Superkondenzátory

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Superkondenzátory

Příspěvek od Rafael »

Zaslechl jsem v TV něco o nějaké hmotě, české, v souvislosti s nějakými superkondenzátory.
Neznal jsem, tak jsem musel čenichat a hned první odkaz:
Screenshot_2020-01-14-16-33-43_20200114163501433.jpg
(Vzpomněl jsem si na mladá léta kdy jsem stavěl Transiwatty apod., jaká byla potíž sehnat elektrolyty větších kapacit a přijatelných rozměrů).
*
Přijdou mi ty dnešní "super" jako úplné sci-fi a hlava mi to nebere.
*
Co si o tom myslíte a co s nima?
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Superkondenzátory

Příspěvek od bacil »

- udělěj si KERS do auta
- pomocník při startování velkých strojů akumulátorem který nesnese takový proud
- bodová svářečka
- magnetizační cívka
- malé se používají jen místo záložního aku na záchranu obsahu paměti
- akumulátor tím nenahradíš - je to moc veliké
- ale zase to rychlejc nabiješ
- musíš to hlídat - proudy, max napětí
- nekupuj to
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Superkondenzátory

Příspěvek od Rafael »

Kupovat to určitě nebudu, jen mě to zaujalo jako úložiště el. energie. Teoreticky.
Hlavně s tou nějakou hmotou vyvinutou?, zkoušenou? našimi vědci?
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
xb.h
Příspěvky: 43
Registrován: 06.03.2015 19:15
Pohlaví: muž

Re: Superkondenzátory

Příspěvek od xb.h »

V číně jdou koupit za minimální peníze. Co se týče superkapacitorů tak nejsou příliš vhodné na napájení protože mají poměrně velký vnitřní odpor (o zálohovacích ani nemluvě, ty mají klidně 100 ohmů). Aby se daly k něčemu kloudně použít tak se musí udělat sérioparalelní kombinace a pak jsou zase hodně rozměrné. Povídačky k čemu všemu jdou použít jsou spíš pohádka.
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: Superkondenzátory

Příspěvek od Trace »

Pouzivaji se napr. v elektromobilech. Diky nim maji Tesly tak velke zrychleni z 0 na 100.
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Superkondenzátory

Příspěvek od JOBU »

Si si istý? Vyššie máš vetu "tak nejsou příliš vhodné na napájení protože mají poměrně velký vnitřní odpor". To značí všetko.
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Superkondenzátory

Příspěvek od Joe Azbest »

Superkapacitor jsem zatím použil pouze v jediném zařízení. Byla to noční keška maskovaná za větev. Kapacitor se nabíjel pomocí solárního článku přes den (i při zatažené obloze) a v noci napájel led v úzce směrované trubce, tak aby hledač musel být na přesných souřadnicích, jinak ji neviděl. A celá umělá větev byla umístěná až za poměrně širokým a hlubokým potokem, kde nejbližší most byl kilometr daleko :lol:
Při čtení komentářů z odlovu jsme se dost nasmáli.
Celé zařízení bylo zaizolované silikonem a vydrželo fungovat asi dva roky, než strom pokáceli. Pokud se to povede jetš vylepšit mohla by to být zajímavá alternativa k akumulátorům.
Uživatelský avatar
MartinSk
Příspěvky: 193
Registrován: 18.09.2016 11:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Ještě mám...

Re: Superkondenzátory

Příspěvek od MartinSk »

V železničních motorových jednotkách Shark máme místo startovacích baterií kondenzátory. Je to škatule o délce hrany cca 50 - 70 cm. První jednotku máme už skoro deset let a je to zařízení o kterém víceméně nevíme. Dá několik startů za sebou. Kabely od trakční baterie k tomu vedou velice silné, tak i další nabití je velice rychlé.
Generálmajor Carl von Clausewitz: "Laikové studují strategii, stratégové studují logistiku..."
Odpovědět