Respirátor

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Respirátor

Příspěvek od PeFi »

bacil píše: 24.03.2020 0:21 Díky Pepo, ty stránky dělal šílenec a já tam nic nemohl najít, pořád mi to jezdí jak blbý.

K těm respirátorům z ČVUT - bylo by chlapci přínosné pro společnost, kdyby jste model dali k dispozici veřejnosti, když už jste ta akademická instituce.

https://www.ciirc.cvut.cz/cs/covid/

Veřejnost totiž, na rozdíl od vás, rozmazlenců z nejmodernější techniky, ví jaké metody se používají na zajištění neprostupnosti stěn výtisků. Samozřejmě se to netiskne z PLA nebo PETG, ale z ABS, kterýžto se dá vyhladit acetonem tak, že to nepoznáte od komerčního výrobku (až na ty kulaté hrany). Případně se to dá stříknout lakem. Po vyvětrání tam ani nic nenaměříte, kdyby někdo měl hemzy že čuchá ředidla. No a pokud by tam byla ďourka, tak ji aceton buď zacelí, nebo když je větší tak ji udělá takovou, že si jí určitě všimnete.

Existuje i PLA vyhladitelné lihem, ale nevím jak se jmenuje.

Tož kurňa dejte to na stůl a nedělejte drahoty!
Tož kurňa akademici v zatáčce před Vídní to na stůl dali - viz vlákno 3D tisk.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Respirátor

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

kubamk píše: 30.03.2020 18:37
Rainier Wolfcastle píše: 30.03.2020 17:49 Řešil někdo z vás čističku vzduchu? má to nějaký smysl?
Ano, mám dokonce 2. V ložnici a dětském pokoji. Musíš vybírat opravdu účinou a věř nebo ne, udělá to opravdu hodně.

Mám spolužáka v USA, kde dělají certifikační testy mimo jiné pro čističky vzduchu. Doporučil mi značku winix.

https://www.winix.cz/produkt/u450.html

Tento model mám já.
Podle ceho cisticku vybirat? Ma v dnesni dobe nejake funkcni opodstatneni.
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Respirátor

Příspěvek od Permonik »

Mám obdobnou čističku. Jen menší velikost U300. Funguje dobře, i s tím nočním režimem.
Stejný typ doporučují i na alergologii, kam chodím a sami ho mají ve všech místnostech. (Neprodávají to a prý si to platili ze svého)
Nevím, k jakému účelu použití to chceš, ale z hlediska alergie to funguje dobře.

Perlička: má to automatický režim, že dle kvality vzduchu to mění intenzitu filtrování (výkon ventiáltoru), což znamená i nárůst hluku. Kromě běžných věcí ten senzor vzduchu reaguje jak na alkoholové výpary (dám si rum a jede), tak stejně tak, když si někdo v místnosti prdne, tak chvíli na to je slyšet, jak čistička najede :D
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od TomSmith »

Jak je to s dostupnosti náhr. filtrů?
Měli jsme kdysi doma docela kvalitní velkou Bionare, tehdy ještě nebylo dostatečně rozvinuté záruční inženýrství, takže ta mašinka fungovalo dlouho (doteď funguje). No tak to výrobce vyřešil tím že ji přestal vyrábět a současně nevyrábí ani filtry. Děti odrostly tak jsem se nato už pak vykašlal.
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Respirátor

Příspěvek od Permonik »

Ta winix se vyrábí už docela dlouho. Náhradní filtry na to jsou,ale je to sada velký hepa filtr a granule uhlíku v mřížce a stojí to docela dost. Winix ty modely aktualizuje, že dělá trochu jinačí design, trochu jinačí ovládání a displej, přestože tvarově jsou stejné a stále se všechny jmenují U300 například. Filtry do nich pasují stále. Vyrábí se minimálně 15 let (alespoň co já tak vím) a nové modely jsou stále U300 (či jiná velikost), filtry stejné, jen design trochu jiný.
kubamk
Příspěvky: 49
Registrován: 06.04.2017 19:37
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od kubamk »

Filtry(celá sada) stojí pro U450 cca 2200,- vydrží to rok+. Je to i omyvatelné. Jinak normoš vše dostupné.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Respirátor

Příspěvek od bacil »

3D tisk respirátoru s cigaretovým filtrem vhodného pro kuřáky - stačí tam do jedné díry strčit cigáro

https://www.thingiverse.com/thing:4247822

Obrázek
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Respirátor

Příspěvek od Patrol »

Tchán prý dnes pořídil tohle:
respi-za sto.png
Prej to vyjde na 100kč, což není tak moc a filtry pak můžete měnit vystříhaný z kdečeho. Otázka je, jak pohodlně to sedí na hubě.Je to jen vytisknutej 3D polotovar, takže musíte dobrousit ostré hrany doma.
Snad to nebude bráno jako reklama, když sem hodím odkaz. Upozorňuji, že jsem to ještě neviděl na živo, takže nemůžu zhodnotit kvalitu.
https://www.facebook.com/vladimir.l.hor ... Uo&fref=nf
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Respirátor

Příspěvek od Fabulous »

K ničemu. Úplně. Filtry mají mít funkční plochu min. 150 cm2. Přes vatový tampón to fakt nebude ono :ne
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Respirátor

Příspěvek od bivoj »

Kdo přes toto dokáže smysluplně dejchat (samozřejmě pokud tam bude dostatečná vrstva filtrace) měl by zvážit pokus o světový rekord ve freedivingu. :D

Aneb jak napsal již Fab - je to naprosto k ničemu.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Respirátor

Příspěvek od Fabulous »

Bacil: někdy už nemám sílu reagovat na naprosté hovadiny, tak je rovnou mažu.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Respirátor

