Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Bill Masen »

proforma píše: 08.03.2020 20:34 Rozpadlik vychytal akci minuly tyden v Lidlu a zasoby ma 😀 Nejsou sice nitrilove, ale meli jich tam haldy za velmi prijatelnou cenu.
Do Lídlu nechodím, vyhovují mi ty z DM, 60 ks za stovku. A nejsou kupovaný před týdnem.
Bill Masen píše: 27.02.2020 17:45 Až přijde čas na klíče, bude už dávno čas na gumový rukavice. :yes
veve
Příspěvky: 121
Registrován: 27.02.2020 20:22

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od veve »

Jak jsme tu řešili ventilátory a JIP (tak pro ty co neviděli/neslyšeli)

CT24 8.3 20:36 Prymula (náměstek ministra zdravotnictví)
- dle dat z Evropy, cca 10% pacientů vyžaduje přísnou terapii na JIP
- k dispozici 50 ventilátorů - okamžitě připraveny (jsou na infekcích a v těchoníně)
- pokud bude potřeba jsme schopni vyčlenit dalších cca 150 ventilátorů
- ČR oproti IT 3:1 = ČR má údajně na hlavu oproti IT 3x více ventilátorů
- celkově prý JIP zvládne více jak 2000 pacientů
Uživatelský avatar
neviditelny
Příspěvky: 102
Registrován: 24.02.2020 22:16

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od neviditelny »

Trošku to nesedí. Italů je 6x víc než Čechů. To bychom museli mít 18x více ventilátorů. Nebo to s tou hlavou myslel nějak jinak?
veve
Příspěvky: 121
Registrován: 27.02.2020 20:22

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od veve »

no jak to chápu já:
tak u nás 200 ventilátorů, 10 000 000 / 200 = 50 000 tj jeden ventilátor na 50 tisíc lidí
Itálie 3x horší, tj. jeden ventilátor na 150 000 tisíc lidí
60 000 000 / 150 000 = 400 tj. v Itálii by měli mít dohromady 400 ventilátorů na 60 milionů lidí
vg13
Příspěvky: 24
Registrován: 13.02.2020 13:54
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od vg13 »

Vyjádření Prymuli k plicním ventilátorům -
https://moravskoslezsky.denik.cz/zdravi ... 00308.html
Náměstek českého ministra zdravotnictví Roman Prymula přijetí dopisu potvrdil. „Skutečně jsme ho dostali a na popsané skutečnosti se připravujeme,“ řekl Deníku. Nemocnice po celé zemi podle něj dostaly jednoznačný pokyn navýšit počet plicních ventilátorů na svých infekčních odděleních právě o deset procent. „Tyto ventilátory se tam přesunou z jednotek intenzivní péče – tak, aby lidé nakažení koronavirem nebyli v kontaktu s ostatními pacienty,“ doplnil Prymula.
Dvacet plicních ventilátorů je podle něj pro všechny případy připraveno také ve speciální vojenské nemocnici v Těchoníně. Ta slouží právě k izolaci infekčních pacientů a léčit se tady může až stovka nakažených lidí.
veve
Příspěvky: 121
Registrován: 27.02.2020 20:22

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od veve »

20 vs 150 v Těchoníně je docela rozdíl, ale moravskoslezský deník tam neuvádí datum a čas kdy s ním mluvili (nebo jsem to aspoň nenašel, takové informace jsou na prdík..), takže budu doufat v přesnost informací z tiskovky
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 871
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Co dělá koronavirus s tělem a orgány?
https://www.nationalgeographic.com/scie ... -the-body/
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Ja jsem pres ta cisla a tabulky... :-) Udelala jsem si maly prehled a - nemam pro nas dobre zpravy :cry: Dle mych propoctu ode dneska, nejpozdeji od zitrka, zacnou nakazeni v CR pribyvat dvoucifernym cislem.

