Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od BiSon »

ramm:
Mnoho otazek, malo odpovedi.
Rika se, ze jde i o stres, u zdravotniku v takove situaci si pripis: stres, dlouhe sluzby, vycerpani,...
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Nuwara »

Štaflík: Testuje se 2000 lidí denně na celou republiku, to je sakra malý počet aby tam poslali někoho kdo se tváří jako že je v pohodě. Spíš mě trápí ten přístup o kterém píšeš - už nás neotravuj a když jsi tak chytrý, tak to tam vydesinfikuj sám.

Grunt: S tím úmrtím. Taky mě to zarazilo, před pár dny jsem si to srovnával, akorát se mi to nechce dělat znova. Závěr byl takový, že ve většině zemí, kde pravděpodobně probíhalo testování těsně po zavlečení do té a té země (nebyla to lokální prvotní ohniska jako třeba Itálie) přichází první mrtvý cca jeden až dva týdny po prvním pozitivně testovaném. Hodně rychle to pak přeskočí do řádu desítek. U nás je to opravdu anomálie.
Může to být z několika důvodů - asi nejpravděpodobnější mi připadá nízká protestovanost a tím pádem úmrtí na covid, kde byl uvedený důvod jiný. Abych tuhle domněnku o něco opřel, musel bych mít podrobnější data o denních testech všude možně a čas a chuť to srovnávat.

Edit: než jsem to dopsal, už tu zas nalétalo několik odpovědí :-)
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
Ortvar
Příspěvky: 288
Registrován: 03.01.2017 18:10
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ortvar »

Nevím jak jinde, ale u nás se testoval jeden pacient již hospitalizovaný dříve s "divnou pneumonií". Negativně.
Jinak se testy u hospitalizovaných nedělají. Jinak dnes prošel s únavou, slabostí, opocením a bolestí břicha jeden před triáž, pohotovost, a až na RTG si "vzpomněl", že byl před 3 týdny v Itálii. Hygiena : test ne, ať to doma vyleží na paralenu. Personál karantena ne. Asi tak.
Warriors are not the ones who always win but the ones that always fight.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Grunt »

Nuwara píše: 21.03.2020 19:56 Může to být z několika důvodů - asi nejpravděpodobnější mi připadá nízká protestovanost a tím pádem úmrtí na covid, kde byl uvedený důvod jiný.
A nedělá se náhodou po úmrtí pitva nebo alespoň test na příčinu úmrtí? Je to prostě divné.
Ortvar
Příspěvky: 288
Registrován: 03.01.2017 18:10
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ortvar »

Pitva ano, testy ne.
Warriors are not the ones who always win but the ones that always fight.
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Nuwara »

Testů je málo, proto se v rámci pitvy netestuje...
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
Novulk

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Novulk »

štaflík:
Jo.
Klíčová věc je tohle: Thomas Jefferson: "He who gives his freedom for safety gets none of them." - "Kdo se vzdá svobody za bezpečí, nemá nakonec jedno ani druhé."

To je podle mě skutečná povaha a riziko současné koronavirové krize...
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Nuwara »

Stejně bych čekal, že tu pár případů bude. Víc testů denně se začalo dělat před deseti dny. Ale pořád nevím, jestli je to srovnatelné se zahraničím, možná je to pořád hodně málo. Těch testů pochopitelně.

štaflík: No, tak to jsem netušil, že na to až takhle serou...
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Grunt »

štaflík_new píše: 21.03.2020 20:12 Až si říkám, že dobře ví, že to není nijak extrémně děsivé onemocnění a celé je to jenom show s nějakým podtextem. Zní to konspiračně, ale bohužel to tak vypadá.
Se podívej na libovolné videa z Číny, Itálie, Španělska,…
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Nuwara »

Novulku, já si spíš myslím, že ten důvod nebude tak vznešený. Nejde o svobodu a bezpečnost. Jde o pohodlí a lenost. Chceš taky výrok?¨
„Nevěřte v ušlechtilý motiv činu, pokud lze najít nízký.“ E.Gibbon
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Pez »

