Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Na FB položil ve skupině mediků a lékařů jeden pán dotaz, jak by šlo s nemocí bojovat doma v případě plných kapacit v nemocnicích. Za tyto informace neručím, pouze kopíruji. Třeba by to mohl okomentovat nějaký lékař rozpadlík ;)

Otázka:
Měl bych trochu off-topic prosbu. Nešel by sepsat článek o tom, jak může optimálně postupovat v domácím prostředí laik při léčbě svého blízkého s těžkým průběhem, který z kapacitních důvodů nemůže být přijat do nemocnice? Obávám se, že časem by se takový manuál mohl sakra hodit a nechci se spoléhat na to, zda nějaké pokyny zveřejní třeba min. zdrav. Uvítal bych případně i diskusi (lékařů) zde na FB. Jako laika mne napadá několik dotazů (nevylučuji, že to mohou být i úplné nesmysly). Typickým příkladem budiž jinak zdravý muž, 80 let, koronavirus pozitivní, s počínajícím zápalem plic.
1) antibiotika - nasadit ano/ne? Pokud ano, jaká? A za jaké situace? Pro jistotu okamžitě nebo např. monitorovat stav domácími CRP testy?
2) kortikoidy - něco jako Ecobec spray, ano/ne? Pokud ano, za jaké situace? Vím, že snižují imunitu a na virové zápaly plic se obecně nedoporučují. Ale co ve stavu vysoké nouze?
3) další léky - mukolytika, antitusika? Samozřejmě nekombinovat a ta na správný typ kašle. Co salbutamol, např. Ventolin Inhaler?
4) oxygenace - je-li k dispozici domácí kyslíkový koncentrátor, nasadit kyslíkovou terapii? Co nejdříve nebo až při zhoršeném stavu ve stavu nouze? 24 hodin denně? Jak dávkovat kyslík, na maximum? Radši kyslíkové brýle nebo maska?

Odpověď:
Obecně lze říci, že bez základních znalostí,nemocničního komplementu a vybavení toho moc nezvládnete.Pokusim se nastínit jak bych obecně postupoval já ve Vašem případě. Vycházím z předpokladu,že máte základní monitoraci (pulzní oxymetr,tonometr) a nemáte lékařský background.Obecna léčba resp. infektu:antipyretika(paralen 500mg tbl á 6hod,obklady), volně prodejná mukolytika ( ACC,Mucosolvan) + chronická medikace,pokud pacient trpí pl.chorobou (astma atp.), důsledná péče o hydrataci.Dobře větraná místnost,poloha s elevací trupu cca 45st. ATB- pouze na předpis ( z mého pohledu lékaře v kontextu CoVid spíše při klin.známkách bakteriální superinfekce nebo u ohrožené imunosuprimované populace ).O2 apl. - spíše obličejová maska -pri SpO2 pod 95% (u zdravé populace bez chron.pl.onemocneni) Monitorace klin. stavu a interpretace je bez medicínského background velmi obtížná- obecně bych sledoval stav vědomí a jeho kvalitu (reaktivita nemocného a jeho projev) a saturace krve kyslíkem (zhoršování při progresi infekce).Ale jako laik bych se na tohle vykašlal a domácí léčbu řešil v situaci,kdy by adekvátní léčba v nemocnici nebyla možná (apokalypsa), protože jen rychlá a správná léčba ( i např. včetně org podpory) v takových případech může pomoct, což laik nezajistí a při prodlení pak už může být veškerá snaha o záchranu pacienta marná


Zdroj: https://www.facebook.com/95975722453/po ... 406892454/
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bivoj »

proforma píše: 09.03.2020 19:3438
Tyhle a obdobné posty mě byly mazány. Teď už nejsou. Proč?

Ano. Číslo bez dalších info smažu. Fab
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Aha, ja mela za to, ze dohledatelna statistika, jak to narustalo, by mohla mit v budoucnu nejakou informacni hodnotu. OK, zdrzim se ciselnych postu 😀
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

22:46 - Jedním z nakažených koronavirem v ČR je pražský taxikář, u kterého není zatím jasný zdroj nákazy, řekl České televizi náměstek ministra Roman Prymula.

Hygienici se nyní obtížně snaží vypátrat osoby, které taxikář vozil. "To je pro nás zlomový případ, kdy už opravdu dochází k šíření v komunitě," řekl ČT.

Podle Prymuly je na místě zvážit zákaz veřejných akcí nad určitý počet návštěvníků. "Zítra (v úterý) o tom budeme vážně uvažovat," dodal.


