Potravinová soběstačnost

Odpovědět
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Piston »

JirkaK píše: 02.04.2020 18:40 Pěstuji různé druhy zeleniny a mám spoustu ovocných stromků. Přebytky běžně rozdávám po rodině. Každý si rád vezme, ale dělat se nikomu nechce. Pokud to přepočítám na peníze, tak se to při dnešních cenách nevyplatí. Snad jen paprika a okurky na zavaření. Vše pěstuji jen pro rodinu ve volném čase. Beru to jako zábavu a jsem na čerstvém vzduchu. V zaměstnání jen sedím.

Svatá pravda. Domácí výpěstky se dělí na tři kategorie: co si mohu vypěstovat sám a vyplatí se to, co si nemohu vypěstovat sám, a co mohu vypěstovat sám, ale v zásadě to nestojí za to. Jednoznačně se vyplatí česnek, cibule, různý bylinky a saláty, mrkev, tykve a dýně, a samozřejmě okurky, rajčata a papriky - to zvláště když je k dispozici skleník či foliovník, který eliminuje i nepřízeň počasí. S luštěninami už i to tak růžové není, ve u nás Slezsku přicházejí mrazíky i hluboko v květnu, a nemilosrdně seberou choulostivé fazole. přeci jen jsou ze subtropů. Pozdě nasazené zase nestíhají dozrát. Kukuřice je na tom stejně… Jahody jsou citlivé na počasí a teplotu, je to sázka do loterie. Zelí a řepu zase ochotně sežerou všechny housenky a zajíci, co jdou kolem. Brambory jsou samostatná kategorie, není je problém vypěstovat, ale už to chce kus pole, hnůj, a nějakou techniku. Pokud jsou brambory ke koupi za alespoň trochu rozumné ceny, moc se to nevyplácí. Obilniny všeho druhu jsou na tom stejně, navíc vyžadují zázemí na usušení, hlodavcovzdorné uskladnění a techniku na mletí. I šetřiví sedláci rádi odvezli obilí do mlýna, protože mletí v domácích podmínkách je prostě otročina.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od J-e-n-n-y »

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranic ... anicni_div

Farmáři varují před nedostatkem ovoce a zeleniny. Nemá je kdo sklidit


Farmáři se obávají, že lidé z města nebudou mít co koupit. Ani plodiny, které jsou již sklizeny, se totiž ke spotřebitelům nedostanou, neboť venkovní trhy jsou zavřené a dopravní spojení omezené. „Města mohou brzy začít pociťovat nedostatek čerstvého ovoce a zeleniny,“ varuje zemědělec z jihozápadní Francie Sebastien Heraud.

Na nedostatek zaměstnanců si stěžují i české zemědělské podniky, které jsou členy jihočeské agrární komory. Ty kvůli koronaviru, ale i jiným příčinám, zaznamenaly 11procentní výpadek zaměstnanců proti plnému stavu.

Vnímáme to jako potenciální problém pro živočišnou i rostlinnou výrobu. Jednáme s ministerstvem zemědělství, aby studenti zemědělských škol mohli alespoň krátkodobě v podnicích vypomáhat,“ řekla ČTK ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.

Podle ní by si lidé mohli uvědomit, že když tito lidé nebudou na českých polích pracovat, nemusí být letošní úroda a zásoby potravin takové, na jaké jsou zvyklí. „Zjistí, že to není jen přijít do supermarketu a nakoupit. Někdo to musí vypěstovat."
Kdo je připraven, není překvapen.
tty123
Příspěvky: 54
Registrován: 11.01.2015 14:48
Pohlaví: muž

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od tty123 »

Co za zeleninu či ovoce by šlo ještě zasázet? Aby se to vyplatilo, ideálně něco nenáročného. Není už u něčeho pozdě? Já bohužel zahrádku nemám a nemám příliš zkušenosti , ale mohl bych možná zrýt kus trávníku u rodičů. Nějaké tipy na zahrádku snadno a rychle?
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od JirkaK »

Sice to sem nepatří, ale všichni víme, že práce v zemědělství je relativně těžká - musí se dělat za každého počasí.
(Např. chodil jsem na brigádu střihat vinohrad a to se dělá v zimě. A jak se chodí na WC nebudu rozepisovat.)

Přitom je tato práce placená špatně a proto sem jezdí dělat tolik lidí ze Slovenska, Ukrajiny atd.

Sáhněme si do svědomí, kdo z nás by to šel dělat.
Jediná možnost je nezaměstnaným nedávat podpory a žádné dávky a nahnat je na uvedené pracovní místa. To je v dnešním světě, ale Sci-fi.

Piston
Máš pravdu česnek a cibuli, také pěstuji. Domácí česnek se nedá s kupovaným zaměnit. :D
A když se urodí, tak domácí destilát není také špatný. Bohužel ranní mrazy mě připravili o meruňky broskve, ostatní se uvidí během 14 dnů.
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od cipis »

Dělat půjdou všichni, kteří mají alespoň trochu rozumu. Až budou potraviny stát několikanásobek, tak takové kecy "to se nevyplatí" už doufám neuslyším. Místo válení se u televize a dalších neproduktivních činností si těch pár květináčů s rajčaty může nachystat každý. Ale ne, to zatím člověk furt jen slyší, to se nevyplatí ...

