Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od dracekvo »

Bacha, nemáš roušku přes ventílek :D
Uživatelský avatar
cortes
Příspěvky: 166
Registrován: 17.10.2014 22:29
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od cortes »

Obchod Billa Praha Krakov
Dost prodavačů s respirátorem, nějaký chlap na ně začal že to nesmí nosit atd.
Tak jsem aspoň prodavačce řekl, že může ale překryté.
Za 5 minut jsem viděl jak nějaká asi vedoucí, bere 2 prodavačům respirátor a dává jim roušku. :head
CZ ŠKORPION VZ 61 S + Prcek 6,35 + Gladiator cal. 500 HD D2 - Limited Edition.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od DeadMan »

Bych paní vedoucí poslal :moon

Pokud mne někdo bude nutit nosit méně efektivní ochranu a tím mě bude chtít vystavit riziku vážně nákazy, tak to budu považovat za útok na mou osobu a budu postupovat v rámci nutné obrany :evil:
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Grunt »

Já k celé té panice ohledně výdechových ventilů dodám, že si myslím že je to blbost. Virus není plyn. Nešíří se v dechu nýbrž rozprašuje rozpuštěn v kapénkách které vyletuj z úst při mluvení, kýchání, apod. Takže pokud si někdo zaprská vnitřek masky, je to pravděpodobně jediné místo, které bude kontaminované. Nehledě na to většina výdechových ventilů má membránu, takže prostor, kterým mohou virové částice vyletět je několikrát menší než u běžně nošené nedoléhající roušky (která se ovšem nosí z toho důvodu aby zachytávala tyto částečky). Pokud není kus hadru schopen odfiltrovat částečky vstupující do plic, jak moc asi bude schopen odfiltrovat ty vystupující z ventilku. Já si prostě o tom myslím svoje.
Inf.
Příspěvky: 11
Registrován: 28.05.2016 23:08

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Inf. »

Decathlon bude vykoupen za 3... 2... 1... :D Jen kde vzít filtry, s takovou se jich moc nových už do oběhu nedostane :(
https://www.novinky.cz/zahranicni/koron ... y-40318010
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8781
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Fabulous »

Předpokládám, že Decathlon je už dávno vykoupen maníky z ČVUT (Decathlon je partner projektu). Filtry dostává občas Klimafil a Sigma prý najede/zvýší výrobu. P3 filtry jsou stále k sehnání i v Evropě.

Výhodou tohoto projektu je hlavně nízká cena v porovnání s novými celomaskami.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Matěj »

Naposled jsem do zásoby objednal filtry minulý týden a došly dnes, z jednoho obchodu, co tu někdo postoval (název jsem zapomněl a krabici mám v autě). Takže zatím není asi problém podle mě s dostupností alespoň u této položky.
Jo a samozřejmě, hned je cestou z práce hodím na národní výbor, aby je dostali spotřební, o které se stát nepostaral...
Inf.
Příspěvky: 11
Registrován: 28.05.2016 23:08

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Inf. »

Fab: No ještě jim tam něco zbylo, ale moc toho nebude. Nemělo to vyznít nijak špatně, jsem rád, že ČVUT dělá co se dá, jen je mi smutno z toho, že se teď tady hasí problém chybějících masek v řádech desetitisíců pomocí potápěčské masky dodávané francouzským obchodním řetězcem, 3D tištěnou přechodkou a filtrem pravděpodobně tuzemské výroby. Lidi v první linii (opravdu první) měli mít masky (třeba cm6 od GUZU) nakoupené již dlouho dopředu, náklady v řádech stamilionů (jestli) a hned by i zbylo více OPP na ostatní ohrožené skupiny pracovníků.
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Trace »

Tak a která je lepší :)
v jedné je určitě dobrý rozhled, druhá asi není tak rozměrná a možná se dá použít v kombinaci puškou?