A mame to tady - porvrzeny komunitni prenos. Od tedka to bude ficak...

https://www.novinky.cz/zahranicni/koron ... paign=null
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od step »

0F0020F4-59E1-41CF-AD60-908C99C294BA.jpeg
Mysím, že tento graf hovoří zcela jasně. Nárůst případů je stejný ve všech státech, jen se zpožděním. Můžeme odhadnout kdy a jak moc se to u nás s postupem času rozšíří.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Jo, v podstate stejne grafy, jake jsem tu postovala vcera (?) Ono se stejnym zdrojem dat se toho moc jineho vymyslet neda, proste "statistika nuda je, ma vsak cenne udaje..."
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
honzaH
Příspěvky: 116
Registrován: 18.02.2020 12:46

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od honzaH »

teď Respilon skladem (konečně jsem to stihnul :)
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

snad alespoň některé lidi onen první případ "komunitního přenosu" přesvědčí o tom, že je pravý čas na to, začít venku nosit ty své nasyslené, vzácné respirátory. Přístup s názorem, že je nutné si je šetřit, mi přijde stejně logický, jako by běloh při návštěvě Keni v Africe (1,4mil nemocných HIV) měl s sebou jen 10ks kondomů, šu*al každou noc jinou Afričanku, ale kondom nepoužil ani v jendom případě, protože si je šetří na "horší časy"... :head
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Bill Masen »

Devlope v Praze a na severu ano. U nás na Vysočině ještě ne. Zrovna máme prázdniny, po nich ano. V Africe nešukat žádné opice.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

!!! Vlada prave zakazala vsechny spolecenske, kulturni, sportovni, nabozenske... akce nad 100 osob a uzavrela skoly (ZS+SS).
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
salám
Příspěvky: 107
Registrován: 17.07.2013 8:06
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od salám »

To uzavreni skol je plosne? My mame nastesti ted prazdniny ale nedohledal jsem jestli se to tyka vsech kraju.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Ano, vsechny ZS+SS+VOS bez ohledu na region a zrizovatele.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
kerberos123
Příspěvky: 3
Registrován: 26.02.2020 14:51

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od kerberos123 »

Už je to tady. Katastrofa. Apokalypsa. Konec Světa. Zachraň se kdo můžeš.Všichni Zhynem !!!!

Ty zhyneš jako první. Ban! Fab
honzaH
Příspěvky: 116
Registrován: 18.02.2020 12:46

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od honzaH »

Kdyby někdo hledal jako já počty testů denně, jsou zde:
http://www.mzcr.cz/dokumenty/koronaviru ... 122_1.html
Obrázek
Naposledy upravil(a) honzaH dne 10.03.2020 10:43, celkem upraveno 1 x.
neilz
Příspěvky: 144
Registrován: 02.03.2016 12:24
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od neilz »

prenasi se to i komarama ? sezona je za dverma :-D
Zatvrzelej ANTIVAXAK :devil
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Radek07 »

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/babi ... omaci_remy

Školy a hromadné akce v ČR - STOP
neilz
Příspěvky: 144
Registrován: 02.03.2016 12:24
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od neilz »

jsem presvedcenej ze hlavni duvod proc se dela tohle opatreni je ze si jsou vedomi jak tragicky je cesko pripraveny na vetsi pocet pacientu :-D kazdopadne co ty komari, prenasi to nebo ne ? :-D
Zatvrzelej ANTIVAXAK :devil
veve
Příspěvky: 121
Registrován: 27.02.2020 20:22

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od veve »

Jo, Thomayerova nemocnice je připravena, mají nachystaná 3 dětská lůžka a 4 dospělá.
Nevím jestli komáři kýchají :lol:
Naposledy upravil(a) veve dne 10.03.2020 11:22, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od vratnikp »

tak co na nařízení vlády vaše okolí? sleduji tři skupiny:

1)mlaďoši a zastydlá děcka: tvolé, dyť se má dohrávat playoff, to to ruší kvůli rýmičce?
2)moderní rodinkáři (35-45let ): uklízí děcka k prarodičům, kteří se sami nabídli, prej maj děti zdravý (větší část se vrátila o víkendu z Alp...)
3)přemýšliví jedinci: krok hodnotí pozitivně

zastoupení v mém pracovním kolektivu odhaduji 30%,60%,10%
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ibex »

informace mě zastihla při nákupu, během chvíle X lidí telefony a řešili, co s dětmi...
Já jsem provedl standardní nákup + z preventivních důvodů, kdyby vyhlásili karanténu, přihodil basu piva a 2 láhve portského, ať hned nesahám do zásob ;)
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Odpovědět