Hromada lidí, co je dneska nuceně doma, tak má prd na práci (neberu teď, kde jsou děti, kde jim rodiče suplují učitele), takže těch pár květináčů/záhonků/atd. si nachystat mohou. Nikdy není pozdě, ale musí se chtít. A ono to strašně bolí ...
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od proforma »

tty123 píše: 03.04.2020 10:56 Co za zeleninu či ovoce by šlo ještě zasázet? Aby se to vyplatilo, ideálně něco nenáročného. Není už u něčeho pozdě? Já bohužel zahrádku nemám a nemám příliš zkušenosti , ale mohl bych možná zrýt kus trávníku u rodičů. Nějaké tipy na zahrádku snadno a rychle?
Salat, mrkev, cibule, petrzel, celer, porek, hrach, fazole, cizrna, brsmbory...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Cep »

Pór zimní. Letní už by měl být předpěstovaný do slušné výšky.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Piston »

Ještě bych doplnil o zkušenosti s pěstování ovoce: Rybíz je jistota, roste skoro jako plevel s minimální péčí, spousta vitamínů, spousta různých způsobů využití. Angrešt a josta podobně. S ovocnými stromky už hodně záleží na konkrétním místě, rozhodně neplatí, že čemu se daří o třicet kilometrů dál, bude prosperovat u mě. Navíc přicházejí jarní mrazíky v posledních letech s otravnou pravidelností. Zkušenosti: vlašské ořechy, jablka a třešně se urodí co dva roky, švestky jeden rok nejsou vůbec, druhý trochu a třetí je jich jak hnoje. S hruškami je to loterie, totéž broskev. Samostatnou kapitolou jsou choroby, notoricky známá šarka úplně vymlátila původní výborné a nenáročné švestky, hrušky drtí rzivost, a staré vysokokmeny jabloní jmelí.
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Redneck »

Sázka na jistotu je rakytník, za 8 let se nestalo, že by nazaplodil.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Pez »

Zrovna loni na třech kusech ani kulička. :(
Ale loni to u nás stálo vůbec za h...o
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Redneck »

Tak to se divím, na zahrádce mám nějakou obyčejnou odrůdu. Říkal jsem si, že zrovna rakytník je celkem nezmar. Třeba ten zmiňovaný rybíz mi loni likvidovali mšice....
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Pez »

Rakytník taky doporučuji, opravdu výborný zdroj vitamínů.
Předtím byl čtyři roky taky obsypaný, doufám že ten loňský rok byl výjimečný a letos se zas urodí.
Ještě jsem loni zasadil černou jeřabinu. Co si pamatuji, tak u rodičů byla vždycky bohatá úroda.
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Vladimir »

S voškami (mšicemi) na ríbezliach som mal pred časom tiež problém, dá sa to ľakho vyriešiť. Vošky totižto nevylezú na stromček samé, nosia ich tam mravce, ktoré si ich chovajú. Stačí na stromčeky na spodnú časť nalepiť také lepkavé pásiky (dostať kúpiť v záhradkárskych potrebách) dookola kmienkov, musia ísť na každý jeden a postarať sa, aby ich neprerástla tráva, potom prejdú mravce po nej. Je to trocha pipľačka, ale pomôže to.

Výhodu v tomto majú stromčekové ríbezle oproti kríčkovým, tam to stačí spraviť na tom jednom kmienku :-)
Vladimír
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Jason »

tak dneska objdednany seminka, nakonec si toho docela vzala i mama.. Asi letos jeste budu muset obhospodarovat zahony u mamy, asi nestihnu u sebe na pozemku vybudovat vsechny zahony.. Uvidi sejak to dopadne
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od JirkaK »

Zmiňovaný rybíz osobně doporučuji keříkový. Mám několik keříků červeného rybízu a stačí pravidelně prostřihávat a rodí jak blázen. Pokud omrzl, tak vždy vyhnal nové větvičky. Měl jsem několik stromků rybízu a angreštu a vždy po čase odešli - zmrzl, proschnul i když jsem ho zalíval a nebo odešel z neznámých důvodů. Proto již rybíz a angrešt jen keříky.

Jinak tento rok nebudu mít žádnou meruňku. Ranní mrazíky se o to postarali. Broskve vidím tak na 50% a teprve se uvidí. Kdo má dostatek místa, tak doporučuji mandloně. Z jara krásně kvetou a nejsou háklivé na ranní mrazíky.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Agrární komora: Jednotný trh v EU nefunguje. Je třeba pracovat na co největší soběstačnosti

Není možné zastavit chod zemědělství a potravinářství, obzvláště když v této době je dovoz velmi komplikovaný a došlo by k tomu, že by nechyběly v obchodech pouze roušky a kvasnice, ale i základní potraviny, a tím by došlo k destrukci fungování našeho státu.

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/n ... sti-618246
Kdo je připraven, není překvapen.
jipii
Příspěvky: 100
Registrován: 12.01.2019 8:42

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od jipii »

Zkoušli jste někdo solární úkapové zavlažování přímo k rostlinkám, případně pomocí porézní hadice? Pořídil jsem loni a naprostá spokojenost. Hlavní výhoda je že nevyžaduje přívod 230V a spotřebuje minimum vody. Takže je to takové rozpadlické řešení....
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Rafael »

JirkaK píše: 07.04.2020 3:08 Zmiňovaný rybíz osobně doporučuji keříkový.....
Já taky. A nejen rybízy. Keříky se dobře zmlazují, jsou dlouhověké, nepotřebuji oporu a jsou odolnější proti zvěři.
Na druhou stranu stromkové formy se lépe obírají a většinou mají větší plody.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od bacil »

jipii, co to je "solární úkapové zavlažování"? gogol mi nic nenašol.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od bivoj »

Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Odpovědět