Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

sphinx píše: 22.03.2020 13:07 Tak vzhledem k tomu, že už je údajně přes 40 kmenů a že počet vazných míst oproti původnímu viru vzrostl na 4, tak to s tou imunizací moc fungovat nebude, jak je vidět na tom, kde která větev mutací asi zrovna úřaduje :/ Virus sice něco preferuje, ale naváže se klidně na každý z těch 4 známých vstupů.
Zdroj? Odkud mas tu informaci o poctu kmenu a jejich mutacich?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Novulk

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Novulk »

proforma: Nevím, odkud to má sphinx, ale ten virus samozřejmě postupně diverguje, jako všechny podobné viry (nebo lépe - jako většina virů). Fylogenomická data jsou skoro v reálném čase vidět třeba zde:
https://nextstrain.org/ncov?l=unrooted

To není nic divného a nic nepřirozeného. Samozřejmě časem bude k dispozici podstatně víc dat týkajících se možných rozdílů ve virulenci/smrtnosti/patogenezi mezi jednotlivými liniemi. Hodně lidí na tom teď po světě pracuje, ale epidemie - jak ostatně víme ;) - právě probíhá, takže to bude chvilku trvat.
Nevím nic a neslyšel jsem nic o "4 vazných místech", takže k tomu nemám žádný komentář.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Nepochybuju, ze to mutuje, prekvapilo mne to cislo 40 variant a ze se to umi chytat na bunky ucinneji nez puvodni varianta. U techhle 2 tvrzeni bych si chtela precist puvodni zdroj informaci.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
sphinx
Příspěvky: 86
Registrován: 13.09.2016 23:59
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od sphinx »

proforma píše: 22.03.2020 13:15
sphinx píše: 22.03.2020 13:07 Tak vzhledem k tomu, že už je údajně přes 40 kmenů a že počet vazných míst oproti původnímu viru vzrostl na 4, tak to s tou imunizací moc fungovat nebude, jak je vidět na tom, kde která větev mutací asi zrovna úřaduje :/ Virus sice něco preferuje, ale naváže se klidně na každý z těch 4 známých vstupů.
Zdroj? Odkud mas tu informaci o poctu kmenu a jejich mutacich?
Poslouchal jsem teď chvíli Calábka, a vytáhnul si z toho ten úvod, který v podstatě přebírá od Číňanů a dalších výzkumníků, že je víc jak 40 mutací, mutuje spike protein a díky tomu virus otvírá další vstupy.
https://www.youtube.com/watch?v=Ueo26ezz5i8

a tady grafika k mutacím:
Obrázek
Be brave. Be honest. Be free.
Uživatelský avatar
Respirateur
Příspěvky: 142
Registrován: 31.01.2020 10:11

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Respirateur »

no, skvělý. Z obrázku to vypadá jako by bylo na každý kontinent použito jiné varianty koronaviru. A teď je z toho přes 40 mutací. To nemá šanci postihnou žádná vakcína na světě. :sad
„Člověk, na nějž nadávají blbci, je hoden důvěry.“
Jean Paul Sartre
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

No, docela husty. Jestli je to takova potvora, ze se dokaze prizpusobit rasovym rozdilum jednotlivych etnik (a at mi ted nikdo nerika, ze rasove rozdily neexistuji...), tak se mame na co tesit. Protoze pri uzavreni hranic nutne budou vznikat varianty "narodni" a pri jejich otevreni si je pak zase vymenime. Rychlost, s jakou to mutuje, mne trochu desi. Neskutecne efektivni organismus... (jo, vim, ze to technicky zivy neni).
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
sphinx
Příspěvky: 86
Registrován: 13.09.2016 23:59
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od sphinx »

Já si právě říkám, jestli tohle není jeden z důvodů, proč to kosí v různých zemích jinak. Protože ty rozdíly mezi Itálií (a nově i Španělskem) a zbytkem jsou zatím hodně velké. 3 z těch dalších vstupů souvisí s nemocemi, takže na to budou citliví a ohrožení ti, co mají některé z těch onemocnění (a nebo o něm ještě nevědí).

