Výroba hranolov, dosiek...

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
vitalis
Příspěvky: 112
Registrován: 31.01.2011 10:23

Výroba hranolov, dosiek...

Příspěvek od vitalis »

Timberjig. :yes :F
Naposledy upravil(a) vitalis dne 11.08.2011 11:40, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Rookie81
Příspěvky: 240
Registrován: 02.02.2011 21:14
Pohlaví: muž
Bydliště: moravské slovácko

Re: Výroba hranolov, dosiek...

Příspěvek od Rookie81 »

na toto jsem kdysi viděl zařízení přímo od Husqvarny,ale na netu jsem našel takové improvizované řešení které se mně osobně moc líbí:
Loftingandmilling030.jpg
Loftingandmilling032.jpg
Uživatelský avatar
Rookie81
Příspěvky: 240
Registrován: 02.02.2011 21:14
Pohlaví: muž
Bydliště: moravské slovácko

Re: Výroba hranolov, dosiek...

Příspěvek od Rookie81 »

Loftingandmilling033.jpg
Loftingandmilling050.jpg
holt koumáci,aneb jak trochu rozumu zachránilo strašně moc síly :clap :yes
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Výroba hranolov, dosiek...

Příspěvek od Karlos »

Dobry :!:
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Výroba hranolov, dosiek...

Příspěvek od Josef »

Obdobnou "kmenovou pilou" nařezal řezivo před pár lety na celou dřevěnou pevnost v Kanadě Leoš Šimánek. Jen s tím rozdílem, že pila byla umístěna lištou svisle (řez se nesvírá), vedená na jeklu, posouvaná navíjeným lankem a aby nemuseli stále dolévat benzín a olej, vedli to hadičkami samospádem ze výše postavených plastových kanystrů. Ono taky těch desek a trámů na dřevěnou pevnost bylo mnohokrát více, než tady těch pár hranolků. Ale je to prostě další důkaz potvrzující, že to skutečně funguje.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Výroba hranolov, dosiek...

Příspěvek od Karlos »

Josef: nemas nekde odkaz na foto te pevnosti? Ja nasel jen toto: http://zpravodajstvi.domazlice.info/ost ... ociny.html a nejsem si jist zda je to ono (tramy jsou kulate)...

Obrázek
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Výroba hranolov, dosiek...

Příspěvek od JimmyJazz »

2 admin: :shock: :clap :yes
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Výroba hranolov, dosiek...

Příspěvek od Josef »

Jo, to je ono. Stojí na břehu jezera (odkud je to i fotografováno). Jezero leží na pravostranném přítoku řeky South Nahanni. Za srubem je ještě vysoká Cache na potraviny a tamtéž stála při budování právě ta pila. (Podrobnosti a fotky pro inspiraci v této knize: http://www.leossimanek.cz/knihkupectvi/detail/9)

Zeměpisná poloha srubu je zhruba jde:
fort-clark.jpg
fort-clark.jpg (30.54 KiB) Zobrazeno 15288 x
Ano, trámy jsou sice kulaté, ale celá střecha je z prken, stejně tak i podlahy, okenice dveře aj. Věcí, na které bylo potřeba něco podélně nařezat bylo více než dost.
Naposledy upravil(a) Josef dne 12.09.2011 5:47, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Výroba hranolov, dosiek...

Příspěvek od Terminated Account »

V horách v Albánii jsem viděl místní ovčáky Řezat motorovou pilou jen tak od ruky hranoly fošny a dokonce i desky. Mám s pilou nařezáno hodně, ale tohle mi hlava nebrala. Řezivo dělali s velkou přesností a lehkostí. Holt Übung macht den Meister :)
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Výroba hranolov, dosiek...

Příspěvek od MarS »

jak silnou pilu na tohle poridit? neco mi rika, ze moje stihl MS231 na to nebude asi idealni nastroj... privezli mi haldu smrkovy kulatiny (palivo) 30-50cm a nektery kousky jsou do kamen skoda. tak premyslim, ze bych poridil pravitko a zkusil nadelat nejaky fosny.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Výroba hranolov, dosiek...

Příspěvek od Venet »

Pokiaľ Stihl tak aspoň 660tka. Ak by si išiel do slabšej (460ka) tak radšej preriediť zuby, inak dosť trpí. A zuby brúsiť na 10°
Cogito, ergo armatum sum.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Výroba hranolov, dosiek...

Příspěvek od GOD »

Informácia je v časopriestore.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Výroba hranolov, dosiek...

Příspěvek od Rafael »

Já to zkoušel jen s el. pilou. Se speciálně nabroušenými a upravenými řetězy od snad odborníků.
(Jestli to odflákli nemůžu posoudit).
Ale i v malém měřítku, odříznout odkor tak aby se kláda dala přeříznout na cirkulárce, (kotouč 700mm) se mi to moc neosvědčilo.
A to nešlo o žádné velké délky klád. Jen takové s kterými jsem byl schopen sám, nebo max. ve dvou lidech pak na cirkulárce manipulovat. I když měla náběhy s válečkami.
*
Ale nelze srovnávat el. pily s výkonnými benzínovými.
*
Takže jen má zkušenost a vůbec nic proti ničemu!!!!
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Výroba hranolov, dosiek...

