Kde a jak ušetřit

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Germanik1 »

Dneska mi můj oblíbený Asiat z delty Mekongu doručil 2ks 20 Lb sáčků jasmínové thajské rýže z nové sklizně v ceně 500,-Kč za kus. A hrdě mi řekl, že sám si zarovnal ložnici, protože nebude. Tak jen pro ty, co mají jasminovou rádi. Skočte na roh, buďte neodbytní a ještě to stihnete. Jde o balení které nebývá v obchodě, ale oni sami jej odebírají
Udělám co musím
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Tomáš »

Máte někdo "trik" na studenou vodu z kohoutku, když potřebujete načepovat teplou?
Asi to zní dost hloupě, ale známe to všichni, voda v trubkách chladne a když pak potřebuju natočit teplou, tak odtočím dost studené do odpadu.
Krom toho, že čistá voda jde jen tak do kanálu, tak i něco stojí.

Na druhou stranu, mít v kuchyni vodní hospodářství a odpouštět studenou vždy do hrnců a pak s ní celý den pracovat mi přijde dost nepraktické.

Průtokový ohřívač jsem zvažoval,ale nechci ho.
Nic cyhtrého kromě disciplíny a vodního hospodářství alá hrnec na studenou mě nenapadá :D
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od dracekvo »

Jsou dvě možnosti.

1. Nainstalovat v kuchyni pod dřez malý boiler okolo 5L. Pak je teplá voda dostupná okamžitě bez odtáčení.
2. Mít okruh s cirkulací.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Tomáš »

Okruh s cirkulací máme připraven, ale není připojené čerpadlo.
Zatím mi to přijde dost ztrátové, to teplo se z trubek ztrácí furt...ačkoliv teplá samozřejmě teče hned.

Ten malý bojler by asi šel :yes
FordPerfect
Příspěvky: 10
Registrován: 15.10.2012 15:23
Pohlaví: muž
Bydliště: Morava

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od FordPerfect »

Zvažoval jsem zapínat cirkulaci jen kdyby to bylo potřeba. Potom studená voda která by odtekla do kanálu nateče zpátky do boileru a čekání na teplou je +- stejné. Představa je taková že poučený uživatel než bude používat teplou vodu provede nějakou akci navíc.
Dalo by se to vylepšit časovačem nebo teplotním čidlem: zapnout čerpadlo cirkulace jenom na návrat studené vody do boileru místo kanálu.
Bohužel u mě je to jen teorie, když jsem se tímhle začal zabývat vodovodní rozvody byly hotové a zabetonované. Proto jsem tuhle úvahu už dál nerozvíjel.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Germanik1 »

Pokud netrpíš akutním nedostatkem vody, neřeš. Spočítej objem ztrátové vody, převeď na peníze a pravděpodobně zjistíš, že se nevyplatí s tím něco dělat. Dobrý umysl by se měl i vyplatit
Udělám co musím
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od cipis »

Ono tohle chce řešit už při návrhu vody v baráku/bytě. A nedát si třeba vanu jako první, ale až jako poslední.
Kde je potřeba nejvíc teplé vody, tak má být hned u zdroje teplé vody. Nejčastěji je to umyvadlo v koupelně. Vana a sprcha nás nezajímá, tam se té vody spotřebuje tolik, že je to "roztočení teplé" jen malý odběr.
Dřez v kuchyni je ošemetný, záleží totiž na tom, jestli mají lidi myčku a jak jsou zvyklí umývat nádobí. Kdo si napustí dřez, tak je mu to taky jedno, stejně si tu vodu z těch 60 musí zchladit, takže špunt a pustit a ono se to promíchá. Kdo oplachuje, tak má trochu problém, buď bude trochu čabrat (dá se to, té vody je třeba do rychlovarné konvice či do půlitru se sirupem apod.) nebo provozovat "drahou" cirkulaci nebo si tam dá 5-15l bojler pod dřez.
Cirkulace se jede na 40 st., kvůli nejlepšímu přenosu, ale prostě je to elektřina za čerpadlo a elektřina na neustálé dohřívání. Defacto rozmazlenost.
Takže ten bojler :) Navíc ty mrňavé bojlery se nahřejí za 24 minut (15l), takže se třeba dá, pokud není dvoutarif, spínat přes hodiny. Je to taková trochu větší rychlovarná konvice.
Anebo to vodní hospodářství, změnit trochu návyky apod. Třeba umývat v dřezu a až pak opláchnout, ale to mají zase všichni chytře jeden dřez a nezvládnou to jednoduše. No jak jsem psal, potřeba nad tím přemýšlet už při návrhu. A rovnou táhnout i třetí trubku na "špinavou" vodu.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od proforma »

