Druhá vlna

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Druhá vlna

Příspěvek od PeFi »

OT to je, vyvráceno to ani náhodou není, něco málo jsem k tomu psal zde: viewtopic.php?f=74&t=6842&p=214081&hilit=straw#p214081 Homeostáze pH není magie, ale chemie. Tělo je chemická továrna a jako každá potřebuje suroviny. A když ve velkém sypeš suroviny kyselinotvorné, tak se mírně zásadité pH krve udržuje dost blbě - jde to, díky dýchání, ale optimální to zdaleka není. Abych nedostal ban, tak další odstavec na toto téma ti už dám do vlákna viz výše.

Co se týče stabilizátoru benzínu, tuším že normální benzín bys měl spotřebovat do tří měsíců, zejména pokud k němu může vzduch. V uzavřeném kanystru je to lepší. S tímto by měl být skladovatelný minimálně rok, hlavní složkou jsou prý antioxidanty. Já to používám do kanystrů, kde mám benzín do pil a sekaček a taky nouzovou zásobu do auta.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Druhá vlna

Příspěvek od vrabi »

Benzín (i nafta) jako takový má životnost dlouhou, problém jsou ty ekoteroristický sračky, co se do něj musejí povinně přidávat.
Když se koukneš na motorkářská a sekačková fóra, tak si počteš o problémech s jarním startováním ;)
Obecně by se neměl benzín s biosložkou nechávat při dlouhodobé odstávce (přes zimu) v nádrži.
Jsou dvě možnosti, použít stabilizátor nebo sehnat benzín (naftu) bez biosložky.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Druhá vlna

Příspěvek od Venet »

Mahroch, zrovna dogmato plátok lovci šarlatánov by som nebral za bernú mincu
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
mahroch
Příspěvky: 124
Registrován: 20.12.2012 23:52

Re: Druhá vlna

Příspěvek od mahroch »

Venet píše: 07.05.2020 11:30 Mahroch, zrovna dogmato plátok lovci šarlatánov by som nebral za bernú mincu
uz jsem psal, ze je to OT, tak nebudu pokracovat, kdyz tak muzeme presunout do PM.

předchozí příspěvek se necituje
Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Druhá vlna

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Masky CM-6 už nejsou na eshopu Gumáren Zubří vůbec v nabídce. Předpokládám, že veškerá produkce je nyní pro stát. Před případnou horší druhou vlnou je to myslím klíčová věc do výbavy. Kdo tedy nad ní uvažuje, doporučuji dokoupit jinde, dokud jsou skladem (např. Klimafil má skladem za rozumnou cenu).
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Druhá vlna

Příspěvek od Grunt »

Je to mu tak. Odbyt v oblasti auto-motive poklesl, tak se najelo na náhradní výrobní program. Díly pro sestavování masek. :D
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Druhá vlna

Příspěvek od MarS »

Americani a jejich predstavy o social distancingu, drsne...

https://twitter.com/maxbaker_15/status/ ... 0720771076
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Druhá vlna

Příspěvek od honzasl »

Servisní prohlídka a zásoby oleje:

Servisní prohlídku jsem v době "karantény" absolvoval bez obtíží, pokud si dobře pamatuju (já vůl si nepsal žádný korona-deník), tak kromě počátečního zmatku fungovaly autoservisy vcelku normálně.

Co se týče olejů: přetažení lhůt pro výměnu o pár měsíců a tisíc kilometrů zas taková krizovka pro auto není, pokud nenastane úplná apokalypsa (tím spíš, že v době karantén bude auto stát doma a lhůty výměn jsem si zkrátil proti servisnímu plánu na polovinu).
Ale na druhou stranu, díky za tip, uvědomil jsem si, že pro svoje staré trosky držím doma zásobu spotřebního materiálu (oleje, fridex), ale pro to nové nemám vlastně vůbec nic....
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Druhá vlna

Příspěvek od PeFi »

