AK-47/74 a jejich klony

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od bivoj »

Ta debata mi trošku připomíná ten starý vtip (určitě tu už někde bude ve vtipech)... ;)
ak47-niet-rifle-is-fine.jpg
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od GOD »

ako hovorí moja manželka: keď mam v doplnkoch ročný plat, tak to nebudem kritizovať.

a ja sa Vás opýtam: kedy ste vysmažili dávkou dobový palebny priemer a ďalej manipulovali so zbraňou?

hlavne si to neberte osobne :angel
Informácia je v časopriestore.
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Pro mě je tuning kvéru dimenzovanejch na asiata vyrůstajícího za hladomorů wwi a vřr naprostá nutnost. Jak bych měl asi jinak fungovat s kvérem pro hobity?
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Matěj »

No, ony ty flinty nejsou stavěné na vystřílení celého palebného průměru dávkou a v kuse. Není to přece kulomet. Já osobně tedy podrobnou zkušenost mám ještě z armády, ale to bylo stříleno slepákama a skončilo odepsaným sapikem (úplně bezporuchová střelba to po pár zásobnících slepých už taky nebyla), ale z cizího krev neteče, tak nám to bylo tehdy jedno. :oops:
Ohledně délky - to se týká i moderních vojenských zbraní, nutnost míření přes nesenou výstroj.
Toran@ga
Příspěvky: 307
Registrován: 05.03.2015 17:02
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Toran@ga »

Matěj píše: 21.04.2020 10:32
GOD píše: 20.04.2020 22:35 k pôvodnej originalnej verzii sa prikláňam najmä z dôvodu, že jej predloha bola overena vojskovymi skúškami a bola nejak oddôvodnená. Kopa veci ma ani nenapadla a až uživanim som zistil, že origo pôvodná "zaostala" verzia je lepšia ako moderne hi-tec doplnky.
Požadavky armád pred 70 lety byly jinde než dnes. Tehdy se chodilo v kopřiváku a věci se převážely v dřevěném kufru. Proč se u toho nezůstalo, když to tehdy vyhovovalo a oboje prošlo vojskovými zkouškami (i když asi někdy za Rakouska)? Protože pokrok. Taky už nejezdíme parními vlaky a na povozech.
ano a navíc jako armádní krumpl pro záložáky je to především výsledkem mnoha kompromisů. Musí se to dát masově vyrábět za přijatelnou cenu včetně korupce a musí to být dostatečně blbuvzdorný aby to uměl bezpečně ovládat i nejdebilnější mužik. Jestliže se někdo z rozpadlíků považuje za kanonenfutr, jak je jeho ctěná libost :) Já půjdu s dobou a za cenu přiměřených nákladů si zlepším užitnou hodnotu (světlo, optiku, ergonomii). Mám to především jako nástroj přežití, ne fetiš ;) Nevšiml jsem si, že by zelený mužící běhali po Sýrii v AKM ve dřevě
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Taz zase podle prvotních předpokladů tam kde se objeví tři AKáčka ve dřevě tam se objeví po jednom kusu rpg7, svd, pkm, t55, bvp1 a tři vysílačky na dělostřelectvo. Prostě tech 12 soudruhů je těžkej oříšek i teď a to se tenkrát počitalo s min 96 soudruhama na přední pochodovou záštitu. Typická potrava pro děla měla tenkrát 100 velkejch batohů a v ruce fn-fal.
Toran@ga
Příspěvky: 307
Registrován: 05.03.2015 17:02
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Toran@ga »

To ano, ale tady jsme na Rozpad.cz
Abych požil tvůj příměr, viděl bych rozpadlíka a jeho partu na jednotku hloubkového průzkumu s rozbitou vysílačkou :) ;)
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Zarozak »

Ono je dobré někdy po očku sledovat střelniční osazensvo v přůběhu nějakého času,pak člověk vidí,jak jak na těchto strojích nejprve přibývají různé doplňky mnohdy hraničící až s nesmyslností a pak zase stejně rychle ubývají,až zůstane buďto opět holý základ nebo jen to nejnutnější....a tady začíná teprve nějaký chabý a velmi omezený výběr,resp. nad čím pouvažovat,pokud je to nezbytné
mc.ready
Příspěvky: 167
Registrován: 06.11.2016 14:26
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od mc.ready »

