Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
Uživatelský avatar
Wilderness
VIP
Příspěvky: 427
Registrován: 04.04.2014 19:47
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Wilderness »

Minulé úterý mám ten pocit něco okolo 60 jestli si dobře vzpomínám, aktuálně o osm dní později 522.


Jeden dotaz prosím. Při pohledu na tu rozrůstající celorepublikovou ,,rouškovou pandemii" způsobující spíše placebo pocit ochrany.....

Má přesto ten vir procentuálně (alespoň o trochu), možnost nákazy pouze skrze oči o něco menší šanci, než-li přímo dýchacímy cestami? Jinými slovy ,,těžší cestu nakazit člověka skrze oči"? Nebo úplně stejnou?

Popřípadě může nákaza přes oči a ne přímo dýchacím ústrojím mít za následek alespoň mírnější příznaky, ne takovou přímou agresivitu?

Děkuji
Hodně zdraví všem přeji
"Kdybych měl zapomenout na ně, Bože na nebi, zapomeň na mě."
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Rafael »

Bille, v tomhle směru jsem neuvažoval, nenapadlo mě to.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Nuwara »

Rafael píše: 18.03.2020 17:53 Já myslel, že to opatření je kvůli jejich ochraně. Aby s výše uvedenými přišli do styku jen minimálně.
Nerozčiluj se zbytečně. Právě, že to opatření je kvůli jejich ochraně a cílem je co nejvíce omezit jejich kontakt (jako nejvíce ohrožených) s ostatními.
A nejefektivnější by opravdu bylo, kdyby v jiný čas neměli do obchodů přístup. Zní to hnusně, ale když se to pořádně nepodchytí, tak to v reálu bude mnohem hnusnější. Když tam budou chodit i jindy, tak se pravděpodobně nemálo z důchodců nakazí a mnohem pravděpodobněji zemřou. Tohle poslední slovo je to důležité, protože to je to co tu jde.

A myslím, že nikdo nestojí o to, aby někdo zbytečně umíral jen proto, že těm mladým ukáže, že jeho nebudou omezovat. Může to tak na první poslech znít, ale není to tak. Není to o tom, že my mladší to důchodcům děláme jen proto, že si na ně můžeme vyskakovat a omezovat je. To fakt ne.
Je to o tom, alespoň za mě, že nestojím o to, aby někdo umíral jen pro svojí pýchu, která mu říká, že on se přece nenechá omezovat.
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od FMJ »

Osobně doufám, že případ "Lovosických respirátorů" bude řádně vyšetřen a ti, jež cokoliv protiprávního spáchali, budou po zásluze potrestáni. A doufám, že tomuto případu bude po celou dobu věnována náležitá pozornost tisku. Vždyť šlo o důvodné podezření a pokud orgán řekne "A", řekne určitě i "B", "C", "D".............až "Z". Podle všeho se jedná o exemplární případ.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Pez »

Wilderness píše: 18.03.2020 19:32 Minulé úterý mám ten pocit něco okolo 60 jestli si dobře vzpomínám, aktuálně o osm dní později 522.


Jeden dotaz prosím. Při pohledu na tu rozrůstající celorepublikovou ,,rouškovou pandemii" způsobující spíše placebo pocit ochrany.....

Má přesto ten vir procentuálně (alespoň o trochu), možnost nákazy pouze skrze oči o něco menší šanci, než-li přímo dýchacímy cestami? Jinými slovy ,,těžší cestu nakazit člověka skrze oči"? Nebo úplně stejnou?

Popřípadě může nákaza přes oči a ne přímo dýchacím ústrojím mít za následek alespoň mírnější příznaky, ne takovou přímou agresivitu?

Děkuji
Hodně zdraví všem přeji
Co jsem pochopil, tak hodně záleží jak velkou nálož víru najednou dostaneš. Takže nejvíc asi vdechnutím, pak bych viděl nastejno oči a kontaminované jídlo. U lékařů opakovaná expozice v zamořeném prostředí.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od dracekvo »

Ahoj štaflíku, vítej zpět.