Podle statistik zemi, kde uz pocet pripadu prekrocil 1 000 (viz obrazek), je prumerny pocet celkovych pripadu v zemi, od ktereho zacina dvouciferny narust, roven 16,8 pripadum, pricemz obvykle se to lame mezi 20-30 pripady. My mame uz 32, tj. zatim nejvyssi hranici, od kdy bylo zaznamenano lamani do dvoucifernych cisel. Cili jsou 2 moznosti:

1) dnes, nejpozdeji zitra to bude dvouciferne i u nas; nebo
2) prirustky nebudou dvouciferne, coz ovsem bude ukazovat na nedostatecne vyhledavani a testovani nakazenych.

Jedna varianta "lepsi" nez druha.

Pred cca mesicem se tu nekdo ptal, kdy bude na case zacti chodit v respiratorech ven vzdycky. TED.
Schránka04.png
Ze stejne statistiky zaroven vyplyva, ze jakmile denni prirustek dosahne 70-80 pripadu, v teto fazi je jiz epidemie nezvladatelna, tj. i pri sebelepsim trasovani uz neni mozno dohledat vsechny nakazene. Doba od dvouciferneho prirustku do nezvladatelne faze neprekracuje 5 kalendarnich dni.

Cili do konce tydne tu budeme mit stejny pruser jako vsude okolo.

Zdroj dat: https://www.ecdc.europa.eu/en/geographi ... ncov-cases (XLS soubor pod zelenym odkazem, aktualizovano 1x denne).
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
veve
Příspěvky: 121
Registrován: 27.02.2020 20:22

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od veve »

veve píše: 08.03.2020 23:07 Jak jsme tu řešili ventilátory a JIP
CT24 9.3 9:52
Ministr zdravotnictví:
Itálie = 9 ventilátorů na 100 000 obyvatel
ČR = 20 ventilátorů na 100 000 obyvatel
chceme pořídit nové 150ks
Tady zase někdo čaruje s čísly. Pokud bychom měli 20 na 100tis tak * 10 * 10 = 2000 ventilátorů.
Možná myslel na milion obyvatel? :F
Stejně tak 20/9 = 2.2, takže zase rozpor s tím, že máme 3x více než Itálie.
veve
Příspěvky: 121
Registrován: 27.02.2020 20:22

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od veve »

proforma píše: 09.03.2020 9:26 2) prirustky nebudou dvouciferne, coz ovsem bude ukazovat na nedostatecne vyhledavani a testovani nakazenych.
Krásná tabulka, taková manažerská ;) Díky.

třetí varianta, naše karantény fungujou lépe než průměr, budeme mít více času :F

Doufej v nejlepší, buď připraven na nejhorší :P
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Nase karanteny zdaleka nedosahuji "kvalit" karanten cinskych (zatluceny dvere, aby lidi opravdu nemohli ven), takze s tema debilama, kteri prohlasuji, ze jim je nejaka karantena ukradena a ze oni se prece omezovat nebudou, bych tak optimisticka nebyla...
Naposledy upravil(a) proforma dne 09.03.2020 10:22, celkem upraveno 1 x.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
giotto
Příspěvky: 5
Registrován: 08.09.2016 10:44
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od giotto »

Dnešní den byl ten, který jsem vyhodnotil, že člověk musí trochu vystoupit z komfortu - zejména s ohledem na rodinu. Oholení vousů po 8 letech, respirator a minidesinfekce do kapsy. Trochu děsivé jsou ty přestupy na Hlavním nádráží a obecně v místě s větší koncentrací lidí. Během ranní špičky jsem neviděl jediný respirátor, ani klasickou roušku. Můj odhad je, že ten nástup bude velký, zejména kvůli tomu, že Češi nic nenosí. Hodně trpělivosti a zdraví všem :yes
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

proforma píše: 09.03.2020 9:26 Pred cca mesicem se tu nekdo ptal, kdy bude na case zacti chodit v respiratorech ven vzdycky. TED.
Ano.
Jen pro zajímavost. Šel jsem na to trochu jinak. Vyšlo mi to, že v okamžiku, kdy bude oficiálně cca 100 nakažených, tak bude pravděpodobnost, že se potkám s nepodchyceným nakaženým nepřijatelně vysoká a to proto, že mám v okolí osoby, které by nákaza chycená ode mě s vysokou pravděpodobností zabila.
veve
Příspěvky: 121
Registrován: 27.02.2020 20:22