Ja mam Saigu s kolimatorem od Vortexu na běloruský montáži. Tecku to ma 2moa a na 100m z tecky nevyjdu...to mi na karabinu staci.
Každý vyzdvihuje jednoduchost a účelnost Glocka. Pak si k němu pořídí dlouhou, ideálně M4 zubatou, ze se to neda pořádné chytit, hlavne zmrzlou rukou aniz bych si ruku nevodrbal a ověsi ji ruznejma pico...ma. Které jsou stejně většinou k nicemu. A konstrukčně to neni pro rozpadlika to pravé ořechové, to je AK, takový Glock mezi puskama, přesnost přiměřená, spolehlivost nadstandartni, údržba minimální.
Ja z meho rozpadlickeho pohledu to beru tak, ze cim min, tim lip i na zbrani. Pouze náhradní kompletní zavornik a vratnou pružinu. :yes
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od hrd »

Votuněný AK a AK-12 - najdi 10 rozdílů :-)

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Václaf »

:yes :hand
Čechy čechům !!!!!
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od mukl »

AK 12 neboli taky civilní TR3, bych si koupil klidně hned! To prostě miluju... :F . AK74 nebo AKM, jako na té fotce níže, namaskovaná modernou a ověšená pičovinami není AK 12!
....akorát, že TR3 není teď tak úplně u nás v nabídce. A navíc, ...možná to znáte přátelé, ....manželka by asi poznala že jsem 25 - 30 000 z rodinného rozpočtu "odklonil" :cry: Takže zase nic.... :? Kurva :head :angel
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od skagerak »

Mukl asi tech deset rozdilu nasel, prosim napis je, i pro nas mene vsimave,dik (za mne odber plynu a lepsi sklopka, pritomnost dioptr)
(Jo ak 12 by se taky libilo..)
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od hrd »

Ale jo, vím, že tam jsou. Až na úsťové zařízení bych si vybral řešení AK-12 (lehčí kloub sklopky, rail na závěru ala Zastava, i ta regulace plynů může být dobrá), ale je vidět, že se tuní víceméně stejné věci, jen třeba trochu jinak. Na "obranu" toho tuněného AK nutno uvážit, že to je bez nevratných úprav původního AK. Jinak dioptr se na TWS rail dělá také, jen nemá možnost nastavování.
Naposledy upravil(a) hrd dne 26.04.2020 9:07, celkem upraveno 1 x.
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Si nemůžu pomoc ale s tím railem na víku pouzdra závěru je to hodně velkej úlet. Pro dioptr ok (muška je pevná) ale s optikou znamená 1mm vakl na víku 50cm na 100m takže i kdyby tam měli jen desetinu lítala by jim tam odchylka často požadovaná na celou zbraň. Boční rail je asi pořád lepší volba. Osobně jsem se s 7,62 AKáčkem (saiga) nedostal na 2moa nikdy (krom omylem) a s 5.45 se dostat pod znamená sundat tlumič plamene a ruční vkládání náboje do komory. S 223 tam asi tak nějak jsem - ale nemam ještě relevantní vzorek.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od hrd »

Nevím, jestli myslíš ten rail od TWS anebo AK-12/Zastava? U obojího můžu potvrdit, že se to nehne ani o chlup, natož o milimetr. U TWS je blbé, že předek se uchycuje místo hledí a je hliníkový. Nevím, jestli by se to hrubým používáním nevymačkalo nebo dokonce neulomilo. Lepší řešení je uchycení místo čepu držícího nadpažbí - to má Chaos rail, ale ten zase je přes původní kryt závěru, ne místo něj. U obou nemám moc důvěru k řešení nastavování délky, že se to nemůže urvat. Kdybych to měl navrhnout ideálně, tak vpředu jako Chaos, uprostřed jako TWS a vzadu nějak jako to má Beryl nebo Krebs.
Možná se to někomu bude zdát jako blbost, ale mě nakonec nejvíc vadí, že tam tu lištu při zamíření (bez optiky, přes miřidla) vidím. Proto jsem skončil u FABu, který se dá lehce sundat/nandat (ale zase má podélnou vůli). Jinak když jsem si vybíral M21, tak jsem nakonec vybral tu s boční lištou, ne s railem.
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Pořád je to princip prkýnka na záchod a klempířiny - od AK74M posun vzad. Líp to střílet nebude, spíš hůř.