K bodu 1)

rozpadlíkům tu nikdo nic nenařizoval. Většina z nich byla právě ti exoti, co něco nosili ještě dříve, než to někdo nařídil :)
Co tedy navrhuješ, když nosit roušky nemá smysl?
Já neříkám, že nás nošení roušek nějak spasí. Ale neplatí v tomhle případě lepší aspoň něco, jak nic?
Naposledy upravil(a) dracekvo dne 18.03.2020 20:24, celkem upraveno 1 x.
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od guntroll »

Tak zítra jdu do nemocnice na kontrolu v OM-10, doufám že nevyfásnu 8 jáhrů za šíření poplašné zprávy, jinak mám totiž jen obyč roušky :mrgreen: Pak poreferuju.
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od colek »

Ahoj Štaflíku. :yes
veve
Příspěvky: 121
Registrován: 27.02.2020 20:22

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od veve »

guntroll píše: 18.03.2020 20:19 zítra jdu do nemocnice na kontrolu v OM-10
nezapomenout na šátek/roušku přes výdech :)
Uživatelský avatar
neviditelny
Příspěvky: 102
Registrován: 24.02.2020 22:16

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od neviditelny »

Wilderness - do očí ti vir vlétne sám, do dýchacích cest si ho podtlakem při nádechu nasaješ.
Štaflík - na drátěném plotě se přeci jen nějaká ta pavučina zachytí.
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Nuwara »

Ahoj Štaflíku, vítej zpět.

K bodu 1 - jo, roušky a zvlášť vzhledem k tomu, jak jsou většinovou populací používané jsou spíš placebo na uklidnění davu.

K dvojce - panika už tu je a ekonomiku prostě poškodí. Ano, otázka je jak moc. Karanténní opatření ale podle mě mají smysl - srazit prudkost nárůstu resp. snížit ty vrcholy všech těch grafů. Historicky je to funkční. Sice je to těžkopádné, neúčinkuje to hned, je to drahé, ale je to momentálně asi to jediné, co můžeme dělat. Dva důvody proč se o to snažit - jednak nám to kupuje čas k vývoji nějaké vakcíny nebo snad léku. Protože druhá možnost je doufat v samovolné vytvoření stádové imunity. To ale nefunguje vždy - myslím že třeba u spalniček by to bez proočkování nefungovalo. Samozřejmě se můžu mýlit.
Druhý důvod je omezit paniku. Neumím si představit, co by se stalo, kdyby v naší společnosti, kde většina lidí vidí jistotu ve státu (neříkám, že to není iluze) stát nic nedělal. To by podle mne vedlo k opravdu velkým zmatkům a také k sakra velkému poškození ekonomiky (ať to vztáhnu k tvým argumentům)
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
veve
Příspěvky: 121
Registrován: 27.02.2020 20:22

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od veve »

Nejsem lékař, u očí předpokládám nutnou cestu přes slzné kanálky do krku a tam usazení na sliznici.

Spekulovat jestli tričko přes pusu má smysl nebo ne a na kolik procent to je efektivní je k ničemu, lidé se zabavili, zvedlo jim to morálku. Hrotit situaci, že nic kromě přetlakového obleku a ochrany s 99,9% účinností nemá smysl používat je přeci pitomost.

Laický názor bez vědeckých důkazů: Zkuste si třeba sfouknout krabičku sirek s tričkem přes pusu a bez trička, na jakou vzdálenost to zvládnete. Takže už jenom to, že to brzdí proud vzduchu, který pak nesměřuje daleko od člověka a částečky dřív spadnou, je podle mě hodně dobré.

Jediné riziko co to může přinést je, že by se lidi začali cítit nezničitelní.
A asi je lepší se za čas smát tomu, že jsme chodili v šátcích, než tomu, že jsme to neudělali :D
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Bill Masen »

Ahoj novej štaflíku,
jak psal dráčekvo, myslím, že my jsme tady o krok před virem dopředu, před státem o čtrnáct kroků. Roušky ze starých trenýrek by trošku fungovaly, kdyby je měli fakt všichni a venku couraly jen v nejnutnějších případech. Má to ale i jiný efekt a tím je psychika. Falešný pocit je lepší, než bezmoc. Jinak s tebou v zásadě souhlasím, především s tím mimibazarem.
honzaH
Příspěvky: 116
Registrován: 18.02.2020 12:46

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od honzaH »

Nevíte jak to dopadlo s firmou Adler, jestli už šijou?
https://nasregion.cz/ustecky-kraj/soukr ... obu-rousek
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

štaflík_new píše: 18.03.2020 20:04 Dost nechápu tu hysterii tady, zejména momentálně kvikot nad rouškami.

