Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Odpovědět
Uživatelský avatar
mahroch
Příspěvky: 124
Registrován: 20.12.2012 23:52

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od mahroch »

Supr, to jsou dobre zpravy. Protoze opravdu jsem dumal jak to vsecho obleceni, batoh, laptop a vubec vsechno co clovek se sebou taha po venku dezinfikovat. UVC je problem, protoze se nedostane vsude, jen tam kam dosviti, IPA ma taky sva omezeni, .... cili ten ozon vypada jako opravdu slusny reseni.

a samozrejme to taky jde celkem vyhodne vyuzit i v dobe klidu a kdyz sirsi rodine nabidnu moznost vycistit klimu ozonem zdarma, tak jeste budu za rodinneho hrdinu, ne za preperskeho posuka :)))

jen jsem musel dogooglit ty expozicni casy, aby to bylo vubec na ty viry (a potazmo plisne atd. v klimatizaci) smrtici. Na tech linkach cos poslal, se pise ze prodavaji generator ozonu, ktery produkuje 3500 mg/hod a v aute to ma byt zapnuto 40-60min. Ten z ebay (https://www.ebay.com/itm/Tragbar-20g-h- ... Sw3A9dGyaI) dava 20g/hod (= 20 000 mg/hod), cili 333 mg za minutu.

Tohle jsou vypocty pro dezinfekci:

Tady https://www.ozonetech.com/sites/default ... _Areas.pdf se pise, ze pri testech na SARS pouzivali generator 2g/h. Nejlepsich vysledku (93% redukce viru ve vzduchu) dosahli pri koncentraci 2.5 ppm (parts per million) po dobu 30 min. Vyssi koncentrace neprinaseli dalsi zvyseni redukce, ale vypada to, ze jen proto, ze nedosahli idealnich laboratornich podminek - nemoznost dosahnuti 100% pricitali netesnostem v mistnosti, otevirani dveri pri vymene testovacich sad s bakteriemi atd. Ja to chapu tak, ze kdyz bude koncentrace vyssi, neni to nevyhnutne na skodu, jen je to zbytecny plytvani zdroju.

Zpatky k nasmu ebay generatoru. Tady https://www.researchgate.net/post/How_c ... litre_hour se doctete ze:

1m3 je 1.293kg vzduchu. Pro koncentraci 2.5ppm je to 3.25 mg ozonu na m3. (Nepropocitavam to, beru to jakoze to nekdo secetl a ja jen pracuji s vysledkem.) Kdyz bych pocital, ze auto ma takove 4m3 vnitrniho prostoru, tak potrebujeme, aby nam generator vyplivl 13mg ozonu. Coz udela za necele 3 sekundy.
Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od bacil »

Ta doba působení je kvůli omezené koncentraci, aby se dostalo něco i k viru, co na něj bude působit jako granát. Můžete si to představit, že molekula ozónu je splašená vlaštovka v tělocvičně a má trefit stojícího tělocvikáře. Vyšší koncentrace tak nevyžadují takovou dobu působení, neboť se molekula do viru trefí dříve.

Zřejmě doba působení nepůjde limitně k nule, ale zůstane někde na určité minimální době i při 100% koncentraci ozónu. Tu minimální dobu působení by to chtělo zjistit.

Správný link ke kalkulátoru je tady, druhý odspodu: https://www.ozonesolutions.com/knowledg ... ulas.html/

CFM jsou kubické stopy... jednoduše - objem místnosti v m3 vynásobte 35x. PPM je 2,5, doba působení při této koncentraci 30 minut.

Vzoreček do kalkulačky je tedy: m3 x 60 x PPM x 2.14 = mg/hod.
zjednodušeně pro výpočet z hlavy půlhodinové expozice: m3/3 = g/hod

...a úplně zjednodušeně, když uvažuji běžnou výšku stropu to je m2 = g/hod.