Ortvar píše: 21.03.2020 20:06 Pitva ano, testy ne.
Pitva se nedělá, jen na vyžadání rodiny nebo lékaře. Pokud má pacient, třeba zápal plic a doktor napíše, že umrtí v důsledku zápalu plic a rodina nevznese námitku, tak se to dál neřeší.
Ortvar
Příspěvky: 288
Registrován: 03.01.2017 18:10
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ortvar »

Pokud umře doma, je to tak, pitva pouze u podezřelých úmrtí z indikace ohledávajícího lékaře. Pokud umře v nemocnici, automaticky zdravotní pitva, pokud to rodina neodmítne.
Warriors are not the ones who always win but the ones that always fight.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Pez »

Ortvar: Dovolím si ti oponovat, čerstvá osobní bolestná zkušenost. Bylo to tak jak jsem napsal.
Ortvar
Příspěvky: 288
Registrován: 03.01.2017 18:10
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ortvar »

U nás v nemocnici to tak je. Jinde to může být jiné, nehádám se. Mohlo se to změnit.
Warriors are not the ones who always win but the ones that always fight.
Uživatelský avatar
MFG
Příspěvky: 267
Registrován: 05.04.2015 1:41
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od MFG »

Pohled do statitik z “chytreho naramku” na dlouhodobe klidove tepy presne popisuje ten podivny prubeh letosniho “nachlazeni”. Sice zadne vnejsi projevy, ale to telo se s necim pralo, kontroloval jsem to podle kalendare a presne to sedi ... je tam dobre videt to prechodne zlepseni a zase nastup, nekdo to tu prede mnou take popisoval, je to takove “nekonecne” Vim ze to sem nepatri, ale stejne uz jsme to tu kratce probirali. Par let zpet jsem mel chripku/virozu a tam byl ten klidovy tep tyden nahore a po teplotach plynule klesal. Jen me to zaujalo, kdyztak klidne smazat ;)
Open PNG image.png
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Nuwara »

štaflík_new píše: 21.03.2020 20:32 Prostě skupina lidí, která by umřela (řekněme) za půl roku, umře za dva měsíce.
A při tom náporu umřou i další lidé, nikoliv přímo na covid, ale na jiné, jinak běžně léčené věci. A to jen proto, že ty dva měsíce bude zdravotnictví v rozkladu. Ale uznávám, že následky po překonání můžou trvat ještě hodně dlouho, už jen proto, že zdravotnictví neobnovíš hned. Přístroje se dají koupit, lékařský personál ne.
Krom toho k ekonomice. Jestli je ekonomika v takovém stavu, že nevydrží jedno dvou měsíční útlum, tak taky není v pořádku a je třeba aby prošla nějakou regenerací. No a jak se v ekonomice děje regenerace? Mám pocit, že nic než hluboká recese, potažmo krize jako nástroj nefunguje. Prostě se nebojím kolapsu bez toho, že se to zas zvedne na nohy, v historii byly daleko horší situace.
Čeho se bojím víc jsou politické a společenské následky, ale to vlastně ani jedna z cest o které se tu přeme moc neovlivní.

Jo a na vakcínu v dohledné době nevěří snad nikdo, ono už jen samotné testování nějakou dobu zabere. Rychlejší by mohl být nějaký, byť třeba jen podpůrný, lék. Možná, sázet na to je hra s nejistým výsledkem.
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
Indy
Příspěvky: 191
Registrován: 01.09.2017 21:50

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Indy »

Slibne vypadaji (off-label use): chlorochin, hydroxychlorochin, disulfiram (antabus), azithromycin.
Zkousi se camostat-mesilat.
veve
Příspěvky: 121
Registrován: 27.02.2020 20:22

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od veve »

Já nějak pořád nechápu, co je na tom testování a karanténách k nepochopení. Od začátku se říká, že účelem je nástup zpomalit, koupit čas pro přípravu. Nikdo přece nepotřebuje, aby byli všichni otestovaní nebo aby byli všichni v karanténě.