A s tímhle můžou asi říct vakcíně papá, protože pokud se ten protein pořád mění, tak jak ho půjde specifikovat imunitnímu systému aby po něm šel.
Be brave. Be honest. Be free.
Novulk

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Novulk »

proforma píše: 22.03.2020 14:27 No, docela husty. Jestli je to takova potvora, ze se dokaze prizpusobit rasovym rozdilum jednotlivych etnik (a at mi ted nikdo nerika, ze rasove rozdily neexistuji...), tak se mame na co tesit. Protoze pri uzavreni hranic nutne budou vznikat varianty "narodni" a pri jejich otevreni si je pak zase vymenime. Rychlost, s jakou to mutuje, mne trochu desi. Neskutecne efektivni organismus... (jo, vim, ze to technicky zivy neni).
Nee!
Lidi neblbněte! Tohle dělají viry normálně.
Proč to (víceméně) odpovídá geograficky (linie se vyskytují hlavně v jednotlivých zemích či kontinentech)? No to je prostě proto, že lidi si to tam mezi sebou víc přenášejí a virus mutuje v rámci lokální populace. A občas přeskočí na delší vzdálenost - protože lidi pořád ještě cestujou. Tohle je prostě evoluce. Takhle probíhá evoluce. Akorát u virů probíhá rychleji, v případě epidemického viru třeba řádu dní nebo týdnů jako tady.

Samozřejmě tyhle mutace mohou přinášet změny ve virulenci atd. To ale zatím prostě moc nevíme, protože k tomu nejsou použitelná data. Data. která uvádějí jednotlivé země (počty testovaných, nakažených, mrtvých) jsou naprosto nepoužitelná. Jednotlivé země uvádějí neporovnatelná čísla podle neporovnatelných metodik. Některé lžou záměrně, některé testují všechny moribundy v nemocnicích, některé testují každé nachlazení, některé testování z těch či oněch důvodů dost limitují (jako ČR).
Takže prostě reálně bude ty linie možné porovnat až budou data o protilátkách v populacích v různých zemích. Pokud tedy kvůli kolapsu světové ekonomiky ještě zbude někdo, kdo by to mohl a chtěl dělat...
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od TomSmith »

sphinx píše: 22.03.2020 14:06a tady grafika k mutacím:
Přidávám odkaz k té grafice kde se v těch mutacích můžete různě hrabat, měnit typy zpbrazení apod.
https://nextstrain.org/ncov
Uživatelský avatar
sphinx
Příspěvky: 86
Registrován: 13.09.2016 23:59
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od sphinx »

@Novulk: to tady snad nikdo nerozporuje, že to je pro viry přirozené.
Be brave. Be honest. Be free.
Uživatelský avatar
MFG
Příspěvky: 267
Registrován: 05.04.2015 1:41
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od MFG »

Nejsou to uplne data k viru, ale myslim ze to neco vypovida o predzasobeni vesnickeho obyvatelstva potravinami.

Nekteri tady vi kde bydlim a jake problemy se srncim mame, ale za poslednich cca 10 dni uplne zmizelo. Jsme v podstate na samote a normalne muzu na srny hazet z 20 metru jablka aniz by zvedly hlavu a ted jsou pryc - komplet. Nevidim nic ani dalekohledem okolo na polich, fakt jsou pryc. Od zacatku brezna jsem videl nektere sousedy (myslivci, ale i pytlaci) “zavazet” mrazaky, ale jeste nikdy za poslednich 20 let co tu zijeme nezmizela vysoka uplne. Je mozna ze se venkov predzasobil tak intensivne, nebo mi nekdo znaly rekne ze je to nejaky prirodni proces? Jento jak z nejakeho postapo filmu ;)
Del-in
Příspěvky: 233
Registrován: 28.05.2015 1:07
Pohlaví: žena

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Del-in »

V tom rozhovoru s Calabkem zazněly dost konkrétní info kam se je nyní virus schopný vázat v lidském těle: ACE 2, o kterém se tu již hovořilo, dále je to furin, GRP 78 (glukózou regulovany protein) a CD 147. Dále tam rozvíjí možnosti inhibice těchto "vstupů" do organismu člověka.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Maric »

No hezkypěkně.....

