Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Odpovědět
Uživatelský avatar
Wulfgar
Příspěvky: 2
Registrován: 20.09.2015 16:09

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Wulfgar »

Zdravím rozpadlíky,

kdysi jsem se tu registroval, ale neměl jsem nějak potřebu tu aktivně přispívat...vždycky jsem si myslel, že pokud už bude nějaký VP, tak přijde spíš v podobě rozsáhlejšího blackoutu, na pandemii jsem věřil méně...nicméně jako prepper (někteří spoluobčané by možná řekli "panikář") jsem v lednu hned po prvních zprávách o koronaviru zareagoval a koupil NANOLOGIX polomasku, včetně jejich unikátních filtrů. Určitě to nebyla špatná volba, používá ho česká i americká armáda, nedávno si 700 kusů objednal i Pražský hrad - kromě prevence vůči koronaviru ji použijou i na odstraňování azbestu.

https://www.mall.cz/pracovni-pomucky/na ... 0002795499

Oficiálně by tento filtr měl mít velkou trvanlivost, takže je nesmysl ho vyhazovat po jednom použití venku, navíc teď už jsou samozřejmě vyprodaný. V návodu se píše, že se filtry nemají čistit, ani nijak profukovat. Nějaké zahřívání taky určitě nepřipadá v úvahu, max. deklarovaná odolnost je vůči 50 stupňům Celsia. Máte s tímto filtrem někdo zkušenost a jak řešíte případně skladování po použití venku? Stačí například nechat polomasku s nasazeným filtrem a ten obmotat igelitem s gumičkou pro zabránění kontaminace zbytku polomasky a okolního prostoru?

Díky za případné reakce.
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od cipis »

Ten vir nemá nožičky ani křidélka, tak neskáče. Ten se pohybuje jen s pomocí něčeho jiného, třeba tím, jak člověk mluví, dýchá, kašle atd. Pokud vlítl do filtru, tak už z tama sám nevylítne, ne? Tím pádem je jakákoliv manipulace, obzvlášť výše naznačená, spíše kontraproduktivní. Krabičkové filtry k polomaskám/maskám 3M se doporučuje jen utřít alkoholem, jinak nic. Tedy samozřejmě za předpokladu, že je domněnka o pohybu viru/kapének pravda.
Jakoukoliv tepelnou desinfekci bych na věcech, co jsou dělané primárně na jedno použití, vůbec nedělal. To mi přijde spíše lepší mnohem větší opatrnost při manipulaci, protože tam vidím, co dělám. Co udělá ta teplota s materiálem, to prd víme ...
Co se týče toho UV-C, tak některé zářiče mají "filtr", aby ozón nevyráběly, tak to bude asi tím.
Zajímalo by mě, jak moc to co prosvítí a jak moc je to účinné. A také, jak moc to škodí plastům atd. Ale asi moc ne, když to používají na desinfekci operačních sálů. Takže taková stará mikrovlnka, s vykuchaným magnetronem a místo toho dovnitř nabastlená mini zářivka UV-C, v kombinaci s tím otočným talířem a časovačem, tak by mohla být velice dobrým desinfekčním zařízením na ten respirátor či cokoliv jiného. Defacto cokoliv, co se do té mikrovlnky vleze :)
Tonda
Příspěvky: 234
Registrován: 11.03.2020 11:48

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Tonda »

Každý materiál má nějakou teplotní odolnost. Většina filtrů a masek cca do 70st.C. Takže MUSÍ v tom režimu zaručovat, že plní normy a teplo je nemůže poškodit, ani dlouhodobě.
Naproti tomu, UV záření poškozuje a většina materiálů se má chránit před UV zářením a přímým světlem.
Proto bych se poškození UV zářením obával mnohem víc, než poškození teplem v rozsahu použitelnosti, nebo jen mírně nad (třeba +10st.C).

A nakonec - teplo, pokud působí dostatečně dlouho, tak pronikne všude.
Záření proniká jen materiálem, který jej propouští a jsou materiály, které propouští, ale jen částěčně. Pokud se virion "usadí" za částicí, nebo něčím, co nepropouští světlo, pak IMHO taková dezinfekce není 100% a nevěřil bych tomu.

