Balistická ochrana těla

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Odpovědět
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Zapadlo »

Jo, to bude fungovat.Kromě střepin z košilky projektilu budeš mít v hrdle i kousky hliníku a sem tam trochu lamina.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od GOD »

drigon: rozmyšlal som nad podobnou variantou a to v kombinacii dural a ocel. Čo sa tyka tvrdej balistiky, tak jedine tvarovanú a tak vznika problem ohladom okopirovania pôvodneho povrchu.
Poviem na rovinu, že mam na mysli kirasove plechy. Origo kapsa je trochu neforemna, najmä v hornej časti.
Tak som dospel do mentalneho štádia zvárania výbuchom. Po naštudovani knihy Zvaranie výbuchom som si to rozmyslel.
Skôr by bola prespektivna cesta nechať nataviť polykarbonát v bežnej trúbe za teplôt pod hodnotu rekryštalizácie. Takže som v procese zhanania polykarbonatu.
NO a ohladom toho či je to dobra cesta, tak to treba vždy vyskušať.
Informácia je v časopriestore.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od vratnikp »

9 vrtev jeanoviny, lanimovací pryskyřice a navrch bitumen. fungovalo nám to 100% na 7,62x39 a 9x19
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od drigon »

Dobrý den.
Dávám sem nákres mého návrhu složení vrstev pancíře.
Zařadil jsem tam i džíno laminát a jako třetí možnost navrhuji gumu (například gurtu z pásu). Ta má v sobě ještě textilní výztuž, ta by mohla pochytal střepiny dobře sama o sobě. Hliník by mohlo být dobré kolem krajů plátu zalemovat, aby se zabránilo výletu střepin bokem.
15883263886582035220493843407888.jpg
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od hrd »

Co takhle nějaký "rámeček" z oceli kolem plátu, aby chytal střepiny, co jdou naplocho po plátu? A dopředu před plát dát měkkou balistiku z nějaké použité vesty? Ty jsou dostupné a i relativně levné.
Jinak četl jsem, že první vesty než prišel kevlar se dělaly z nylonu (v kombinaci s kovem), tak by mohl mít lepší vlastnosti než džínovina nebo guma, předpokládám, že obojí bylo v té době k dispozici a nepoužívalo se to.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od vratnikp »

Když tu řešíme střepiny na ocelových platech, tak si myslím, že by bylo dobré zmínit i odraz nefragmentovanych střel od platu. Osobně z toho mám dost vítr- dostanu zásah do platu pod úhlem a odražena střela veme parťáka zboku. Pravděpodobnost je to malá, ale...bohužel je to vlastnost ocelových plátů a co jsem pátral, tak to neřeší ani paxcon(netestoval jsem)
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od jameson363 »

No balistickej nylon podle me neni vhodna alternativa, protoze se to dost blbe shani, jelikoz se to dneska uz moc nepouziva. Clovek to najde mozna na nejakejch lepsich obalech na lyze nebo u jinejch vyrobku, kde hrozi proriznuti o ostrejsi predmet, ale vseobecne to neni moc rozsirenej material v dnesni brasnarske tvorbe, at uz civilni, tak vojensky. Bezna cordura by v urcitym poctu tu funkcni nejspis splnila, ale neni to nejlevnejsi material a v CR se to uplne bezne neprodava. Nerikam, ze se to neda sehnat, da, ale neni to levny. To uz je lepsi vyrazena neprustrelka a z ni homamade obal jak ma bejt.

Podle me rozumnejsi cesta k improvizovany protistrepinovy ochrane je vyse zminena guma. Guma je relativne houzevnatej a odolnej matros, vcelku dobre pohlcujici energii. Dopravnikovy pasy muzou bejt moznost, ale bacha, aby mely textilni a ne kovovou vystuhu. Jako hodne low-cost reseni bych se nebal pouzit klidne i stary pneumatiky, i kdyz to bude dost narocny nejak rozumne narezat a dal zpracovat a urcite to prida dost na tloustce. Ostatne pneumatiky plneny piskem ci ruznejma jinejma materialama se pouzivaly a nekde stale pouzivaj jako steny na strelnicich.