Ja mam odkapavac pridelanej na zdi nad drezem, naskladam to do nej, pak vezmu kuchynskou baterii se sprskou a sprchuju v tom odkapavaci, voda jde primo do drezu. Tu pak vyuziju na odmoceni nebo drhnuti hrncu nebo neco podobneho. Je jedno, jakou to ma teplotu.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
tty123
Příspěvky: 54
Registrován: 11.01.2015 14:48
Pohlaví: muž

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od tty123 »

Bydlím v nájmu, kde mám vodu v ceně nájmu tak mě to tolik netrápí. Ale musím odpouštět určitě přes minutu, než mi doteče teplá. Tak část používám aspoň na zalévání kytek. Teplá voda (edit: z bojleru) většinou není pitná, co vím, takže mi nepřijde OK ji odpouštět a pak používat třeba na vaření.
Naposledy upravil(a) tty123 dne 05.06.2020 12:02, celkem upraveno 1 x.
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od cipis »

Teplá voda není pitná? Ehm?
tty123
Příspěvky: 54
Registrován: 11.01.2015 14:48
Pohlaví: muž

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od tty123 »

Pardon. Myslel jsem teplou vodu z bojleru. Ta se pít minimálně nedoporučuje, předpokládám kvůli látkám co se mohou uvolňovat ze stěn.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od PeFi »

Je to spíš kvůli bakteriím, které se tam mohou relativně rychle namnožit, zatímco ve studené se množí pomalu.
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od JOBU »

Je to kvôli legionele, tá vydrží do nejakých 54st, alebo tak nejak. Kvôli ničomu inému. Stačí mať bojler nastavený na 60-70st a môžete si ňou rovno zalievať čaj...
tty123
Příspěvky: 54
Registrován: 11.01.2015 14:48
Pohlaví: muž

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od tty123 »

Ok. Ale, když bych odpouštěl schladlou vodu z rozvodu z boileru tak už tam to riziko zase je, ne? Po převaření by to tedy zase mělo být bez rizika. Nicméně zde http://www.szu.cz/centrum-hygieny-zivot ... tkova-voda píší že jde i o možnou přítomnost nevhodoných přidaných látek. No, já to raději nepiju a využívám to jen jako užitkovou vodu - mytí, zalévání apod.
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od malajizva »

Je rozdíl, jestli bereš TUV nebo to je voda v bojleru z pitné studené vody:
TUV – se podle zákona o ochraně veřejného zdraví vyrábí z pitné vody, ale za pitnou se nepovažuje. Hlavní důvody jsou dva:
- k úpravě teplé vody se mohou použít látky, které se při dlouhodobém příjmu nepovažují v pitné vodě za žádoucí,
- vlivem zvýšené teploty v ní může docházet k většímu pomnožení některých bakterií, které nejsou zdravotně závadné, ale mohou nepříznivě ovlivnit chuť či pach vody.
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od dracekvo »

Známej má cirkulaci zapojenou za časovým relé. Pouští to jen v době, kdy je doma. Třeba od 15:00 do 22:00 a o víkendech dříve.
Když chce vodu v jiný čas, tak hold odtočí studenou.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od step »

Mám cirkulaci a na konci větve teple vody kde je umyvadlo v koupelně mám tlačítko, které spiná cirkulační čerpadlo. Časovač to podrží zhruba minutu. Teplá potom teče hned, jen je na to třeba myslet dopředu. Je to podobné jako bych pouštěl studenou, jen se voda nikam neztrácí. Myslím, že je to efektnější, než časované spínání čerpadla.
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od TomSmith »

Někde jsem to viděl řešeno fotobuňkou ve dveřích koupelny, pak už nato netřeba ani myslet, sepne se při vstupu.
Uživatelský avatar
marabu
Příspěvky: 206
Registrován: 18.03.2020 15:37

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od marabu »

https://www.novinky.cz/finance/clanek/ ... i-40329670
Nevím jestli někdo počítáte měsíčně stočné, ale připadá mě to nadhodnocené ty jejich úspory.
Já to neřeším z hlediska úspor, spíš se snažím dětem říkat, že vody bude málo.
--Edit--
citace:"Používáním kelímku s vodou místo otevřeného kohoutku ušetříte až 25 litrů vody na jedno mytí zubů."
Toto mě už fakt rozesmálo. Fakt pořád existují lidí, co mají puštěnou vodu po celou dobu čištění zubů, aby na konci použili 2dl :) ... 25l wtf?
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od bacil »

To by ses divil, ženská má lepší pocit. Ten článek je ale bluf, nápad jako dávat vodu do ledničky...
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Odpovědět