Jinak stále by mě zajímalo a nepřišel jsem na to, jestli virion, který ulpěl na povrchu může být odfouknut, nebo tam působí nějaká síla a je defakto "přilepený"?
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2913
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od bacil »

Germicidní zářivky =>
https://rozpad.cz/viewtopic.php?f=45&t= ... c&start=40


Přichycení viru má na svědomí elektrický náboj - polarizace částí makromolekuly viru a předmětu na který se zachytává.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Tonda
Příspěvky: 234
Registrován: 11.03.2020 11:48

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Tonda »

Proto já osobně důvěřuji jedině teplu.
To jediné dokážu doma opravdu spolehlivě měřit a kontrolovat intenzitu působení.
Výrazné zahřátí + střídání filtrů tak, že ho podruhé použiju zase až za týden, mě naplňuje pocitem jistoty, že pokud jsem si ve filtru něco donesl, tak po dvouhodinovém sušení v troubě na 70 + týdenním odložení do kouta to prostě chcíplo.

Mám 5 filtrů pro celomasku, které chci takhle točit neustále dokola (mírné riziko - obchody, úřady, pošta, apod.) + pár záložních, jen pro situaci kdyby bylo zle a potřeboval bych maximální možnou ochranu (nemocnice, styk s nakaženým, apod.)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Fabulous »

Klidně to šoupněte do trouby. Sterilizované to samozřejmě bude, jen to tenoučké nanovlákno, vyrobené za použití tepla, už jaksi fungovat nebude...
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Maric »

Jen doplním, že jediný oficiálně čistitelný protivirový výrobek s nanovlákny je nákrčník R-shield. A ten se doporučuje prát ručně při teplotě vody do 30 stupňů.
Tonda
Příspěvky: 234
Registrován: 11.03.2020 11:48

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Tonda »

Kdyby někdo věděl z čeho je vyrobena ta filtrační vrstva kanystrového filtru, hodně by to pomohlo. Já jsem hledal skoro do rána a nikde nic, jen odkazy na normy, které jsou placené. Co jsem našel, udávalo se skladování 10 let při teplotě do 50st.C

U jednoho výrobce jsem v datasheetu kanystrového filtru našel materiál filtrační vložky - glass fiber. Skelné vlákno má velkou teplotní odolnost, ale nezdá se mi, že by se běžně používalo skelné vlákno pro FFP3 filtry. Byl to kanystrový filtr FFP3, nějaký zahraniční výrobce.

Kdyby bylo info co tam dává SIGMA, nebo tuzemští výrobci, bylo by to super.
Je otázka, jestli to není jejich utajované know-how.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Grunt »

Fabulous píše: 16.03.2020 1:44 Klidně to šoupněte do trouby. Sterilizované to samozřejmě bude, jen to tenoučké nanovlákno, vyrobené za použití tepla, už jaksi fungovat nebude...
A zkoušel někdo ten respirátor šoupnout do hrnce s vodou do 30°C a přidat do něj Sanytol na praní? Je to bez chloru, tak by to dle mého skromného názoru mohlo fungovat líp než nějaká esoterika s ozónem, UV světlem a nebo to pečení, ne?
dR94HWVa
Příspěvky: 95
Registrován: 21.07.2016 14:00

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od dR94HWVa »

Tohle považuji za nejšetrnější metodu.
Vlákno UVC radiace nepoškodí, možná bych se bál o plasty.
Cena kompletu cca 850 Kč.
Obrázek
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od cipis »

Ještě k tomu ozonu:
" Lidský nos je velice citlivý na přítomnost ozonu ve vzduchu a je schopen rozeznat již koncentrace okolo 10 µg/m3 (pro srovnání – osmihodinový imisní limit je 180 µg/m3)"
zdroj zde: https://www.asio.cz/cz/161.vsechno-co-j ... -se-zeptat
Uživatelský avatar
mahroch
Příspěvky: 124
Registrován: 20.12.2012 23:52