1.) Účinnost i hustých bavlněných tkanin na částice velké kolem 1mikrometru byla v hojně a špatně citovaných kolem 70%. (první hodinu používání, to už rozvádět nebudeme) Super. Viry jsou cca 100x menší. Jinými slovy - chcete zabránit průletu střely .223Rem hlavní větší, než mělo dělo Yamato. Ti bystřejší z Vás chápou, že to asi nejde.
Ti ještě bystřejší chápou, že v mikrosvětě analogie z makrosvěta nemusí tak úplně fungovat. Vtip je v tom, že se uplatňují elektrostatické síly, takže je slušná šance, že se viron cestou vzduchem nalepí na nějakou velkou prachovou částici. Ikdyby se tak nestalo, tak pokud je cesta vironu skrz filtračná tkaninu vzhledem k velikosti vironu dostatečně dlouhá a klikatá a rychlost proudění dostatečně nízká, tak se s vysokou pravděpodobností viron v důsledku přitažlivých a odpudivých sil zachytí ve filtru a to ikdyž jsou póry mnohem větší, než je rozměr vironu. Proto taky roušky umí (alespoň částečně) filtrovat i částice menší, než je koronavirus. Zázrak se nestane, ale fakticky i respirátor FFP1 bude pro nositele velkým přínosem.

Viron je řádově 0,1 mikronu, takže výsledek filtrační schopnosti v obrázku níže je podle mě relevantní:
Obrázek

Zdroj: https://smartairfilters.com/en/blog/do- ... asks-work/

Benefit navíc je, že rouška brání tomu hrábnout si rukou do úst nebo poblíž úst. Takže i doma ušitá bavlněná rouška nositele chrání, byť se nejspíš nevyrovná profesionální chirurgické ústence.
Naposledy upravil(a) PeFi dne 18.03.2020 21:35, celkem upraveno 2 x.
Koniáš
Příspěvky: 705
Registrován: 27.11.2012 21:28
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Koniáš »

Vítej štaflíku.
Ano ty viry rouškou proklouznou.
Ale jeden vir ti nic neudělá. Musí jich být mnohem víc. A aby přežily víc než pár minut (než je zničí UV ze slunce pokud jsme venku a pod) musí být v kapénkách a tekutinách např na površích.
Dle mého má rouška smysl, protože zabraňuje většině kapének dostat se do úst.
A pokud se pomocí roušek podaří zpomalit šíření, tak je to správná cesta. I účinnost 50% oproti žádné ochraně je vynikající.
Držím palce ať ti vše dobře dopadne.
Drž se.
Ostatně soudím, že Evropská unie musí být zrušena.
Koniáš
Uživatelský avatar
MFG
Příspěvky: 267
Registrován: 05.04.2015 1:41
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od MFG »

3M 9001 V je tam 3x s naprosto rozdilnym vysledkem ... nemam bryle, treba jentam nejaky priznak, ale nenasel jsem
Ortvar
Příspěvky: 288
Registrován: 03.01.2017 18:10
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ortvar »

To nevysvětlíš. Vše, i slipy přes držku jsou lepší než nic. Už jen to že si lidi uvědomí že je problém je úspěch. Šití roušek se smajlíkem ? I kdyby byly úplně na hovno zvedá to morál. A to není málo. Ale chápu , pravej rozpalík je ironman kterej to dá, nebo je zakopanej na 3 měsíce s atombordelu v lese.
Warriors are not the ones who always win but the ones that always fight.
Uživatelský avatar
Respirateur
Příspěvky: 142
Registrován: 31.01.2020 10:11

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Respirateur »

„Člověk, na nějž nadávají blbci, je hoden důvěry.“
Jean Paul Sartre
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Grunt »

Koniáš píše: 18.03.2020 21:28 Dle mého má rouška smysl, protože zabraňuje většině kapének dostat se do úst.
Přesně naopak. Má smysl protože zabraňuje většině kapének dostat se z úst. Jak při prskání do okolí, tak třeba při běžném hovoru (se štítem na papuli jsem ještě nikoho neviděl). Není tak nutné sterilizovat zběsile všechny povrchy. Vláda ví proč svá opatření vydává. Primárním cílem není aby se někdo z populace nenakazil, ale aby se to kua mezi populací nešířilo, nebylo všechno oprskané, atd.
Odpovědět