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od veve »

veve píše: 09.03.2020 10:11 Pokud bychom měli 20 na 100tis tak * 10 * 10 = 2000 ventilátorů.
Mapa zdravotnické techniky
https://zt.uzis.cz/interaktivni-prohliz ... /?id=99077

Takže vyšší číslo je pravděpodobnější.
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ibex »

dnes dostala manželka, pracující ve zdravotnictví, od vedení zařízení příkaz, kdy si má na středu do práce přinést spacák, karimatku, potřebné osobní věci a základní hygienu pro případ vyhlášení karantény :shock:
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od cipis »

Češi nenosí respirátory ne z toho důvodu, že by nechtěli, ale že je nemají ...
Nebojsa
Příspěvky: 375
Registrován: 30.01.2020 15:34
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Nebojsa »

To jako že nemaj ani roušky? Kdyby je nosil skoro každej + rukavice, tak to můžeme ještě notně přibrzdit, když ne zvrátit. Ale ono to přijde až jak bude stejně po boji to tu víme všichni. Prostě se čeká až to bude takovej průser že nošení roušky bude společensky přijatelné - což jsou kokoti ve vládě kdyby k mití rukou lidem řekli noste roušky bylo by to jistě v tomto směru lepší (troška paniky k tomu hold navíc).
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

jak že lidi nemají respirátory a roušky? A kdo teda vykoupil všechny ty obchody? :chuckle

lidi je mají, ale nebudou je nosit, protože #jetojenchripka a nebudou trapasit v MHD a práci. #jetojenchripka je teď v ČR "módní vlna" a kdo je mimo proud a ven jde v respirátoru, je panikář, trapnej blbec a hajzl, kvůli kterým je tady celý ten humbuk a určitě to jsou ti, co vykoupili všechny mouky v kauflandu. Stačila mi 2X40minutová jízda v metru s respirátorem na xichtu (viz můj předchozí komentář)

Podle mne, dokud v ČR nebude alespoň 20+ mrtvých, zemřelých na koronovirus, nic, vůbec nic se v lidech jedoucí na vlně #jetojenchripka nezmění.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Ředitelka [Bulovky ]dále vyzvala Čechy vracející se z Itálie, aby nemocnici žádali o testy pouze ve chvíli, kdy mají horečku nebo jiné příznaky. „Kapacitně je to složitě zvládnutelné za jeden den. Chtěli bychom apelovat na to, aby žadatelé byli ti, kteří přijíždí z rizikových oblastí a mají nějaké potíže. Odebírat má smysl tehdy, když má člověk potíže - pokud nikoliv, tak se ztrácí čas pro ty, kteří to skutečně potřebují,” pokračovala ředitelka.

https://www.novinky.cz/zahranicni/koron ... paign=null

Takze se vydavame cinskou cestou, kdy budeme testovat jenom chodici mrtvoly. A ja blazen si myslela, ze korejska nebo rakouska by byla lepsi. No jo, holt jsem jenom laik...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od viktor »

ono e to stejne pekne kino :-)
na jedne strane ( vse stejny zdroj seznam.cz ) :
11:33 - „Je to naše nejtemnější hodina, ale my to zvládneme,” řekl italský premiér Giuseppe Conte při hodnocení současné situace kolem epidemie nového koronaviru ve své zemi. Parafrázoval jeden z citátů britského premiéra Winstona Churchilla z 2. světové války.
11:53 - Saúdská Arábie ve snaze bránit šíření nového koronaviru na své území přerušila letecké i námořní spojení s devíti zeměmi. Jde hlavně o blízkovýchodní státy, z evropských se opatření týká Itálie.
atd atd.. proste situace je jaka je, vse země par hodin cesty
a na druhé ? :
Místopředseda ČSSD Michal Šmarda kritizuje jako starosta Nového Města na Moravě Babišovu vládu za to, jak komunikuje ohledně koronaviru. Z hrozby prý dělá divadlo a zneklidňuje občany.
atd atd...
uz by tem debilum ( to myslim všechny nez rozdilu na tvz. stranickou prislusnost ) mělo dojit za jaksi to jde z tlustejch do tenkých... mam obavy ze jim to včas nedojde a jak to byva budou vymeneni...
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Odpovědět