Můj oblíbený servis měl omezenou pracovní dobu (asi aby se jim tam nepotkávalo tolik lidí) a tedy se to trošku zkomplikovalo.
Co se zkomplikovalo hodně:
O výměnu řidičského průkazu je možné žádat nejdříve tři měsíce před koncem jeho platnosti, takže u ŘP, který končí koncem května to v únoru ještě nešlo (snaha byla). Pak nastal chaos, výměna pouze přes elektronické objednání, kapacita elektronického objednávacího systému tragicky malá a termíny na měsíc dopředu nedostupné.
Po dobu nouzového stavu sice platily propadlé průkazy, ale šup, nouzový stav skončil a řidičák je den ze dne propadlý. Pokud už se na úřadě dostanete kopnečně na řadu, tak vydání běžně trvá 20 dní.

Propadlý řidičák je ale menší problém, než propadlá technická. Takže jako přípravu na druhou vlnu to chce zkontrolovat si platnost všech dokladů (OP, ŘP, ZP, TP, ...) a být ve střehu. MV se sice chová rozumně, ale o MD to asi tak úplně neplatí.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Druhá vlna

Příspěvek od Matěj »

STK se ale dala udělat i během nouzového stavu, otevíraly se už během prvních uvolnění... (Měl jsem na technické služebák)
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Druhá vlna

Příspěvek od PeFi »

Druha vlna muze probihat ponekud drsneji a taky dele, nez vlna prvni. A na STK jdou po cim dal vetsich ptakovinach.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Druhá vlna

Příspěvek od Maric »

Přemýšlím, co by mohlo způsobit drsnější průběh druhé vlny. Zdá se, že její příchod nikdo nepodceňuje, a která opatření fungovala a která ne je myslím už též známo. Horší průběh druhé vlny by mohla způsobit buď drsnější mutace viru, a nebo neochota vlád zase prudce zabrzdit ekonomiku. A ono nakonec v tom Švédsku, které vsadilo na volný pád se také neděla žádná apokalypsa.
Co považuju za velmi nebezpečné, a zároveň nejreálnější je, že průběh první a druhé vlny bude (alespoň ze začátku), co se týká nemocných a mrtvých, velmi podobný, jen se (možná) změní nebo rozptýlí ohniska, a zároveň se projeví finanční vyčerpanost a ekonomická krize udeří naplno. Tím ekonomická krize by živila pandemii, a pandemie zase prohlubovala krizi. Hodně nebezpečná spirála.....
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Druhá vlna

Příspěvek od bacil »

Já už vidím jak druhá vlna začíná (druhá derivace roste)
c194.png
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Robinson
Příspěvky: 84
Registrován: 29.09.2011 20:11

Re: Druhá vlna

Příspěvek od Robinson »

Soňa Peková druhou vlnu neočekává (rozhovor v Reflexu č. 22).
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Druhá vlna

Příspěvek od devlop »

Druhou vlnu sice neočekává, co ale určitě očekává jsou ohniska nákaz. Přesně to co vzniká nyní v Moravskoslezském kraji díky Polákům
https://www.novinky.cz/koronavirus/clan ... v-40325656

A to, čeho se bojí je reálná možnost, že COVID v těchto ohniscích vymutuje do verze, která nebude až tak přátelská.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Druhá vlna

Příspěvek od PeFi »

Maric píše: 27.05.2020 23:38 Přemýšlím, co by mohlo způsobit drsnější průběh druhé vlny. Zdá se, že její příchod nikdo nepodceňuje, a která opatření fungovala a která ne je myslím už též známo. Horší průběh druhé vlny by mohla způsobit buď drsnější mutace viru, a nebo neochota vlád zase prudce zabrzdit ekonomiku. A ono nakonec v tom Švédsku, které vsadilo na volný pád se také neděla žádná apokalypsa.
ČR by v případě téměř volného pádu byla někde mezi Švédskem a Belgií.
Co trošku straší mě, je že Belgie se časem dopracuje na 1 mrtvého na 1000 obyvatel a Švédsko je na polovině Belgie, takže my budeme někde mezi tím. Straší mě i nárust úmrtnosti v Lombardii - před tím, než zatáhli za záchrannou brzdu.

