Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od viktor »

rozvody O 2 jsou uz docela normalni, je vyrazne levnejsi používat kapalny kyslik a zasobovat nemocnici nebo něco jiného z rozvodu nez to resit velkym mnozstvim tlakových lahvi. Tlakove lahve se potou pouzivaji jen v pripade nutne mobility. Kyslik ma tri rizika, A) vysoce reaktivi bacha na necistoty tuky zejména. B ) zpusobuje akutni otravu kyslikem ( jen pod vyssim tlakem nez je normalne, takze za normálních situace nehrozi ) C ) chronicka otrava .. laicky spalene plice atd,.také dokaze uspecne likvidovat oci, tvz kyslikova slepota... zvlast u predcasnych porodu před x lety nez se s kyslikem naučilo zachazet. Problém s plicema je asi takovy. Plicni sklipky castecne vyplneny kapalinou která svým povrchovym napetim je udrzuje otevrene, proste něco jako bubliny, telo tuhle kapalinu neustale doplnuje a kysik zas likviduje. Jde to co je rychlejsi. Když je kysliku moc plice skolabuji, když rozume vse je v pohode a když je kysliku malo tak je to zas problém. Prepocteno na procenta za naseh tlaku je to v pohode v rozmezi cca 20 az dejme tomu 40 % 02. Cisty O2 lze také bez problemu dýchat, ale ne dele nez cca 4-6 hod denne za predpokladu uplne zdravého člověka v kondici. Nicmene i takove expozice nemusi byt uplne bezpecne. Spotreba O2 člověka je od 0.2 l min a ž po cca 5 L/min spanek, klid až po trenvyny sportovec v extremnim zatezi. Obvykla spotřeba stredni práce, tj napr chuze cca 1l/min.
Plicni vetntilace zalezi zas na namaze ( tj, kolik vzducu nam projde plicema za 1 min. ) klid cca 10 . 15 l/min stredni zatez cca 30 L/min. Zeny většinu dejchaji rychleji ale s mensim objemem. Obecne mají mensi spotřebu O2. Takze asi tak muzu pocitat u ležícího osoby s plicni ventilaci cca 15 l min s tim ze bych chtěl vzduch obohatit na uroven neprekracujici 40 % O2 tak je to tak nejak 1l min. Coz je jen muj názor na věc nebrat jako doporuceni. Nejjednodussi laicka kontrola prutoku bez prutokumeru je nachat nabublat napr PET lahev ponorenou ve vode.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Indy
Příspěvky: 191
Registrován: 01.09.2017 21:50

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Indy »

O2 pres lahev/rozvod/koncentrator zvladne bezny clovek po zaskoleni na pristroj i doma, take se to u chronicky nemocnych bezne pouziva. O2 se davkuje do 5l/min, ve vyjimecnych pripadech kratkodobe i vic.
Cokoliv vice potrebuje kvalifikovany zdravotnicky personal. S pristroji na JIPce a obvzlaste s ventilatory rozhodne neumi kazdy lekar v nemocnici. Takze doufejme ze kapacity (technicke i personalni) budou....
Hanks
Příspěvky: 12
Registrován: 04.03.2020 15:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Hanks »

Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Desouza »

Neslyšel někdo nějaká doporučení pro restaurace a hospody?

Na záchodech mýdlo s dezinfekcí a jednorázové ručníky nebo teplofoukače. To je dnes už snad standart.
Možná u skla by mohl být problém, detergenty sice jsou a používají se, otázkou je, jestli to stačí. Sklo v savu mýt fakt nebudu. :lol:

Mám ještě parní čistič ten by účinný být mohl....
Vincit omnia veritas .
Nebojsa
Příspěvky: 375
Registrován: 30.01.2020 15:34
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Nebojsa »

Zavřít do konce epidemie.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bivoj »

