží se vám vyhýbat
3. skupina jsou klasický ovečky a idioti, co vás z dálky pozorují, potají se snaží vyfotit a pak se budou chlubit kámošům u piva co za blázny chodí v respirátoru po obchoďáku a že je to zbytečná hysterie a mediální masáž :lol:
Brýle vyhodnocuju na větší zamoření, tzn. pokud vás vyloženě člověk nepoprská kašlem nebo neflusne do obličeje, vidím větší problém v dýchání, kde prostě vir vycucnu když procházím, tudíž třeba na jednoho nakaženého zatím brýle nevidím jako nutnost. V případě že je větší koncentrace nakažených a riziko víření vzduchu atd.. v tu chvíly tahám z EDC i brýle
No venku u auta proběhlo opatrný sundaní, navrácení zpět do obalu a hození na místo které není rizikem pro vnesení do těla (kufr), doma originální obal přetažen igelitovým pytlíkem a nechávám 10-14 dní sušit pod radiátorem

BTW. v případě podle oveček, když jsem blázen a vše okolo je jen "mediální masáž", udělal jsem ze zajimavosti průzkum u desinfekce - všechny gely a ubrousky pryč, savo také. jediný co zbývá jsou 5l kanystry Sanytolu a nějaké menší lahve, ač jsem pro konzervy nešel, ze zajimavosti jsem šel uličkou pro ně a nejlevnější konzervy pryč a polovina dražších, vymeteno u rýže a těstovin. Tak mi potom řekněte, kdo je blázen? Kdo vyvolává paniku? a hlavně, když všichni dělají ramena, nebojí se, tak kdo sakra včera vykoupil výše zmíněné věci?! :lol:

EDIT: aktuální info od kluků z klimafilu, vypadá to, že jde opravdu do tuhého, když mizí i celomasky a vše, včera jsem prošel ještě pár obchodů s ochranýma pomůckama pro zajimavost a vše pryč :head

Vážení zákazníci. Máme bohužel špatné zprávy.
Zboží proti koronaviru je vyprodané.

Není a nebude, prosím nevolejte nám kvůli tomu, ani nepište. Nedokážeme Vám nic nabídnout.
Naše expedice je zcela přetížena. Objednávky jsou zastavené.

Z provozních důvodů není nyní možný osobní odběr zboží.

Telefonní podpora je tuto chvíli nedostupná. Pro vytížení linky není možné se nám dovolat.

Odpovědi na emailové požadavky mají zdržení cca 1-2 dny.

Omlouváme se. Jsme malá průmyslová prodejna. Současná poptávka je zcela mimo naše běžné možnosti.
"Je lépe být připraven na příležitost a nemít ji, než příležitost mít a nebýt na ni připraven"
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od FMJ »

Jak tak čtu reakce na zprávy: pokud se snaží informovat ve smyslu "nic krizového se nedėje" = špatně, protože se něco tají a lidé panikaří. Když je to v duchu "je možné, že ke krizi dojde" = špatně, protože je to pozdě. Jediná věc, která z toho plyne - totálně chybí cílená výchova a vzdělávání obyvatelstva ve vztahu k dlouhodobým "nekomfortním" stavům, stejně tak, jako jednotný systém, způsob a zdroj relevantních informací. O skladech typu NZ na vybavení obyvatelstva (a evidentně i složek) nemluvě.
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Radek07 »

Setkal jsem se ohledně nového coronaviru s více různými přístupy.

Rozdělení do tří skupin:

1. je to vše v prdeli, to nepřežijeme, panika

2. buďme ostražití, ale neposerme se z toho a připravme se

3. lidí je stejně jak sraček, nějak to dopadne, já se viru / smrti nebojím

Takže každý extrém je špatný - já jsem někde mezi kozy. :)
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Bill Masen »

Tak my tady jsme asi všichni ostražití a to neustále. Zásoby doplňujeme aktuálně podle situace daleko dřív, než ovce. Dnes děti na základce dostali desinfekční gel k umyvadlu s instrukcemi, jak ho používat. Ti moji to už ale dávno znají z domova. Doplnil jsem hotovost do trezoru a hlavně "vypral špinavý peníze". V tuto chvíli mě nenapadá, co dalšího dělat, než sledovat vývoj a ve správný okamžik zalézt do nory.
Mimochodem kolega z práce dnes říkal, že si vezme dovolenou a pojede lyžovat do Itálie. Prázdný hotely, prázdný sjezdovky, slevy...
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od DeadMan »

Jak by jste řešili klíče?

