Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Odpovědět
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od PeFi »

Sanytol desinfekce na prádlo, virucídní 10 minut - mám malý zbytek.
Sanytol desinfekce na prádlo a prací gel, virucidní 60 minut. Ten dodatek "prací gel" jsem při nákupu přehlídla a radoval jsem se z většího balení. Pidipísmenka na etiketě jsme nezkoumal. Ach jo. :geek:
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od hrd »

A neni to jedno, na co to je? Zalezi na koncentraci ucinne latky a mnozstvi, ne jestli to je na pradlo nebo na podlahu ci na ruce. Nebo se pletu?
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od tygrsdrakem »

Právěže ty různé výrobky mají různé koncentrace a podle toho je pak třeba přizpůsobit expozici. Takže radno číst i ty malý písmenka na obalu. Vlastně ty obzvlášť.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od pepaf »

od PeFi » 17.03.2020 17:45

Zapadlo píše: ↑17.03.2020 7:03
doporučuji dnešního Kubáče - zmíněny netradiční ale stále ještě dostupné zdroje desinfekce

http://petr-kubac.blog.cz/2003/chemik-o-koronaviru
Petr Kubač zapomněl na jednu "drobnost" a díky tomu vypustil další koronavirové fake news . Zimní kapalina do ostřikovače sice obsahuje alkohol(y), ale dostatečné množství tj. nad 60% alkoholu neobsahuje ani kapalina do -40 stupňů. Bezpečnostní list Sheron uvádí u kapaliny do -40 že obsahuje méně než 47% ethanolu. Takže správná kapalina do ostřikovačů na desinfekci je až koncentrát mrznoucí při -80 stupních.
No, on tam taky někde píše, že ta zimní kapalina se má dát do mrazáku. Až zamrzne, slít to, co je tekuté a led vyhodit....a několikrát opakovat.
Dle mého by se takhle dala ta vodní (mrznoucí složka) v podstatě eliminovat a v důsledku zůstane téměř jen složka skoro čistého alkoholu...Špatná úvaha?
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od bivoj »

Ano, špatná úvaha.

Správná úvaha = destilace.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od PeFi »

Kapalina do -30 mi v mrazáku nezmrzne, pokud ano, je to na reklamaci kapaliny. Kapalina do -20 se v mrazáku nejspíš změní v polotekutou tříšť, která by možná šla filtrovat, pak by se dalo vážením zjistit kolik vody jsem zhruba odebral a dopočítat o kolik se zvedla koncentrace.
Já jsem spíš připravený smíchat kapalinu do -40 s čistým technickým lihem v poměru 1:1, tím bych se měl dostat na cca 68%. Na desinfekci povrchů, které nesnesou Savo, by to asi použít šlo.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od hrd »

Nevíte, jak je na tom coronavirus a hypermangan? Ten je docela levné a jednoduché řešení, ale možná, že zabírá pouze na bakterie?
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od bivoj »

Manganistan draselný (hypermangan) je účinný i proti virům.
Stejně tak (a to se moc neví) je proti virům účinný tea tree oil (čajovníkový olej).
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
cortes
Příspěvky: 166
Registrován: 17.10.2014 22:29
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od cortes »

Co?
Nouzová sterilizace nejen respirátorů!❗️
Respirátory jsou určené k jednorázovému použití, nicméně vzhledem k jejich nedostatku je možné nouzově tyto respirátory sterilizovat pro opakované použití.♻️ Při preventivním použití tak stále mohou poskytnout lepší ochranu než běžné ústenky (roušky). 😷
Katedra jaderné chemie Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT (Katedra jaderné chemie / Department of Nuclear Chemistry) v Praze doporučuje několik způsobů sterilizace, kterou lze provést i v domácích podmínkách:⬇️
🔥Dezinfekce teplem: horkou párou nebo v mikrovlnce (v případě respirátorů bez kovových částí; dle výkonu 3-5 minut; je třeba napřed navlhčit vodou například rozprašovačem; je nutné mít pod dohledem, aby nedošlo ke vzplanutí)
☀️Dezinfekce UV zářením: Kdo má UV lampu, popř. takzvané horské sluníčko, může osvítit z každé strany tři minuty
⚗️Chemická dezinfekce: Použít dezinfekční prostředek na plochy (třeba ten, který vyrábí i FJFI ČVUT), nechat oschnout
CZ ŠKORPION VZ 61 S + Prcek 6,35 + Gladiator cal. 500 HD D2 - Limited Edition.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Grunt »

Já o tom Sanytolu mluvil naschvál. Ve sklepě jsem vyhrabal starý smradlavý FFP1 respirátor a nechal ho hoďku se v tom smažit. Výhodou je že neplave nahoru. Plastová část zůstala nad hladinou. Pak jsem důkladně omyl vše co z toho peroxid rozpustil, šlo to na fukar který to teplým vzduchem vysušil. Mušlový respirátor sice změkl, ale nerozpadl se. Už jen táhne Sanytolem. Otázka je jak moc se dá věřit tomu co Sanytol vlastně deklaruje, protože všude deklaruje něco jiného. Podobně by mohl fungovat i roztok peroxidu vodíku. Dodám ovšem že výrobce to nedoporučuje. Tak kdo ozkouší svůj FFP3?
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Patrol »