No, není to málo. Ještě že jsem objednal tu dvacítku.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od cipis »

Tak holt ty slabší pojedou trochu déle. Mám sedmičku.
No, a hlavně je potřeba dát pryč vše živé, včetně kvítek. A následné zobyvatelnění prostoru je možné až po několika hodinách a velice dobrém vyvětrání. Tj. okna a dveře dokořán alespoň půl hodiny v kanceláři, co jsem to zkoušel. Údajně je cítit i celkem nízká koncentrace ozónu, příznaky otravy jsou (nejen) ospalost a silný kašel.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od bacil »

Vzoreček pro dobu, za jakou se vytvoří vhodná koncentrace 2.5ppm (pak by to mělo ještě té půl hodiny jet)

hod = m2 / g/h
hod = 0.3 * m3 / g/h
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
mahroch
Příspěvky: 124
Registrován: 20.12.2012 23:52

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od mahroch »

nezpochybnuju vase vypocty, spis muj kdyz tak, jenom bych chtel prijit na to kde je chyba. proto se vratim k verzi dezinfekce veci v aute dle vasich vypoctu, protoze se mi ten rozdil zda nejak moc velky.

dle posledniho vzorecku od bacila hod = 0.3 * m3 / g/h, by to bylo 0.3 * 4m3 / 20g/h = 0.06hod = jsou necele 4 minuty. CIli za 4 minuty se vytvori dostatecna koncentrace, kterou udrzujeme 30min.

v aute to je prakticky jedno ale ve vetsich mistnostech to je znacny rozdil:

muj predesly vypocet 3 sekundy vs baciluv vypocet 4 minuty na vytvoreni koncentrace je nejak moc velky rozdil ... uprimne receno, 3 sekundy jsou asi prilis malo, aby se to vubec rozjelo ... tak rekneme 30 sekund. ale i tak - versus 4 minuty???

v standardni mistnosti, rekneme obyvak 4x6m, to je uz rozdil znacny:
muj vypocet : 3.25 mg ozonu na m3 x 4x6x2.5 = 195mg, coz je nejakych 35 sekund na vytvoreni dostatecne koncentrace
baciluv vypocet: 0.3 * 60 / 20 = 0.9 hod, coz je 54 minut.
u obou pripadu by to bylo samozrejme jeste + 30 min v provozu.
Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od bacil »

Je to odvozeno ze vzorce tady, druhý odspodu

https://www.ozonesolutions.com/knowledg ... ulas.html/
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
SkritekP
Příspěvky: 191
Registrován: 14.07.2015 15:45
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od SkritekP »

Grunt píše: 07.03.2020 22:31 Já zas nechápu co furt všichni máte s ozónem. To už byly všechny sterilizační plyny vyčerpány?
Pokud si ten dotaz ohledně ozonu myslel vážně tak se zamysli:
Ozón si vyrobíš ze vzduchu vlastně kamkoliv postavíš generátor můžeš vyrábět obrovské množství. Je velice spolehlivý. Odstraníš ho tím že jen vyvětráš. Je to plyn takže proniká všude. Je to zavedená a ověřená technologie. A hlavně pokud chceš použít ozón tam můžeš zcela legálně začít hned tedy koupit generátor a to je vše nic víc tedy dostupnost je obrovská výhoda.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od bacil »

Navíc jich jsou tisíce skladem v EU.

Ke vzorečku - jo, je blbě - ještě to vydělit 60. Blbě vidím a málo čtu - je tam CFM (ne CFH), takže

výsledkem nesjou hodiny, ale minuty

minut = m2 / g/h
minut = 0.3 * m3 / g/h


Omlouvám se za malé nedopatření a děkuji za kontrolu.
Naposledy upravil(a) bacil dne 08.03.2020 12:21, celkem upraveno 1 x.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
mahroch
Příspěvky: 124
Registrován: 20.12.2012 23:52

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od mahroch »

bacil píše: 08.03.2020 12:06 ... výsledkem nesjou hodiny, ale minuty ...
jo, tak tohle uz smysl dava, 35 sekund vs 54 sekund na mistnost 4x6 uz je rozdil opravdu zanedbatelny ...

tak supr, ze jsme se dobrali k priblizne stejne dobe pomoci ( dvou lehce odlisnych) metod. :hand
Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od cipis »

Jee, tak jste me predbehli, take se mi to nepozdavalo.
Tak to je fajn, ze jsme se dopatrali vysledku, on je totiz na tech krabickach max. 2h casovac, navic by to leckde prestalo byt realizovatelne tak pohodlne.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Grunt »