Přijdu z venku a můžu mít kontaminované ruce.

Odemknu a kde dám klíče než si umyju ruce a desinfikuju je gelem, abych poté dekontaminoval i ty klíče?

Mydlo i vodu aplikuju bez dotyku dlaní a prstů, poté již normálně nanesu gel, ale ty klíče.... :mrgreen:
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Bill Masen »

Až přijde čas na klíče, bude už dávno čas na gumový rukavice. :yes
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od proforma »

Klice hod do umyvadla a nalej na to horkou vodu - bud z bojleru, nebo pokud nemas, tak z rychlovarky. Kdyz je tam nechas, dokud nevychladne, je to tak akorat. Delam to takhle obden, ale musela jsem oddelit klice s umelou hmotou (drzatko klice, ne nejake rozlisovace), protoze tem to moc dobre nedela.

Trochu vetsi problem je desinfekce dioptrickych bryli. Zatim je vezmu obcas gelem a pak oplachnu, ale vzhledem k tomu, ze skla mam umela, tak si nejsem moc jista, co to s nimi muze udelat dlouhodobe. A bryle nejsou zrovna levna zalezitost. Na desinfekci teplem si netroufam.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od DeadMan »

Tak to mě nenapadlo, ovšem vyžaduje to boty, které jdou snadno zout a klíče stále držet v jedné ruce, pak zamířit rovnou do koupelny.

O víkendu budu muset instruovat rodinu, jak správně postupovat při příchodu domů.

1) nejprve děti, umýt ruce a čekat

2) žena umýt ruce a čekat

3) umyju si ruce a všem opatrně sundám respirátory, které uložím do papírových pytlíků

4) desinfikuju klíče horkou vodou

5) strčím respirátory do trouby :mrgreen:

6) brýle bych desinfikoval lihem, používá se běžně na čištění optiky
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Respirateur
Příspěvky: 142
Registrován: 31.01.2020 10:11

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Respirateur »

Za dveřma mám zavařovačku s isopropylem, kam po příchodu hodím klíče a brejle. Po omytí sebe to jdu vyndat. Klíč od auta je hot v igeliťáku, ačkoliv ani jemu vy ta koupel neublížila. Snad. Asi. :?
„Člověk, na nějž nadávají blbci, je hoden důvěry.“
Jean Paul Sartre
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od proforma »

Jenze lih by mi mohl poskodit antireflexni vrstvu. Gel, kterym to meju, ma asi jenom 30 % alkoholu, vyznemnejsi slozkou je izo- neco. Mozna je to stejnej sajrajt jako lih, ale to netusim, proste jenom nepouzivam to, o cem vim, ze by to mohlo poskodit urcite.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Bill Masen »

Na ty plastový brejle bych byl opatrnej, mohli by se i zakalit, nebo nějak zmatnit. Třeba klíč od auta takhle desinfikovat, tak nikam neodjedu. S těma klíčema a rukavicema jsem to myslel tak, přijdu domu, sundám rukavice, vyndám klíče a odemknu si.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od DeadMan »

Takže teď ještě vykoupit v lékárnách rukavice :lol:
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od proforma »

Jeste mala poznamka pro nas - zavislaky: je treba si dukladne umyt ruce taky pred kazdou cigaretou. Na to se casto zapomina - jdu ven kourit, tlapu po tracitcich vytahu, oteviram dvere ven - jedny z nejspinavejsich predmetu v kazde budove. Kdyz pak vytahnu cigareru z krabicky za filtr a nasledne ho strcim do pusy, bez desinfekce uz bych taky nemusela tema dal procitat 😀 Takze vyjdu ven, opatlam ruce gelem a teprv pak vytahnu cigo a zapalim si...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Bill Masen »

Tak ten gel nech dostatečně odpařit, abys nechytla. :chuckle
Odpovědět