Lék, který krátí dobu šíření viru, se stahuje z lékáren. Prymula název tají
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koro ... omaci_chtl
Uživatelský avatar
Kechli8a5
Příspěvky: 174
Registrován: 28.01.2020 0:29
Pohlaví: žena

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Kechli8a5 »

S vakcínou na očkování proti koronaviru lze podle Světové zdravotnické organizace (WHO) počítat za 12-18 měsíců. Lékaři po světě se proto uchylují ke zkoušení již zavedených léků původně určených na jiná onemocnění. A některé z nich mají překvapivý úspěch.
Lék na ebolu: Remdesivir

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/preh ... pech-94664
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Novulk píše: 22.03.2020 14:59
proforma píše: 22.03.2020 14:27 No, docela husty. Jestli je to takova potvora, ze se dokaze prizpusobit rasovym rozdilum jednotlivych etnik (a at mi ted nikdo nerika, ze rasove rozdily neexistuji...), tak se mame na co tesit. Protoze pri uzavreni hranic nutne budou vznikat varianty "narodni" a pri jejich otevreni si je pak zase vymenime. Rychlost, s jakou to mutuje, mne trochu desi. Neskutecne efektivni organismus... (jo, vim, ze to technicky zivy neni).
Nee!
Lidi neblbněte! Tohle dělají viry normálně.

Ale jo, to ja vim, ze to delaji normalne. Mne zarazi ta rychlost. Z Ciny se to zacalo sirit zacatkem unora - mit za 1,5 mesice 40 ruznych variant, to mi neprijde uplne bezny. Chripka drobne mutuje jednou za rok az dva, novej kmen jednou za 20-30 let. Ostatni virove nemoci - spala, spalnicky, meningitida, zaskrt, vzteklina a co ja vim, co jeste, jsou stejny po desitky let. Ten prudky rozvoj variant by naznacoval spis, ze jde o nejaky velmi mlady organismus, ktery je porad jeste "ve vyvoji". Dal radsi spekulovat nebudu.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Wilderness
VIP
Příspěvky: 427
Registrován: 04.04.2014 19:47
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Wilderness »

Maric píše: 22.03.2020 16:29 No hezkypěkně.....

Lék, který krátí dobu šíření viru, se stahuje z lékáren. Prymula název tají
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koro ... omaci_chtl
Ono si tu někdo jistě všimne co se za posledních 24h objevilo na všech eshopech a lékárnách jako nedostupné :)
"Kdybych měl zapomenout na ně, Bože na nebi, zapomeň na mě."
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od J-e-n-n-y »

ETubKC6XQAAoTfY.jpg
Plaquenil
Kdo je připraven, není překvapen.
Novulk

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Novulk »

proforma píše: 22.03.2020 17:01
Ale jo, to ja vim, ze to delaji normalne. Mne zarazi ta rychlost.
Dělají to i jiné široce rozšířené humánní viry. Třeba tady je sezónní chřipka H3N2 za posledních 6 měsíců:
https://nextstrain.org/flu/seasonal/h3n2/ha/6m

Jsou to většinou (i u SARS-CoV-2) drobné mutace, většinou takové, které neznamenají změny v sekvenci proteinu. Ale i ty se vyskytují, převážně prostě v těch variabilnějších částech virového genomu.

Tím samozřejmě není řečeno, že nás evoluce SARS-CoV-2 nemůže v příštích týdnech a měsících překvapit... To určitě může.
Uživatelský avatar
Wilderness
VIP
Příspěvky: 427
Registrován: 04.04.2014 19:47
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Wilderness »

Milan Kubek naznačoval v OVM dobrou věc. Že současný počet nakažených je takový jen kvůli dosavadnímu počtu protestovaných.

Pokud ale bude otestování národa trvat dlouho, o to déle ti jenž to mají také, ale ještě o tom neví, to budou šířit dále a dále.

Jo
Zavřít hranice, zákaz vycházení, protestovat národ, pozitivní izolovat, vyléčit, pak by se to snad dalo rychle vymýtit.
Ale
"Kdybych měl zapomenout na ně, Bože na nebi, zapomeň na mě."
veve
Příspěvky: 121
Registrován: 27.02.2020 20:22

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od veve »

K plaqu:

https://www.france24.com/en/france/2020 ... r-bogillot
https://www.webmd.com/lung/news/2020031 ... e-answer#1
https://www.youtube.com/watch?v=n4J8kydOvbc
https://www.forbes.com/sites/marybethpf ... ce3d635c49
After 6 days, the percentage of patients testing positive for COVID-19 who received hydroxychloroquine fell to 25% versus 90% for those who did not receive the treatment
Ale ještě to údajně není potvrzeno, a v případě francouzů to byl malý vzorek lidí.

studie: https://www.clinicaltrialsregister.eu/c ... 0890-25/FR
Odpovědět