Příspěvek od vrabi »

Zkoušeli jsme několik typů respirátorů z 3D tisku a nakonec jako nejvíce funkční je ten z VÚT Brno https://www.vutbr.cz/vut/aktuality-f195 ... 19-d197642
Má dobře řešené utěsnění filtru a proti ostatním poměrně slušnou filtrační plochu.
Jako všechny plastové respirátory, ale nesedí každému a po delším používání řeže do tváře, možno vylepšit dodatečným obvodovým těsněním.
Modely na kosmetické tampóny a podobné jsou mrhání času, buď se budeš dusit, nebo to bude mít filtrační schopnosti kapesníku.
brno.png
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1472
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Respirátor

Příspěvek od DanBlack »

Pokud plánuješ výrobu mám 100% zájem o 6kusů.
Jaká je očekávaná cena? :cash 500,- za něj nedám... :wasntme

Ještě přidám link na manuál:
polomaska-but-h1-proti-covid-19/podrobny-navod-na-sestaveni-a-pouziti-masky
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Respirátor

Příspěvek od vrabi »

Výroba pravděpodobně bude, ale bude jako dar pro zdravotníky v malých nemocnicích, které nemají prakticky žádné vybavení.
V současné době řešíme ve firmě nákup 3D tiskáren a vytipování vhodných typů respirátorů a ochranných štítů pro výrobu.
Kapacita pro prodej je v současné době plně vytížena.
Pokud by se kapacita uvolnila, dám vědět, cena je vždy podle spotřeby materiálu a času k vytisknutí.
Zde bych jí odhadl cca 1/5 až 1/3 tebou neakceptovatelné ceny ;)
Naposledy upravil(a) vrabi dne 01.04.2020 10:16, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1472
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Respirátor

Příspěvek od DanBlack »

:yes
Tetička dělá sestru a její vyprávění mě docela děsí (i když je zpravidla na ambulanci nebo lůžkové interně), jedna "papírová" rouška na šichtu, etc. :tmi
Řešili jsme spolu dezinfekci/čištění respirátoru a tohle by jim dost pomohlo. Když ti vybude kapacita na dva(?) kusy bude to super.
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
marabu
Příspěvky: 206
Registrován: 18.03.2020 15:37

Re: Respirátor

Příspěvek od marabu »

U respirátorů je vždycky problém s těsností a bohužel čím je filtrační tkanina méně prodyšná, tím více vzduchu je okolo, stejný problém bude s tištěnou tuhou polomaskou, kde není dolepene těsnění... Samozřejmě cokoliv je lepší než nic, ale hlavně kvůli ochraně ostatních. Bohužel opravdová ochrana něco stojí a k opakovanému použití bych viděl jako smysluplné jen celooblicejove masky z profesionální výroby s originálním těsněním pro obličej a kolem filtru. Polomasku jako nouzové dočasné řešení, zvlášť pokud měníte filtry na plastových úchytech... ...Musím říct, že obdivuju naše zdravotníky, kteří pracují v respiratorech s infikovanými pacienty. Sám používám pouze ffp1 bez výdechu místo roušky, mám i polomasku, ale zatím šetřím :)
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Respirátor

Příspěvek od vrabi »

Jelikož část rodiny ve zdravotnictví pracuje, tak jsem bohužel se situací seznámen.
Realita je někde jinde, to, že se politici fotí u čínských letadel je krásné, ale běžný personál má problém i s papírovou rouškou :cry:
Po večerech šijeme bavlněné roušky do nemocnic a jsou za ně opravdu vděční, jelikož nic jiného nemají.
Přijedou si i z nemocnic vzdálených 90 km.
Takže i tento tištěný respirátor je pro ně velký pokrok oproti netěsnícímu prostěradlu ...
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Respirátor

Příspěvek od Redneck »

Tenhle typ teď zkouším taky tisknout, ale je to na dlouho, držák filtru mám - trval 4.5 hodiny. Teď tam jede tělo masky. Jestli by nebylo lepší vytisknout formu a odlévat alespoň to tělo masky z lukoprenu ?
Uživatelský avatar
marabu
Příspěvky: 206
Registrován: 18.03.2020 15:37

Re: Respirátor

Příspěvek od marabu »

tento tištěný respirátor, pokud se doplní těsněním do oken a filtr se vystřihne a spravně založí z HEPA filtru do vysavače, bude asi tím nejlepším, co jde v spoučasné situaci vyrobit ... ale je to jen polovina řešení, stejně důležitá je ochrana očí. Alespon provizorní štít z co možná nejpevnější folie do vazeb + na čele těsnění do oken a nějaký jednoduchý systém na přivázání k hlavě.
Možná by nebylo od věci, zkusit najít tisk celoobličejové masky, v podstatě by mohlo jít jen o rám, kde by se zasilikonovala folie do vazby a ze spodu k obličeji dalo těsnění na okna.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Respirátor

Příspěvek od bacil »

Omlouvám se za chybu - je to USA verze a příspěvek už nelze editovat.

EU verze je http://www.youmagine.com/designs/3dverk ... d-modified

a upravené STL pro tisk jednoho kusu(tisknouto ve štosu - pak to rozlámou, pro nouzovku asi dobrý, ale zatím čas netlačí) v příloze.

Je potřeba odmazat příponu ".DOC", je to ZIP archiv a v něm je STL
Fabíka prosím o výmaz předchozího postu.
Smooth_Face_Shield_V1_Rendering_02_-_Facebook_Cover_Size.jpg
(není to obrázek přímo tohoto, ale takhle to vypadá)
PS: jo tak editovat už to jde, ale na ten předchozí už vypršel čas
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Odpovědět