Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Fabulous »

Byl mi vznesen dotaz, jaký filtr k polomaskám proti virům použít. Takže radši zde opakuji: jakýkoliv, na kterém je napsáno P3. Kombinace ostatních písmen nás nezajímají, ty slouží k ochraně proti jiným látkám. P3 je prostě proti jemnému prachu (particle) vč. virů.

A P3R je Reusable - znovupoužitelný, což předpokládá nějaký způsob čištění dle návodu výrobce.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od PeFi »

Když není P3, tak P2 je taky hodně dobré řešení a zásadní rozdíl mezi P2 a P3 lze prý dosáhnout jen u celomasky.
A dokonce i P1 je lepší než rouška.
Uživatelský avatar
jbem
Příspěvky: 23
Registrován: 07.02.2016 15:19
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od jbem »

Redukce z 40x4 na 40x1/7" pro 3d tisk se objevila na thingversu, teprve ji budu zkoušet tisknout.

https://www.thingiverse.com/thing:4229928
Tonda
Příspěvky: 234
Registrován: 11.03.2020 11:48

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Tonda »

Já nosím om90 všude. Lékárna, pošta, kancl, hypermarkety. Od toho rouška hypu se reakce zásadně změnila. Nikdo už se nesměje ani nefotí, hodně lidí mě zastavuje a ptá se kde se to dá koupit. Takže za tohle jsem rouškám vděčný.
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od pracintl »

Nepochopil jsem z popisu, jakým směrem ta redukce je.
Potřebuji na masku 40x4 nasadit filtr 40x1.7"

Je to ono??
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
Uživatelský avatar
jbem
Příspěvky: 23
Registrován: 07.02.2016 15:19
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od jbem »

Ta redukce je obráceně. Filtr 40x4 (GOST) do masky 40x1/7" (NATO). Alespoň já to tak chápu.

Jinak dneska mi dorazily filtry MOF-4, staré z ČSLA (6.1983), podle eshopu závit 40x1/7" a do OM-90 skutečně pasují.
Tonda
Příspěvky: 234
Registrován: 11.03.2020 11:48

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Tonda »

Pasovat ti budou, ten závit je velice podobný, ale jde to šroubit těžko. Originál filtr se dá v závitu samovolně roztočit. Šroubil jsem 40x1/7" do CM-4 se 40x4 a šlo to do půlky, více jsem nerval, protože by to mohlo prasknout.

BTW : nevíte někdo, z jakého materiálu je částicový filtr v těch MOFech? Do starých filtrů se dával i azbest. Zkoumal někdo ve kterých se používal azbest? Ať si místo kašle nevyrobíte rakovinu.

http://www.sigma-vvu.cz/soubory/sigma_p ... ers_cz.pdf
strana 3 vlevo dole :
V roce 1994 byl vývoj
MOF-5 filtru dokončen a byly testovány
nové materiály - filtrační pa-pír, aktivní
uhlí, těsnicí hmota
Nedělám si iluze o nějaké velké účinnosti těch starých mofů na viry o velikosti 100nM.
Podle mého názoru se jedná o takovou lepší roušku/respirátor té nejnižší třídy.

Jestli má někdo lepší informace, budu rád, protože jsem si ty MOFy nakoupil a teď se je zdráhám používat. Kdybych tušil že to bude tak husté, nakoupil bych pokorně nové FFP3 filtry 4x40 i přes tu 6x vyšší cenu.
Zatím točím po každém použití dekontaminované uloženky s P3, ale bojím se, že déle jak pár dnů nevydrží a náhradní řešení v nedohlednu.
kubamk
Příspěvky: 49
Registrován: 06.04.2017 19:37
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od kubamk »

Pokud vím, tak naše MOF nikdy azbest neměli ne? Jinak účinku proti viru bych se nebál...
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Matěj »

Od azbestu se ve filtrech upustilo někdy v 50./60. letech (snad jen údajně sověti byli v tomto o něco pomalejší), přesně nevím, tahám to z paměti. Ale v tomto, co řešíte, by to mělo být už OK.
Uživatelský avatar
jbem
Příspěvky: 23
Registrován: 07.02.2016 15:19
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od jbem »

Tonda píše: 20.03.2020 16:26 Pasovat ti budou, ten závit je velice podobný, ale jde to šroubit těžko. Originál filtr se dá v závitu samovolně roztočit. Šroubil jsem 40x1/7" do CM-4 se 40x4 a šlo to do půlky, více jsem nerval, protože by to mohlo prasknout.
Šel tam krásně lehce (MOF-4 do OM-90), bez odporu, kdybych to měl vodorovně, tak samovolně roztočit 🙂, a nakonec bylo cítit, jak dosedl na těsnění.
kubamk
Příspěvky: 49
Registrován: 06.04.2017 19:37
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od kubamk »

Jinak, chápu správně, že maska proti virům chrání mne, ale okolí předemnou nikoliv...
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Pez »

Vše co má výdechový ventil nechrání okolí před tebou pokud jsi nakazeny
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od FMJ »

Takže úplně nejlepší by byla rouška vložkou z nanotextílie, která je dobře utěsněná......tedy pokud se bavíme o rouškách. Protože tahat kompletní přetlakový atombordel, což by bylo nejlepší, zřejmě nikdo nebude....
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Hohepa »

Za mě úplně nejlepší z dostupného je rouška přes výdechový ventil masky.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Pez »

:yes celomasky,
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Grunt »

Tonda píše: 20.03.2020 16:26 Nedělám si iluze o nějaké velké účinnosti těch starých mofů na viry o velikosti 100nM.
Podle mého názoru se jedná o takovou lepší roušku/respirátor té nejnižší třídy.