Uprimne si myslim, ze lepsi nez nic by byla i dubova fosna, ale to uz je hodne velkej punk :D A u okraje hrozi zraneni triskama. Nicmene furt lepsi nez nejakej hlinik a pryskyrice. Kdyz se clovek koukne na original materialy, tak bud jsou ultra tvrdy a krehky (keramika) a nebo hodne houzevnaty a trochu pruzny (paxcon, popripade kevlarova tkanina), urcite bych tam nedaval nic, co by mohlo pridat dalsi strepiny. Dzinovina bude uplne k nicemu, mozna to nejaka svadlena bere jako heavy duty, ale proti strepinam by to musela bejt fakt kurva silna vrstva, radove centimetry. To si myslim, ze lepsi sluzbu uz udela kuze. Myslim, ze 10mm kuze vetsinu strepin spolehlive zastavi, ale neni to nejlevnejsi reseni, pokud s tim clovek nepracuje. Pouzil bych odrezky/pasky a skladane pres sebe jako cihly a lepit chemoprenem?

Jeste me napada jeden material a to je plachtovina. Jakoze ta umela, co se pouziva na plachty kamionu nebo billboardy. Material pomerne houzevnatej, delaj se z toho treba vaky pro jeskynare nebo horolezce. Vyhoda by byla cena, slysel jsem, ze nektere reklamni agentury toho maj spousty a poradne nevedi co s tim a ani metraz neni draha, urcite nekolikanasobne levnejsi, nez treba cordura. Nevyhoda je celkem vysoka hmotnost.

Popripade podobny materialy se pouzivaj treba i na vyrobu nafukovacich clunu (jakoze tech dospelejch, ne detskejch :D )
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Stenny »

jameson: Džínovinu bych nepodceňoval. Už to nedohledám, ale viděl jsem focený pokus, kdy někdo na holý ocelový plát nalaminoval odpovídající pryskyřicí tuším 8 nebo 10 vrstev džínoviny a pak to postřeloval z .223 (bez jádra). Ta improvizace fungovala velice dobře, fragmenty střely zastavovala jak měla.
Kdybych šel cestou improvizace, tak budu buď na plát laminovat silnou látku (libovolné podoby, ale ta laminace bude podstatná, jinak to pořádně nedrží na plátu a fragment ji může "podjet"), nebo použiju nějaký nátěr na ložné plochy náklaďáků, to je taky ozkoušená cesta.
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od surikata »

Jen teoreticky. Titan Grade 5 a tloušťka 4,6mm?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Fabulous »

Titan není houževnatý, moc bych na to nesázel.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od hrd »

Z titanu dělají Rusové třeba helmy, jen nevím, jestli to není slitina, resp. nějak povrchově upravované.
V každém případě zachycovat střepiny titanovým plátem mi nepřijde ideální, to už bych spíše věřil na ten hliník.
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od pracintl »

Osobně jsem zvažoval v improvizované ochraně použití obkladaček. Co třeba kompozit běžná ocel, na ní obkladačky a navrch guma z dopravníku, vše slepit epoxidem.

Co si o tom myslíte?
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od jameson363 »

Stenny píše: 04.05.2020 10:54 jameson: Džínovinu bych nepodceňoval. Už to nedohledám, ale viděl jsem focený pokus, kdy někdo na holý ocelový plát nalaminoval odpovídající pryskyřicí tuším 8 nebo 10 vrstev džínoviny a pak to postřeloval z .223 (bez jádra). Ta improvizace fungovala velice dobře, fragmenty střely zastavovala jak měla.
Kdybych šel cestou improvizace, tak budu buď na plát laminovat silnou látku (libovolné podoby, ale ta laminace bude podstatná, jinak to pořádně nedrží na plátu a fragment ji může "podjet"), nebo použiju nějaký nátěr na ložné plochy náklaďáků, to je taky ozkoušená cesta.
No urcite se najdou vhodnejsi tkaniny nez dzinovina, ale je fakt, ze odpadu dzinoviny je vsude sest pulek.