U M21 mě nemile překvapil výše a vzad uloženej celkově širší rail a pak plná hmota u kloubu toho víka. Jsem si vše poctivě naměřil na ak74, objednal palcový PU, rail, montáž a pušku, kontaktoval zastavu ohledně nákupu rezervního víka a čepu.. Původní myšlenka byla odvrtat čep a mechaniky aby šlo víko otvírat tahem vzad pod railem kterej bude mít ze spoda přidelanej dioptr a ze zhora PUčko. Nakonec PU bylo moc vysoko, s volitelnym ofsetem vpravo nebo levo, byl jsem rád že šel weaver šoupnout víc k ústí hlavně aspoň pro správnej eye reliéf a dioptrem jsem koukal do železa v kloubu, naštěstí jsem vzal boční montáže dvě o různých rozměrech - takže něco použitelnýho aspoň s PUčkem sflikovat šlo. Boužel moje sestavy na Ak 74 a M21 jsou vzájemně neprohoditelný, respektivě prohoditelná po přednastavení je pouze jedna.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Zarozak »

Ta klasická boční lišta a ty moderní railované lišty na/nad deklem furt jedno jest,spíš je to v tom druhém případě jen váha navíc,účel to plní furt stejně a sundávat kvůli čištění se to musí taky furt stejně,což je furt stejně nahovno. Jakékoliv sundávání čehokoliv furt dokola značí akorát postupem času ztrátu nuly tak či onak. Akorát když kukr na té origo AK boční montáži ztratí semtam nulu,tak to znamená většinou posun POI v řádech centimetru na 100m třeba u .223.....nic co by nešlo opravit jedním klikem.
Takže za mě a to tvrdím furt,nejmenší bída klasická nýtovaná boční montáž a nějaký standartní forychtung-ideálně v jednom kuse s kukrem(POSP,PO apod.) k ní,protože v takovéto sestavě,dá li bůh a přesné oko soudruha, jde shodit dekl a vyčistit to bez sundávání optiky z lišty ;) proto sověti měli skoro vždy všechny armádně shválené optické přístroje dělané přímo na boční kámen jako jeden forychtung, ne přes další upínky v podobě nějakého mezikusu,lišty,šíny atd. aby to bylo co nejjednodušší a co nejlíp drželo pokupě

Akorát to prostě holt vypadá jak z chléva a ne suprtaktifjůčr :chuckle
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Rozdíl vidim v tom, že víko (byť zajištěné) bude cestovat i když nebudeš sundavat a čistit. Respektivě zvedne se rozptyl právě o to víko. Obecně je lepší přidělat tuhou montáž přímo na pouzdro závěru do kterýho je napevno přidělaná hlaveň než na modifikovaný aušusový víko který primárně sloužilo jen k tomu aby nesněžilo právě do toho pouzdra závěru. A když jsme u těch clicků tak vojenský půldílcový clicky odpovídaj 7 clickům normálních čímž se dá/nedá napravit ledacos.
uid0
Příspěvky: 36
Registrován: 25.03.2020 22:30
Bydliště: /root

Re: AK-47/74 a jejich klony

Příspěvek od uid0 »

Kdo by toužil po pravém, echt sovětském AKM, jako tu pár stran zpět byly na jedné fotce vyrovnané, tak má šanci, teď jsem našel, že je sem vozí a na semiauto předělává Proammo. Skladem je mají k okouknutí a případné koupi v Praze v BVS. Kdoví, jak to sem dostali přes embargo..

Jinak, máte někdo nějakou reálnou zkušenost, aspoň zprostředkovanou, s rumunským samonabícím ROMAK AK-74? Koupil ho někdo ve vašem okolí? Nikde jsem se o něm toho moc nedočetl, kromě toho, že to na rozdíl od BSR není 100% klon AK-74, ale že je to v podstatě bastl AKM v ráži 5,45x39.

Ví se, jak je to s kompatibilitou dílů? Co všechno je tam proprietární a od běžného AK odlišné?
Co materiál, životnost, kvalita výroby, spolehlivost..? Jak to střílí? Někde byly v akci i okolo deseti tisíc, vyplatí se koupit?

Je to teď asi jedna z mála dostupných pušek v ráži 5,45x39, s ohledem na to, co je k sehnání. Jinak mi přijde, že je to v dnešní době už docela bída.. sovětské AK-74, AKSU ani polský Tantal wz.88 už asi nikdy nebudou, Saiga IŽ-24 je sice nová, ale vypadá dost divně, navíc kromě divného pažbení oproti AK-74 postrádá kompenzátor a nemá ani závit. Ohledně kvality a poruchovosti bulharských BSR 74 jsem slyšel dost stížností, navíc už také v podstatě zmizely z pultů (a to, co náhodou zbylo, tak má křivý rám nebo nosič mušky). A že by něco nového v této ráži bylo na cestě a vyplatilo se počkat, to také úplně nepředpokládám.
Odpovědět