Kompas, buzola

JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od JOBU »

K tej naramkovej buzole vz.54,skúste si k nej priložiť geiger...len tak informatívne :)
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Hohepa »

kregan píše:nosim i silny neodymovy magnet ........ zda se muze buzola ......trvale ponicit.
Z vlastní zkušenosti ano. Nosím na Luminoxes i jejich pidi kompas.
V práci občas používáme magnety.... a už se mi jednou přepóloval..
Prostě sever byl podle něj na jih.

Byla to docela drahá hračka , tak jsem to zkusil opravit a kupodivu to nebylo tak těžké.
Stačilo ho natočit svisle tak aby se "zaseklo" otáčení a relativně malým magnetem přepólovat střelku.
Už zase šlape jak má :wasntme

Takže stačí když se ti v báglu natočí tak, že se nebude moct točit střelka a máš problém..
On mi totiž ukazoval , tedy točil se na pohled furt stejně, jen na druhou stranu. Nevšimnout si toho a zkusit se podle něj navigovat někdy v krizovce by mohl být průser. Od tý doby všechny magnetický kompasy co mám a někdy vemu do ruky, tak podvědomě jako první kontroluji zda není přepólovanej.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Josef »

Ukládání či přeprava kompasu - viz. druhá polovina mého příspěvku z první stránky tohoto vlákna.
Hombre910
Příspěvky: 35
Registrován: 11.08.2014 20:13
Pohlaví: muž

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Hombre910 »

Zdravím rozpadlíci, mám otázku. Posledních dobou se dívám po nárazuvzdorné buzole s globální střenkou. Zaujala mě buzola Recta DP6 G a Suunto MB-6 GLOBAL. Pochopil jsem, že Recta je nástupce za Suunto, které se již přestalo vyrábět. Nic méně ani Rectu v tuto chvíli nejsem schopen najít v obchodech dostupnou. Nevíte náhodou jestli i Recta nebyla nahrazena něčím novým? Díky za odpověď
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Ulfhednar »

SUUNTO koupilo v devadesátkách Rectu. MB-6 se pořád dělá v hemisférické i globální verzi. Je to jedna z nejlepších moderních buzol za normální peníz, co můžeš koupit. Jinak podle mě se v terénu lépe dělá se zrcátkovou buzolou. Tedy v případě SUUNTa řada MC. Mám s ní velmi dobré zkušenosti, tedy s její N verzí.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Ulfhednar »

Ještě bych doplnil, že mě osobně se zdají globální kompasy (na systému Recta, který převzalo i Suunto), poměrně dost komplikované. To uložení magnetu a přenos pohybu na střelky přes ty pivoty..., že bych osobně raději volil dva kompasy pro případ, že bych měl jet na jižní polokouli. Ostatně cenově to zase o tolik hůř nevychází (globální je o dost dražší) a dlouhodobá spolehlivost v drsnějších podmínkách podle mě bude o dost vyšší. Ale jde o můj subjektivní pocit.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Grunt »

Hele, má někdo páru co používá za kompas naše armáda či členské státy NATO? Používá se ještě vůbec v době GPS a GLONASSů mechanický kompas?
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od JOBU »

Pokiaľ sa nič nezmenilo, tak verím tomu, že aj u vás to bude ešte (tzv. buzola náramková) starý kompas Adrianov... :D
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Ulfhednar »

Možná se pletu, ale asi předposlední "speciál vojenská" buzola českých vojáků byla armádní buzola Vz. 53. Veliká kapalinová věc na ruku na řemínku, podobná ruskému druhoválečnému kompasu náramkovému. V různých mutacích. Varianta buzoly adriánové.
Pak byla ještě kapesní buzola Vz. 60. Na tu jde asi ještě někde narazit.
Pár kamarádů z AČR, co nzám většinou používá Suunto, nebo Rectu, nvím zda kupované privátně či fasované. Zvláštní kapitolou jsou dělostřelecké buzoly, které se stále používají u minometů,nebo jako záloha u děl. Nevím kdo, je dělá.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1472
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od DanBlack »

Podle informací od zdroje se používají normální turistické busoly typu "za 100,-Kč" (armádní cena je prý přes litr) :x
A mají neoficiálně schválené hodinky typu Garmin Fenix/Tactix nebo Suntoo.
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Matěj »

My měli i ruské náramkové kompasy. Jeden mi z té doby leží ještě někde doma, nedivil bych se, kdyby to bylo v požívání do teď.
U těch našich buzol degraduje kapalima, takže mnohdy přes ten ztmavlý sajrajt není dobře čitelná.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Grunt »

DanBlack píše: 23.08.2020 23:16 Podle informací od zdroje se používají normální turistické busoly typu "za 100,-Kč" (armádní cena je prý přes litr)
A to neběhají v kruhu? Moje zkušenost s buzolami je ta, že jsou to prosté čínské výrobky. A ty ač vypadají dobře, ukazují vše možné jen ne kde je sever.
Jsem si myslel že zrovna v NATO se fasuje něco lepšího.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1151
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Alstratt »

Nevim jake buzoly u vasich ale u nasich se pouziva vice znacek. U nasich lze spatrit treba Suunto, coz i ja davam prednost Suunto kompasu/buzole ktery ani nenosim. Doma mi lezi schovany ale drive za tu dobu noseni to semnou v pohode vydrzelo. Nejak to v soucasnosti ale nevyuzivam a kdyz uz tak to mam v hodinkach kde mam i souradnice atd. Takze jinak jo uz mam novejsi verzi Garminu (Tactix Delta SEB), ty predchozi Garminy uz nemam.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Matěj »

Schválně jsem kontaktoval svého stále sloužícího kamaráda a potvrdil mi, že fasovaný materiál je přesně stejný, jako si ještě pamatuju ze své služby - a to jsem dlouho v civilu. Tedy ruské a naše kompasy a buzoly, alespoň u jeho nebojového útvaru. Samozřejmě už se moc nepoužívají, ale stále jsou v evidenci.

Mimochodem, zde ilustrační foto toho ruského bazmeku, co jsem zmiňoval. Bylo toho zavedeno fakt hodně. Byl i nárankový kompas československé výroby (nemyslím buzolu s kapalinou), jenže proti tomu ruskému to byla velká kráva s plechovým ochranným víčkem, který bylo "radost" nosit.
Nicméně, co byste chtěli po naší moderní armádě po pouhých 22 letech v NATO, bez toho, čím disponuje od dob VS, by byla pětinová a kdo ví jestli to není moc.

https://www.armytrade.cz/detail/kompas-naramkovy-rusky/ (prodej skončil, tak snad se to nebude brát jako reklama)
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od JOBU »

No to je ten "Adrianov" ktorý som vyššie spomínal...
Odpovědět