PeFi píše: 07.03.2020 22:46Máš teda nějaký konkrétní postup jak vyrobit v domácích podmínkách desinfikující plyn? Já nakonec skončil u O3 a ClO.
Hele nemám páru. ETO se používá jenže k tomu se asi jako běžná soukromá osoba nedostaneš ani si ho snadno nevyrobíš. To co se používá v Číně má být založeno na peroxidu vodíku, ovšem nemám páru jak ho vypařují - jestli je to jenom aerosol nebo se to opravdu nějak mění na plyn. Já zatím vím jen o oxidu siřičitém a ten je dostupný celkem snadno.
SkritekP píše: 08.03.2020 11:55 Ozón si vyrobíš ze vzduchu vlastně kamkoliv postavíš generátor můžeš vyrábět obrovské množství. Je velice spolehlivý. Odstraníš ho tím že jen vyvětráš. Je to plyn takže proniká všude. Je to zavedená a ověřená technologie. A hlavně pokud chceš použít ozón tam můžeš zcela legálně začít hned tedy koupit generátor a to je vše nic víc tedy dostupnost je obrovská výhoda.
Jasně, akorát na to potřebuješ elektriku a jakousi mašinu za nemalé prachy. Na to aby si vydezinfikoval objekt o velikosti poštovní obálky. To je IMHO blbost.
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od pepaf »

Ozon generator 6000 mg / h
NC 1500CZK - odběr cca 65 W , výkon dostatečný pro běžné místnosti. Samozřejmě i pro malý uzavřený prostor.
Uživatelský avatar
mahroch
Příspěvky: 124
Registrován: 20.12.2012 23:52

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od mahroch »

@pepaf: jo, je to moznost. ale proc kupovat 6g/hod za 60 Eur misto 20g za 42Eur (https://www.ebay.com/itm/Tragbar-20g-h- ... Sw3A9dGyaI)?
Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš.
Uživatelský avatar
brven
Příspěvky: 90
Registrován: 30.08.2012 8:20
Bydliště: na dědině

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od brven »

Asi tady je nejvyšší poměr výkon/cena https://www.aliexpress.com/item/4000212 ... 2e0euK4OCf
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Fabulous »

Zapomeňte na cokoliv z Aliexpresu. Přijde to nejdříve za dva měsíce.
Uživatelský avatar
mahroch
Příspěvky: 124
Registrován: 20.12.2012 23:52

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od mahroch »

nevim jak vam, ale mne z ebay z ciny bezne chodili veci 2 mesice. hadam ze ted to bude i vice, takze 2 mesice by, alespon pro mne, nebyla taka tragedie :chuckle
Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od bacil »

Ve skladech v EU jsou tisíce generátorů ozónu. Stačí jenom umět používat filtry při hledání
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od pepaf »

od mahroch » 08.03.2020 13:20

@pepaf: jo, je to moznost. ale proc kupovat 6g/hod za 60 Eur misto 20g za 42Eur (https://www.ebay.com/itm/Tragbar-20g-h- ... Sw3A9dGyaI)?

Vybral jsem si komplet zařízení ve skříňce (včetně časovače) - nemíním nic doma dodělávat, tak že cena možná malinko vyšší. Včera objednáno a dodávka ze skladu SRN-Hamburg v termínu do 16.3.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od PeFi »

Grunt píše: 08.03.2020 12:46 Jasně, akorát na to potřebuješ elektriku a jakousi mašinu za nemalé prachy. Na to aby si vydezinfikoval objekt o velikosti poštovní obálky. To je IMHO blbost.
Vydezinfikuješ tím v případě potřeby místnost i oblečení a vybavení včetně bot. Já to mám vyřešené jinak, ale generátor O3 jsem už několikrát úspěšně použil a hodně jsem přemýšlel, zda si ho nepořídit, místo abych si ho půjčoval od kolegy.
SkritekP
Příspěvky: 191
Registrován: 14.07.2015 15:45
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od SkritekP »

PeFi píše: 08.03.2020 17:56
Grunt píše: 08.03.2020 12:46 Jasně, akorát na to potřebuješ elektriku a jakousi mašinu za nemalé prachy. Na to aby si vydezinfikoval objekt o velikosti poštovní obálky. To je IMHO blbost.
Vydezinfikuješ tím v případě potřeby místnost i oblečení a vybavení včetně bot. Já to mám vyřešené jinak, ale generátor O3 jsem už několikrát úspěšně použil a hodně jsem přemýšlel, zda si ho nepořídit, místo abych si ho půjčoval od kolegy.
Pokud někdo přečetl toto vlákno prohlásí že generátorem vydezinfikuješ maximálně obálku a je to nesmírně drahé. Tak tipuji že má buď velký problém pochopit psaný text nebo je to troll. Je tu několik příspěvků které jasně říkají že vydezinfikuješ místnost za 30min včetně všeho co v místnosti je. Jsou zde odkazy na generátory v hodnotě stokorun. Opravdu nechápu o co tu jde...
Odpovědět