Můžete mi prosím poradit s výpočty doby na jakou nastavovat generátor ozónu.
Mám k dispozici jeden, na kterém je napsáno 3000mg/H (3G/H), takže předpokládám, že je to 3g/hod, a pak druhý na kterém je 5000mg/H (5G/H). Na tom druhém jsem našel ještě info 2,5m3/min, ale nevým, jestli je to jen výkon ventilátoru, nebo celého generátoru. Hodilo by se mi vědět právě tu hodnotu m3/min, protože s tím nejsnadněji dopočítám jak dlouho foukat v různých velikostech místnosti.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od bivoj »

Výpočty máš přímo v tomto vlákně:

viewtopic.php?p=206853#p206853 a dále. Ve výsledku:

minut = m2 / g/h
minut = 0.3 * m3 / g/h
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Patrol »

To Bivoj: No, díky. Já to v tomhle vlákně našel, ale je tam tolik zmatených výpočtů, že jsem nějak nepobral, co platí a co ne. V mém domě jsou různé výšky stropu, takže první vzoreček nepřipadá v úvahu. Druhý asi OK, ale nevím co znamená ta hodnota 0,3. A proč je na tom druhém generátoru napsáno 2,5m3/H ??To mi nějak nevychází.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Mrkva
Příspěvky: 377
Registrován: 09.03.2013 2:02

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Mrkva »

Protoze 2.5m^3/hod je prutok vzduchu ventilatorem. To ale nijak neurcuje, kolik v tom vzduchu bude ozonu a kolik kysliku.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Patrol »

Takže příklad: místnost 6 x 8 x 3,2m = 153,6m3
0,3 x 153,6 / 3 = 15,36min (prvním slabším generátorem) __ tj. zjednodušeně : počet m3:10 = počet minut
0,3 x 153,6 / 5 = 9,21min (druhým silnějším generátorem)
OK- díky (jen prosím o to info, co je to číslo 0,3)
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od hrd »

Mozna se predpoklada vyska mistnosti 3.3 m. Kdyz pak vychazi na mistnost X minut provozu pri danem vykonu, prepocet z jejiho objemu v m3 na plochu podlahy v m2 bude tech 0.3.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od bivoj »

2 Hrd - Néééééééééé.... Tvl lidi, raději nic nepředpokládejte, když neumíte ani matematiku základní školy a úpravu rovnic!!!

Co je to číslo 0,3? Výsledek úprav rovnice, viz:

Kód: Vybrat vše

CFM / 35.33569 • 60 • PPM • 2,14 = mg/h
(PPM = 2,5, dosazeni a vynasobeni)
↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓
CFM / 11342,75649 = mg/h
(• 1000, prevedeni na g/h)
↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓
CFM / 11,34275649 = g/h
(zjisteni CFM - prehozeni stran)
↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓
CFM = 11,34275649 • g/h
(definovani minut jako x)
↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓
x • CF = 11,34275649 • g/h
(zjisteni x - prehozeni stran)
↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓
x = (11,34275649 • g/h) / CF
(zbaveni se zavorek/zlomku)
↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓
x = 11,34275649 • CF / g/h
(prevod z kubickych stop na metry
nasobenim koeficientem 0,0283168466)
↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓
x = 0,321191095548484434 • CM / g/h 
(zaokrouhlime 0,32119... na 1 des. misto)
↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓
x = 0,3 • CM / g/h

(kdy x = minuty
CM = metry krychlove
g/h = vykon generatoru v gramech za hodinu)
2 Patrol - ta hodnota v minutách je kdy dojde k nasycení prostoru na určitou úroveň. Pak teprve začne docházet k téměř dokonalé sterilizaci, takže k té hodnotě je třeba přičíst těch cca 30 minut a dostaneš výsledný čas, jak dlouho musí mašinka běžet...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od cipis »

Tak jdu rozebírat starou mikrovlnku, co mám v dílně, s mechanickým časovačem :D
Jen doufám, že se dovnitř vleze ta malá zářivka, co mám, patici nemám, tak holt čokoládka na piny.

Navíc to bude bezpečné pro obsluhu, dvířka jsou skleněná. Mám tu tři staré, zaprášené, proplivané ffp2 respirátory, tak i na testy se dá něco použít.
cortes píše: 18.03.2020 15:07 ☀️Dezinfekce UV zářením: Kdo má UV lampu, popř. takzvané horské sluníčko, může osvítit z každé strany tři minuty
Co se týče ozónu, tak ty mechanické voliče mají takovou vůli, že stejně člověk nastaví hodinu a musí být v klidu i pro větší rodinný barák, natož nějakou komoru či špíž nebo auto.

Jinak co je u toho generátoru ozonu podstatné, je potřeba po každém použití ten generátor rozebrat a vyčistit ty desky od prachu, kterého tam bude tuna, obzvlášť v takových prostorách, jako je nějaký kumbál, dílna, garáž atd.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Patrol »

To Bivoj: Tak díky, konečně je mi to jasné, a myslím, že nejenom mně. Bez těch 30min navíc bych to v podstatě utnul, ještě než by to začalo pořádně fungovat. :mrgreen:
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od pepaf »

od cipis » 18.03.2020 22:24

Jinak co je u toho generátoru ozonu podstatné, je potřeba po každém použití ten generátor rozebrat a vyčistit ty desky od prachu, kterého tam bude tuna, obzvlášť v takových prostorách, jako je nějaký kumbál, dílna, garáž atd.
Na očistu filtrů jsem jsem našel velkou krabici od starého klasického TV, vložím generator a použité filtry a respirátory , nastavím čas, zavřu víko a zastrčím na dálku do zásuvky. Umístění při provozu generátoru na na zahradě.Tedy při provozu tam pro jistotu nikdo z osob nebude.
Desky pak vyfouknu kompresorem
Odpovědět