Ono to zavření hospod přijde samo, s nařízenou karanténou (zhruba za necelé 2-3 týdny, kdy počet nakažených v ČR překoná 1000).
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Ja jsem mela pustenyho Moravce na CT24 hodinu po poledni. Cela hodina venovana koronaviru a asi 3x tam nekdo pekne zakaslal. Nevim kdo, poslouchala jsem to, nedivala jsem se, ale jsem zvedava na zpravy pristi tyden :D
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Bakly1
Příspěvky: 107
Registrován: 12.05.2017 11:55

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Bakly1 »

od pondělka budou šátky respilon naskladňovat každý den :yes
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

31
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
veve
Příspěvky: 121
Registrován: 27.02.2020 20:22

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od veve »

Asi poprvé co jsem zaslechl reálné informace

CT24 16:15
moderátor:
Proč je potřeba dělat všechna tato opatření, a teď narážím na všechna ta lidová tvrzení, "jetojenomchřipka".
Petr Pazdiora (přednosta, ústav epidemiologie, fa UK Plzeň):
Ona to v uvozovkách není jenom chřipka, protože musíme si uvědomut, že ta smrtnost na tuto infekci je několikanásobně vyšší než u chřipky.. je třeba si také uvědomit, že u chřipky má většina infikovaných příznaky, tady se dostáváme do situace kdy inkubační doba je poměrně dlouhá a ukazuje se, že nejenom koncem inkubační doby, ale i pravděpodobně v části této inkubační doby, řada lidí vylučuje virus v takovém množstí, že se stávají zdrojem infekce pro další..
+ informace, o nějaké studii ze Singapuru, odhadují, že testováním se zachytí zhruba 40% případů.
+ upozornění na možné následky na plicích po prodělání onemocnění, a "rozkolísání" průběhu jiných chronických onemocnění, jako cukrovka
veve
Příspěvky: 121
Registrován: 27.02.2020 20:22

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od veve »

Bakly1 píše: 08.03.2020 15:03 šátky respilon
ty nákupy pomůcek u této firmy, z důvodu ochrany před koronavirem (předpokládám, když je to v tomto vláknu a wuchan vláknu), prosím o případnou opravu..

jediný produkt který zmiňuje normu je RespiPro® a je to FFP1
ostatní nic neuvádí, pouze obecný popis, že "It captures 99,9% of viruses and bacteria.." což může být pravda, že ta látka to dokáže, ale imho to nutně neznamená, že stejnou účinnost to má i pro nositele?

https://en.wikipedia.org/wiki/Respirator
Narážím na informace z wiki, kde pro FFP1 je filtrování alespoň 80%, ale "Inward leakage", tzn vzduch, který neprochází přes masku, může být až 22%.. FFP3 má 99% filtr a <2% leakage.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

veve píše: 08.03.2020 16:44 Asi poprvé co jsem zaslechl reálné informace
...
+ informace, o nějaké studii ze Singapuru, odhadují, že testováním se zachytí zhruba 40% případů.
Jo, Babiš pochopil, že Prymula mu radí dobře a že chřipečkáři jsou idioti a místo idiotů s "hlavně nešířit paniku" se do médií dostávají rozumní lidé.

Mj, porovnávali počet přibyvších z číny a počet záchytů v Singapuru a jinde a zjistili, že Singapur má na počet přibyvších z Číny v průměru cca 3x víc záchytů, než ostatní. Takže Singapur mají jako etalon a z toho šlo tušit, že počet nakažených je v průměru minimálně 3x vyšší, než počet zachycených. Zatímco Singapurci testovali každého u koho se dala najít záminka k testování, tak mnohé země, včetně Itále, USA a samozřejmě ČR, postupovaly přesně opačně - odmítali testovat lidi bez příznaků a pobytů v rizikových oblastech.

Můj soukromý odhad je, že díky tomuto hloupému počátečnímu postupu pro ČR momentálně neplatí 3x, ale spíš 10x. Bonusem jsou tisíce idiotů, kteří odjeli na hory do Itálie v souladu s doporučením našeho předního experta doc. MUDr. Rastislava Madara (29. únor):
Horská střediska v Itálii jsou vzdálené od oblastí v karanténě 364 km severně přes Alpy. ČR má od severu na jih jen 278 km!” Jen dodám, že někteří by měli začít používat detailnější mapy. Když koukají pořád jen na glóbus, tam to vše vypadá nebezpečně blízko sebe.