Neochota vlád brzdit ekonomiku je racionální, ale ten kompromis se nebude hledat lehce.
Mrzuté je, že ze strany státu nejsou vidět rozumná opatření:
Například kde je nový pandemický plán pro případnou druhou vlnu ?
Máme plán jak zajistit mezinárodní transport zboží pro případ druhé vlny? Třeba by šlo na hranicích přepřahat návěsy, jenomže my nemáme záchytná parkoviště pro kamiony, který by šlo pro tyto účely použít ...
Máme seznam vybavení, které může chybět ?
Mám seznam našich firem, které by to uměly vyrobit?
Jsou na příslušných pracovištích AV a VŠ finanční zdroje na podporu spolupráce s firmami na přechod na krizovou výrobu?
Proč nikdy počet testů za nestoupl nad 8000 ? Nebylo to potřeba, nebo víc neumíme?
Darkov se rozjel prý proto, že z počátku hygiena nechtěla plošně testovat, protrože procento záchytu by bylo malé a bylo by to plýtvání drahými testy. Juchůůů. Testy jsou drahé, ale paralýza ekoniomiky a léčba je zadarmo.
Mimochodem, jak to že Peková dělala test za 1300 Kč a oficiální testy jsou 2x tak drahé, co to je za podivnou levotu? Děšlat něco ve velkém by mělo být levnější, ne?

Zaznamenal jsem, že Isolit Bravo umí vyrábět odběrové štětičky ( :yes ) a že normální schvalovací proces na MZ trvá dva roky ( :head ), ale že by to snad teda mohli zkusit urychlit ( :head :head :head ).
Taky jsem zaznamenal, že jako ochranný oděvy pro zdravotníky přišly pláštěnky z Číny. Pláštěnky a další OOP umí vyrábět i Farta Napajedla, dělá stát aktivně něco pro to, aby takoví výrobci měli umetenou cestičku k rozjetí nouzové výroby a třeba taky něco pro to, aby tito lokální výrobci měli dostatečnou zásobu surovin pro výrobu pro případ, že se zase zkomplikuje přeshraniční transport?

První vlna dopadla relativně dobře, za brzdu se zatáhlo sice pozdě, ale zato velmi silně.
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Druhá vlna

Příspěvek od BiSon »

PeFi:
uz jsme neco podobneho na rozpadu resili v souvislosti s maskami. Bojim se, ze zase vyhraji dodavky z ciny misto podpory lokalnich firem :(

At nejsem uplne OT, imho klicem je a bude testovani. Zajimavy clanek na tema kvality cinskych testu a jak vubec testovani na protilatky funguje je tady:
https://www.dzurnal.cz/index.php/2020/0 ... e-vesnici/
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Druhá vlna

Příspěvek od devlop »

zpráva z tohoto jednání je myslím jasná, žádná další "záchranná brzda" s celostátními opatřeními nebude

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/snem ... domaci_kop

„Už nechceme vypínat ekonomiku, pokud to nebude nezbytně nutné,“ řekl poslancům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Cesta je zaměřit se na lokální ohniska,“ řekl k druhé možné vlně koronaviru.
"Musíme se naučit s koronavirem žít"
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Druhá vlna

Příspěvek od J-e-n-n-y »

V rámci přípravy na druhou vlnu doporučuji dokoupit isopropanol, který byl v posledních měsících nedostatkovým zbožím. Zde za rozumnou téměř předkrizovou cenu 130 Kč/litr.
https://www.puhy.cz/isopropylalkohol-ci ... 5WEALw_wcB
Kdo je připraven, není překvapen.
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Druhá vlna

Příspěvek od surikata »

Jenny, není v danou chvíli lepší koupit hotovou dezinfekci?
Je dost možné, že na chvíli i zlevní je ji na trhu dost.
Odpovědět