http://www.armysklad.cz/product/plynove ... nova/89155
https://www.armatex.cz/cs/protichemicka ... a-mo-90-i/

výhoda obou je, že mají klasické filtry a né proprietární jako maska M-10m
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
Uživatelský avatar
Maxim
Příspěvky: 2
Registrován: 27.02.2020 10:17

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Maxim »

Trace: Také jsem nedávno vybíral. Na youtube jsou nějaké recenze. Ještě jsem zvažoval polskou MP5, která se dá stále sehnat.
Nakonec jsem vzal Fernez, protože vypadá nejméně vojensky (bude méně plašit lidi). Dělá se ale jen v jedné velikosti. Výhled je prý dobrý, jen s malou optickou deformací, nemlží se. Nevýhodou předního filtru je, že zavazí při sklonění hlavy.
floky
Příspěvky: 263
Registrován: 17.12.2011 22:37

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od floky »

Viem porovnať OM 90 a CM5(bude asi podobná ako ten fernez)

V CM5 sa dá bezproblémov šoférovať...periférne videnie je dostatočné...
Problém nastal iba pri chôdzy, človek si nevidi priamo pod nohy a je riziko zakopnutia / neodrátania schodov. Pri snahe pozrieť si pod nohy sa treba predkloniť, ináč sa filter oprie o hrud a hlavu neskolpiš dolu. Toto bol trochu problém aj v aute...mysliet na to a veci nedávať do rôznych priečinkov vedla radiacej páky a k ručnej brzde...ale najlepšie nahádzať na sedadlo spolujazdca...

V OM 90tke by som si asi netrúfol šoférovať, periférne videnie je omnoho horšie + pod nohy si človek vidí ešte menej. Výhody v strelbe, použití optiky - dalekohlad...a nezanedbatelná výhoda v možnosti pitia - ak k tomu má človek flašu, kedže sa mi viac krát stalo že mi dosť vyschlo v ústach...vie to vyriešiť žuvačka a snažiť sa čo najviac dýchať nosom...
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4351
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od bivoj »

Proč řešíte staré surplus masky? Stejně pak člověk nasype daleko více peněz do filtrů...

Já vsadil na novou CM-6 a jsem spokojený...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od bacil »

To co vynalezli na ČVUT, to vyšlo i na ThingiVerse. Viděl jsem to tam i před pár dny na tu masku decathlonu, ale teď to nemůžu najít

https://www.thingiverse.com/thing:4238212
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Hohepa »

Protože CM4 se dá koupit za 125,- Kč,
CM6 za 2062,- Kč
to je slovy šestnáct kusů CM4. :wasntme
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od hrd »

Měl jsem M10, mám CM4, CM6 a OM90. Za mě asi nej poměr cena/výkon CM4 (včetně střelby, škoda, že se už nevyrábí). CM6 mě moc neoslovila, zorník zkresluje, ta univerzální velikost také není značka ideál. M10 je fajn, pokud s tím nechcete střílet nebo nepotřebujete vyměňovat filtry. OM90 ano, ale zase cena dost vysoká.
uid0
Příspěvky: 36
Registrován: 25.03.2020 22:30
Bydliště: /root

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od uid0 »

Trace píše: 25.03.2020 17:34 Tak a která je lepší :)
Mám doma obě, jak Fernez, tak OM-90. Zkusím se trochu rozepsat.

Fernez Panoramasque je maska vyrobená ve Francii, ale po světě je k sehnání pod různými názvy, Fernez ji pravděpodobně jen vyrábí v licenci pod svoji značkou. Úplně stejnou masku lze sehnat i pod hlavičkou Wilson, Honeywell a řadou dalších. Podle všeho je to na západě hodně rozšířený typ, často bývá i součástí různých sofistikovanějších dýchacích nebo filtračních přístrojů pro průmyslové a záchranářské použití.

