COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Germanik1 »

Rozdíl vidím v emocích. Nástrojům se přívlastek nedává 🙂
Udělám co musím
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Woody Crafty »

Pokud je to jen nástroj, tak ale pak hodně záleží na tom, kdo tento nástroj má v rukou (političtí zloději, mafiáni krytí místními úřady). A neřekl bych že to jsou zrovna prostí občané ČR.
A zjednodušit společenství určitých lidí na "nástroj", to je celkově takové nešťastné, zobecnění ad absurdum. Protože když máte naopak bandu grázlů a jako nástroj ji svěříte do rukou světci tak to taky nedopadne zrovna dobře :lol:

Já si stejně myslím že tahle země je tak bezpečná a přátelská kvůli tomu že tu žijí převážně slušní a rozumní (byť občas předposraní) lidé, ne kvůli tomu že jsou tu tisíce tajtrlíků s obušky a pistolkami, co rozdávají pokuty a botičky. Pokud by nás zaplavily desetitisíce afrických kardiochirurgů a arabských jaderných inženýrů, tak by nám napomohlo ani 50 policajtů na kilometr čtvereční (zvlášť těch botičkářů a pokutovačů, ti by se staženými zadky seděli zabarikádovaní na služebně).

Podle mě jsou některé složky policie rozhodně užitečné a potřebné, to uznávám. Ale nepočítám v to obecní dráby alias "městapo" ani některé obskurní útvary kde vyšetřují (spíš vyrábí) rasově motivované a teroristické zločiny.
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/so ... 260940_mpr
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od mukl »

...jo, jo. "Datel Woody" má pravdu. Teď právě poslouchám jednu takovou Malajsijskou kapelu....Jaký ona jen to má název? :?

https://www.youtube.com/watch?v=wYZyUBJ_yXk
Uživatelský avatar
asterix
Příspěvky: 39
Registrován: 27.02.2020 18:08

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od asterix »

Práve to vnímanie skutočnosti a uvedomenie si situácie je pre mnohých i veľmi vzdelaných a inteligentných ľudí problém. Bolo sa na čo dívať. Osobne som pozoroval ako sa odmietala prijať realita, reakcie boli až hysterické, v rozhovore sa okamžite točilo na inú tému. To prijatie reality má určitú časovú zdržanlivosť, tak 3-5 dní. Potom nasleduje "prebudenie" a snaha dohnať stratený čas.
V rámci širšej rodiny sa vždy nájdu taký, čo sa "včas" ozvú aby sa na nich nezabudlo a obstaral sa im ešte nejaký proviant a materiál ktorý už proste na trhu nieje, takže neostane nič iné, len sa deliť o svoj prídel. Z toho bohužiaľ vyplýva navýšenie zásob a obranných prostriedkov.
Toto však kríza nebola, len ľahký cvičný poplach.
Uživatelský avatar
OldSoldier
Příspěvky: 181
Registrován: 25.02.2014 10:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha a okolí

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od OldSoldier »

Zjistil jsem, jak hodne podcenuji velikost zasob - napriklad jednorazove rukavice, ktere pouzivam maximalne pro praci se zverinou a kterych jsem mel zasoby "na roky" (cca 1000ks) zmizely docela rychle, kdyz je pouziva intenzivne cela rodina.

Chyba take byla nemit dostatek zamrazene zeleniny a ovoce, ktera je potreba na vareni.

A taky by to chtelo zacit chovat drubez, protoze zverina po dvou mesicich nam uz zacinala lezt krkem. Letos jsme nemeli krepelky, takze i vejce bylo nedostatkove zbozi.

Nastesti zakladni potraviny se daly objednat bez problemu on-line, takze nakonec nechybely, ale kdyby to neslo, byl by to problem.

Jo a posledni vec - toaletniho papiru neni nikdy dost. Opet - clovek si mysli, ze ma zasobu na rok, kdyz prubezne dokupuje, tak mi neprislo, jak rychle to mizi (na tom me stve, jak hrozne neskladny toaletak je).
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Patrol »

Tak skladuj pro nouzový stav pár rolí průmyslových papírových utěrek. Skladovatelnost je lepší, komfort pocitově shodný, využití všestrannější. ;)
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
OldSoldier
Příspěvky: 181
Registrován: 25.02.2014 10:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha a okolí

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od OldSoldier »

Nad tim jsem taky premyslel, ale mam pravidlo, ze skladuji jen to, co normalne tocim. Ale par roli me nezabije - to je pravda.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od devlop »

nemají ty průmyslové, papírové utěrky trochu jiné chování ve vodě než hajzlpapír (nerozpadají se)? Aby jsi tím po týdnu používání neucpal nejdůležitější část domácnosti - záchod :)
Uživatelský avatar
OldSoldier
Příspěvky: 181
Registrován: 25.02.2014 10:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha a okolí

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od OldSoldier »

To je dobra otazka - nevim. Ja mel namysli spis ten "prumyslovy hajzlpapir" (obrovska role, pouzivana na spolecne zachodky).

Jako ucpany odpad znamena konec civilizace :-)
Uživatelský avatar
MartinSk
Příspěvky: 193
Registrován: 18.09.2016 11:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Ještě mám...