Moc mi ty exponenciály nejdou, tak snad..

Když budem počítat pro jednoduchost, že za týden jeden poletující člověk nakazí 3 lidi, potom co je nakazí si jde lehnout, tak za 4 týdny máme 3+9+27+81=120 lidí.

Když dáte 100 lidí do karantény, do měsíce ušetříme 12 000 nakažených.

Pokud budem počítat, že člověk v karanténě, nakazí 1 člověka ve společné domácnosti, který nemusí být v karanténě a půjde do práce, zmenšíme na začátku nakažené ze 3 na 1, tzn odklad řetězu o týden.

Stejně tak, když budu mít firmu na jednom patře s openspace kanclama a 100 lidma, tak za měsíc mám všechny nemocné, když půlka odejde na homeoffice, můžou pracovat a celkový počet nakažených není 12 000 ale 6 000.

Nakonec k démonizovaným přažským chatařům. Uvědomte si, že většina pražanů jsou lidé přistěhovaní ze zbytku čech, moravy a slezska. Vemte si, kolik středočechů 5dní v týdnu dojíždí do prahy za prací z okolních měst a vesnic. A ano, jsou to idioti, stejní idioti jako litoveláci zdrahící přes pole a brňáci v hospodách. Nemyslím si, že škatulkování podle bydliště teď něčemu pomůže.
Uživatelský avatar
Jim Corbett
Příspěvky: 159
Registrován: 19.02.2016 8:21
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Jim Corbett »

Souhlasím se Štaflíkem. Čím dřív se nakazím, tím lépe pro mne (pokud už to nemám dávno za sebou). Čekat s mokrým hadrem na puse až zdravotnický systém úplně lehne z důvodu podfinancování a nedostatku personálu se mi nijak nechce. Taky nikdo neví jak se bude virus dál vyvíjet. Nemusí to jít nutně k lehčímu průběhu nemoci. Tenhle průšvih podle mne neodezní za dva měsíce. Může se se to táhnout s různými výkyvy půl roku, nebo i déle.

Pokud hysterici a populisté ve vládě budou dál přitvrzovat, dovedu si představit i nějaké občanské nepokoje. Zatím lžou a slibují různé úlevy pro OSVČ. Nic z toho v reálu není pravda. Zažil jsem teď naprosto příšerné jednání ze strany úřadu, když jsem potřeboval konzultovat pár detailů ohledně daní... Počkejte až začne finančák se sociálkou vymáhat pokuty a vyměřovat penále. Placení záloh na daně v plné výši už bude jenom bonbónek.

Líbí se mi britský přístup k nemoci. Kdo má pravdu se stejně ukáže až za hodně dlouho. Rychlý průběh, rychlé vzpamatování zdraví obyvatel i ekonomiky. Současný styl řízení spěje k dlouhé agónii. Vystrašeným lidem zavřeným v panelácích se zdraví bude jenom zhoršovat. Mnozí, kteří by dnes dali nemoc úplně v pohodě, na ni za půl roku možná zemřou. Dlouhodobý stres a nedostatek pohybu vykoná svoje.
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od FMJ »

Jime, třeba Německo, které v podstatě jede na GB model, má brutální nárůst onemocnění, z čehož lze tedy důvodně usuzovat, že bude podobně narůstat i počet lidí, vyžadujících lékařskou péči. Takže k zahlcení jejich zdravotního systému dojde setsakra rychleji. Konkrétně v Německu očekávám ty nepokoje mnohem dříve - mimo jiné i kvůli tomu, jak si sami přitápějí - https://jungefreiheit.de/politik/deutsc ... lbewerber/ (sice lehce pravicový plátek, ale obsah informace mám z DEU potvrzen).
Máte ale asi pravdu v tom, že kdo dřív onemocní a bude potřebovat lékařskou pomoc, má větší šanci, že se mu jí dostane. Ovšem taky má šanci chytit tu potvoru rychleji podruhé, že.....
Odpovědět