Zdroj: https://twitter.com/RastiMadar/status/1 ... 7888094209
Na jeho místě bych já chodil kanálama ...

Zda mám pravdu se uvidí v následujícíh dnech, pokud se potvrdí, že mezidenní nárust neodpovídá zdvojnásobení počtu nakažených za 6,5 dne (mezidenní nárust o cca 15%), ale je podstatně rychlejší (víc než 25 procent).
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

viktor píše: 08.03.2020 9:55 Prepocteno na procenta za naseh tlaku je to v pohode v rozmezi cca 20 az dejme tomu 40 %
Mám-li zdroj kyslíku, podle čeho určuji potřebný průtok do inhalační masky nebo hadičky? Našel jsem, že používané průtoky jsou od 0,5l/min někam k 5l/min, přičemž těch 5l/min je strop, asi proto, že při tomto průtoku už člověk dýchá cca 40% kyslík.
Ale podle čeho nastavuji počáteční průtok. Podle saturace (z pulsního oxymetru)?
Při jaké saturaci je vhodné začít dodávat kyslík (pokles pod 93% ?) a na jakou saturaci bych neměl překročit, aby kyslíku nebylo zbytečně moc (95%)? Zdroj kyslíku mám a oxymetr je na cestě (stojí pár stovek).
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

32
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

proforma: 32 je docela blbý, protože procentuální denní nárůst je jak v Itálii.
Proč jenom nemám radost, když se ukazuje, že se moje předpovědi plní? :oops:
Uživatelský avatar
neviditelny
Příspěvky: 102
Registrován: 24.02.2020 22:16

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od neviditelny »

PeFi:
...experta doc. MUDr. Rastislava Madara (29. únor):
Horská střediska v Itálii jsou vzdálené od oblastí v karanténě 364 km severně přes Alpy. ČR má od severu na jih jen 278 km!” Jen dodám, že někteří by měli začít používat detailnější mapy. Když koukají pořád jen na glóbus, tam to vše vypadá nebezpečně blízko sebe.
Náš 3. případ z 1. dne zachycení nákazy v ČR přijel z Auronzo di Cadore
To to tak rychle poskočilo nebo to jen svědčí o "velikosti" experta?
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

Ještě před pár dny v médiích defilovali "experti", kteří se nebáli koronaviru, ale paniky, která by mohla nastat, kdyby byl národ informovaný ne zcela šťastným způsobem. A tak než by lidem řekli, že se mají pomalu nachystat na to, že bude dobré pokud možno nevycházet pár týdnů z domu, tak radši balamutili veřejnost.

Já jen doufám, že "experti", kteří balamutili národ, se drželi svých "dobrých" rad a jsou tak nyní kompletně nepřipraveni na to co přijde. S trochou štěstí jim realita pěkně nafackuje.
jees1234
Příspěvky: 67
Registrován: 26.01.2020 14:09

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od jees1234 »

Po respirátorech a dezinfekcích začaly rychlostí blesku mizet i jednorázové nitrilové rukavice... :(
Na e-shopech zatím ještě něco je, ale je to dost probrané (hlavně některé velikosti).
Kdo chtěl ještě dokoupit, má asi poslední příležitost... ;)
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Rozpadlik vychytal akci minuly tyden v Lidlu a zasoby ma 😀 Nejsou sice nitrilove, ale meli jich tam haldy za velmi prijatelnou cenu.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
doom.vlk
Příspěvky: 7
Registrován: 25.06.2013 8:58
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od doom.vlk »

PeFi píše: 08.03.2020 19:19 proforma: 32 je docela blbý, protože procentuální denní nárůst je jak v Itálii.
Proč jenom nemám radost, když se ukazuje, že se moje předpovědi plní? :oops:
Protože víme co se chystá..... Taky z toho nemám dobrý pocit . Ale to asi každý rozpadlík.... :(
Optimismus je takový zažraný názor, že všecko je dobré, i když je to zlé.“ — Voltaire
Odpovědět