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od MartinSk »

Zkuste to obráceně - utřít si hodně mokré ruce toaletním papírem - rozpadne se na cucky a na rukou máte žmolky. Každý, kdo měl kdy co do činění s vakuovými WC by mohl vyprávět. Tam je nebezpečí toho ucpání ještě větší než v normálním WC. Takže doma výjimečmě možná občas - a prokládat normálním toaletním papírem. Dlouhodobě bych to nedělal ani doma... Ale v kadibudce na zahradě ty utěrky budou fungovat perfektně... :-) :-)
Generálmajor Carl von Clausewitz: "Laikové studují strategii, stratégové studují logistiku..."
Uživatelský avatar
mahroch
Příspěvky: 124
Registrován: 20.12.2012 23:52

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od mahroch »

Zpatky k teme:

Ja to uz v nejakem vlakne psal, ale zde to ma taky smysl,tak napisu i sem. Ja dlouho vahal se zbrani, zbrojak mam uz dlouho, ale zbran jsem nemel zadnou, pac krome mentalniho nastaveni realne nebyl az tak duvod (no jo no jo ...). Pak kdyz se to zaclo mlit v Italii jsem se rozhoupal a presvedcil taky manzelku, ze by bylo fajn byt zasoben i v tomhle smeru. Tak jsem chtel dat zadost o nakupni povoleni. A ejha, policie povoleni nevydavala az do ukonceni nektere z tech fazi nouzoveho stavu. Tak jsem cekal az jsem se dockal. Ale byt trochu horsi situace, mozna bych cekal doted ...

Pouceni - kdyz jsem se rozhodl, uz bylo pozde. Proto, jestli, i na pozadi udalosti v americe, jeste vahate s nakupem zbrane, tak moc nevahejte ... pozdeji uz muze byt prilis pozde.
Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od devlop »

mahroch - ke zbrani taky přidej dostatečné zásoby střeliva (už se to tu určitě i psalo). Že se dají ze dne na den jedním nařízením vlády zavřít všechny prodejny zbraní a střeliva na dobu neurčitou, jsme se přesvědčili na vlastní oči. Já pro jistotu syslím i ráže, pro které nemám (zatím) zbraň, ale jsou obecně rozšířené (22lr, 223rem, 308win), Jednou se to může hodit třeba jako bartr. Navíc pro 22lr se dá v nouzi vždy něco... ale to by už někdo mohl označit jako nabádání k porušování zákonů, takže dovětek nechávám nedopsán... ;)
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od bacil »

Náboje jsou blbý barter, minimálně jeden se ti vrátí zezadu.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Ulfhednar »

Na nějakou formu pandemie jsme byli připravení dobře. Z pohledu výbavy se žádné poučení nekoná, vše OK.

Co mě dost překvapilo, a je pro mně poučení, je náladovost společnosti. V podstatě se nic dramatického nedělo a lidi byli nervozní jak psi. Nejdřív klid až nemístný, lyže v Itálii, pak extrémní strach, nervozita, udávání za roušky, panika atd. a teď zase všechno na salámu. Z hlediska viru se toho moc nezměnilo, byl tu předtím, je tu pořád, ale podstatná část společnosti si prošla pěkným emocionálním kolotočem od přehnaného vyděšení na jaře, po přehnaný salámismus a neopatrnost nyní. Racionální střed se nekoná... Tady pro sebe vidím mezeru, nebo podcenění, ve svém plánování.

Druhá věc, co mě zarazila, bylo očekávání od státu, závislost lidí na tom, co jim stát řekne a co pro ně udělá ("Pane Prymulo, neopouštějte národ..." :roll: ) a minimální schopnost spoléhat se na sebe a svojí smečku.

Závěr za mně je, že v případě nějakého opravdového průšvihu budou reakce a emoce lidí, dané strachem, větší nebezpečí, než samotná katastrofa.

Souhlasím s poměrně častým názorem, že tohle byla jen přátelská výstraha od matky přírody a cvičení pro bažanty. Buďme za to vděční.

Life´s good, stay safe :)
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Maric »

Ulfhednar píše: 12.06.2020 9:06 Druhá věc, co mě zarazila, bylo očekávání od státu, závislost lidí na tom, co jim stát řekne .....
Ono nejde ani tak o stát, ale v této problematice se drtivá většina lidí (včetně mě) neorientuje, a nemá epidemiologa "na telefonu". Takže jediné odkud čerpat informace bylo od státu, protože média to dotáhla do stavu, kdy kriticky smýšlející člověk jim nemůže věřit ani ň. Sice se státem to není o moc lepší, ale nějaký etalon důvěry aspoň pro začátek musí být.
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od PaF »

Babišova firma jako etalon důvěry? :rofl :rofl :rofl
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Germanik1 »

Není moc na výběr. Nebo jo?
Udělám co musím
Proba
Příspěvky: 169
Registrován: 22.01.2020 19:47

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Proba »

na vyber není nikdy, ale vzdycky si zvolime jeste vetsi luzry nez byly ti pred tim.
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od cipis »

No ale to není chyba těch lůzrů, ale nás ...
Odpovědět