Příspěvek od Venet »

Keď to režeš vertikálne a ešte aj z ruky, tak tie fošne nebudú rovné. Najjednoduchšie si spraviť z jaklov millog (gúgl napovie alaskan millog) a doplniť to o ručný naviják - prišróbovať navrch, (v jednej ruke je plyn píly, s druhou rukou človek točí navijákom), a plynule priťahovať o nejaký pevný bod. Potom aj ten rez je hladší a čistejší ;-)
Cogito, ergo armatum sum.
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Výroba hranolov, dosiek...

Příspěvek od MarS »

dik za tipy. kdyby mel jeste nekdo nejaky zkusennosti, podelte se.
Venet píše: 16.06.2020 20:51 Pokiaľ Stihl tak aspoň 660tka. Ak by si išiel do slabšej (460ka) tak radšej preriediť zuby, inak dosť trpí. A zuby brúsiť na 10°

aspon 660ka? v nabidce stihl uz nic silnejsiho ani nevidim :)

s nejakym tim pravitkem to vyjde na 40, premyslim jestli neco neprihodit a nekoupit rovnou kmenovou pasovou pilu, tam bude vykon uplne jinde. ale zas samozrejme prostor a univerzalnost jdou k certu..
Rafael píše: 16.06.2020 21:56
*
Ale nelze srovnávat el. pily s výkonnými benzínovými.
*
Takže jen má zkušenost a vůbec nic proti ničemu!!!!

jak rikas, to nejde moc srovnavat. co se divam na nejaky videa, tak to vypada, ze se to da i s ne uplne nejsilnejsima pilama. samozrejme je to odvisly od druhu dreva a prumeru. dub rezat nehodlam a prumery taky spis mensi.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Výroba hranolov, dosiek...

Příspěvek od Venet »

Ešte je 880tka, ale tú kúpiš už len cez ukrajinu (všade mimo EU). Lebo z dôvodu nespĺňania emisných kvót je jej predaj v EU zakázaný.
Ale ak to bude len smrek tak kľudne choď do tej 461ky (a možno by postačila aj 362 - ale tam určite každý druhý zub dať preč, lebo tá píla by fakt trpela. Tie nové motory stoja však vieš za čo...)
Ono keď človek nieje dement tak postačí aj slabšia (Ale určite profi píla) keď si tam prirobíš ten naviják tak ten tlak na pílu je rovnomernejší a toľko netrpí, a pomaličky a s citom.
Alebo ešte lepšie z bazaru popozeraj staré silnejšie kľudne aj stará SOLO. Alebo taká 360tka, 460tka alebo 660tka poctivá.
Pásovka je super vec, určite lepšie ako motopíla s millogom... Ale je to jednoúčelové, a zaberá to miesto, a je to drahšie a musíš to potom kŕmiť aby sa Ti to vrátilo.
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Výroba hranolov, dosiek...

Příspěvek od malajizva »

ahoj
vyráběl jsem si stůl z ořechu a třešně, udělal jsem si jednoduchý katr:
Bylo to funkční a dalo by se vylepšovat.
Přílohy
katr.jpeg
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Výroba hranolov, dosiek...

Příspěvek od MarS »

dik za inspiraci, to vypada dobre :yes mozna bych to pri trose stesti vyrobil i ja, ale pro jistotu zacnu necim skromnejsim :D

Venet píše: 18.06.2020 8:22 Pásovka je super vec, určite lepšie ako motopíla s millogom... Ale je to jednoúčelové, a zaberá to miesto, a je to drahšie a musíš to potom kŕmiť aby sa Ti to vrátilo.
jo je to uz jinej level.. zjistil jsem, ze bych k tomu potreboval jeste ostreni pasu, coz by rozhodne nebylo nijak levny, takze jsem se vratil zas na zem a zitra jdu mrknout na nejaky pily.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Výroba hranolov, dosiek...

Příspěvek od Venet »

MarS začni bazarom. A aj v nemecku sa dajú zohnať. Tam sú firmy ktoré repasujú staršie píly a predávajú ich za dobré ceny.
Odporúčam ísť do starších modelov s pôvodným motorom (2Mix motor je na hovno - z rozpadlíckeho hľadiska, inak je tabuľkovo výkonnejší ale zložitejší - viac kurvítok...)
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Výroba hranolov, dosiek...

Příspěvek od Bill Masen »

MarS Koukni na Aukro, pár jich tam je. Já po ní toužil taky, spolu s pásovou bruskou. Nakonec jsem koupil vyřezávací pilu. Teď, když potřebuji z polene dostat prkýnko, tak to nejdřív štípnu sekerou a pak vezmu hoblíkem. Na pásovce by to bylo lepší.
Odpovědět