Jestli má někdo lepší informace, budu rád, protože jsem si ty MOFy nakoupil a teď se je zdráhám používat. Kdybych tušil že to bude tak husté, nakoupil bych pokorně nové FFP3 filtry 4x40 i přes tu 6x vyšší cenu.
MOF filtr jsem v životě neviděl (moc se o ně nezajímám), ale pokud je mi známo je to kanystr nacpaný aktivovaným uhlím. To musí pohlcovat bojové plyny, radioaktivní částice a ten částicový filtr je tam spíše jako předfiltr aby se zbytečně neplýtvalo sorpční kapacitou vrstvy aktivovaného uhlí. To že to nepropustí bojové viry (ale taky bakterie, plísně, koronaviry) je spíš takový bonus. Ale rozhodně to neznamená že to co projde částicovým filtrem už jde automaticky do masky. Musí to projít celou tloušťkou toho filtru. Jeden jediný problém je v tom, že byly tyhle filtry vyrobeny bůh ví kdy, takže částicový filtr může být rozpadlý, AC nemá požadovanou sorpční kapacitu, atd.
Nějaký blázen se buď v tomto vlákně nebo ve vlákně o respirátorech snažil filtr rozdělat a nahradit právě tu vrstvu aktivovaného uhlí (to se kupuje v pytlích). No klepal jsem si na čelo. Na co, že? Ale ano, jde to. A pokud ho vyměníš a je opravdu funkční, máš v tom případě asi nejlepší dostupnou ochranu proti libovolnému bojovému viru. Nemusíš nic desinfikovat, jen veškerou náplň vyhodíš se vším zachyceným, naplníš novou vrstvou a funguješ zas. Nesmí se z toho filtru samozřejmě nic sypat, protože dýchat částečky AC přímo do plic také není příliš zdravé. Stačí tohle jako odpověď?
Pez píše: 20.03.2020 18:00 Vše co má výdechový ventil nechrání okolí před tebou pokud jsi nakazeny
No já jsem docela pesimista. Ano vzduch jde z plic ven. Ale to je všechno. Zbytečná panika zase.
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Vladimir »

Azbest vo filtroch sa tu už riešil, konkrétne aj v tejto téme na 15tej strane:
viewtopic.php?p=158038#p158038

Ozaj sa jedná o staré filtre, do 50.-60. rokov, to čo sa dá dnes bežne zohnať, je bez azbestu.
Vladimír
ronim
Příspěvky: 1
Registrován: 01.03.2020 21:46
Pohlaví: muž

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od ronim »

ecart píše: 19.03.2020 11:21 Musím se přiznat, že aktuální situaci jsem brutálně podcenil:
- Jasně, mám doma krabici jednorázových roušek, ale je spíš náhoda.
- Ano, měl jsem doma několik lepších respirátorů, ale to bylo jen proto, že jsem nedávno boural půlku baráku.

Dnes už je mi jasný, že nějaký roušky a respirátory jsou víc placebo, než opravdová ochrana zdravého uživatele před nákazou. Pokud se bude člověk delší dobu pohybovat v promořeném prostředí, tak s tím absolutně nemá šanci.

A z toho plynou dva dotazy:

1) Dají se někde (v zahraničí) pořád ještě koupit filtry a civilněji vypadající plynové masky? Něco jako CM6, nebo Drager. Všude vidím, že tyhle typy jsou pryč a sehnat se dají jen vojenské muzeální kousky se dvojicí zorníků.

2) Chodíte někdo nakupovat v plynové masce?

Díky :shock:
ad2 Chodím nyní běžně nakupovat v CM-4, ještě minulý týden se někteří smály, nyní už né a spíš se ptají kde jsem to sehnal.
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Trace »

DeadMan píše: 18.03.2020 15:44 Tak zásoba filtrů dorazila 8-)
Pokud někdo shání, potom nechť nahlédne na Military Range, je jich tam dost a reaguji docela rychle ;) IMG_20200318_153828_resize_22.jpg
Jedná se o funkční, kvalitně uložené filtry? Ta maska, kterou tam mají vypadá jako horší jakost.
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od bivoj »

ronim píše: 20.03.2020 21:44 ...ještě minulý týden se někteří smály...
smáli

y/i je celkem důležité v čr gramatice...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Odpovědět