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od mahroch »

@dR94HWVa: a jak chces resit aby se to svetlo dostalo opravdu vsude? ruzne polohovat ten respirator? Mne napadlo zavesit ho nejak, ze by se otacel a tim by se prosvitil omnoho lepe ...
Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš.
dR94HWVa
Příspěvky: 95
Registrován: 21.07.2016 14:00

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od dR94HWVa »

Stačí jí roztáhnout, podle stínu "za" rouškou odhaduji, že cca 50 % světla projde.
Rozhodně lepší než nějaký ozón a snažit se ho "profukovat" skrz filtrovací membránu.
batrs
Příspěvky: 4
Registrován: 06.04.2016 14:44
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od batrs »

Přidám odkaz na kalkulačku ozonu. Pro porovnání (je ve středu stránky).
https://ydoma.info/samodelki/samodelki- ... zduha.html
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2913
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od bacil »

To UV není dobrý nápad na filtr. Hádej, z čeho je?
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od cipis »

Hele, to UV-C asi nebude zase tak škodlivé pro ty filtry, protože když si zadáš na 3M hledat osobní ochranné prostředky, zpracování kovů, bezpečnost při svařování, tak to vyhodí mj. polomasky a respirátory.
2138 je vyloženě psaný na svařování plus filtruje ozon. Otázka tedy je, kolik toho UV-C záření vygeneruje celodenní svařování. Ale málo to asi nebude, podle toho zánětu spojivek, co jsem měl, když jsem si trochu nablikal do očiček kdysi dávno.

Jinak k polomasce 6502QL:

Čištění a skladování
Čištění se doporučuje po každém použití.
1. Rozeberte polomasku tak, že sejmete filtry, náhlavní pásky
a jiné díly.
2. Vyčistěte a dezinfikujte masku (kromě filtru) pomocí
speciálního čističe 3M™ 105 Face Seal Cleaner nebo
ponořením do teplého čisticího roztoku a vydrhnutím
měkkým kartáčkem. Díly také můžete umýt v domácí
myčce.
3. Respirátor dezinfikujte ponořením do roztoku kvartérního
amoniového dezinfekčního prostředku nebo chlornanu
sodného (30 ml domácího bělidla do 7,5 l vody) nebo
jiného dezinfekčního prostředku.
4. Opláchněte v čerstvé teplé vodě a nechejte uschnout na
vzduchu v nekontaminovaném prostředí.

Teplota vody nesmí překročit 50°C.
Nepoužívejte čisticí prostředky, které obsahují lanolin nebo
jiné oleje.
Nesterilizujte v autoklávu
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od cipis »

Takže bych to viděl asi tak, že krabicové filtry (6035) otřít alkoholem zvenku a nechat být. A masku šoupnout do myčky na program, co nedá víc jak těch 50 st.C.
Ty kotoučkové filtry (2138) asi tím ozonem nebo UV-C, navíc mi přijdou z hlediska manipulace rizikovější, byť jsou proti většímu bordelu (mj. proti tomu ozonu).
dR94HWVa
Příspěvky: 95
Registrován: 21.07.2016 14:00

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od dR94HWVa »

bacil píše: 16.03.2020 23:25 To UV není dobrý nápad na filtr. Hádej, z čeho je?
Hádat nemusím, dle technického listu je z polypropylenu, který je UV odolný :roll: https://multimedia.3m.com/mws/media/158 ... al-pdf.pdf
Tonda
Příspěvky: 234
Registrován: 11.03.2020 11:48

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Tonda »

A odolává teplotám mírně nad 100 stupňů. Už jsem našel, že maska om90 má teplotní rozsah -30-70. Ve filtrech je polypropylen nebo fiber glass. Takže já budu ke sterilizaci bez obav používat teplo.

Kdybych začal kašlat, dám vědět :chuckle
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Zapadlo »

doporučuji dnešního Kubáče - zmíněny netradiční ale stále ještě dostupné zdroje desinfekce

http://petr-kubac.blog.cz/2003/chemik-o-koronaviru
Odpovědět