Silna vrstva/nekolik oteruvzdornyho nateru muze bejt reseni. Neni to neco jako se dava na podvozky aut?
pracintl píše: 04.05.2020 14:03 Osobně jsem zvažoval v improvizované ochraně použití obkladaček. Co třeba kompozit běžná ocel, na ní obkladačky a navrch guma z dopravníku, vše slepit epoxidem.

Co si o tom myslíte?
Z bezny kremiky litaj pri zasahu dost velky a ostry ulomky, zalezi jestli to ta guma podrzi, taky to bude dost tezky a dost krehky. Podle me dost krajni reseni.



Titan bych nepodcenoval, rusove z toho balistiky delaj nebo aspon delali.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Stenny »

jameson: V různých nátěrových hmotách se moc nevyznám, ale když jsem před pár lety tohle téma zkoumal, tak z různých zdrojů a pokusů mi přišlo klíčové, aby v té nátěrové hmotě byly gumové granulky - proto se často používá ten bedliner na ložné plochy. "Suspenze" pružných granulek zřejmě zajišťuje, aby se tím materiálem fragmenty probíjely obtížně a zároveň nátěr nestrhávaly z plátu v cárech. Nějaké hodně tuhé gumoasfaltové nátěry by taky mohly fungovat. A samozřejmě čím hustší hmota, tím snáz se na plátu vytváří potřebná několikamilimetrová vrstva.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od hrd »

Poraďte zkušenější, jak vypadá vesta, když se vykuchá? Jsou jednotlivé vrstvy tkaniny nějak spojené, slepené, sešité na okrajích...?
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od cipis »

Vesta? Třeba Dyneema je akorát několik (desítek) igelitů na sobě, prostě jen tak, vsunuté do látkového fusaku.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od jameson363 »

Kevlar to same. Maximalne prosite v uchytnych bodech nebo kousek od okraje.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od jameson363 »

Stenny píše: 04.05.2020 17:01 jameson: V různých nátěrových hmotách se moc nevyznám, ale když jsem před pár lety tohle téma zkoumal, tak z různých zdrojů a pokusů mi přišlo klíčové, aby v té nátěrové hmotě byly gumové granulky - proto se často používá ten bedliner na ložné plochy. "Suspenze" pružných granulek zřejmě zajišťuje, aby se tím materiálem fragmenty probíjely obtížně a zároveň nátěr nestrhávaly z plátu v cárech. Nějaké hodně tuhé gumoasfaltové nátěry by taky mohly fungovat. A samozřejmě čím hustší hmota, tím snáz se na plátu vytváří potřebná několikamilimetrová vrstva.
Tak me napada, ze v tom pripade by rozumny nouzovy reseni mohla bejt treba ipa/terpapir. Samozrejme bude to choulostive na vetsi teplo.
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od JOBU »

A pak vás aj tak trafí niekto do hlavy alebo do stehna s poloplášťom... Chlapi s balistikou na sebe (a je totálne jedno s akou) sú proste vždy a všade lukratívnejší cieľ, - prečo si tú balistiku na lovenom objekte poškodiť, keď hlava je nechránená (alebo len minimálne).
Trošku súdnosti chlapi by nezaškodilo, kúpte si radšej normálnu balistiku, pokiaľ sa to dá legálne a je (relatívne) lacná...
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od hrd »

Polemiku, zda je balistika k ničemu, když je možný zásah mimo ni, bych přeskočil (osobně bych si ji "do boje" nevzal, protože mě příliš zpomaluje). Vycházejme z toho, že ji chceme.
Jelikož jsme na Rozpadu, diskuze nad alternativními materiály je, podle mě, OK. Mám sice vestu s Armoxem a Paxconem, ale můžu potřebovat jinou/další, až to nepůjde - ať už kvůli ceně nebo dostupnosti.
Zajímavé může být i třeba řešení ochrany do auta, oken apod., kde nepředpokládám, že by někdo normální měl na m2 plochy z Armoxu nebo dokonce keramiky. (což je možná zde už trochu OT).
A vlastně mě to zajímá i jen tak teoreticky.
PS: někde jsem četl, jak se vojáci nejdříve zaměřovali na ty s optikou - takže raději sundat kolimatory a puškohledy, ať jste až poslední v pořadí :-)
Odpovědět