Masky Fernez v českých armyshopech pocházejí z Polska, kam byly s největší pravděpodobností dodány armádě nebo jiné ozbrojené složce, odkud byl letos nebo loni vyřazeny. Dle návodu je výrobcem udávaná životnost 15 let. Kupoval jsem letos v lednu dva kusy, oba byly vyrobeny v roce 2006 a jsou v perfektním stavu, věřím tomu, že jsou opravdu nepoužité. Plexisklo bez jediného škrábance, guma je měkká, poddajná, nezteřelá a nepopraskaná. Stav nádechového/výdechového ventilu nedokážu laicky posoudit, ale maska těsní, při zacpání otvoru se závitem pro našroubování filtru se nadechnout nešlo. Plexisklo se ani při zvýšené námaze nositele nemlží ani nerosí. Panoramatický zorník trochu zkresluje, ale není to nic strašného. Velikost se udává univerzální, řekl bych, že bude odpovídat velikosti 2 u OM-90, mně sedí dobře (průměrný ksicht), ale každému by nemusela. Relativně mnoho prostoru uvnitř masky v prostoru očí svádí k myšlence použít v ní dioptrické brýle, ale přesto, že se do ní vejdou, asi to není moc dobrý nápad, guma na bocích masky přes nožičky brýlí špatně přiléhá ke spánkům a nelze zaručit vzduchotěsnost. Výdechový ventil je na pravé straně vedle závitu pro filtr, je to taková zátka se čtyřmi velkými otvory po stranách. V souvislosti s vládním požadavkem na filtraci vydechovaného vzduchu a možné zlé pohledy lidí jsem přes ventil natáhl bavlněnou látku a stáhnul ji gumičkou, je to velmi snadné a drží to, přičemž ani výměna zvlhlého hadru v terénu není problém. Hysterické lidi by mohla děsit i membrána pro mluvení (víčko s dírkami) na opačné straně, nalevo od filtru, to se dá v případě potřeby zakrýt úplně stejně.

OM-90 kupovaná jako kategorie I. (nejlepší) v nejmenovaném armyshopu přišla v použité a popsané brašně a v zataveném plastovém sáčku, pravděpodobně tedy nepoužitá, pokud nejsou masky v průběhu své životnosti po revizních kontrolách opětovně baleny. Maska byla lehce zaprášená a v hadičce pitného systému byl malý vryp, ale jinak 100% stav. Rok výroby 1998, tedy o osm let starší než Fernez. Ohledně udávané životnosti se údaje z různých zdrojů liší, ale mělo by to být snad až 20 let. Maska při úplném ucpání vstupního otvoru těsní, nadechnout se nelze. Zorníky se nerosí ani nemlží, ale prostorové a periferní vidění je oproti Fernezu horší. Zato ale nezkresluje. Boční montáž filtru je praktická, filtr méně překáží a v případě potřeby může být našroubován jak standardně zleva, tak zprava. Výdechový ventil je umístěný pod bradou a otvor pro výstup vydechovaného vzduchu míří dozadu směrem k nositeli. Opatřit bavlněným hadrem a gumičkou se dá stejně snadno, jako u Fernezu.

K oběma maskám je v ceně prošlý NBC filtr, k OM-90 je to český výrobek Sigma OF-90, k Fernezu polský Filtropochłaniacz FP-5, což by snad mělo být asi tak zhruba to samé.

K OM-90 ale dostanete navíc ještě tu brašnu a jednorázovou pláštěnku JP-75 vč. rukavic a návleků na nohy, Fernez jen maska + filtr.

Ženám a větším dětem bych asi doporučil raději OM-90 ve velikosti 1, maska Fernez by jim nemusela úplně dobře těsnit.

Nakonec shrnutí:

Fernez Panoramasque:
+ dobrý výhled, prostorové a periferní vidění
+ rychlejší nasazení a upnutí (subjektivní)
+ vypadá vcelku civilně
- zorník mírně zkresluje
- filtr vespod trochu překáží
- jen jedna, univerzální velikost

OM-90:
+ standard AČR, snáze dostupné náhradní díly
+ pitný systém
+ boční montáž filtru
- horší výhled a periferní vidění
- bude víc děsit lidi
- zakoupená maska bude pravděpodobně staršího data výroby

Takže chybu neuděláš nákupem ani jedné z nich, i když já osobně bych asi mírně favorizoval Fernez. Maska vypadala fakt úplně jako nová, na OM-90 už to stáří bylo přece jen trochu znát. Byť koukám, že jeho cena mezitím stihla za ty dva měsíce vyletět na dvojnásobek.. to už bych se možná poohlédnul také spíše po nové CM-6.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od vrabi »

Mě včera přišla zásilka CM-4 ,jsou stále k sehnání za pár korun (125-180,-).
Všechny zatavené, nikdy nepoužité.
Všechny části nezoxidované, nezpuchřelé, plně funkční.
Velkou výhodou jsou dva výdechové ventilky za sebou, takže selhání jednoho neohrozí funkčnost masky (většina ostatních masek má jen jeden). Stav všech ventilků jsem kontroloval a jsou jak nové.
Výhled je lepší než z OM-90.
S maskou jsem pracoval u hasičů na dýchacích přístrojích Saturn a i při špatné údržbě není s tímto typem masek žádný problém.
Na obličeji sedí velmi dobře, lépe než OM-90.
Ofuk zorníků funguje přijatelně.
Velikost 4 je vhodná pro většinu dospělích, 3 jde použít i pro větší děti.
S redukcí jdou použít všechny běžně dostupné typy filtrů.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od GOD »

Dočasné bezodplatné sprístupnenie súboru vybraných STN pre zdravotnícke pomôcky a osobné ochranné prostriedky


https://www.unms.sk/?TS&sprava=docasne- ... rostriedky
Informácia je v časopriestore.
Dodekaedr
Příspěvky: 10
Registrován: 26.03.2020 12:40

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Dodekaedr »

Ahoj,
Vyrobil jsem si "náhubek" na plynovou masku M10M na 3D tiskárně, je do toho vložená jedna vrstva netkané textilie a ještě jsem tam dal karbonovej filtr co se používá do digestoře, ale to tam asi potřeba není.
Udělal jsem dvě verze, jedna je se šroubením a druhá jen na gumičku (gumičky drží oba dílce pohromadě), možná ta na gumičku bude lepší, protože ten závit asi dlouho nevydrží, model jsem dělal pro tiskárnu co tiskne z UV pryskyřice, tak nevím jak by se to chovalo při tisku z klasického PLA atd...
Náhubek stačí přilepit silikonem na výdechový otvor na masce a už Vás nikdo nebude osočovat, že vyfukujete potenciální kapénky atd...
Fotky zde:
Obrázek

https://imgur.com/a/W3cL1gk

Kdo si to chce vytisknout tak jsou modely volně ke stažení tady:
Je to několik souborů, ty první dva už jsou udělaný i s podpěrama, ten zbytek jsou surové modely bez podpěr.
Všechno je ve formátu .stl

https://webshare.cz/#/file/qCmY1yB50v/1 ... umicka-stl
https://webshare.cz/#/file/A0549pa227/2 ... 0m-1-3-stl
https://webshare.cz/#/file/3xr5656qt2/n ... umicka-stl
https://webshare.cz/#/file/6yj3Lt1wt5/n ... ek-1-2-stl
https://webshare.cz/#/file/4i32vt7ca1/n ... umicka-stl
https://webshare.cz/#/file/1a54tO2Pq4/n ... ek-1-2-stl

Třeba se to bude někomu hodit. Výdech to omezí jen minimálně, ale je to samozřejmě trošku poznat.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8781
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

Příspěvek od Fabulous »

Osočovat budou stejně, neb to nikdo nepozná :)
Odpovědět